Sari la conținut

Beklemeto si Shipka pass in weekend 27-28 iunie


DiarM
 Share

Postări Recomandate

Pentru ca am stat suficient in case ma gandeam la urmatorul traseu pentru wk asta, in ideea sa nu ploua. In caz ca ploua, il tin minte pentru urmatorul weekend. Mai am pe lista si o iesire la Belogradchik si vidin tot 2 zile, dar sa le luam pe rand :D

Nu imi place sa alerg doar ca sa ajung acasa asa ca ma gandesc sa ma opresc in veliko peste noapte, pentru ca oricum nu am apucat sa ma plimb prin oras tura trecuta.

 

ziua 1: Bucuresti - Beklemento cu pauza la monument arch of freedom - shipka cu pauza la ozn - veliko - presupun ca cine vrea, mai baga 2-3 ore si ajunge inapoi in bucuresti

https://goo.gl/maps/paq3An5ER8kZ8zG46

 

ziua 2: veliko si daca ma plictisesc, ma gandeam sa ma opresc in drum spre casa la pestera Orlova

https://goo.gl/maps/eVBLH7xGKwtwrzB68

 

Nu am fost niciodata pe beklemento, iar pe shipka am fost acum vreo 2 ani dar doar pana la ozn. A mai fost cineva de curand? Din cate am inteles nu se mai poate intra in ozn.

Aveti idee daca ratez vreun obiectiv sau vreo ruta mai misto in zona?

Cea mai importanta intrebare ramane, unde se mananca bine in prima zi pana sa ajung in veliko? Sunt un tip simplu, vreau cartofi prajiti cu branza si un snitel sau gratar. Nu ma dau in vant dupa mancare gatita deci nu ar trebui sa fie greu de gasit un loc :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandeam tot weekendul asta., dar in Nessebar. Bucuresti - Veliko Tarnovo (pauza de masa ) - Nessebar. Total 450 de km. Si la fel stat 1 noapte acolo si dupa putem modifica traseul pentru a vedea si altceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mâncat mereu bine aici.

Shtastliveca

ul. "Stefan Stambolov" 79, 5000 g.k. Varusha - north, Veliko Tarnovo, Bulgaria

+359 62 600 656

https://goo.gl/maps/BSmhmhMZXDozR83JA

Sau aici, dar anul trecut asta era în renovare:

City Pub

ul. "Hristo Botev" 15, 5000 Veliko Tarnovo Center, Veliko Tarnovo, Bulgaria

+359 62 637 824

https://goo.gl/maps/TG1EDCULfJp1YhuA9

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ravenshield a spus:

Urmaresc topicul. Ora de plecare ar fi?

 

E discutabil pentru ca tocmai am aflat ca merg singur fara pasagera. Daca ne strangem cativa si vreti sa ne intoarcem tot sambata, atunci plecarea pe la 7 dimineata ca maps imi arata 10 ore cu pauze ne intindem la 13. Eu pot sa plec si la 6 diminieata daca lumea e matinala ca sa avem mai mult timp de pauze pe drum si sa nu ne grabim sa ajungem acasa.

Planul 2 e sa plec la 8 de pe prelungirea ghencea, imediat centura si spre giurgiu.  La cazare daca vreti sa mergeti, ne luam separat ca vreau sa ma relaxez singur intr-un pat de 2 persoane ca acasa nu am luxul asta .

 

Nu merg tare (probabil vreo 10/20/30 peste legal), iar pauzele le fac undeva la 1ora - 1 ora 30 de mers ca sunt pe gsa. Pana la urma daca e cineva care merge mai tare sau mai incet, ne vedem pe drum la obiective nu e problema

Acum 13 ore, lacroyx a spus:

Eu ma gandeam tot weekendul asta., dar in Nessebar. Bucuresti - Veliko Tarnovo (pauza de masa ) - Nessebar. Total 450 de km. Si la fel stat 1 noapte acolo si dupa putem modifica traseul pentru a vedea si altceva

. Nu e rau nici o iesire la mare, doar ca aveam pe lista de facut traseul asta si se pare ca anunta vreme buna :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, iulianserban a spus:

Eu am mâncat mereu bine aici.

Shtastliveca

ul. "Stefan Stambolov" 79, 5000 g.k. Varusha - north, Veliko Tarnovo, Bulgaria

+359 62 600 656

https://goo.gl/maps/BSmhmhMZXDozR83JA

Sau aici, dar anul trecut asta era în renovare:

City Pub

ul. "Hristo Botev" 15, 5000 Veliko Tarnovo Center, Veliko Tarnovo, Bulgaria

+359 62 637 824

https://goo.gl/maps/TG1EDCULfJp1YhuA9

Recomand EGO ca restaurant.

Musai de stat peste noapte la Veliko. E de vizitat.

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, iulianserban a spus:

Eu am mâncat mereu bine aici.

Shtastliveca

ul. "Stefan Stambolov" 79, 5000 g.k. Varusha - north, Veliko Tarnovo, Bulgaria

+359 62 600 656

https://goo.gl/maps/BSmhmhMZXDozR83JA

Sau aici, dar anul trecut asta era în renovare:

City Pub

ul. "Hristo Botev" 15, 5000 Veliko Tarnovo Center, Veliko Tarnovo, Bulgaria

+359 62 637 824

https://goo.gl/maps/TG1EDCULfJp1YhuA9

Dap foarte bine se mananca aici. Cred ca de fiecare data cand ajung in Veliko ma duc aici. Buna pentru carnivori, omnivori si vegetarieni

Ahh si @DiarM aici au si cafea buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, insa de obicei este si foarte aglomerat la Shtastliveca, iar acum cu pandemia cred ca si mai dreu gasesti loc (mai ales da gasca e mai mare). Poate cu rezervare e mai sigur. 

Aici insa, iar se mananca bine 

Mehana "Club na Arhitekta" (adresa exactă este UL. Velcho Djamdjiata, nr. 14 - Veliko Târnovo ).

Este o afacere de familie si chiar a meritat. Sper sa fie la fel, eu am fost acum 2 sau chiar 3 ani.                

Si da, si @edward-zone are dreptate, o varianta e si EGO Pizza & Grill 2 se află pe Ul. Stefan Stambolov nr 79.                              

Acum 20 ore, lacroyx a spus:

Eu ma gandeam tot weekendul asta., dar in Nessebar. Bucuresti - Veliko Tarnovo (pauza de masa ) - Nessebar. Total 450 de km. Si la fel stat 1 noapte acolo si dupa putem modifica traseul pentru a vedea si altceva

Si eu as merge mai degraba pe varianta cu marea si dormit o noapte acolo (sper sa si pot).
La Farfuria Zburatoare a lui Brejnev am mai fost (deschisa pt vizitat nu era cand am mers eu). 
Hai sa vedem cati ne strangem in oricare variante, dar eu merg pe innoptat undeva. E mai relaxat, timp de o bere, etc. Si vorba lui @DiarM, la cazare un pat mare doar pentru mine😃

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, FlipperCo a spus:

Corect, insa de obicei este si foarte aglomerat la Shtastliveca, iar acum cu pandemia cred ca si mai dreu gasesti loc (mai ales da gasca e mai mare). Poate cu rezervare e mai sigur. 

Aici insa, iar se mananca bine 

Mehana "Club na Arhitekta" (adresa exactă este UL. Velcho Djamdjiata, nr. 14 - Veliko Târnovo ).

Este o afacere de familie si chiar a meritat. Sper sa fie la fel, eu am fost acum 2 sau chiar 3 ani.                

Si da, si @edward-zone are dreptate, o varianta e si EGO Pizza & Grill 2 se află pe Ul. Stefan Stambolov nr 79.                              

Si eu as merge mai degraba pe varianta cu marea si dormit o noapte acolo (sper sa si pot).
La Farfuria Zburatoare a lui Brejnev am mai fost (deschisa pt vizitat nu era cand am mers eu). 
Hai sa vedem cati ne strangem in oricare variante, dar eu merg pe innoptat undeva. E mai relaxat, timp de o bere, etc. Si vorba lui @DiarM, la cazare un pat mare doar pentru mine😃

Daca va tenteaza varianta cu Nessebar ar fi perfect. Adica as sta la mare ca sa mai schimb Veliko. Daca ne organizam, eu vin si cu madam in spate ca nah.

 

Si mai propun o varianta, putem face turul asta in regim propriu.

 

Dar la fel este cu stat o noapte undeva nu mers ca hotii de cai.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, lacroyx a spus:

Daca va tenteaza varianta cu Nessebar ar fi perfect. Adica as sta la mare ca sa mai schimb Veliko. Daca ne organizam, eu vin si cu madam in spate ca nah.

 

Si mai propun o varianta, putem face turul asta in regim propriu.

 

Dar la fel este cu stat o noapte undeva nu mers ca hotii de cai.

 

 

De belogradchik am zis si eu in primul post :)), dar il am rezervat pe wk viitor pentru ca mai zicea un prieten ca ar fi interesat. Daca nu merge el, o sa merg eu oricum asa ca am zis intre timp sa bifez beklemento.

 

Care e planul pentru nessebar? Doar intreb momentan :) Vad ca drum direct ar fi 5 ore, fara oprit in veliko pt pranz pentru ca s-ar pierde prea mult timp. Ma gandesc ca plecarea ar fi cat mai matinala, 5-6 dimineata ca la 13 sa fim pe plaja cu berea. Nu am fost niciodata acolo, se viziteaza ceva sau doar plaja si a 2-a zis intors dupa masa de pranz?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nesebar este varianta mai cocheta a Sunny Beach, un fel de centru vechi, in care sunt case tipic bulgaresti, restaurante la fel mai cochete (ii imita pe greci aici cu tavernakiurile lor). De vizitat, doar de plimbat prin centru pe acolo si cascat gura. Eu as fi luat-o prin Veliko pentru ca e mai comod iesitul prin Giurgiu/Ruse decat pe la Silistra sau prin Vama Veche. Dar acum astea sunt detalii si in fond si la urma urmei se poate alege orice ruta numai buna dispozitie sa fie.

 

PS: Eu caut sa ajung rapid la 6k km (de aceea caut rutele mai lungi) ca sa fac revizia pentru ca planuiesc un tur pana prin Capadoccia de vreo 4-5k km si sa nu ma prinda revizia pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, DiarM a spus:

Nu am fost niciodata acolo, se viziteaza ceva sau doar plaja si a 2-a zis intors dupa masa de pranz?

 

Plaja in Nessebar in partea de old town (care merita sa-l vizitezi) nu exista. Sunt numai stanci si portul. Cred ca in zona noua sunt ceva plaje/hoteluri (nu stiu ca nu am fost in partea aceea).

Pentru plaja iti recomand Sozopol, are 2 plaje, una mai mica in zona veche si mai scumpa si inca una mai mare in zona care aduce a Mamaia Sud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sozopol e frumos, parcă mai frumos decât Nessebar, tot stâncos în zona veche, dar și mai departe. 

Pt plajă există Sunny Beach, orașul vechi Nessebar e f aproape și poate fi vizitat seara. 

Hai că îmi faceți poftă... 🤬

Later edit: la Sozopol plajele sunt micuțe și puține, dpdv ăsta avantaj net Sunny Beach. 

Acum mulți ani mergeam la Obzor, e ceva mai aproape, însă de vreo 7-8 ani doar l-am tranzitat de câteva ori. 

Pe lângă punctele de frontieră enunțate vedeți și Negru Vodă, cred că se consumă mai puțin timp decât cu Silistra + bac și e mai drept decât prin Vama Veche. Drumul dincolo de frontieră însă nu e strălucit dpdv calitate a asfaltului. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Sozopol faceam plaja in partea noua a orașului, dar clar avantaj sunny beach aici. Am zis initial Nesebar pentru ca e mai aproape si sa fie relaxant pentru toata lumea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost câțiva ani la Sozopol, în partea 9, e un golf cu un beach bar pe nume Bamboo. Acum 2 sau 3 ani însă se îngustase plaja, iar beach barul devenise cam obraznic. Stăteam la un hotel chiar deasupra, mic dejun acolo, prânz la Bamboo, un pic de siesta, iar plajă și seara old town. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer varianta simpla in prima zi, adica direct la Nessebar, Sunny Beach, sau unde vreti. Plecat devreme (dar cred e exagerat la 5-6, sunt max 7 ore cu tot cu opriri. Daca plecam la 8 avem timp si de o baie (bere, masa, leneveala, plimbare in zona veche, etc).

Ziua 2 putem sa si vizitam cate ceva la intoarcere spre casa. 
Stie cineva obiective de vizitat, cumva in drumul de intoarcere, astfel incat sa ajungem pana la 21-22 in Bucuresti?

@lacroyx, ca ajungi sau nu la 6k km, revizia o poti face oricum, nu te opreste nimic. 
Eu asa cad aceasta tura, relaxata. 
Acum sa ne pliem functie de participanti. 

Acum 3 ore, lacroyx a spus:

 

Nesebar este varianta mai cocheta a Sunny Beach, un fel de centru vechi, in care sunt case tipic bulgaresti, restaurante la fel mai cochete (ii imita pe greci aici cu tavernakiurile lor). De vizitat, doar de plimbat prin centru pe acolo si cascat gura. Eu as fi luat-o prin Veliko pentru ca e mai comod iesitul prin Giurgiu/Ruse decat pe la Silistra sau prin Vama Veche. Dar acum astea sunt detalii si in fond si la urma urmei se poate alege orice ruta numai buna dispozitie sa fie.

 

PS: Eu caut sa ajung rapid la 6k km (de aceea caut rutele mai lungi) ca sa fac revizia pentru ca planuiesc un tur pana prin Capadoccia de vreo 4-5k km si sa nu ma prinda revizia pe acolo.

Capadoccia cand? Turcia e zona rosie inca. 

Acum 36 minute, FlipperCo a spus:

Eu asa VAD* aceasta tura, relaxata.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Turcia pe la jumătatea lui August daca nu incep iara ăștia cu prostiile lor

Acum 11 ore, FlipperCo a spus:

Stie cineva obiective de vizitat, cumva in drumul de intoarcere, astfel incat sa ajungem pana la 21-22 in Bucuresti?

Am vazut ca prin zona la intoarcere putem vizita Tsonevo Reservoir. Daca il urmareste cineva pe YT pe Pavlin (motorcycle adventures), e acum in trip si a pus imagini cu peisajele de pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba nasoala e ca mie mi-au scazut sansele sa pot mege in tura asta. Pfff !!! Mai am sperante miiiiiici ca sa-mi pot amana o treaba, importanta dealtfel, dar inca sper. 
Raman sa urmaresc informatiile de aici, si cine stie, poate apar la linia de start. 
Daca nu, have fun! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, lacroyx a spus:

PS: Eu caut sa ajung rapid la 6k km (de aceea caut rutele mai lungi) ca sa fac revizia pentru ca planuiesc un tur pana prin Capadoccia de vreo 4-5k km si sa nu ma prinda revizia pe acolo.

Vezi ca faci o confuzie. Intervale service V1000 2019-2020:

600/ 965

7600/ 12200

15200/ 24400

22800/ 36600

30400/ 48900

MILE/KM

adica din 12000 in 12000. Intre prima revizie si a doua, musai stat cu ochii pe lant, ca se lasa-eu l-am intins pe al meu la 4500 km, plus nivel ulei, etc. 

Daca vrei sa o tii mai din scurt, rotunjeste la 10.000 km.

 

 

 

 

 

https://www.kawasaki-onlinetechinfo.net/dispeBook?file=99805-0062&mark=KLZ1000CLF&manual_kind=OM&lang_code=EN&model_year=2020&nickname=VERSYS+1000&dist_cd=207&country_cd=--&manual_filenm=99805-0062-o6klz1000clf-eu-en-tws.pdf&first_referrer=https%3A%2F%2Fwww.kawasaki.co.uk%2F

pagina 134.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Adrian M. a spus:

Vezi ca faci o confuzie. Intervale service V1000 2019-2020:

600/ 965

7600/ 12200

15200/ 24400

22800/ 36600

30400/ 48900

MILE/KM

adica din 12000 in 12000. Intre prima revizie si a doua, musai stat cu ochii pe lant, ca se lasa-eu l-am intins pe al meu la 4500 km, plus nivel ulei, etc. 

Daca vrei sa o tii mai din scurt, rotunjeste la 10.000 km.

 

 

 

 

 

https://www.kawasaki-onlinetechinfo.net/dispeBook?file=99805-0062&mark=KLZ1000CLF&manual_kind=OM&lang_code=EN&model_year=2020&nickname=VERSYS+1000&dist_cd=207&country_cd=--&manual_filenm=99805-0062-o6klz1000clf-eu-en-tws.pdf&first_referrer=https%3A%2F%2Fwww.kawasaki.co.uk%2F

pagina 134.

Poate o fi asa, dar in garantia data mie, mi-au pus revizie la 6k (presupun ca asta e o revizie mica gen ulei si filtru ulei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, lacroyx a spus:

Poate o fi asa, dar in garantia data mie, mi-au pus revizie la 6k (presupun ca asta e o revizie mica gen ulei si filtru ulei)

nu, certificatul ala de garantie este generic. Pe ala il dau la toate motoretele, indiferent de producator/moto/atv. Tu urmaresti manualul motocicletei. Ca producatorul da in definitiv garantia, catre dealer, si dealerul catre tine.  Suna i, si vei afla :)

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat acum la United, da ai dreptate, ei au pus generic cartea de service si garantie, dar de fapt e din 12 in 12 mii. WTF?? Foarte misto. Anyways, ne uitam de cazare in Nesebar?

Eu am bookuit aici la insistentele pasagerei. Este in sunny Beach, dar se poate ajunge imediat in Nesebar pentru plimbare, cina, șpriț, etc. 

Aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...