Sari la conținut

Tura 26 iunie


mrrlr
 Share

Postări Recomandate

Ai fost? au reparat drumul prin padure intre Magureni si Iedera? Oricum ti-ai propus un traseu foarte lung.

Editat de bmwio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Portiunea aia dintre Cosmina de jos si Brebu este WOW din punctul meu de vedere. Asfalt nou, viraje in panta cu diferite grade, succesiuni alternante stanga dreapta si ace de par, o portiune superba si pustie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai fost pe acest traseu pt ca am ieșit împreună cu un coleg de munca si nu avea toata dupa-amiaza la dispozitie...
Deși nu am fost ,traseul rămâne unul pe care as vrea sa îl fac fiind atât de aproape de București. Daca altcineva are detalii îl rog sa posteze și aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers azi cu un coleg pe varianta scurta, prezentata in topicul despre promovarea de trasee. Traseul cap-coada: https://goo.gl/maps/WPPfiNuvKBu8d5gZA

 

Anumite parti mi-au placut, altele nu. Traseul e unul de plimbare, spectaculos dpdv al peisajelor, atat in zona Cosminele cat si Provita de Sus fiind amenajat cate un punct de belvedere (un fosior). In cateva zone este asfalt proaspat turnat (dar acolo drumul e ff ingust).

Ideea e ca suprafata variaza foarte mult, de la asfalt bun (asta e sub 15%), balega pe jos, nisp, pietris adus de pe versanti de ploi, "praguri" formate de prabusirea carosabilului, carute si diverse atelaje motorizate care abia sa tarasc. De fiecare data cand intram in ritm (gen succesiune de cateva viraje luate decent),  urma cate un obstacol din asta si trebuia sa tai din avant. Nu ajuta nici faptul ca, cel putin in sensul facut de noi, mi s-a parut ca am fost mai mult pe coborare (unele pante cu cele de la Pietriceaua ca si gradient).

Concluzia: bun daca vreti sa va plimbati, naspa daca vreti sa va dati.

 

@ravenshield: Singura sectiune neasfaltata din variantele care s-au tot postat aici este (sau era) aceasta: https://goo.gl/maps/zD81BgcAch1DbBk77.

 

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu sa fie portiuni neasfaltate in toata zona, doar 1,000 m max intre Magureni si Iedera, cred ca la asta se referea si colegul.Si da nu sint trasee de dat, doar plimbare pentru peisaje, natura, vegetatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va mulțumesc pentru informații.
Traseul este ales pt plimbare nu pentru "pus genunchii pe asfalt".
Daca mai aveți sugestii de astfel de trasee in apropierea Bucureștiului va rog sa le lăsați aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Telega (Bustenari) - Cosminele 

 

Deja observ din ce in ce  mai multi motociclisti cu nr. de B nu neaparat de PH prin Telega, semn ca s-au plictisit de traficul/parcarea de pe valea PH.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru trasee in PH intrati pe Oltenia, Muntenia/ Ploiesti/ Plimbari sint citeva variante interesante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumuri bune sunt si in partea dreapta, adica Nucsoara, Soimari, Podeni, Balcesti pana spre Mizil si apoi in jos spre Bucuresti. Am fost de vreo 2-3 ori, nu mai retin traseul exact, dar stiu ca asfaltul era bun pe unde am mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...