Sari la conținut

Accident grav sos. Pipera


Alin BCTR
 Share

Postări Recomandate

Acum 22 ore, george05 a spus:

Întreb ca fapt divers. Cat de repede poate sa "sara" un camion de pe banda 2 pe 1 pt a întra pe ceva străduță și cam unde ii sunt simțurile unui mobrist într-un caz de asta? 

Si CAMIONUL .....TUSTI pe banda 1....
imi dau seama cam cati km ai parcursi cand scrii asa ceva

CAMIONUL prin simpla bracare a rotilor pe loc este deja pe banda de langa 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

""'Daca colegul cu mobra depasea si camionul a facut stanga tot neasigurare se numeste."""

 

 

Spune-i asta agentului care mi-a instrumentat dosarul și m-a scos vinovat.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Ale dreaq , mai nou camioanele astea fac manevre la 90km/h ...sau mai degraba mai sunt intelijenti care vazund ca omul incetineste si semnalizeaza intra in febra depasirii ca "il fac si nu ma tine in spate pana isi face manevrele"?

 

 

Mergand pe motorete , in grup, am vazut inspe mii de situatii in care colegii de grup s-au bagat in depasire la sinucidere , cand ala era si cu semnal pus si cu manevra inceputa.

Va spun asta ca sa fie pe limba voastra si pentru ca este aici pe forum macar unul care poate confirma.Nu are rost sa va spun ce vad cand sunt la munca.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Lucian_M a spus:

Spune-i asta agentului care mi-a instrumentat dosarul și m-a scos vinovat.

Care a fost greseala ta in ochii militianului?

 

Cumva a considert ca se aplica Art .118, lit.a:

Conducătorul de vehicul care efectuează depășirea este obligat:

a) să se asigure că acela care îl urmează sau îl precedă nu a semnalizat intenția începerii unei manevre similare și că poate depăși fără a pune în pericol sau fără a stânjeni circulația din sens opus;

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inițial că am depășit pe linie continuă, după vreo lună avocatul a descoperit că e schimbată încadrarea la depășire necorespunzătoare. Cică nu pot dovedi că ăla din față a semnalizat fix înainte să vireze stânga. Poveste lungă, cred că o să povestesc pe larg după ce se pronunță instanța. Fac topic și puteți arunca acolo cu pietre, că mulți cred că am fost vinovat. Toți polițiștii cu care am vorbit au spus că, citez: în cel mai rău caz iese culpă comună. Neeeee, am fost scos vinovat.

Nu am avut camera fixată pe cască din lipsă de adeziv. Asta a fost greșeala mea.

Așa îmi trebuie dacă circul legal.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, AdrianB1 a spus:

Ia o pauza, nu mai debita tampenii.

Sa stii ca din pacate are dreptate.

 

Am un prieten care a patit asta; intersectie Str Transilvaniei cu Popa Tatu. El iesea de pe Transilvaniei si avea Cedeaza Trecerea. S-a asigurat in dreapta intrucat Popa Tatu este cu sens unic, cum statea el din dreapta spre stanga. Nu venea nimeni de unde trebuia sa vina si a plecat. Doar ca din stanga a venit un bizon pe sens interzis. Poc!

Cearta cu cine e de vina si hai la Militie. Acolo surpriza: daca face militia proces verbal se termina asa - culpa comuna iar  prietenul meu suspendat carnetul pentru ca nu a cedat prioritatea iar bizonul amenda (!!) pentru ca a mers pe sens interzis.

 

Argumentul legal:  Cedeaza Trecerea nu prevede exceptii de cedare a prioritatii in functie de sensul de circulatie al strazii cu prioritate.

 

Drept urmare au iesit amandoi de la militie, au incheiat amiabila si fiecare si-a reparat fierul.

 

Si argumentul legal nu este chiar aiurea: pe sens interzis poate sa apara o ambulanta, masina pompieri sau de militie.

 

Asa ca data viitoare ochii cat ceapa si la cine poate veni pe sens interzis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Silver Arrow a spus:

Sa stii ca din pacate are dreptate.

 

Sa stii ca nu are dreptate si am o hotarare judecatoreasca definitiva pe speta asta. Agentul poate sa zica orice doreste, nu prea sunt experti in materie de legislatie, judecatorii sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am scris despre partea cu jurisprudenta. Nu am chef sa scanez si sa pun argumentarea instantei, dar nu s-a pus problema de prioritate pentru tamponare cu masina care mergea pe contrasens si a ajuns in intersectie, nici juristul politiei si nici avocatul celeilalte parti nu au incercat macar, judecatorul a fost foarte clar de la prima infatisare ca daca nu au o explicatie pentru mersul pe contrasens nu are ce sa discute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, AdrianB1 a spus:

Sa stii ca nu are dreptate si am o hotarare judecatoreasca definitiva pe speta asta. Agentul poate sa zica orice doreste, nu prea sunt experti in materie de legislatie, judecatorii sunt.

Ha ha ha!!

 

Colegul meu de la munca a avut doua procese identice, adica aceeasi problema cu doua persoane. Unul l-a castigat si unul l-a pierdut. Procese fix identice, aceleasi documente doar numele paratilor era diferit.

 

Asa ca lasa-ma cu judecatorii tai. Sunt ultimii oameni in care mai poti pune baza ca respecta legea in tara asta cand trebuie sa imparta dreptatea.

 

Dreptatea in tara asta se imparte in functie de dispozitia judecatorilor, politistilor, procurorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 6 minute, AdrianB1 a spus:

 

Poate ieșise un pic afara și a zis că nu sta mult și a ieșit să se plimbe un pic și pe urmă a zis că nu mai ocolește că să ajungă acasă, intră un pic pe interzis :))

Pe urmă a apărut judecătorul ăla care face abuz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, einstein1984 a spus:

Si daca da unu peste tine cand intri pe o strada cu sens unic facand stanga, t chiar daca ala e pe contrasens tot tu trebuie sa cedezi

 

Si nu e normal sa te asiguri si sa acorzi prioritate celor care circula pe drumul cu prioritate?

 

Cunosc si eu destule cazuri de genul asta, toate solutionate cu cel care nu a acordat prioritate ca fiind cel vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

M-am prins ...adevaratii experti sunt aia destul de praf sa-si petreaca  veacul prin tribunale ...si public sunt tot timpul nevinovati...in privat...nu se stie.

 

 

Testoasa l-a calcat pe iepure pe labuta...oare cine o fi de vina.Trebuie modificata fabula.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, ianachim a spus:

Si CAMIONUL .....TUSTI pe banda 1....
imi dau seama cam cati km ai parcursi cand scrii asa ceva

CAMIONUL prin simpla bracare a rotilor pe loc este deja pe banda de langa 

 

Da, ai dreptate și tu. Am mai învățat ceva de la tine. Camionul de care vorbești e în mers sau staționează? 😂😂😂. Nimeni nu se ridica la nivelul tău, preamărit mâncător de kilometri. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Si Akim ,daca fereasca sfantul , se loveste de un vapor rutier , la cata experienta are , nu isi da palme ca a fost cel mai prost pamantean la faza aia?

Cazurile de genul ,cand vina este exclusiva a soferului sunt raritati extreme.  

Ai toate atuurile in mana si te ciocnesti de unul care este limitat grav dtpdv... e cam vai de capul tau...

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, george05 a spus:

Da, ai dreptate și tu. Am mai învățat ceva de la tine. Camionul de care vorbești e în mers sau staționează? 😂😂😂. Nimeni nu se ridica la nivelul tău, preamărit mâncător de kilometri. 

 nu trebuie sa intelegi nimic de la nimeni!!!

trebuie SA CONDUCI/Pilotezi TU sa ti formezi anumite reflexe sau sa intelegi anumite lucruri

iar de furat’ ne furam toti indiferent de km rulati datorita : NEATENTIEI, OBOSELII SAU SUPRAEVALUARII......

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, caracterincompatibil a spus:

Spre deosebire de tine...Achim face km...nu pe forum,că tine

Și, slavă cerului, nici nu ajunge pe sub camioane deși a devenit scuterist! 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ianachim a spus:

 nu trebuie sa intelegi nimic de la nimeni!!!

trebuie SA CONDUCI/Pilotezi TU sa ti formezi anumite reflexe sau sa intelegi anumite lucruri

iar de furat’ ne furam toti indiferent de km rulati datorita : NEATENTIEI, OBOSELII SAU SUPRAEVALUARII......

 

Amin Godfather. 😎

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

 

in orice accident sunt 2 parti implicate, ala care e de vina si ala care putea evita. 

 

 

Dpdv moral ai perfecta dreptate, dpdv legal, sunt rare situatiile de culpa comuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, einstein1984 a spus:

 poti evita un accident si daca lasi de la tine (prioritate, reduci viteza etc) un drept acordat de lege. De fapt, cred ca e singurul mod de face kilometri multi fara sa ai accidente (stiu, e un sofism). 

Punct ochit, punct lovit. Majoritatea sunt cu dreptatea în brate. Bine, cu ce cred ei ca înseamnă dreptatea aia. Ianachim, ai cuvântul. 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, einstein1984 a spus:

 

in orice accident sunt 2 parti implicate, ala care e de vina si ala care putea evita. 

Da, mai ales cand e cu o masina parcata care putea evita.

 

Prostia e infinita, dar distributia pe forum are doua parti: aia care e demonstrata cu fiecare ocazie si aia care se putea evita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...