Sari la conținut

Cade lanțul la atv


Luan_sml
 Share

Postări Recomandate

Daca pinionul mare este strâmb ceva cauzează asta, ori pinionul, ori alta piesă, identifici piesa care generează aliniamentul prost și o înlocuiești cu una fara problema, astfel încât pinionul o sa fie drept, nu strâmb, astfel sunt șanse mari să nu îți mai arunce lanțul atât de des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Luan_sml a spus:

Nu am înțeles de loc  deloc răspunsul tău

 

Nu te supara tinere , dar se numeste analfabetism functional (omul a explicat foarte simplu), asta pe langa greseala care am corectat-o in citat.

Sper sa nu sara pe mine lumea, dar e grav sa scrii "de loc" si nu "deloc", plus sa nu intelegi o explicatie simpla si la subiect.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Supa La Plic a spus:

Nu te supara tinere , dar se numeste analfabetism functional (omul a explicat foarte simplu), asta pe langa greseala care am corectat-o in citat.

Sper sa nu sara pe mine lumea, dar e grav sa scrii "de loc" si nu "deloc", plus sa nu intelegi o explicatie simpla si la subiect.

 

 

Răspunsul tău este off-topic ,nu are ce caută aici

Acum 18 minute, Supa La Plic a spus:

Nu te supara tinere , dar se numeste analfabetism functional (omul a explicat foarte simplu), asta pe langa greseala care am corectat-o in citat.

Sper sa nu sara pe mine lumea, dar e grav sa scrii "de loc" si nu "deloc", plus sa nu intelegi o explicatie simpla si la subiect.

 

 

Dar din pacate tu nu ai auzit de autocorector :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 25.06.2020 la 10:21, Luan_sml a spus:

Salut sunt nou pe acest forum. Am un atv chinezesc de 125cc .Intotdeauna cade lanțul când îl bruschez.

Chestia care este ca pinionul mare este strâmb adică înclinat spre dreapta . 

Multumesc , 

Spislander Luan

 

Chestia pe care este, esta ca trebuie sa procedezi cam ca la biciclete, atunci cand cade lantul.

Numai ca in loc sa dai la pedala, suspenzi agregatul si il bagi in a-ntaia. 

 

* Suspenda atv-ul ca sa nu atinga solul cu rotile care trag. 

* Baga in treapta intaia.

* Dupa ce incep rotile sa se invarta, respectiv foaia sa se miste la relanti, tine de lant cu mana si trage-l usor catre foaie cat sa se alinieaza usor pe primii dinti. Motorul o sa faca restul. 

 

Daca nu merge asa, pastreaza foaia si schimba atv-ul. 

La urmatorul model doar inverseaza foaia, ca sa fie inclinata spre stanga. Nu o sa mai cada, garantat.

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Încerc sa elimin și eu cum pot contribuabilii ineficienți la sistemul de pensii. 

Sper sa se lase cu fatality.

 

Altfel doar își oficializeaza statutul de handicapat si se mai alege și cu bani.

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, _Raul_ a spus:

 

Man, indiferent ce părere ai despre el nu cred că e ok sa ii recomanzi așa ceva, plm, unii oameni au avut șansa să meargă la școală, alții poate au avut șansa să se nască în alte locuri cu alte condiții.

Te.ai gândit că poate soarta a fost mai rea cu el decât a fost cu tine și din agoniseala lui a reușit să își ia o chinezărie, și acum tu ii recomanzi să își taie degetele, poate e părinte, poate e credul, poate are 18 ani și se auto-mutileaza pe viață.

Tu văd că cel puțin te crezi mai educat, și probabil esti și mai înstărit, de fapt nici nu contează, ideea este că sigur sunt alti oameni mai inteligenți decât tine, cum ar fi să îți recomande cineva ceva într-o zi și să pățești ceva nasoale... Macar scrie-i omului că era o gluma...

 

@Luan_sml sa nu care cumva sa pui mana pe lanț în timp ce se învârte, o sa îți prindă mână între lanț și pinion

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.06.2020 la 21:26, robert23mg a spus:

Man, indiferent ce părere ai despre el nu cred că e ok sa ii recomanzi așa ceva, plm, unii oameni au avut șansa să meargă la școală, alții poate au avut șansa să se nască în alte locuri cu alte condiții.

Te.ai gândit că poate soarta a fost mai rea cu el decât a fost cu tine și din agoniseala lui a reușit să își ia o chinezărie, și acum tu ii recomanzi să își taie degetele, poate e părinte, poate e credul, poate are 18 ani și se auto-mutileaza pe viață.

Tu văd că cel puțin te crezi mai educat, și probabil esti și mai înstărit, de fapt nici nu contează, ideea este că sigur sunt alti oameni mai inteligenți decât tine, cum ar fi să îți recomande cineva ceva într-o zi și să pățești ceva nasoale... Macar scrie-i omului că era o gluma...

 

@Luan_sml sa nu care cumva sa pui mana pe lanț în timp ce se învârte, o sa îți prindă mână între lanț și pinion

 

Din fericire am bani , dar am spus pt ca sunt la început (am 16 ani) sa încep cu un motor mic . Sper sa dispară acești oameni de pe forumuri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...