Sari la conținut

Rugged Smartphone


hora09
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Duminica m-a prins o ploaie torentiala (dinaia din ura), daca tot m-am inmuiat instant am dat mai departe doua ore ca era mai fun cand era absolut tot scufundat, ca na.. submarin.
Telefonul meu cu IP68 a dat ochii peste cap acasa (dupa a doua tura de ura, apa era in cizme pana aproape de glezne :D), adica nu mai raspunde ecranul - folosesc tel ca gps

Din experienta voastra, cei cu caramizi veritabile, cu ce aveti experienta si ziceti ca merita la sfarsitul zilei
Nu peste 500coco ca nu are noima, nu lesinatura cu 2.5gb si chestii de genu.

Seara buna,

Editat de hora09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Punga de ikea trasă peste telefon. E sub 500 coco, ideala la urgente. 

 

Dar și pe mine ma bătea gândul la un rugged, pentru apa din râuri, praf, noroi, ploi serioase, ținut strict pentru GPS.

 

G0349467.thumb.JPG.33c8d14c425ac34524302cb1ed1c6778.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut pana acum s7 edge. Nicio problema cu el prins in bord pe ploaie scurta sau torentiala. Acum am trecut la s10plus dar inca nu m a prins ploaia. Am mers cu el pe waze si maps 10 ore sambata si nici nu s a incins

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a plouat 2 weekenduri aprox 300km un tel ne-waterproof, drept că parbrizul îl apără cât de cât, dar tot ajung stropi pe el. Fără pungă, fără durex, și uite că merge, postez de pe el. Huawei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu cum o fi la voi, dar la mine se izbesc stropii de ploaie de cască și geacă, apoi sunt respinși spre bord/telefon. Husă specială nu pun, că se încălzește rău când bate soarele. Dar o pungă tot se găsește pe undeva. Am mers prin Austria două zile cu un jeg de pungă albăstruie pe telefon, noi eram murați, dar telefonul a rezistat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locurile sunt curate aparent pe unde umblu, te rogi sa gasesti ceva aruncat, dar asta ca nu e la o aruncatura de bat de unde o arde omu.
Pana la urma mie imi trebuie un aparat nou, fac cercetare de piata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iphone 8 plus

telefon

gps 

ecran de drona

filmare sub apa

sta pe suportul de moto fara nici o punga ... prezervativ .... husa

iphone 8 plus

telefon

gps 

ecran de drona

filmare sub apa

sta pe suportul de moto fara nici o punga ... prezervativ .... husa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai o sigura solutie reala. Restul sunt doar water resist, bla. Tu vrei ceva heavy duty.

CAT S60.

Mai sunt si chinezii diverse. Dar asta e momentan asta e cel mai cel, rezista cel mai mult la apa dintre toate, plus shockproof.

Il are un coleg, e caramida la propriu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am la proporiu un cos de iphone, itablete, de la 7 la ce e ultimul (ca pentru lucru, de la lucru) cu cat apreciez unele calitati ale produselor mar, eu personal nu imi dau banii mei munciti pe ele.
Cat e pe plisa doar ce e cam saracie inauntru, mau sunt chinezi(presupun) la care nu stiu sa ma bag sau nu: uleFone Armor 7, BV9900 Pro, S95 Pro - gasesti asa la un magazin online daca ai noroc, plm.. bataiae de cap cu astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Starcream a spus:

a zis ianachim mai sus de iphone8. Se incadreaza si in buget, faci filmari sub apa cu el, deci nu doar water resist.

o fi zis, dar nu i la aceeasi clasa de protectie ca si CAT ul de mai sus. Eu inteleg ca al nostru coleg vrea ceva sa poata fi luat pe off, sa reziste bine de tot. Caldura, ploaie, trante, nisip. Daca asta i cerinta, nu exista inca un concurent la CAT. Mergi pe off cu aifion 8 , care i din sticla :D

Aifionu:

Splash, Water, and Dust Resistant3

Rated IP67 (maximum depth of 1 meter up to 30 minutes) under IEC standard 60529

CAT:

IP Rating

IP68 Certified

Waterproof

Up to 5m for 60minutes

Dust Proof

Dust Resistant

Drop Test

Up to 1.8m (6ft)

Military Standard

MIL-SPEC 810G, Shock and Drop, Operating Temp: -25°C (-13°F) to 55°C (131°F), Category 4 vibration

Eu nu as merge pe chinezarii. Ca i hit and miss.

 

Depinde ce vrei de la el. Eu am spus clar in ce context e ok CAT ul. Ca asa, nu i cel mai cel telefon, departe de asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, Adrian M. a spus:

chinezarii. Ca i hit and miss

Corect, si da la CAT ma astept sa fie ce trebuie, flagship-ul lor e la pret de avion (nu ma lasa burta) si alea acceptabile sunt doar ok (poate ca aicea o sa fie un compromis..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In review-uri Blackview iese cel mai bine la pret/calitate rugged phone. Si eu ma gandesc la el.

Cat60 intr-adevar e tata lor, dar la pret de aifon. Adica aberant.

Aifon e o glumă proasta pentru offroad. As vrea sa vad cum rezista un i8 fara husa scapat pe un drum cu macadam la 30 ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai probabil se fabrică in china in aceeași găleată.  Ziua fac blecviu, noaptea ulefon. Si când se plictisesc, schimbă intre ei.

 

Daca optezi pentru chinezarie (cum înclin si eu) ia de la un dealer local, sa il poti schimba usor pe garanție. 

 

Eu as incerca de la emag, il forjez fara griji 30 de zile si daca e penal il dau înapoi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am samsungung S8 cu Punkcase ermetic, intrat in mare cu el in buzunar de multe ori , nici o problema, am renuntat la case pt ca nu se aude bine cand vb la tel 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Baxxter said:

In review-uri Blackview iese cel mai bine la pret/calitate rugged phone. Si eu ma gandesc la el.

Cat60 intr-adevar e tata lor, dar la pret de aifon. Adica aberant.

Aifon e o glumă proasta pentru offroad. As vrea sa vad cum rezista un i8 fara husa scapat pe un drum cu macadam la 30 ora.

Fost posesor de 7 plus cu folie alien surface integrala si husa din piele marca mar..folosit vreo 3 ani in suport chinezesc pe mobra fara probleme.

Scapat in ocean, scapat din suport pe jos etc. Husa a pierdut pielea de pe margini de la vibratii, ca de, si fosta si actuala intr-un piston.

7 plus are spatele metalic vs 8 plus cu spate din sticla.

 

Acuma contra:

Sitele de la difuzoare s-au umplut de praf intr-atat incat nu am mai reusit sa curat nici cu betisoare de urechi, nici cu guma de mestecat, nici cu conuri de scotch, nici cu aplicatia de scos apa din site...epuizand variantele stiute in acest scop.

Se putea desface pentru curatare din interior spre exterior..dar asta presupunea pierderea etansarii originale si in concluzie adio water proof.

 

Daca il iei SH, iti recomand sa iei cu 128gb sau 256gb, diferenta de bani fiind foarte mica vis a vis de ala de 32gb.

Editat de ilie.ardeias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, einstein1984 a spus:

@vis-a-vis parca aveai tu un telefon de juma de kil rugged? Ma insel? 

Da, BlackView BV9700 Pro... în afară de cameră, care nu e la standardele de azi, nu am ce să-i reproșez. Nu s-a blocat în niciun joc, restul merge de zbârnâie. L-am scăpat de câteva ori de la mai bine de 1 metru și n-are nici pe dracu'. S-a spart însă de 2 ori sticla de protecție, dar sub nicio zgârietură... Treaba e că are deja 1 an și m-am plictisit de el. Mă uit cu jind la BV9900 pro...

Cat S60 e depășit tehnologic, are deja 4 ani... n-aș da atâta bănet

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am comandat un Armor 6S, din toate felurile asta era cel mai decent disponibil in oricare din magazinele online (din Polonia)
Peste o saptamana o sa vad ce e de el, pana atuncea navigez din spider senses

https://www.gsmarena.com/ulefone_armor_6s-10021.php

Zicea un cloeg de Armor 3W, am zis pas desi imi convenea ca avea ecranu mai mic, este cu 100 grame peste asta din cauza bateriei de 10.000mp (ce am luat are 5.000mp - destul)

Multumesc pentru colaborare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit necuratu, cu 2-3 zile mai devreme fata de estimare

IMG_0227.thumb.JPG.907d80c8da5958d144b414251ab36fe2.JPG

 

 

La atingere si aspect finisaje putea sa scrie pe el Sony, Nokia, Samsung etc.

IMG_0232.thumb.JPG.781e55469acf71fe78fbadecad3c1311.JPGIMG_0234.thumb.JPG.f9a32091bb8558779e0004f8283297ae.JPGIMG_0233.thumb.JPG.aff1dd704015dfcedff81bc4c4ce88df.JPGIMG_0235.thumb.JPG.d475d916fb7d6f13890cf5ab98672169.JPGIMG_0236.thumb.JPG.13206ba8e915f4e5ec9a26bfa74f01bc.JPGIMG_0237.thumb.JPG.28fe1fe337cd9e138efb5921a119e16c.JPG

 

Cablaraia lui pentru 5000mAh si folie protectoare sa o pui peste gorilla 5 😐

IMG_0231.thumb.JPG.cef2d96cd619b26cb3e4853cc9fafe53.JPGIMG_0230.thumb.JPG.41a5ba09d281420a47285436e29be23d.JPG

 

Am sa revin dupa cateva zile, oricum e mare in p*la mea, o sa trebuiasca sa sudez ceva pe cadru motorului sa il tina ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...