Sari la conținut

Motocicleta A2 sau limitată la A2?


Macinca Ionut
 Share

Postări Recomandate

Salutare , în tot acest timp , cu tot cu pandemia asta , am stat sa ma gandesc si am ajuns la concluzia ca ar fi mai bine sa astept pana la 18 ani , sa dau de permisul B si apoi după ce capăt experienta cu traficul (cum ar zice unii sa fac km) sa dau si de A2 ,adică practic sa sar peste A1 (din diferite motive). Acum vin cu intrebarea , voi ce recomandați , motocicleta facuta pentru A2 sau o motocicleta mai mare si limitată pentru A2? ( motociclete care chiar se pot limita la A2) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca la motocicleta "mai mare" sa nu fie puterea peste 70kW

ca altfel e dosar penal, a mai patit coleg de forum chestia asta...

CATEGORIA A2

- motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kw/kg. şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

PS. iar referitor strict la intrebare, nu conteaza, ia-ti care-ti place si ai buget

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoretele de A2  se vand repede. Adica e cerere, nu iti fa griji privind acest aspect. Avantajul la ceva limitat legal, e ca poti tine moto respectiva pana poti legal sa mergi pe A. Si atunci scoti limitarea.  Eu unul ,as lua ceva de A2 din start, pe care sa invat, si apoi sa scot din ea cat stie. Ai avantajul ca ai o moto mai usoara, cu care inveti mai rapid, mai usor, si apoi cand incepi sa mergi mai vesel, sa fie o limita la aceasta veselie. Tentatia e mare sa scoti limitarea,  sunt destui zmei care au a2 limitat in acte, si real scoasa limitarea, ca merge mai tare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La prima motocicleta oricum nu stii prea bine ce vrei si cum te simti ca nu ai cu ce sa compari, daca iti iei ceva limitat si te gandesti ca o sa ii scoti limitarea peste x ani cand iti iei A si ramai tot cu ea nu mi se pare cea mai buna idee, sunt sanse sa descoperi ca iti doresti oricum un alt motor, deci si sfatul meu este sa iti iei B, sa prinzi 'gustul' traficului din masina, si apoi sa treci la A2 cu moto de A2, cand treci la A dupa minim 2 ani schimbi si motorul. Echipamentul in schimb nu exista de A sau A2, asa ca investeste in echipament de calitate, dar sa nu uiti ca si aceste mai trebuie schimbat periodic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Adrian M. a spus:

Motoretele de A2  se vand repede. Adica e cerere, nu iti fa griji privind acest aspect. Avantajul la ceva limitat legal, e ca poti tine moto respectiva pana poti legal sa mergi pe A. Si atunci scoti limitarea.  Eu unul ,as lua ceva de A2 din start, pe care sa invat, si apoi sa scot din ea cat stie. Ai avantajul ca ai o moto mai usoara, cu care inveti mai rapid, mai usor, si apoi cand incepi sa mergi mai vesel, sa fie o limita la aceasta veselie. Tentatia e mare sa scoti limitarea,  sunt destui zmei care au a2 limitat in acte, si real scoasa limitarea, ca merge mai tare.

 

+1

Inca o mentiune: ai ocazia sa mai pui niste banuti la buget, si cand iti vei lua o mobra de A2 sa iei una mai noua si care sa fie echipata cu ABS.

Si dupa ce iti vei lua si categoria A  poti sa mai mergi mult si bine cu mobra de 48 CP, nu e musai sa iti iei una mai mare. Nu e rusine 😊

Cam pe acelasi principiu: aduni bani ca atunci cand o sa iti iei una mai mare sa iti iei ceva ca lumea.

 

Si pina iti vei lua carnetul da-i bice cu bicicleta prin trafic. Sa te obisnuiesti cu jungla de pe strada. 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bazele conducerii corecte a unei motociclete se pun pe motociclete mici si usoare. Bine ar fi fost sa fi inceput chiar cu A1, apoi sa fi trecut la A2 si tot asa. Daca vrei sa incepi direct cu A2, atunci ia o motocicleta pentru A2. Cum spune si colegul Silver Arrow, vei putea sa o conduci si cu A, astfel ca poate ramane ca motocicleta de backup, cand vei trece la ceva mai mare. De pilda, o motocicleta mai mica este mult mai utila in oras, deci merita pastrata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru răspunsuri, cel mai probabil voi alege in functie de cum ma voi simți eu pe o anumită motocicleta si in functie de buget, adică fac alegerea pe loc , când voi zice "pe asta o vreau". Legat de limitare , am vazut multe motociclete peste 70kw ca cică sunt limitate si sincer ma mira ca inca se mai "fabrica" anunturi de genu , https://a2bikes.co.uk acest site cred ca ma va ajuta sa aleg. 

Chopper-ele mi se par grele , cel putin alea mai mari , cele de 250-500 sunt mai usoare bănuiesc. Legat de ceva enduro, as vrea eu , mi se par foarte utile când vine vorba de drumurile astea , naveta si poate chiar fun, dar daca stiti vreun enduro cu șaua mai joasă de 82-83 cm sa imi spuneti si mie , deci la înălțimea mea nu stiu ce sa zic de first bike.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Macinca Ionut a spus:

am vazut multe motociclete peste 70kw ca cică sunt limitate 

poate sa fie limitata, poti limita si un V-Max la 11kW, deci orice se poate limita la 35kW, dar aia nu inseamna ca circuli legal cu permis categoria A2

trebuie sa fie indeplinite TOATE conditiile SIMULTAN din alea pe care ti le-am mentionat la inceputul paginii

 

PS. apropo cam ce buget ai si ce stil de motocicleta iti place?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, apriliacluj said:

poate sa fie limitata, poti limita si un V-Max la 11kW, deci orice se poate limita la 35kW, dar aia nu inseamna ca circuli legal cu permis categoria A2

trebuie sa fie indeplinite TOATE conditiile SIMULTAN din alea pe care ti le-am mentionat la inceputul paginii

 

PS. apropo cam ce buget ai si ce stil de motocicleta iti place?

Greseala mea , voiam să zic limitate pentru A2 , nu doar limitate. 

Despre buget , cam 3000€ dar acum depinde si daca imi iau masina la 18 si ce masina iau , cu timpul se va schimba, nu cred ca e important bugetul , cel putin nu momentan pentru că mai e timp pana imi iau ceva. Ca buget de referință putem zice 4000€. 

Ca stil , pot zice ca imi plac toate , n-am probleme cu vreun fel , totuși as prefera ceva naked , poate ceva sport gen Yamaha R3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Macinca Ionut a spus:

totuși as prefera ceva naked , poate ceva sport gen Yamaha R3.

daca ai vreo 4k buget ai mai multe variante...

la naked ar fi KTM Duke 390, Kawa Z400, Yamaha MT-03

dintre sportive, in loc de R3 ti-as recomanda Kawa Ninja 400, dar ar trebui sa mai faci un sacrificiu de cateva sute de iepuroi, sa mai extinzi bugetul un pic, dar o sa merite 100% !

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...