Sari la conținut

TET Romania - Carpatii Orientali - 10 zile de balaureala.


Postări Recomandate

Salut.

Din moment ce treaba cu concediile pe afara e blocata deocamdata, impreuna cu 2 prieteni am facut o tura de adventure (adica ne-am dat cu niste vaci pe unde probabil nu ar fi trebuit sa ajunga) pe traseul de TET din Romania, sectiunea din Carpatii Orientali.

Am plecat de-acasa in formula: doua Transalpuri XLV 600 si un 990 Adventure. Fara planificari pe zile, fara cazari stabilite, cu desagii in spate si speranta in suflet ca nu ne rupem picioarele.

Tematica turii a fost: ne dam cat putem, cautam locuri misto de cort, mancam seara ce reusim sa ne pregatim. Speram sa prindem macar de cateva ori cate un gulas prin Tinutul Secuiesc. Am reusit o singura data. 
Prima excursie cand intr-adevar nu am avut un loc unde trebuie sa ajungem la sfarsitul zilei. Senzatia de libertate e maxima.

un scurt preview al turii ar fi video-ul asta de 1 min:
 


daca nu merge varianta embedded, link direct: https://www.youtube.com/watch?v=TPCkz7Fx6Bc
 

 

Zilele astea urmeaza si prima parte a excursiei, mai pe larg. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 23 minute, bursyllac a spus:

Noroc c-am făcut întocmai.

😄😄😄 Exact la asta mă gândeam și eu când am văzut cum ați tractat atelajele pe panta aia... 😄

 

Bine că v-a prins ploaia când erați pe asfalt (cel puțin din ce se vede în partea I). 

 

Ai umor, m-au distrat maxim replici de genul: "Suntem unde trebuie, numai că trebuie să ajungem aici" sau "du-te tu înainte că eși mai pretențios, ai ochiul mai format"😄

 

Super tare tura! Abia așteptam să văd și filmări (ca asta) cu ture TET în România. Keep them coming!

Editat de Tracer7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o tura de genul asta de 10 zile, mai ai nevoie de inca 20 pentru editarea filmuletelor :D.

Ai umplut toate cardurile alea?

Si explica asta te rog:  :))

ktm.thumb.jpg.ae459acbcea42669f28d897538cb7f58.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, Tracer7 said:

Ai umor, m-au distrat maxim replici de genul

am noroc cu prieteni amuzanti :D  in mare parte sunt replicile lor

 

3 hours ago, pepsi said:

De ceva vreme caut si eu un partener cu cine sa fac macar o parte din TET Romania.

pai vezi ca se tot iese. daca chiar nu gasesti, sunt portiuni relativ simple care se pot face si singur, cu atentie. Nu e ideal, dar daca e musai :D De exemplu, Tabla Butii. dar nu pe ploaie

4 minutes ago, AlexAB said:

Dupa o tura de genul asta de 10 zile, mai ai nevoie de inca 20 pentru editarea filmuletelor :D.

Ai umplut toate cardurile alea?

cele 5 minute din partea I mi-au luat o noapte intreaga :D Da, am umplut toate cardurile plus filmarile prietenilor. undeva intre 500 - 600 de GB de filmare. Cea mai mare parte din filmare a fost pasiva (o camera atarnata pe undeva si aia a fost). Cateva cadre mai speciale au fost filmate intentionat. Toata lumea a participat la filmare, dar a fost un efect al excursiei. Scopul a fost sa ne dam si sa ne distram.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ați făcut cu bateriile la camere?

Și bănuiesc că ați avut și un laptop pe care goleati seara cardurile, time consuming dar merge la o bere și o caterinca :D

 

A ieșit super și trailerul și prima parte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tari filmarile !

Foarte misto si tura. Planuiesc si eu candva in vara asta sa fac un mini TET, zona Carpatilor de Curbura si Meridionali, nu stiu ce sanse am singur, caut un partener de drum :)

 

Daca mai planificati ceva ture de off si puteti primi si un novice in grup , m-as baga si eu... 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

31 minutes ago, robert23mg said:

Cum ați făcut cu bateriile la camere?

Și bănuiesc că ați avut și un laptop pe care goleati seara cardurile, time consuming dar merge la o bere și o caterinca :D

am 3 baterii de gopro - de obicei suficient pentru cat filmam intr-o zi. seara le incarcam la baterii externe. 
nu am avut laptop, in schimb am avut asa ceva:

102153836_WhatsAppImage2020-05-28at17_04_45.thumb.jpeg.f7bea33319e30e399d79e4e95636c404.jpeg

 

plus telefoanele si inca 128 de GB pe cardul unui prieten - suficient cat sa strangem 500-600 de GB de filmare. probabil as fi sacrificat filmarea decat sa iau un laptop dupa mine. Cum ziceam, principalul a fost sa ne dam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, bursyllac a spus:

am 3 baterii de gopro - de obicei suficient pentru cat filmam intr-o zi. seara le incarcam la baterii externe. 

Foarte misto, abonat.

O intrebare, de unde ai luat cutia aia pentru carduri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Adrian M. said:

Foarte misto, abonat.

O intrebare, de unde ai luat cutia aia pentru carduri?

Multam frumos. Cutia am imprumutat-o de la un prieten. Din pacate trebuie sa o returnez :D cred ca sursa e aliexpress.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha, ești direct că în filmele alea americane, stai retras și liniștit îngrijind livada/vita de vie când apare un prieten: bursyllac, avem nevoie de tine, mergem pe tet, tu ești acolo, nu mă bag, m.am lăsat de astea... In cele din urmă te convinge, intră muzica din aia antrenanta și scoți de sub pat servieta aia de carduri, let.s do this :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, bursyllac a spus:

Multam frumos. Cutia am imprumutat-o de la un prieten. Din pacate trebuie sa o returnez :D cred ca sursa e aliexpress.

da, n-am rabdare pentru ali.

gasit ceva la noi, de dimensiunile unui card bancar:

https://www.f64.ro/jjc-cutie-pentru-carduri-de-memorie-micro-sd-10-compartimente-gri/p

On topic, de la teaser m-ati avut atent, cum s-ar spune, you had me at hello :D MotorcyclingTo v-a dat share, din share in share, ajunge la toata lumea.

Hai cu episodul 2 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

23 minutes ago, robert23mg said:

Hahaha, ești direct că în filmele alea americane, stai retras și liniștit îngrijind livada/vita de vie când apare un prieten: bursyllac, avem nevoie de tine, mergem pe tet, tu ești acolo, nu mă bag, m.am lăsat de astea... In cele din urmă te convinge, intră muzica din aia antrenanta și scoți de sub pat servieta aia de carduri, let.s do this :)))))

:D  hmmm... ziceai ca esti interesat de ture din astea. pari bun de scenarist :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ae merge sa lași montaje mai lungi, pe la 15-20 min, eu m-as uita și la o ora. 

1 hour ago, UNAS_M said:

Daca mai planificati ceva ture de off si puteti primi si un novice in grup , m-as baga si eu... 

Cu pasager zici? 🤔 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări! M-am uitat, am râs dar m-a și ros invidia... Filmulețe, momente frumoase sau nu, dar o descriere a traseului? Ce zone sunt grele și foarte grele mai ales. 

Cred că 3 inși pentru TET e ideal ca trupă, dar să nu fie diferențe mari de motocicletă și mai ales de experiență. Nașpa că tot concediul meu s-a dus pe anul ăsta, mă rodea tare să fac tot TET-ul românesc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, vis-a-vis said:

Filmulețe, momente frumoase sau nu, dar o descriere a traseului? Ce zone sunt grele și foarte grele mai ales.

asta as putea sa o fac in scris. nu am voce (mai ales) si nici echipamente sau know-how de voice-over. partea trista si enervanta e ca cele mai hardcore experiente nu au fost filmate. am avut o faza in care tocmai coborasem o panta namoloasa si urma o urcare abrupta pe noroi si radacini ude. sa ne intoarcem era nasol de tot, urcarea parea cu multa munca si nu stiam ce urmeaza dupa. in plus ne alerga ploaia si ramasesem si fara mancare si apa. nu i-a mai ars nimanui sa filmeze si am uitat sa dam macar drumul la ce aveam pe cap :D

Legat de traseu, din punctul meu de vedere, notabil a fost partea de TET de la Armaseni si pana la Vatra Dornei. In rest, au fost trasee relativ usoare, bune pentru zilele foarte ploioase de la inceput. Dupa ce termin de editat seria video, daca exista interes, as putea pune mai detaliat traseul si un review.

 

2 hours ago, vis-a-vis said:

Cred că 3 inși pentru TET e ideal ca trupă, dar să nu fie diferențe mari de motocicletă și mai ales de experiență.


da, si eu as recomanda 3-4. ar ajuta 4 ca sa fie mai putina oboseala de la ridicat motociclete. Din fericire pentru trupa noastra, am inceput sa ne dam pe off in aceeasi perioada si suntem toti cam pe-acolo. Ne si dam de multa vreme impreuna si cam stim ce poate fiecare sau cam care sunt limitele noastre. Nu prea ajuta ca tot ajungem sa in chestii mai dificile decat ne propunem :D

 

2 hours ago, vis-a-vis said:

Nașpa că tot concediul meu s-a dus pe anul ăsta, mă rodea tare să fac tot TET-ul românesc

de prin 2017 a devenit regula ca o saptamana pe an sa fie pentru trasee de genul asta. Anul asta a fost cel mai reusit din punctul asta de vedere.

1 hour ago, iulianserban said:

Mișto tare rău!! Chiar ar merge niște minute în plus! 

Cum de reușești să scoți un film asa mic din atâția gb? 

Vin si celelalte parti. Vor fi probabil 4 sau 5 episoade in total. Deci vreo 20-25 de minute din vreo 20-22 de ore filmare.
O parte din orele astea filmate sunt diferite perspective ale aceleasi faze (gen 2 camere pe capul a 2 oameni). Asta inseamna ca o sa folosesc doar una. Plus, de multe ori dintr-o filmare de 20 de minute de traseu relativ similar, o sa aleg 10 secunde.

Prefer senzatia de  "mai vreau" decat sa derulez inainte sa vad ce s-a mai intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...