Sari la conținut

Azi a fost ceva în aer ( un topic inutil)


Postări Recomandate

Nu știu alții cum sunt dar eu când mă gândesc ...vorba lui Creangă, cred că a fost ceva în aer. În cauză,   ”Centura” Bucureștiului după amiaza. Blocaj major în zona Tunari-Pipera, o lucrare tipic românească sugrumă circulația, dar nenumărate vehicule se dau la o parte ca să facă loc unui cazan legendar care trece printre mașini aproape la relanti. Ok, e un ”thumper”, sau un ”grosmono” ...nu trebuie accelerat. Pulsația aceea viscerală de ”phum-phum-phum” reverberând între mașini are efecte terapeutice. Nu unul, nu doi, au fost zeci de șoferi care s-au retras (deși m-aș fi descurcat și fără) lăsându-mă minunat ( în sensul de uimit, nu că aș fi fost o scursură înainte iar acum am evoluat) și dator acelor necunoscuți cărora vreau să le mulțumesc  deși poate, nu vor citi niciodată nimic pe aici.  

Poate că unii ar fi tentați să tragă concluzia că ambalând motorul în gol obții același rezultat.

Dar, cum mă știți, trebuie să fac niște calcule. Ce se întâmplă dacă faci ” vrumm, vrumm..” ?

O să se creadă că sunt un zgârciob, dar dacă calculăm și chiar asta facem, în timpul navigației spre casă, motorul ăla care trage să moară sub mine, are 600 cmc. La viteza cu care merg eu, are vreo 2000 de ture pe minut sau mai puțin. Adică o mie de cicluri de aspirație.

Deci 1000 x 0.6 litri fac 600 litri de aer pe minut.  Cu raportul optim de 1/16 înseamnă 37 grame de benzină pe minut. Dacă accelerez doar 2 secunde de la 2000 la 4000 de ture asta înseamnă 1,23 grame de benzină în plus. La 4,5  sau 5  lei pe litru revin cam 0.0052 lei irosiți…

Poate nu pare mult, dar dacă trec pe lângă o mie de mașini asta mă va costa 5, 2 lei !

Plus, uzura motorului și consumul de ulei...Deci, nu, n-o să mai accelerez niciodată aiurea. S-o facă alții care sunt mai bogați. Cu ăia 5,2 lei pot să-mi iau o bere sau chiar două dacă mă opresc la Penny și o să mă simt mult mai bine. 

Bă, da ' inutil rău topicul ăsta !! Un singur admirator dacă găsesc promit că mă las ”cinstit” cu o bere...

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde deducem că ăia care accelerează ( nu le ține relantiul)  au un salariu bun și câștigă mai bine decât media. Pe de altă parte rațiunea îmi spune că nici un miliardar (nici măcar milionar în lei vechi) nu merge pe scuter sau orice fel de tărăboanță pe două roți. Chiar nu știu ce să cred :) ...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea cand aveam motor nu aveam nicio jena sa turez (nu’mi pasa de benzina ca am cardul gold cu mine) sau sa dau fleshuri tocmai sa se dea la o parte sa pot trece si eu. Uneori le bateam si in masina sa ma lase. Dar asta e stilul meu mai nesimtit. Cei care nu doreau sa se dea, nu le faceam nimic. Era alegerea omului. Insa ma opream in dreptul masinii lui si ii ziceam “daca faceai putin loc sa trec mureai?” Si nu asteptam sa imi raspunda; plecam. Dar asta e stilul meu mai nesimtit. Ia mai da’i in ...cu conservele lor. Daca ei stau in trafic nu inseamna ca trebuie sa stea si moto. Si da, am si B...

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Muretto Grundieg a spus:

De unde deducem că ăia care accelerează ( nu le ține relantiul)  au un salariu bun și câștigă mai bine decât media. Pe de altă parte rațiunea îmi spune că nici un miliardar (nici măcar milionar în lei vechi) nu merge pe scuter sau orice fel de tărăboanță pe două roți. Chiar nu știu ce să cred :) ...

 

Trece-mă și pe mine pe răboj, plăcerea e de partea mea.

Există și excepții ,persoane extrem de bogate care merg cu scuter hipster, care au carduri/proprietăți de toate felurile și nu se laudă cu asta. Trăiesc civilizat și nu vor să demonstreze nici măcar la nivel declarativ ,cât au, cât dețin. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Muretto Grundieg a spus:

De unde deducem că ăia care accelerează ( nu le ține relantiul)  au un salariu bun și câștigă mai bine decât media. Pe de altă parte rațiunea îmi spune că nici un miliardar (nici măcar milionar în lei vechi) nu merge pe scuter sau orice fel de tărăboanță pe două roți. Chiar nu știu ce să cred :) ...

 

Salut

Intamplarea a facut sa cunosc si eu milionar in euro si sa-l vad pe scuter, si nu vorbesc de un excentric. Era chiar amuzant intr-un fel, unom la locul lui cum zicea Flower. 
Bine spus in prima postare, perfect de acord. Recunosc sportiv ca pe la inceputul motociclitului, o mai turam si eu, insa nu intr-un mod agresiv. Mi-a trecut repede,  atunci cand fiind cu conserva, am patit exact cum povestea “Suzuki” mai sus. 
Deci dau si eu o bere (ori faci chef, ori o treci in contul zilei de maine)🍻.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))))))

Superba analiza de cost, mi-a placut maxim!

Acum 11 ore, SuzukiRf600R a spus:

Uneori le bateam si in masina sa ma lase. Dar asta e stilul meu mai nesimtit. 

Unde nu m ai nimerit pe mine, sa imi bati in masina. auzi la el :)))))))))))))

Te plictisesti tare fara moto, bag seama. Cumpara o trotineta electrica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încă o bere de la mine! :D

Sincer să fiu, nici acum 20 de ani nu turam motorul printre mașini, mi se pare nesimțire. În ultimii 2-3 ani chiar sunt surprins de câți șoferi îți fac loc. Mai sunt și d-ăia care nu s-ar da neam un pic mai încolo. De regulă pensionari (fără supărare) și frustrați cu mașini mai de două parale. Și da, unii exagerează, am loc căcălău pe lângă ei și tot trag mult într-o parte :D

Printre mașinile oprite oricum trec ușor, maxim 20 km/h și ori dau un "beep" scurt, ori un flash. Dacă nu se dă, rămân acolo. Dar de obicei merg până în față, eu și scuterele ce mai croșetăm printre mașini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, vis-a-vis a spus:

Încă o bere de la mine! :D

Sincer să fiu, nici acum 20 de ani nu turam motorul printre mașini, mi se pare nesimțire. În ultimii 2-3 ani chiar sunt surprins de câți șoferi îți fac loc. Mai sunt și d-ăia care nu s-ar da neam un pic mai încolo. De regulă pensionari (fără supărare) și frustrați cu mașini mai de două parale. Și da, unii exagerează, am loc căcălău pe lângă ei și tot trag mult într-o parte :D

Printre mașinile oprite oricum trec ușor, maxim 20 km/h și ori dau un "beep" scurt, ori un flash. Dacă nu se dă, rămân acolo. Dar de obicei merg până în față, eu și scuterele ce mai croșetăm printre mașini.

Nu-i cam mult 20/ora? Inca mai deschid meltenii usile brusc, ca sa-si goleasca scrumierele pe asfalt. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, SuzukiRf600R a spus:

Pe vremea cand aveam motor nu aveam nicio jena sa turez (nu’mi pasa de benzina ca am cardul gold cu mine) sau sa dau fleshuri tocmai sa se dea la o parte sa pot trece si eu. Uneori le bateam si in masina sa ma lase. Dar asta e stilul meu mai nesimtit. Cei care nu doreau sa se dea, nu le faceam nimic. Era alegerea omului. Insa ma opream in dreptul masinii lui si ii ziceam “daca faceai putin loc sa trec mureai?” Si nu asteptam sa imi raspunda; plecam. Dar asta e stilul meu mai nesimtit. Ia mai da’i in ...cu conservele lor. Daca ei stau in trafic nu inseamna ca trebuie sa stea si moto. Si da, am si B...

Am citit de aseară mesajul tău și am vrut să îți scriu imediat un răspuns care să descrie cu exactitate impresia pe care mi-o lași. Am zis să nu scriu cald, așa că astăzi îți scriu la rece. Ce voiam să îți spun.. ce pițipoancă ești! Bine că ai vândut motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, acum că s-a spus totul, o să încerc eu să trag o concluzie. După ce mi-am făcut lecțiile pe net avansez următoarea teorie:

E posibil ca pulsațiile acustice ale eșapamentului ( de frecvență joasă) să inducă creierului starea Theta, definită ca momentul în care subconștientul atinge

starea de maximă sugestibilitate. Și e suficient ca un singur șofer să facă manevra ca imediat să fie urmat de ceilalți.

Referință: la orice spectacol nu se întâmplă nimic până nu intervin ...toba și basul ! Atunci spectatorii au tendința de a dansa și se iau unul după altul.

Ca să mă laud și eu un pic, am fost o vreme ”muzician de garaj”. Știu ce efect au asupra unei piese.

În încheiere, o să vedem de ce nu are același efect ambalarea unui motor de vitezană. Păi, 4 cilindri, 12-14000 de ture, rezultatul va fi o enervare în masă prin asociere cu bâzâitul unei insecte. Q.E.D.  :)

 

P.S. Mulțumesc pentru generozitate dar doctorul mi-a recomandat să nu mai beau bere. Am voie doar pălincă (cu sau fără slană).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Muretto Grundieg a spus:

Ok, acum că s-a spus totul, o să încerc eu să trag o concluzie. După ce mi-am făcut lecțiile pe net avansez următoarea teorie:

E posibil ca pulsațiile acustice ale eșapamentului ( de frecvență joasă) să inducă creierului starea Theta, definită ca momentul în care subconștientul atinge

starea de maximă sugestibilitate. Și e suficient ca un singur șofer să facă manevra ca imediat să fie urmat de ceilalți.

Referință: la orice spectacol nu se întâmplă nimic până nu intervin ...toba și basul ! Atunci spectatorii au tendința de a dansa și se iau unul după altul.

Ca să mă laud și eu un pic, am fost o vreme ”muzician de garaj”. Știu ce efect au asupra unei piese.

În încheiere, o să vedem de ce nu are același efect ambalarea unui motor de vitezană. Păi, 4 cilindri, 12-14000 de ture, rezultatul va fi o enervare în masă prin asociere cu bâzâitul unei insecte. Q.E.D.  :)

 

P.S. Mulțumesc pentru generozitate dar doctorul mi-a recomandat să nu mai beau bere. Am voie doar pălincă (cu sau fără slană).

 

 

🤣🤣Am palinca, gasim sigur slana, branza si ceapa, ca sa fie profi traditional👍

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, apriliacluj a spus:

si eventual un gulash ;)

Absolut! Si pita prajita, frecata cu usturoi si unsa cu untura + sare ( sau varianta cu ceapa). 
Pffff !!! Imi ploua in gura👍👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricine stie detalii si se baga la un “traseu culinar” in tara, merg si eu (orice loc de la stana la restaurant e de luat in calcul, dar treburi adevarate si de calitate). 
Cineva?? Cred ca trebuie topic separat...

Dar nici pentru un gulas  de la mama lui nu zic nu 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Doctor X a spus:

Dai o tură pe Lepșa și te oprești la Târgu Secuiesc:

 

https://goo.gl/maps/DCUFSimL8U5FponM8

Multam’ dar locuri sunt multe. Ideea era de iesire, tura pana pe la 15-16, masa branza, slana, palinca, gulas, etc, dormit si continuat cu vazut frumuseti ziua 2 si seara acasa. Stiu ca variante sunt nenumarate (unele facute deja). Treaba era mai degraba de grup cu astfel de “aspiratii culinare inalte”😃

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...