Sari la conținut

Accident grav sos. Pipera


Alin BCTR
 Share

Postări Recomandate

Am trecut adineauri pe șoseaua Pipera și înainte de rond (unde este reprezentata Honda) si am văzut o motocicleta roșie, cred că era naked sau ceva și era și o duba implicată. Pe motociclist l-a luat smurdul. Părea destul de grav. Sa sperăm că motociclistul e ok..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

9 hours ago, Alin B. said:

Am trecut adineauri pe șoseaua Pipera și înainte de rond (unde este reprezentata Honda) si am văzut o motocicleta roșie, cred că era naked sau ceva și era și o duba implicată. Pe motociclist l-a luat smurdul. Părea destul de grav. Sa sperăm că motociclistul e ok..

 

Este okish. Are 2 degete rupte la mana stanga si piciorul drept rupt si multe vanatai. E posibil sa fie si alte leziuni, dar nu stie inca. I-a intors camionul in fata. A facut dreapta de pe banda 2 sa iasa de pe drum si s-au intalnit pe banda 1. Avea camera si am vazut video-ul. A fost norocos ca doar a acrosat partea dreapta a camionului si l-a aruncat pe jos, putea sa iasa mult mai rau daca era impact frontal.

 

Morala: Condus preventiv si atentie la bizonii de pe sosele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi pare bine că a scăpat. Îmi pare RAU că s-a ales cu oase rupte. Urmează o perioadă de recuperare și să sperăm că a înțeles că pe strada e plin de idioti. Una e sa nu vezi motociclistul (pentru că e în punctul mort, știu mi s-a întâmplat) și alta e sa tragi de volan ca prostu' crezând că stada-ti aparține . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Tudu a spus:

Morala: Condus preventiv si atentie la bizonii de pe sosele.

Cred ca si mai bine de atat ar fi: condusul ca si cum am fi invizibili si prezumția ca toti vor sa ne dea pe jos. 

Bine ca e cat de cat teafar si nu a patit nimic mai grav

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, goe 75 a spus:

mai bine intai

 

Nope. ;)

 

Mai intai il duce la Politie, trag aia concluziile si daca e acceptat ca proba, o sa-l puna abia dupa ce se termina toata tarasenia. 

 

Ca fapt divers: la mine inca nu a inceput procesul dupa 2 ani si 3 luni. :(

 

ON: Sper sa aibe multa rabdare si tarie si sa asculte tot ce-i spun medicii, pentru ca altfel nu se recupereaza corect. Been there, done that. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, The_Sin_Eater a spus:

Ca fapt divers: la mine inca nu a inceput procesul dupa 2 ani si 3 luni

La mine au început de vreo 15. Decât că nu s-au terminat încă... Bine, nu pt accident, dar tot fapt divers. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Întreb ca fapt divers. Cat de repede poate sa "sara" un camion de pe banda 2 pe 1 pt a întra pe ceva străduță și cam unde ii sunt simțurile unui mobrist într-un caz de asta? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am facut nici un scenariu. Am pus o întrebare. . Sa ne spună @goe 75 eventual cum poate "sari" camionul de pe o banda pe alta. Te agiți degeaba, ca întotdeauna. 👍

 

In 15 ani și ceva km buni de moto, nu m-am "înfipt" în nici o masina/camion/tren/orice care a iesit/virat brusc. Și nu sunt defel vreo măicuța în trafic. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Si logica si realitatea sunt cam asa :

 

sunt de cateva ori mai multi amatori care nu stiu sa se comporte/ pozitioneze/actioneze in preajma utilajelor grele si de tonaj mediu , decat camioane care fac manevre greu de prevazut.

La dubite e cam 50/50 , pentru ca e o zona libera si pentru amatori si foarte tineri...

 

D-aia am zis ca mai bine concluzia dupa video.

 

 

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, taong_mapagbiro a spus:

Din articol nu se intelege mare lucru ....omu era intr-o depasire si camionul a facut stanga . 

Camionul era pe acelasi sens  cu el sau opus ? 

 

Toate articloolele sunt scrise de profesionsti ....

https://www.bzi.ro/accident-rutier-mortal-intr-o-localitate-din-iasi-un-motociclist-a-intrat-pe-contrasens-3974087

 

Probabil ca ala cu basculanta a virat la stanga sa intre in balastiera si moto a intrat in el. Acuma ca il depasea sau venea din sens opus conteaza mai putin ... 😪

 

Aici scrie pe intelesul cititorului:

https://bittv.info/motociclistul-care-a-murit-in-accidentul-de-la-miroslovesti-un-tanar-din-suceava/

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Silver Arrow a spus:

Toate articloolele sunt scrise de profesionsti ....

https://www.bzi.ro/accident-rutier-mortal-intr-o-localitate-din-iasi-un-motociclist-a-intrat-pe-contrasens-3974087

 

Probabil ca ala cu basculanta a virat la stanga sa intre in balastiera si moto a intrat in el. Acuma ca il depasea sau venea din sens opus conteaza mai putin ... 😪

 

Aici scrie pe intelesul cititorului:

https://bittv.info/motociclistul-care-a-murit-in-accidentul-de-la-miroslovesti-un-tanar-din-suceava/

 

 

Are cineva mai multe detalii despre accidentul colegului de la Suceava? Am găsit diverse articole, cum ca camionul era pe același sens de mers cu el, altele ca camionul venea de pe contrasens, și alte articole care spuneau ca din cauza vitezei ar fi întrat motociclistul pe contrasens... Nici nu știi ce sa mai crezi 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Silver Arrow a spus:

Toate articloolele sunt scrise de profesionsti ....

https://www.bzi.ro/accident-rutier-mortal-intr-o-localitate-din-iasi-un-motociclist-a-intrat-pe-contrasens-3974087

 

Probabil ca ala cu basculanta a virat la stanga sa intre in balastiera si moto a intrat in el. Acuma ca il depasea sau venea din sens opus conteaza mai putin ... 😪

 

Aici scrie pe intelesul cititorului:

https://bittv.info/motociclistul-care-a-murit-in-accidentul-de-la-miroslovesti-un-tanar-din-suceava/

 

 

Îl cunosc pe Simi, a fost pe la mine anul trecut, nu sare calul când e pe mobre. Om calculat și... degeaba, vorbesc la trecut.

Ce a pățit el am tras și eu anul trecut, doar că eu am avut "baftă" de un passat, peste a cărui capotă am zburat amândoi. Doar că șoferul a fost declarat nevinovat, iar mie mâine cred că îmi bagă trei luni de concediu, după multe luni de mers la pomană la parchet și poliție.

RIP, Simi! ☹️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, taong_mapagbiro a spus:

Conteaza chiar foarte mult 

Exact, cu toții vrem, sper, sa invatam din evenimentele fericite sau mai puțin fericite ale colegilor noștri. 😔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, taong_mapagbiro a spus:

Conteaza chiar foarte mult 

 Cum conteaza daca colegul a depasit camionul si ala i-a taiat fata sau moto mergea pe banda ei si camionul i-a taiat calea?

In ambele situatii camionagiul nu s-a asigurat si un om a murit.

Justitia il va condamna aspru pe sofer la 1-2 ani cu suspendare iar familia sj prietenii motociclistului , ce sa mai spun....... 😪

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vis-a-vis de accidentul ala, din ce mi-a zis un prieten, motociclistul a depasit doua autoturisme inainte sa incerce si depasirea camionului. A lovit camionul in stopul din stanga sau prin zona aia. Banuiesc ca soferul s-a uitat in oglinda, a vazut 2 masini mergand regulamentar si s-a bagat sa faca stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca colegul cu mobra depasea si camionul a facut stanga tot neasigurare se numeste.

 

@aleQ  Ai spus ca vrei sa inveti ceva. Haide sa vedem daca chiar asa o fi:   Cand te decizi sa depasesti mai multe autovehicule reflexul este sa accelerezi blana ca sa termini cat mai repede manevra. Este o reactie normala, dar  nu tocmai buna.

Atunci cand te apropii de prima masina din coloana pe care o vei depasi,  viteza va fi destul de mare iar daca soferul  se decide brusc sa o faca el la stanga nu o sa mai ai timp sa eviti accidentul. Asta in conditiile in care legal vorbind nu esti vinovat.

Tu venind din spate este greu sa ghicesti intentiile primului (de ex. ca a incetinit si posibil sa faca vreo intoarcere), poate chiar sa vezi ca semnalizeaza (daca o face) pentru ca esti concentrat pe efectuarea depasirii.

Si cand coloana este un pic mai lunga poti avea surpriza ca pe unul din coloana il apuca dorul de o depasire si ai sanse maxime sa nu se asigure si sa te trezesti ca te pune jos.

 

Pentru motivele de mai sus eu evit sa depasesc mai mult de o masina la o manevra.

 

In general nu sunt mare amator de depasiri in sate si comune, unde oricand un localnic aflat in trafic se poata decide sa faca stanga sa intre in curte, sau pe o straduta laterala.

 

Daca in cazul de fata, asa cum ne-a relatat @adidas  camionagiul a vazut ca are in spate cateva masini, care mai si incetinesc cand o face si el, posibil sa nu se mai fi asigurat cu maxima atentie ca vine cineva in depasire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...