Sari la conținut

Sambata 27.06 ora 9.00 Bulgaristan


The Mentalist
 Share

Postări Recomandate

Baietii acestia m-au pus pe ganduri!

Daca plec din Buc., fac 10 km pana ia iesire prin oras, , apoi drumul la Giurgiu, granita, drumul prezentat prin Bulgaria (inteleg ca nu e autostrada), alimentat, odihnit si retur pana in poarta, cred ca nu scot media 70 km/h. Sunt curios cat ar scoate alti motociclisti, medii, asa ca mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai vad ca ai avut pana acum numai mono si bi cilindru. In calitate de posesor de Bicilindru iti sustin calculul, dar exista si moto cu 6 cilindri conduse de tipi cu experienta de 12, 15, 18 ani pe bestiile astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cred că nu ne dăm seama fie ce  înseamă și cum se prezintă drumul pana la Veliko, fie nu înțelegem ce înseamnă medie de 170 km/oră. 

Vorbesc în practică,  în teorie ajungem și pe lună într-o zi jumate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand nu am zis niciodata ca 'media' la care faceam referire a fost vreodata cu tot cu strabatut Bucurestiul, cu stat la vama, etc.

Iesit din Ruse pana la Veliko la OMV-ul sla dinainte de oras.

Cand am scos cea mai mare medie am fost doar 2 motociclete, ne cunosteam foarte bine, cu R1 si Zx10. Era o zi foarte libera,  primavara la inceput sau toamna tarziu, fara trafic de plecat la mare spre Grecia, probabil o duminica din aia in care ai impresia ca au dat o bomba ceva si au murit toti si drumul e pustiu. 

Pe un astfel de drum gol se poate mentine 170-180km/h absolut relaxat, dormi pe motocicleta, asa ca bagi niste sprinturi la 230-260 care pot fi foarte dese.

Starea drumului acum permite cam asa- Bucuresti-Giurgiu e o jucarie sa scoti medie 170 daca tragi peste 200 intre localitati si mergi macar cu 100 in localitati. Bine, o sa sara imediat unu si o sa zica cum iau eu sensurile giratorii cu 100 la ora...evident cs acolo incetinesti. Daca e plin de politie poate sa nu iti iasa sau sa ramai fara permis...desi pe mine in 15 ani de motociclism nu m-a oprit politia niciodata si nu e pentru ca am fygit de politie sau ca am numarul sub sa. Poate am avut noroc, poate am fost atent.

Dupa iesirea din Ruse se decoperteaza si se asfateaza, deci nu se poate scoate nicio medie. Sunt vreo 2 zone unde te opresc cu paleta, de exemplu. Daca nu ar fi decopertarile si lucrarile la drum, probabil la toamna, aici se va poate scoate o medie buna.

In a doua parte a drumului Ruse-Veliko drumul este foarte valurit, s-a stricat mult, deci iar nu se poate alerga. Inainte de poduri sunt unele denivelari la care daca nu stii si vii tare te arunca destul de sus de pe sa :)

Zone unde se mai poate alerga cand e liber, de la iesirea din Veliko pana la Gurkovo, apoi coborarea de la Shipka de la monument pana iar la Veliko (in afara de prima zona cu viraje stranse prin padure).

Deci raspuns pentru iunie 2020, in conditiile actuale, nu as putea realiza o medie 170. Poate la toamna.

Daca macar cei cu decopertarea si paleta dispar, se poate scoate in continuare medie 140.

Niko sunt, dl Constantin :)

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah si cu motoretism.ro asta, ba iti merge vorba ca mergi prea tare si nu mai vine lumea cu tine la plimbare (ca ei nu pot tine pasul si se accidenteaza) , ba cand zici ca pe Buc-Giurgiu poti sa mergi destulde tare rade lumea cu gura pana la urechi.

Mai am pe 'unu pe FB care rade mereu cand pun ca plec la plimbare si ca el nu vine ca stie ca mergem ca nebunii si ne accidentam. In conditiile in care nu am fost impreuna la plimbare niciodata. Dar stie el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma abtin, desi in viata e bine sa nu, sa postez media (documentata) Bucuresti - Sofia cu oras si oprit pt alimentat (incetinit si accelerat). A iesit peste 120 km/h singur cu un tracer 900 cu side case-urile pline. Deci tind sa ii dau dreptate lui Niko..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

59 minutes ago, the mentalist said:

Pe un astfel de drum gol se poate mentine 170-180km/h absolut relaxat, dormi pe motocicleta, asa ca bagi niste sprinturi la 230-260 care pot fi foarte dese.

Starea drumului acum permite cam asa- Bucuresti-Giurgiu e o jucarie sa scoti medie 170 daca tragi peste 200 intre localitati si mergi macar cu 100 in localitati.

 

Problema nu e ca nu se poate dar riscurile sunt foarte mari, si cele legale dar mai ales cele legate de sanatate. Ca tot veni vorba de viteza medie, exista viteza medie cu tot cu opriri si viteza medie in miscare (moving average).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 59 minute, the mentalist a spus:

probabil

 

Acum 59 minute, the mentalist a spus:

poate

 

1 oră în urmă, the mentalist a spus:

Poate

 

1 oră în urmă, the mentalist a spus:

Daca

 

1 oră în urmă, the mentalist a spus:

deci

 

1 oră în urmă, the mentalist a spus:

Deci

 

1 oră în urmă, the mentalist a spus:

Daca

Asta este diferența între teorie și practică 😏

 

Acum 6 minute, N.R. a spus:

A iesit peste 120 km/h singur

A ieșit, dar vezi tu, de la 120 la 170 te cam plictisești numărând. 👍

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred este doar senzatia ca wow am mers super tare gen am avut 170km/h viteza medie, nu zic ca nu se poate realiza.

Eu de ex cu masina de la OMV Baneasa pana la Kaufland Campina am facut 35 de minute acum 1 an intr-o duminica trista si mohorata de martie, un drum usor relativ drept cu doua benzi pe sens. Da  a fost o prostie si nu imi doresc sa mai repet asta, am fost mega obosit, am stat in parcare la Kaufland Campina 20min cu scaunul dat pe spate si ma uitam in tavan in sa imi relaxez ochii. Nu glumesc, nu exagerez.  Mai bine mergeam mai "incet" si asta e ma lasam asteptat. Am avut noroc multumesc lui Dumnezeu. Experienta obositoare (chiar daca drumul il fac de 4x pe luna dar nu in limitare) folosind WAZE si statia CB din dotare la drum, stresante/obositoare fiind mai ales franarile din limitarea ei de top speed pana la 110-120km/h apoi iarasi  limitare apoi iarasi frana,  In cazul meu nu au fost varfuri de viteza, a fost limitare apoi frana  de 100-130km/h apoi limitare iarasi si tot asa.

Ideea e ca sunt cam 100km, pe ceas 35min, dar computerul tau de bord are alt algoritm mult mai obiectiv, mie mi-a aratat Vm de 161km/h, in capul meu crezand ca Vm ar fi de +200. Poate si pentru ca am lasat masina sa ruleze la ralanti in parcare 5minute ajuns la destinatie, in fata ei puteai sa stai bluza fara geaca in Martie fiind la cata caldura emana.

Totusi drumul ala  de Veliko are cam multe portiuni cu sate si o singura banda pe sens plus ceva viraje, nu neaparat serpentine. 

Cred ca daca tu ai realiza o Vm de 170 pe B- Veliko ai dormi 2 zile neintors, sau eu unul m-as lasa de motocicleta dupa un drum din asta in regimul asta. Sa zicem ca ai avea varfuri de 300, ok, realizabill. Tine oare rezervorul un asemenea regim de 170km? Daca nu pierzi timp la benzinarie. Probabil ca tu ai simtit ca ar fi Vm 170 bazat pe anumite varfuri sporadice DAR in realitate Vm reala ar fi de 100-120km/h pe respectivul traseu la mersul tau sportiv. Vara nu ai cum sa atingi media asta de 170 pentru ca nu poti sa vezi de muste, nu ai stergatoare pe viziera, si nu poti merge orbeste.

Ce sa zic stay safe buy a car :) in ziua de astazi o moto de 120-140 de cai este mai boring decat o masina mai puternicuta asa.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mah, mai facem cate o poveste vanatoreasca sa sa mai se aprinda lumea in discutii pe un forum semi-mort.

Sau poate mai aude cate un nebun curios si cand postez o plimbare vine sa imi arate el cum se merge si sa ma umileasca.

Asa poate maigasesc si eu musterii de plimbare :D

 

povestea cu vitezele este un pamflet vanatoresc de forum, nu va destabilizati universul, nu exista asa ceva :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Bigfoot a spus:

Probabil ca tu ai simtit ca ar fi Vm 170 bazat pe anumite varfuri sporadice DAR in realitate Vm reala ar fi de 100-120km/h pe respectivul traseu la mersul tau sportiv. Vara nu ai cum sa atingi media asta de 170 pentru ca nu poti sa vezi de muste, nu ai stergatoare pe viziera, si nu poti merge orbeste.

Exact asa am gandit si eu, ruland cu 130 real in afara si 110 in localitate si muuuult in spatele lor 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, mobiletron a spus:

...medie in miscare (moving average).

 

 

La asta m-am referit si eu mereu,fara pauze, vami,etc.

 

Si mai e o zona cu trafic foarte scazut scazut si asfalt bun unde se pot scoate medii orare bune,pe Silistra-Ruse. Se trece cu bacul la Calarasi-Chiciu si se da 'blana orbitoare' pe Silistra-Ruse :D

P.S. Bine,media probabil e 70, dar ai impresia ca e mai tare, jur! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fie clar, am plecat simultan de la benzinarie. Baietii au zis ca vor sa se duca tare. Si au avut drum liber si fara politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Bigfoot a spus:

...

 

 

Deci tu imi demontezi teoria de a avea 170 media cu Hayabusa pe Veliko, dar tu cu o masina cu care recunosti ca nu ai avut cine stie ce top speed pana la Câmpina ai scos medie 161.

:))

Ce sa zic? La tine sunt singur ca se poate,la mine Nu! :))

 

Incepe sa sune ca forumul de pe vremuri, ne distram, continuati! :D

Editat de the mentalist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Lasa sa exerseze pe matematica sa le fie usor de calculat media de asteptare dupa ei ,daca se nimeresc pe treseu cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
10 minutes ago, l.u.v said:

Tu compari drumul pana la Câmpina, mare parte cu 2 benzi / sens cu cel până la Veliko? 

 

Colegu , acuma pe bune , chiar nu ai cum sa prinzi ideea cat de tare poate sa sboare mentalistu cu Busa lui .

Cu un miar dala de care ziceti voi ca pe strada nu folosim decat 20% , am dat tot ce putea el si sinteam ca trag de el si nu mai avea de unde sa dea ....

Singurul fel in care reuseal sa stau lipit era daca o tineam tot timpul la peste 8000 ture , adica si cu o viteza mai jos decat el si trebuia sa fiu si atent sa dau gaz tare cam in aceasi timp , altfel ma pierdea ...si voi chiar credeti ca ati putea avea dreptate ...

 

Muhahahaha!

Aaaa si am si distrus cauciucul spate . Numa ce mi-a zis mecanicu scorul pentru noile cauciucuri si revizie ...o parte din nota o sa i-o plasez lui Nico.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, the mentalist a spus:

Deci tu imi demontezi teoria de a avea 170 media cu Hayabusa pe Veliko, dar tu cu o masina cu care recunosti ca nu ai avut cine stie ce top speed pana la Câmpina ai scos medie 161.

:))

Ce sa zic? La tine sunt singur ca se poate,la mine Nu! :))

 

Incepe sa sune ca forumul de pe vremuri, ne distram, continuati! :D

Nu o demontez. Incerc sa o iau logic. Ti-am spus cazul meu drum drept cu  2 benzi late, asfalt perfect si distanta scurta de 100km 35 de min. Viteza fiind mare stii si tu la cat se opreste singura o masina moderna. Mersul a fost doar Limitare- frana 100 120km/h apoi iarasi limiatare si tot asa  Vm 161km/h, si asta repet pe drum drept si in stare buna. Subiectiv am fost si eu am zis clar Vm 200 sau de la 200 in sus pe cand masina a zis clar 161.

 

Tu nu ai cum sa ai logic sau real Vm 170km/h pe 170km distanta periferie Bucuresti -Veliko. Iarasi daca ai avea cum sa faci tu asta, am zis si mai sus, te tine rezervorul? Asta e o intrebare foarte serioasa.

Daca te opresti la benzinarie iarasi ciao Vm 170km/h.

 

Si mai e o chestie faptul ca e Hayabusa este relevant doar pe linie dreapta, ce faci daca vrei sa mentii un tempo rapid pe viraje🙀? nu ai 4x 255 latime.. In zona Veliko ai ceva viraje, iarasi............

 

Ma rog, totusi chiar sunt curios daca o sa incerci sa faci drumul asta cu  o aplicatie de monitorizare care sa iti spuna clar ce Vm, asta daca nu iti zice Busa ce Vm ai? Nu stiu cum e Busa ta din ce an si ce optiuni are. 

 

EU zic ca esti mai mult decat subiectiv pe B-Veliko 170km/h Vm si nu o zic cu hate, dar faptul ca ii dai 250 sau 300 de 4x sporadic pt 1min pt ca sigur nu te vede unu de pe banda 2 la viteza aia, pe  un drum ce nu are tot timpul 2 benzi pe sens.................cam inconstient sau cam de basm, dar na se intelege cand poti ajunge usor la 250 sau 300 in cazul tau ti s pare initial mda Vm " fara numar" dar nu e chiar asa.Totusi si daca dai Hayabusa sau H2R unui inconstient sa faca Veliko-B, bai tehnic ca si infrastructura, naiba nu are cum, 120da hai 130 Vm dar 170..........hmmm.

Nu stiu cat de mult mergi tu extraurban, indiferent ca e moto sau auto, dar o diferenta de 10km/h la Vm in extraurban nu este ceva neglijent este un "efort" considerabil mai ales pe o distanta de 170=200km unde NU beneficiezi de autostrazi si ai parte de trafic.

 

Daca ziceai Vm 170 200 what ever pe autostrada..................da este foarte posibil, in anumite conditii de trafic, indiferent ce ar spune unu frustrat sau ofticat.

 

Multa sanatate si chibzuinta iti doresc. Nu te supara pe mine nu o iau cu intentie de hate incerc dar sa o iau logic raportat la infrastructura si trafic lejer sa zicem luat in calcul.

Acum 52 minute, l.u.v a spus:

Tu compari drumul pana la Câmpina, mare parte cu 2 benzi / sens cu cel până la Veliko? 

Nu. Am dat exemplul meu, ce prostie am facut eu pe un drum permisiv si relativ usor si nici asa nu am atins Vm 170, sigur, nu fuge 300 dar si asa Vm ti-o da drumul design-ul drumului si infrastructura lui, nu doar puterea si top speed-ul 300.

 

Logic discutand  nu ai cum datorita infrastructurii precare 1 banda pe sens si viraje sa faci Vm 170  B- Veliko

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Altu care inventaza curbe acolo unde nu sunt. Veliko e plistiseala maxima tocmai pentru ca virajele sunt destul de largi ca trebuie sa le iei cu peste 170 sa simti ca faci ceva .

 

Pe mine m-ati convins , o sa-mi vand motoretele si-mi bmw-u diesel sa pot merge mai tare .

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, goe 75 a spus:

Pe mine m-ati convins , o sa-mi vand motoretele si-mi bmw-u diesel sa pot merge mai tare .

Mooor 🤣😅🤣


Zici ca e instanța suprema aici si daca in loc de 170 era numai 165 trebuie decapitat cineva. [Multa bafta, are bratul mai gros decat piciorul meu 🤪 }

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba sunteti imaturi sau aveti chef de glume. Nu conteaza ce masina sau moto ai ca marca, dar nici sa imi spui ca B-Veliko este echivalentul lui Space X ca V medie....nu toti cei care citesc au A1 sau 16-18ani. Succes acolo pe Veliko la "teleportari".

Cand un interlocutor pune intrebari valide si exacte pe topic cel mai simplu pt unu imatur e sa o dea in glume si eschive bascalie mediocra ca sa ma exprim elegant. Have a safe flight, asfalt uscat nu cred ca se pune aici, pe startrek topic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...