Sari la conținut

20.06.2020 Posada, creasta Baiului, Azuga-Săcele, pasul Predeluș, Câmpina


vis-a-vis
 Share

Postări Recomandate

Uite și primul meu topic aici... Am zis să o fac și p-asta, să nu trec ca gâsca prin apa "motociclism.ro".

Deci... propun o tură pentru sâmbătă. Creasta Baiului cu urcare din Posada, coborâre pe Zamora, apoi Azuga-Săcele și înapoi prin pasul Predeluș.

Urcarea pe Baiului va fi dificilă, probabil că va și ploua, deci, cauciucurile și experiența vor conta. 

 

Coborârea pe culmea Zamorei e de dificultate medie (niște pietre sus și câteva locuri cu mocirla jos).

Azuga-Săcele, galop de sănătate, posibil de trecut mobrele pe sub două bariere. Prin pasul Predeluș asemănător, cu vreo două urcări mai greuțe și o trecere prin noroi...

 

Traseul are forma asta: https://www.bikemap.net/en/r/6414729

Plecarea din primul giratoriu al autostrăzii urbane A3, la Gherghiței, să zicem un 8:30-9:00.

Eu merg cu un V-Strom 650. 

image.thumb.png.a1a74740953deab4f6f4a94d57ac0818.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos filmuletul, in toate reviewurile de pe YT ziceau ca nu are capabilitati offroad Vstromul asta nou. Aparent e foarte capabil si duce la greu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu țin minte coborârea de pe Leaota prin vadul ala abrupt de stâncă acoperita cu noroi cleios de nu stăteau mobrele în picioare :)) și nu plouase recent atunci.

Si Azuga - Pasul Uriașului de pe Baiului e abrupt și probabil un tobogan de noroi cu frunze acum.. 

 

Daca nu aveam planuri sâmbăta as fi venit. Posibil sa se lase cu ceva carene rupte :)). Brașov arata 30 litri ploaie dintre care 9 sâmbăta. 

 

Bafta multa, o sa fie fun.. ish :)

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, AlexAB a spus:

Eu țin minte coborârea de pe Leaota prin vadul ala abrupt de stâncă acoperita cu noroi cleios de nu stăteau mobrele în picioare :)) și nu plouase recent atunci.

Si Azuga - Pasul Uriașului de pe Baiului e abrupt și probabil un tobogan de noroi cu frunze acum.. 

Păi Zamora nu-i niciuna dintre cele două. Eu aș zice că-i lejeră chiar și pe ploaie. Cel mai greu segment e urcarea pe porțiunea aia de piatră.

 

Acum 49 minute, Muretto Grundieg a spus:

O să fie nasol

Păi asta-i și ideea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi faceti omu sa vand tot ce are si sa cumpere o capra de mers prin noroaie cu traseele astea frumoase rau ... Nu-i frumos, nu nu ...

Va rog sa postati niste poze obligatoriu la intoarcere de pe traseu. Sa am si eu la ce sa balosesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Mariusik85 a spus:

Voi faceti omu sa vand tot ce are si sa cumpere o capra de mers prin noroaie cu traseele astea frumoase rau ... Nu-i frumos, nu nu ...

Va rog sa postati niste poze obligatoriu la intoarcere de pe traseu. Sa am si eu la ce sa balosesc...

La acelasi lucru ma gandeam si eu , am mers toata viata de motorist exclusiv pe asfalt, si dupa ce vad peisajele astea imi vine sa imi iau un enduro ceva 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, vis-a-vis a spus:

image.thumb.png.a1a74740953deab4f6f4a94d57ac0818.png

Salut,

cat de precis e windy.com, din experienta ta?

Acum 10 minute, lacroyx a spus:

La acelasi lucru ma gandeam si eu , am mers toata viata de motorist exclusiv pe asfalt, si dupa ce vad peisajele astea imi vine sa imi iau un enduro ceva 

ehe. Si eu cochetam cu ideea. dar am fost anul trecut la un curs de off, si mi-a cam trecut :))) Nu i de mine. Eu sunt prea panicos, acolo cand ai indoieli, gaaaaz :)) Am luat destule trante sa imi dau seama ca sunt destule cutremure in Ro, si fara sa mai zgudui si eu plaiurile mioritice.

HAVE FUN! 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, danutu_m a spus:

Eram tentat sa fac si eu un topic sa intreb daca sunt amatori de noroaie  pentru sambata, apoi l-am vazut pe al tau. In concluzie, as fi interesat de iesirea asta.

Super! Vezi că o sa dureze ceva, nu prea e tură de fugă :D

 

Acum 51 minute, Mariusik85 a spus:

Va rog sa postati niste poze obligatoriu la intoarcere de pe traseu. Sa am si eu la ce sa balosesc...

Poze nu știu, dar va fi sigur un filmuleț :D

 

Acum 47 minute, Adrian M. a spus:

Salut,

cat de precis e windy.com, din experienta ta?

Uneori mai da rateuri, dar de obicei în sensul plăcut (adică anunță toată săptămâna ploaie și înainte cu câteva ore o schimba în senin.) Per total e ok, dar, na... când e din mai multe surse e mai bine. (accuweather, meteoblue, etc)

 

Acum 25 minute, Geo_ZGA a spus:

Salutare. Pare practicabil si cu un 4x4 mediu... sau ma insel eu?

În afară de vreo 2 urcări, nu văd nicio problemă. Însă nu poți trece de barieră de pe Zamora, mai degrabă cale-ntoarsă. Sau vreo alternativă. Nu mi-am pus problema pentru că am fost ori cu bicicleta, ori cu motoreta și am avut loc pe lângă...  

image.png

barieră zamora.JPG

https://www.google.com/maps/@45.4113085,25.5422582,3a,75y,192.21h,85.8t/data=!3m6!1e1!3m4!1sM8K2kQk0kBh4xb2yToZWPQ!2e0!7i13312!8i6656

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Adrian M. a spus:

ehe. Si eu cochetam cu ideea. dar am fost anul trecut la un curs de off, si mi-a cam trecut :))) Nu i de mine. Eu sunt prea panicos, acolo cand ai indoieli, gaaaaz :)) Am luat destule trante sa imi dau seama ca sunt destule cutremure in Ro, si fara sa mai zgudui si eu plaiurile mioritice.

HAVE FUN! 

Tare imi este ca ai avut o experienta similara cu cei care au prins frica de 2 roti motorizate din cauza ca au avut parte de experiente neplacute in tinerete (gen urcat pasager si cel care conducea a mers ca disperatul sa ii arate ce poate motoreta). Adica, ma gandesc daca nu cumva la acel curs fiind si prima iesire offroad pentru tine, ati intrat pe trasee prea dificile pentru nivelul tau si de aici au aparut si problemele. 

Ideea este ca daca te atrag astfel de trasee de offroad pisagistic e nevoie de o motoreta cat de cat capabila pentru asa ceva si progresul sa il faci treptat pe trasee in functie de dificultatea lor. Bineinteles, pentru ca experienta sa fie cat mai placuta, la fel ca si pe asfalt, e nevoie sa iti imbunatatesti tehnica pentru a aborda diferite situatii.(youtube e plin cu astfel de tutoriale).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie frica nu imi e. ca dovada cat de nebun am fost sa merg cu scuterul (si cu pasager ) pe dj103P intre Nehoiu si Chiojdu. Problema e ca imi place si pe off, dar as vrea si cu pasager pe sosea, si pana acum am inteles ca e cam greu sa impaci capra cu varza ...

https://photos.google.com/share/AF1QipODeViXHIL5ogdHjgU4MmUNfVAYmqgxogXFLWBm2oe4HVfVyH09NohVQiEQvQfoyw?key=ZGZUdzZnS2xNMEhXN01ZRHByYUxiMXgzMHJtSVBB

 

alta problema ar fi cea a banilor, care ... e greu, nu irealizabil, dar greu ... dar cine stie, pana la urma in cativa ani cred ca o sa o fac si pe asta ...

Editat de Mariusik85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, taong_mapagbiro a spus:

Nu-l convingi stai linistit 😃

Eh si tu:)) 

Acum 3 ore, danutu_m a spus:

ati intrat pe trasee prea dificile pentru nivelul tau si de aici au aparut si problemele.

Pai cam, da. Nivel pe off, zero. Sunt lipit de asfalt. Alti colegi s au descurcat mai bine. Eu m am descumpanit/nu sunt la, fel se îndemânatic, si sigur mi ar fi fostcutil sa, fie ceva mai lejer. In prima zi a, fost chiar ok, mi a, placut. In ziua doi, pe traseu, am, dat de urcari usoare, nu erau tare inclinate, dar pline de noroi. Pe alea m am chinuit teribil, le am abordat prost. Apoi am mai si facut o coborare, cu trecere, prin balta, urcare damb, si mi am, agatat intr o cioata cizma, poc. Acolo deja mi am, dat seama ca s prea obosit, si fac prostii. A fost ok ca m am oprit. Atat am putit. Faceam altele 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Mariusik85 a spus:

Problema e ca imi place si pe off, dar as vrea si cu pasager pe sosea, si pana acum am inteles ca e cam greu sa impaci capra cu varza ...

 ia bre geseul de doispesute si le-ai impacat pe amandoua ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, traseul e-ncărcat.

image.thumb.png.de5d668a524fa189749e05e0777a9458.png

 

Până acum suntem 3. Dacă se mai hotărăște careva până mâine, la ora 9:00 ne găsiți aici: https://www.google.ro/maps/@44.4784484,26.1378385,3a,75y,187.15h,74.81t/data=!3m6!1e1!3m4!1sjAHhRdfRFGxbkPuuUBLCgA!2e0!7i13312!8i6656

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca pana una alta pun eu cateva poze din tura de ieri.

V-stromul lui vis-a-vis are rotile atât de dezaxate incat fiecare roata mergea pe cate un sleau 😀 20200621_153906.thumb.jpg.b15cf3b2a85159acf0b3319e063863fb.jpg   

20200620_132637.thumb.jpg.fe76e157fc0f89f2a03821be66491392.jpg  

20200620_121553.thumb.jpg.0ab9c3c1822ab4c4b5325019439a40dc.jpg

VideoCapture_20200621-152924.thumb.jpg.a31f9423371a20fbea40a244a737e2f5.jpg

20200621_154031.thumb.jpg.57cc051f1404cc563dd418cf45ce2a02.jpg 

O întâmplare interesată de ieri a fost ca pe coborârea spre Secaria am fost opriti de jandarmeria montană, ne-au fost cerute buletinele dupa care ni s-a spus că suntem pasibili de amenda pentru că zona ar fi declarată parc natural. După ceva discuții si din cauza ca niciunul din noi nu a cautat sa se certe cu ei, se pare ca de fapt totul se trage de la cei care practica enduro pe-acolo.  Adică se pare ca atata timp cat esti pe drum nu ar fi problema sa te plimbi pe Baiului,  daca te abati de la drum atunci pot aparea probleme. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 minutes ago, danutu_m said:

O întâmplare interesată de ieri a fost ca pe coborârea spre Secaria am fost opriti de jandarmeria montană, ne-au fost cerute buletinele dupa care ni s-a spus că suntem pasibili de amenda pentru că zona ar fi declarată parc natural. După ceva discuții si din cauza ca niciunul din noi nu a cautat sa se certe cu ei, se pare ca de fapt totul se trage de la cei care practica enduro pe-acolo.  Adică se pare ca atata timp cat esti pe drum nu ar fi problema sa te plimbi pe Baiului,  daca te abati de la drum atunci pot aparea probleme.

Voi erati pe langa drum sau de ce v-au oprit? Sau pentru ce erati pasibili de amenda, daca e ok sa mergi pe drum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram pe drum când ne-au oprit. Impresia mea a fost ca ne-au oprit si anenintat cu amenda pentru a se asigura pe viitor ca niciunul dintre  noi sa nu se abatetem de la drum. Nu stiu cat de mult se pricep jandarmii la motociclete, dar pentru cineva care nu prea se pricepe,  un ktm 690 sau o husqvarna 701 arata exact ca un enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...