Sari la conținut

Verificare Yamaha Dragstar 650 in vederea achizitiei


robertofulgos
 Share

Postări Recomandate

TInand cont de ce ai spus, musai sa iei ceva sa iti placa, pana la confort, bla bla,  la un rulaj de doar  3000 km pe an.

Esti ok ca si gabarit, nu te speria ca i mare. O fi mare, dar saua e joasa, centrul de greutate jos. Musai oricum crashbar,ca i cruiser :D Te vei invata cu ea. La manevre la viteza mica, sau impinsa prin garaj, sa simti ca i grea.  Cum ti a spus toata lumea, uita de 650. Dragstarul 1100 , are 260 kg. Vezi ca vine in 2 variante, Clasic sau Custom . Difera putin, vezi care te atrage mai mult. Deci nu i chiar din categoria 300 kg, sau mai mult. Nu compara cu cele 200kg ale svului, ala e alta mancare de peste. 

 

Legat de savurat peisajul, iar, o poti face pe orice moto. Nu te pune nimeni sa zbori. Oricum, motociclismul este diferit de la persoana la persoana. Ce mi-a displacut mie la cruisere tie poate sa iti placa! Daca nu te poti da cu unul, cauta macar sa te sui pe unul. Sa vezi pozitia cum e:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, robertofulgos a spus:

 

Buget am, am buget si de 1100.

 

atunci nu te mai uita la nimic sub 1100 , sunt pentru femei sau incepatori pitici

 

ds1100 e mai mare si greoi dar asta doar in parcare, te obisnuiesti cu el si aia e 

 

daca ai rabdare sa mai strangi ceva bani poti lua un v-rod (sau ceva asemanator yamaha Warrior , vn1800 suzuki m1800 parca) care are si putere si frane si crom... eu asa as face 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, robertofulgos a spus:

1.81, 77kg, dar este uau de scump si rar. O honda Magna din 98 este 4500 eur.

 

Buget am, am buget si de 1100.


Bugetul mai mic l-am pus din cauza ca o voi folosi foarte rar, doar sa imi fac nebunia, probabil ca nu mai mult de 3k km pe an.

 

Si am considerat ca nu are rost sa investesc multi bani intr-o motocicleta.

 

Dar daca diferenta este mare intre 650 si 1100 o sa arunc un ochi si la acest model.

 

 

Poti sa iti iei linistit unul de 1100 sau mai mare. Avand in vedere ca nu e primul tau moto, ai prins cat de cat experienta si ai echilibru pe 2 roti. In plus cruiserele au centrul de greutate foarte jos asa ca greutatea aia mare nu prea conteaza (poate doar cand e sa dai cu spatele si trebuie sa impingi din picioare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare prietene,

 

iti vorbesc in calitate de proprietar (si) de Shadow VT750, varianta cu ABS.

 

Orice iti cumperi iti recomand sincer sa iti iei un model cu ABS, mai ales ca vad ca te uiti la modele mari si grele.

 

Chopper-ul este cu totul altceva decat alte mobre, si nu ma refer la partea tehnica, ci la ce doresti de la moto.

 

Subscriu la cele pe care ti le-a scris @TETEA. .

 

Legat de pozitia chopper, este ca al orice mobra o chestiune subiectiva. Depinde de tine cum te simti pe ea. Aici sfaturile sunt inutile.

 

Daca iti place, cumpara una, vezi cum o fi , si daca nu e ce trebuie o vinzi. Normal nu ar trebui sa pierzi bani.

 

Daca te deranjeaza ca nu pleci primul de la semafor, atunci nu ai ales mobra care trebuie. Cauta alta categorie.

 

Shadow-ul meu are 48 CP. Evident ca este mai lenesa decat una de 100 CP. Dar daca esti un om zdravan la cap iti adaptezi stilul de conducere la ce si cat poate mobra. La greutatea ta cei 48 CP inseamna cam 0,16 CP/kg c are nu este putin. O masina clasa medie este pe la 0,1 CP/Kg.

 

Rezerva de putere iti lipseste? Pai iarasi inseamna ca nu ai ales categoria care trebuie, Chopper-ul nu este ca sa ii lasi pe toti in urma.  Cam asa gandesc eu.

 

Asa, ai mai intrebat daca X Km sunt multi pentru mobra? Raspusul este simplu: depinde ce a avut de indurat. Daca era unul care o forja ca sa plece primul de la toate semafoarele din lume, si apoi trebuiea sa depaseasca tot ce ii iesea in cale, iar la acceleratie avea doar doua pozitii - On si Off, atunci este posibil ca 84.000 Km sa fie multi.

 

Si in incheiere inca o informatie: cu Shadow-ul meu se mai plimba un prieten, care spunea pina mai acuma ceva vreme ca choppere niciodata. Si acuma este amorezat de Shadow 😍.

Desi el era obisnuit pe o mobra de 100 CP.

A spus ca acuma a descoperit ca motociclismul mai poate fi si altfel, mai precis cam cum ti-a povestit @TETEA.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver Arrow Toate bune, dar abs-ul la modelele astea pare sa fie o raritate, cel putin in oferta actuala de pe piata.

 

Sunt total de acord cu ai spus si in niciun caz nu caut sa fac liniute cu cineva.

 

Singurul lucru care ma da inapoi de la achizitia unui motor scump este faptul ca o iau doar ca sa imi mai fac damblaua din cand in cand. 

 

Viata de familie nu o sa imi permita sa stau prea mult pe ea. So just for fun.

 

De aici si indeciziade a achita o suma mare(peste 4500eur)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te tentează este un Kawasaki Nomad de 1500 la mine la garaj. Proprietarul tot asa se plimba mai rar cu ea, arata perfect, bi-colora, intretinuta bine si vrea cam 4500 pe ea. Dă-mi pm daca te tenteaza si iti trimit poze cu ea. As fi luat-o eu dar nu mai am fonduri asa ca doar visez. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, lacroyx a spus:

Daca te tentează este un Kawasaki Nomad de 1500 la mine la garaj. Proprietarul tot asa se plimba mai rar cu ea, arata perfect, bi-colora, intretinuta bine si vrea cam 4500 pe ea. Dă-mi pm daca te tenteaza si iti trimit poze cu ea. As fi luat-o eu dar nu mai am fonduri asa ca doar visez. 

Ai PM, cu toate ca mi se pare prea monstru pentru experienta mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, robertofulgos a spus:

@Silver Arrow Toate bune, dar abs-ul la modelele astea pare sa fie o raritate, cel putin in oferta actuala de pe piata.

 

Sunt total de acord cu ai spus si in niciun caz nu caut sa fac liniute cu cineva.

 

Singurul lucru care ma da inapoi de la achizitia unui motor scump este faptul ca o iau doar ca sa imi mai fac damblaua din cand in cand. 

 

Viata de familie nu o sa imi permita sa stau prea mult pe ea. So just for fun.

 

De aici si indeciziade a achita o suma mare(peste 4500eur)

Nu iti fa griji. Putini posesori de choppere le plimba zi de zi.

Gasesti destule cu 10-15.000 Km facuti in 10 ani.

Mai am o intrebare: ai unde sa o tii? Garaj ar fi ideal...

Pacat sa o tii in strada si sa se beleasca cromul de pe ea.

Dar incerca totusi sa gasesti ceva cu ABS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, TETEA. a spus:

pentru cei pana la 1,75, MAXIM 1,80 m inaltime.

la 1.86 cat am, nu mi s-a parut chiar deloc mic magna-ul, am avut timp de vreo 2 ani si vreo 20k km, doar cuvinte de lauda am si eu pt acest motor!! de vis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

Nu iti fa griji. Putini posesori de choppere le plimba zi de zi.

Gasesti destule cu 10-15.000 Km facuti in 10 ani.

Mai am o intrebare: ai unde sa o tii? Garaj ar fi ideal...

Pacat sa o tii in strada si sa se beleasca cromul de pe ea.

Dar incerca totusi sa gasesti ceva cu ABS.

Stau la casa deci nu o sa o loveasca soarele sau intemperiile. Garaj nu am, dar o sa ii gasesc un loc ferit de soare si de prea multa apa.

 

Cat despre ABS este doar un vis frumos.

 

In Romania nu am gasit nimic la pret acceptabil si pe mobile sub 6500 nu am gasit + transport etc, deci ma scoate din schema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma nu stiu exact ce anume iti doresti.

Da, la 4-4.500 euro nu gasesti cu ABS, dar mai apare cate o pleasca.

Cum am gasit si eu un Goldwing la 10.500 euro cand preturile se invarteau de la 13.000 euro in sus.

 

Cauta cu atentie si vei gasi choppere cu ABS incepand de pe la 5.000 euro. Adus un RO si Inmatriculare = maxim 500 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, frankone a spus:

la 1.86 cat am, nu mi s-a parut chiar deloc mic magna-ul, am avut timp de vreo 2 ani si vreo 20k km, doar cuvinte de lauda am si eu pt acest motor!! de vis!

 

Model de dupa 95, sau mai vechi? Astea dupa 95 sunt mai mici. In rest da, e de vis (pentru cine agreeaza genul cruiser). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, TETEA. a spus:

 

Model de dupa 95, sau mai vechi? Astea dupa 95 sunt mai mici. In rest da, e de vis (pentru cine agreeaza genul cruiser). 

'96

Mie alea mai vechi mi sa pareau mai mici (chit ca nu m-am urcat pe vreuna)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...