Sari la conținut

Copil de 10 ani, pieton, mort dupa accident cu moto


XaeL
 Share

Postări Recomandate

https://www.google.com/amp/s/m.mediafax.ro/amp/social/accident-cumplit-in-bucuresti-un-copil-de-10-ani-a-murit-lovit-de-un-motociclist-pe-calea-vacaresti-19351524

 

 

Titlul corect ar fi "copil care a traversat pe rosu, mort in accident". Dar ce sa ceri de la presa noastra....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

exact asta voiam sa zic! eu sunt de acord ca inca se fac cercetari, dar toate articolele de pe net au o nuanta care arunca raul pe motociclist.

 

daca e vina copilului ar fi fost normal "un motociclist a fost ranit de un copil care a traversat neregulamentar si care din pacate si-a pierdut viata"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol rau de tot pentru parinti.😪

 

Si pentru colegul nostru. Chit ca traversat copilul pe rosu, nu cred ca este usor sa traiesti cu crucea asta ca ai omorat un copil. Cata minte si discernamant poate avea la 10 ani  ....

 

Acuma stai sa se cerceteze: era sau nu rosu, martori, filmari etc.

Apoi expertiza morba, ce viteza avea, etc

Aici vorbim de ani de zile de cercetari pana se va incheia toata lucrarea..

 

Presa trebuie sa puna titluri socante, care trezesce emotii ca sa obtina "click-ul" mult dorit.

Daca scria ca un copil a traversat pe rosu si l-a lovit masina nu interesa pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa i spag in freza de PRESARI’ de (cuvant urat)

titluri de socat pensionarii si inrait populatia

pacat de motociclist ca o sa aiba de tras 

in copilaria mea se faceau cursuri de RUTIERA’ la scoala acum BAGA RELIGIE🤮🤮🤮🤮

BORul matii

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ne opreste nimeni sa sunam la “redactie”.

eu am sa o fac. Revin dupa ce vbesc!

 

Vanzari Digital

Head of Digital Sales: Elena Chirap

Telefon: 0730.438.861

elena.chirap@outsmart.media

Adresa sediu: Strada Gheorghe Polizu 58-60, sector 1, Bucureşti

Telefon: 031/825.64.10

Fax: 031/825.64.30

Publisher: Mihaela Arsene

mihaela.arsene@m.ro

Editor sef: Marian Ghita

marian.ghita@m.ro

Vânzări: vanzari@mediafax.ro

Roxana Danciulescuroxana.danciulescu@m.ro0753.016.131

Diana Jurubiţădiana.dragnea@m.ro0745.091.750

Simona Floreasimona.florea@m.ro0723.829.722

Delia Rosiudelia.rosiu@m.ro0723.434.969

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, ianachim a spus:

sa i spag in freza de PRESARI’ de (cuvant urat)

titluri de socat pensionarii si inrait populatia

pacat de motociclist ca o sa aiba de tras 

in copilaria mea se faceau cursuri de RUTIERA’ la scoala acum BAGA RELIGIE🤮🤮🤮🤮

BORul matii

 

Ai uitat: asa da bine, sa pui BOR in fata la orice. Si evident si la sfarsit. Orice discurs, juramant se termina musai cu Asa sa imi ajute Dumnezeu. Iar Educatie Rutiera, sau Educatie Sexuala sunt Satana!

 

Asta este presa din RO. Eu rar mai dau cate o tura pe Hotnews si gata. Ma scarbeste atat formatul de prezentare al stirilor cat si ce se promoveaza prin ele.

 

Da, presa actuala a ajuns principalul vector de indobitocire si inraire a populatiei (peste tot in lume, nu doar in RO).  Deviza Totul pentru bani, Totul pentru profit se aplica si in acest domeniu.

 

Morala, bunul simt, edcuatia, scara de valori etc sunt fix pishat in ploaie.

 

Motociclistul va avea de tras atat psihologic cat si administrativ ca sa spunem asa.

 

@SuzukiRf600R  o sa ti se raspunda ca asta este formatul, politica editoriala, ca s-a respectat GDPR si plm si la revedere.

 

Nu ai vazut si stirea cu ala de a intrat cu masina in camionul cu barne de lemn? Cine mai se chinuai sa spuna ca flocea ala depasise gabaritul masini cu 2-3 m? Important erau ""martorii"" care spuneau ca nefericitul a venit cu viteza mare domnule ....

 

Priveste ca toate stirile trebuie musai sa contina cuvinte cheie: soc, durere, suferinta, fantastic, extraordinar,  bomba, s-a aflat, dicizia finala etc. Zau daca nu  Incepe sa iti fie dor de o Scanteia sau Romania Libera in anii '80 cu realizarile marete......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, leopold said:

 

Vroiam sa subliniez insa o idee: caine sau copil = haos. Nu stii ce face, deci atentie maxima.

Mai ales cand sunt 5 simultan si poate ca mai fug si in directii diferite, daca s-au speriat de moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ianachim a spus:

in copilaria mea se faceau cursuri de RUTIERA’ la scoala acum BAGA RELIGIE🤮🤮🤮🤮

 

Din cite imi amintesc eu n-a existat in scoli vreodata materia predata Rutiera. Existau ceva campanii ale celor de la rutiera prin care constientizau pericolele mersului pe strada ..... si cam atit.

 

Acum 3 ore, Silver Arrow a spus:

Ai uitat: asa da bine, sa pui BOR in fata la orice. Si evident si la sfarsit. Orice discurs, juramant se termina musai cu Asa sa imi ajute Dumnezeu. Iar Educatie Rutiera, sau Educatie Sexuala sunt Satana!

 

 

Poti pune educatia sexuala ca si optional, dar se cearta cu cei care zic ca cei 7 ani de acasa inlocuiesc religia .... pina la urma gasesc ca este normal ca 1 materie sa fie inlocuita de 2-3 :crack:, sau cite or fi nevoie ( vezi educatie sociala, educatie sexuala, etc.). Cite "educatii" ar fi nevoie ..... ?

Ps. in scoli se fac activitati de educatie rutiera, inca din invatamint primar, si concursuri tematice .... obligatorii, poate or fi milenarii mai putin potenti, sau prea mult tinuti in "brate"

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Contabil a spus:

Din cite imi amintesc eu n-a existat in scoli vreodata materia predata Rutiera. Existau ceva campanii ale celor de la rutiera prin care constientizau pericolele mersului pe strada ..... si cam atit.

 

 

Poti pune educatia sexuala ca si optional, dar se cearta cu cei care zic ca cei 7 ani de acasa inlocuiesc religia .... pina la urma gasesc ca este normal ca 1 materie sa fie inlocuita de 2-3 :crack:, sau cite or fi nevoie ( vezi educatie sociala, educatie sexuala, etc.). Cite "educatii" ar fi nevoie ..... ?

Ps. in scoli se fac activitati de educatie rutiera, inca din invatamint primar, si concursuri tematice .... obligatorii, poate or fi milenarii mai putin potenti, sau prea mult tinuti in "brate"

 

ba au existat si se faceau pe vremea lu Ceausescu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Cavaleru a spus:

 

ba au existat si se faceau pe vremea lu Ceausescu

 

????? Am ~ 50 ani, eu am invatat la 73 unde se termina Udriste, n-am avut materie politia rutiera sau mersul pe strada. Sint in sist. de invatamint legat prin sotie, spune-mi ceva nou, te rog.

Nu confunda proiectele cu materiile, nu confunda 1 materie care poate fi inlocuita de 2-3-5-7 materii, economic vorbind.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai a existat poate nu ai prins tu ca ai terminat mai devreme scoala. materia nu era politie rutiera, nu mai stiu exact denumirea, dar ne instruiau cum sa traversam strada, cum sa ne asiguram, imi aduc aminte cum aveam elevi care dirijau traficul cu paleta rosu/verde in fata scolii la trecerea de pietoni, scoala 195

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, n-a existat nici o materie ... privind politia rutiera. Punct. Pe vremea cind eram eu mic, jucam fotbal pe Udriste, aceia are aveau masini (vreo 2-3), le mutau ca faceam miute pe strada aceea.

Aceea era cea mai aglomerata strada din Bucuresti! cu masini.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutam de o diferenta de 12 ani intre varstele noastre. nu bag din burta si nu inventez nimic, faceam la scoala educatie rutiera asta nu inseamna ca veneau politistii sa predea, ci ne pregatea in sensul asta invatatoarea care o aveam. iar in 88-89 masinile erau suficient de dese pe strada ca sa fie util ce ni se preda.

 

Cred ca se numea Educatie Civica

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se facea la orele de dirigentie cand eram eu in scoala generala, era parte din programa, se faceau cateva ore (3-4) pe an. Taica-meu zice ca si el a facut la scoala, avea si manual, si noi aveam o carticica, dar taica-meu e mai batran decat @Contabil si eu mai tanar, au mai fost modificari intre timp si el nu o fi facut deloc in scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am facut eu scoala primara venea ocazional cate-un politai de la rutiera si-ti zicea de aia si de aia. In gimnaziu a venit de cateva ori, de fiecare data dupa ce fusese lovit de masina cate un coleg. Perioada 82-90.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

discutam de o diferenta de 12 ani intre varstele noastre.

 

Cu tot respectul pentru virsta si experienta, pe vremea cind se facea asa ceva (respectiv a dv.), era ca si acum .... o educatie sa nu stai in calea avioanelor pe pista (desi acum ai mult mai multe sanse sa patesti ceva).

Facem educatie la educatie ..... din care n-o sa fie niciodata indeajuns, si niciodata suficient. Ne facem ca facem .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Contabil a spus:

 

Cu tot respectul pentru virsta si experienta, pe vremea cind se facea asa ceva (respectiv a dv.), era ca si acum .... o educatie sa nu stai in calea avioanelor pe pista (desi acum ai mult mai multe sanse sa patesti ceva).

Unde am facut eu scoala, la Scoala Germana, se facea treaba cat se poate de serios.  Aveam planse cu semne de circulatie care privesc pietonii.

 

Acuma ca nu s-a facut in toate scolile, depinde de cat de dispusi erau invatatorii pentru treaba asta. Vorbesc de clasele 1-4.  

Iar apoi la Gimnaziu se ocupa dirigintele ca  din cand in cand la dirigentie sa ne mai povesteasca cum sta treaba.

 

Ba chiar pe vremurile acelea  exista si conceptul de micromilitian 😂. Iti dadea un fluier si un  bat cu semnul STOP la capat si dirijai traficul pietonal la trecerea de pietoni din fata scolii, dimineata inainte de inceperea cursurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am idee de virsta ce o aveti, dar va rog din suflet sa cereti educatia sexuala pt. copiii (nepotii) dv. Pentru ai mei, ma ocup eu si sotia de acest aspect (cu si fara cei 7 ani de acasa).

Sa cereti eventual din clasa a I-a, sa aiba timp sa se pregateasca de bac.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum sta cu faptul ca unii sunt pur si simplu prosti, indiferent de educatie de la scaoala sau de acasa. 
Nu am trecut strada ca bou in viata mea, never ever! doar in vizita in uk mi-am mai luat niste emotii, stiti voi de ce.

Multi din noi, azi, traiesc pentru ca abs, asr, esp, airbag, tehnologia din cauciucuri, centuri, zone de tamponare care protejeaza pieton/bicilist/politist si asa mai departe.

Tragedie in familia copilului, nenorocire pe capu motociclistului.

Inca ceva, zicea cineva mai sus ca ce discernamant ai la 10 ani - esti dita' mai magaru la varsta aia, in principiu esti capabil cam de orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, jenel a spus:

exact asta voiam sa zic! eu sunt de acord ca inca se fac cercetari, dar toate articolele de pe net au o nuanta care arunca raul pe motociclist.

 

daca e vina copilului ar fi fost normal "un motociclist a fost ranit de un copil care a traversat neregulamentar si care din pacate si-a pierdut viata"

 

Vina copilului dar conteaza si viteza de deplasare a motociclistului in ecuatie, la 50-60km/h mai poti evita, impactul poate fi evitat sau mai redus etc... 

 

Eu vad zilnic cum merg majoritatea motociclistilor prin Bucuresti, cel putin aia cu vitezane merg cu viteza mare pentru oras, de parca au ceva de demonstrat la fiecare semafor - cat de tare trage motorul, cat de bine le suna toba s.a..  

Acum 5 minute, leopold a spus:

Sigur nu e momentul sa ne dam cu parerea nici referitor la copil, nici la parinti, nici la mobrist. Doar atat: copiii sunt imprevizibili.

 

In general orasul e un mediu imprevizibil tocmai de aia s-au stabilit niste limite de viteza... 

Editat de paul_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i adevarat! este vina tuturora care ies din lege. Dar de aici s-o dai in anti religie si pro lgbp ...... e cale lunga, desi o iei pe "ocolite" ..... este in trend.

Bucurati-va de noua "cultura" contemporana" ...... am zis ca m-au lasat simturile, dar mi-am revenit dupa ce am discutat cu cei din domeniu.

 

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, hora09 a spus:

Si cum sta cu faptul ca unii sunt pur si simplu prosti, indiferent de educatie de la scaoala sau de acasa. 
Nu am trecut strada ca bou in viata mea, never ever! doar in vizita in uk mi-am mai luat niste emotii, stiti voi de ce.

Multi din noi, azi, traiesc pentru ca abs, asr, esp, airbag, tehnologia din cauciucuri, centuri, zone de tamponare care protejeaza pieton/bicilist/politist si asa mai departe.

Tragedie in familia copilului, nenorocire pe capu motociclistului.

Inca ceva, zicea cineva mai sus ca ce discernamant ai la 10 ani - esti dita' mai magaru la varsta aia, in principiu esti capabil cam de orice.

La 10 ani nu ai conceptul de a muri prea clar, si drept urmare de aceea facem tampenii cand suntem copii. Ma rog le facem si cand suntem mari, dar nu asa de multe. Iar dupa ce le facem daca scapam, ni se taie picioarele realizand prin ce am trecut. Copiii nici dupa ce fac tampenii nu stiu pe langa ce au trecut. Si aici intervine rolul parintilor.

 

La asta se mai adauga si desenele animate cretine gen supereroi care zboara, sar de la 100 m, se lovesc de pereti in tot felul de ipostaze si nu patesc nimica etc.

 

Corect @leopold  adultii sunt imprevizibili daramite copiii.

 

@Contabil  sunt nici tanar, nici batran, nici inalt nici scund, nici gras nici slab..... de fapt sunt cam grasut.   +50 de ani.

Apreciez mistoul fin pe care il faci si nu ma deranjeaza. Dar haide sa iti spun cate ceva despre copii: anumite lucruri nu le vor vorbi cu tine indiferent cat de apropiat esti de ei.  In schimb le vor vorbi intr-un mediu care nu li se pare atata de intim si apropiat precum este in familie. Adica intre cei de varsta lor la scoala.

Cine spune sa incepi educatia sexuala la 6 ani, cand nici macar nu le este clara treaba de diferenta de gen?

De ce ne place noua sa exageram?

Uite,  in perioada interbelica sa facea din prima clasa primara curs de igiena. Sa invete copiii sa se spele cum trebuie pe maini, pe dinti etc. Sa puna mana la gura cand stranuta sau tusesc. Sa aiba batista in buzunar si tot asa mai departe.

 

Chestii care in mod normal se invata acasa, de la parinti. Dar cand in Romania se foloseste mai putin de un tub de pasta de dinti/an pe cap de locuitor este clar unde din pacate trebuie facuta educatia.

 

Daca s-ar face asta si astazi nu ai intalnii copii, cum am vazut astazi in Hornbach unul de vreo 10 ani de stranuta si isi deschidea mainile de parca spunea "luati de aici". Cand i-am spus lui taica-su iti dai seama ce limbaj a curs asupra mea inclusiv ce te foote pe tine daca pune copilul mana la gura sau nu.

 

In rest e foarte bine ca te ocupi de copii, inclusiv de educatia sexuala. Lucru rar in ziua de astazi cand parintii prefera sa il puna in fata la computer sau tableta si au scapat de bataia de cap.

 

Haide ca am deviat rau de la subiect. Cum de ai ajuns la antireligie si lgbt?

 

Punctul meu de vedere: in ziua de astazi parintii au pierdut contactul cu copiii, si au lasat educatia fie pe mana bunicilor - catastrofa totala, m-am injurat la propriu cu nspe bunici care treceau cu nepotii de mana pe rosu, iar educatia era "hai sa trecem ca nu vine nici o masina" -,  fie si mai rau au lasat-o in aer.

Si atunci scoala este singura care poate sa le mai ofere ceva.

De aceea Educatia Rutiera, Educatia sexuala, Educatia Religioasa, Educatia artistica etc trebuie sa exista in scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...