Sari la conținut

Copil de 10 ani, pieton, mort dupa accident cu moto


XaeL
 Share

Postări Recomandate

Acum 21 minute, paul_biker a spus:

Eu vad zilnic cum merg majoritatea motociclistilor prin Bucuresti, cel putin aia cu vitezane merg cu viteza mare pentru oras, de parca au ceva de demonstrat la fiecare semafor - cat de tare trage motorul, cat de bine le suna toba s.a..  

 

Probabil ca depinde de zona si de ora. Pe drumul meu vad relativ rar motociclist sa mearga aiurea. E adevarat ca atunci cand e, iti sare-n ochi. Insa sunt mult mai multi care merg la locul lor. Nu zic musai legal. Mai treci printre masini la stop sau chiar in mers, etc. Insa pe linistit, fara diferente mari de viteza, fara smuceli. Repet, asta vad pe drumul meu obisnuit.

 

Sincer nu cred ca accidentul sa fi fost din cauza de "racheta" plecata de la stop. Nu prea poti sa-i dai tare in oras decat pe distanta scurta, daca pleci primul de la stop, situatie in care trebuie s-o duci in rosu si treaba asta in mod normal SE AUDE. 

Acum 7 minute, Silver Arrow a spus:

Corect @leopold  adultii sunt imprevizibili daramite copiii.

Mai ales cand iti intorc in fata. Pe dubla continua. Pe pod. Si cu ditamai magaoaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 9 minute, Silver Arrow a spus:

Cine spune sa incepi educatia sexuala la 6 ani, cand nici macar nu le este clara treaba de diferenta de gen?

De ce ne place noua sa exageram?

 

De aceea Educatia Rutiera, Educatia sexuala, Educatia Religioasa, Educatia artistica etc trebuie sa exista in scoala.

 

Educatia sexuala a existat din vremuri vechi in capul multora ...... aici este probabil diferenta intre noi, n-am avut nevoie, si nici n-am sa am, atit eu cit si ai mei.

Educatia rutiera ....... mai, noi vorbim serios, sau vorbim vorbe?

Trebuie neeaparat sa scriu ca la examen de romina ... minim 50 cuvinte, ca sa par credibil .... sau ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Contabil a spus:

 

????? Am ~ 50 ani, eu am invatat la 73 unde se termina Udriste, n-am avut materie politia rutiera sau mersul pe strada. Sint in sist. de invatamint legat prin sotie, spune-mi ceva nou, te rog.

Nu confunda proiectele cu materiile, nu confunda 1 materie care poate fi inlocuita de 2-3-5-7 materii, economic vorbind.

nu se numea RUTIERA... pana mea

dar aveam ore in generala si faceam cu schimbul la trecerea de pietoni cu indicator

si venea militianul si ne povestea una ..alata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Contabil  Ti-am spus de ce din punctul meu de vedere doar scoala poate sa le mai ofere ceva educatie.

Daca tu te ocupi de copii esti un caz fericit. In cea mai mare parte copiii sunt de capul lor: familii destramate, parinti ocupati, parinti plecati la munca cine stie pe unde, parinti betivi si lista poate continua.

Daca ai merge prin tara ai vedea cat de dramatica este situatia copiilor, lucru vazut si la rezultatele de la capacitate.

Gata, ca mai am treaba prin ograda 😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea erau niste teme promovate de fiecare scoala in parte, in modul ei ...... tu retineai ce te ducea capul.

Acum 9 minute, Silver Arrow a spus:

Daca ai merge prin tara ai vedea cat de dramatica este situatia copiilor, lucru vazut si la rezultatele de la capacitate.

Gata, ca mai am treaba prin ograda 😊

 

Ma bucur mult ca ai treaba prin "orgada" ta, din pacate, nu o explicare aprofundata sexuala rezolva sit. in mediile defavorizate ...... cu atit mai putin copiilor sub o anumita virsta. A ok, daca vrei ca o tinara rominca de cea mai slaba educatie sa nu ramina gravida cu un eoropean (adica nu vrea el), ii explici de prezervativ, daca nu vrei ca o tinara romanca de cea mai slaba educatie sa se .... sex aiurea cu un eoropean, baga-i ceva in scoala aia ..... nu sex, e clar?

Era un banc, barbatilor 30ani le plac femeile de 20 ani, barbatilor de 30ani le plac femeile de 20 ani, barbatilor de 40ani le plac femeile de 20 ani, barbatilor de 50 ani le plac femeile de 20 ani ..... ce altceva le place barbatilor?   

Contemporan ....... ALTCEVA! :crack:

Daca n-ati inteles ceva .... luati legatura cu easy .... doar el mai scrie cum am reusit eu acum. :crack:

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ianachim a spus:

nu se numea RUTIERA... pana mea

dar aveam ore in generala si faceam cu schimbul la trecerea de pietoni cu indicator

si venea militianul si ne povestea una ..alata

aia e man, am prins chestiile astea in 1-a si a doua dar noi nu am facut.. apoi a venit revolutia si s-au scos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput clasa I in 91. Tocmai se scosesera lecțiile de educatie rutiera, imi amintesc o scurtă discutie pe tema asta. Insa inca mai erau niste planse mari prin scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, P T R a spus:

"Cum ii cresti asa ii ai"

da si nu prea.

in cazul asta nu cred se aplica, toti am facut tampenii cand am fost mici (mers la baie in canale/dunare/sarit de macarale in apa/traversat aiurea strada si multe altele). unii au avut noroc, altii nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

da si nu prea.

in cazul asta nu cred se aplica, toti am facut tampenii cand am fost mici (mers la baie in canale/dunare/sarit de macarale in apa/traversat aiurea strada si multe altele). unii au avut noroc, altii nu.

Mai mult decat corect, unii( inclusiv eu) au facut tampenii dar au scapat pt ca probabil "dumnezeul copiilor" era prin zona, aici din pacate nu a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Dan Ny a spus:

Dumnezeu să-l aibă în paza lui pe copil. Ce durere poate să fie mai mare? Stau și mă gândesc la părinți. Timpul - medic iscusit în bandajarea rănilor.

Iti dai seama ca parintii sunt terminati.

Vor ramane cu o rana in suflet care nu se va inchide niciodata.

Fratele lui tata a disparut pe front in WW2. Si desi omul era militar de cariera, iar parintii (adica bunicii mei) stiau ca se poate intampla sa moara pe front,  nu au reusit niciodata sa treaca cu adevarat peste pierderea unui copil.

 

Acum 2 ore, einstein1984 a spus:

Copiii aia au beneficiat  probabil de cea mai buna lectie de educatie rutiera: sa aiba singuri grija de ei intrucat nici soferii si mai ales statul nu au grija de ei. Soferul ii omoara iar statul se face ca nu vede sau il iarta pe sofer.  Acuma depinde daca politistul a avut sange in veioaza sa le explice copiilor cum stau treburile in viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Starcream a spus:

Cum sa ne asteptam ca pustii astia de 10 ani sa stie sa treaca strada, cand nici cea mai mare parte din parintii lor nu stiu?

 

 

Asta refuza cate unii sa priceapa: intrucat multi parinti fie au lasat educatia din mana, sau sunt ei insisi dusi cu pluta, ultima sansa pentru o educatie cat de cat normal este scoala.

Copiii copiaza comportamentul adultilor. Asta a vazut nefericitul copil, asta a facut.

Acuma va ramane de vazut ce va rezulta in urma expertizei  privind viteza colegului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, Starcream said:

Nu am mai avut contact cu scoala sau cu copiii in ultimii ani, nu stiu in ce fel se mai desfasoara, ce probleme sunt. Dar cand eram mic universul meu era scoala, chiar daca nu o inghiteam. Acolo am invatat  sa fac de mancare, sa imi cos hainele, sa trec strada, sa ma bat...

 

Ooo, da' ce fa' bătrâne? A fost demult asta. Chiar voiam sa zic ca generatiile urmatoare cred ca vor avea nevoie de ajutor ca sa se incheie la sireturi sau ca sa nu-si puna chilotii pe față (aia care cititi "pasionati de sex", nu e vorba de voi aici). Diferenta intre generatii va fi mereu, dar zau, parca pe vremea mea... Ma uimeste cati idioti sint pe lumea asta. Dar mari, nu asa. Si nu se lasa deloc!

Scuze pt OFF

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, VyXxer a spus:

 

Ooo, da' ce fa' bătrâne? A fost demult asta. Chiar voiam sa zic ca generatiile urmatoare cred ca vor avea nevoie de ajutor ca sa se incheie la sireturi sau ca sa nu-si puna chilotii pe față (aia care cititi "pasionati de sex", nu e vorba de voi aici). Diferenta intre generatii va fi mereu, dar zau, parca pe vremea mea... Ma uimeste cati idioti sint pe lumea asta. Dar mari, nu asa. Si nu se lasa deloc!

Scuze pt OFF

man, acum cu internetul asta majoritatea "se exprima" public cu usurinta.

inainte nu era net.

vorba cuiva de pe aici "daca nu aveai internet stia doar familia ta ca esti prost"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa? Ai dreptate. Dar nu stiu, parca nu eram prosti de tot, apoi ne mai cizelam pe parcurs: mai cu o carte, mai cu bâta. Tot de descurcai. Macar pt tine. Dar am o impresie ca daca pica netul vreo 2 luni, ne da cu virgula in 20% din cazuri si noua, astora care ne minunam de prostia altora. Apoi alora?! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Starcream a spus:

Cum sa ne asteptam ca pustii astia de 10 ani sa stie sa treaca strada, cand nici cea mai mare parte din parintii lor nu stiu?

 

 

Poti sa mai spui asta odata. Unii scapa din tampeniile facute, altii nu cu toate ca nu este un raport direct intre "marimea" tampeniiei si rezultatul dezastruos a celui care o face

Acum 9 minute, VyXxer a spus:

Asa? Ai dreptate. Dar nu stiu, parca nu eram prosti de tot, apoi ne mai cizelam pe parcurs: mai cu o carte, mai cu bâta. Tot de descurcai. Macar pt tine. Dar am o impresie ca daca pica netul vreo 2 luni, ne da cu virgula in 20% din cazuri si noua, astora care ne minunam de prostia altora. Apoi alora?! 

Nu zic nu doat o sa insemne ca o sa am nevoie iar de cursuri xeroxate si o sa.mi ia mai mult timp sa gasesc informatia nevesara dar o caut si o voi cauta .

Citisem pe undeva:-Sa inventat smartfonul, toata inteligenta omenirii/planetei o ai in buzunar, poti invata, citi cauta si cand colo ce sa vezi se posteaza/cauta  doar pisici si buze botoxate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Starcream a spus:

Nu chiar demult, am inceput scoala in 93 sau 94, dar probabil am avut dascalii potriviti, desi eram la o scoala de cartier.

Acum e complicat rau cu alesul scolii pentru copii, trebuie sa fie de 5 stele si musai in capatul celalalt al orasului :)

in 93-94 faceam armata 😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io in '88-'89 armata,daa' ceva notiuni de circulatie rutiera am avut in cadrul orelor de dirigentie,cu tovi militieni. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, easy ride on! a spus:

:rose:R.I.P. :rose:

Pentru copil.

Totusi, ma surprinde "abilitatea" motociclistului de a nu ocoli un obstacol neprevazut, fie acela un caine sau un copil, cu imprastiere pe carosabil.

Opturi si jaloane se mai fac (pe bune) in poligon?

 

Dar notiuni de conduita rutiera preventiva?

Din spatele tastaturii te surprinde orice.

In viata reala s-ar putea sa fii surprins la randu-ti.

Cand e din scurt ramai spectator.

Doar la GP evita aia cu reflexe incredibile dar nu mereu.

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, frigider a spus:

Din spatele tastaturii te surprinde orice.

In viata reala s-ar putea sa fii surprins la randu-ti.

Cand e din scurt ramai spectator.

Doar la GP evita aia cu reflexe incredibile dar nu mereu.

 

Plus ca nu e vorba de evitarea unui obiect fix, exista si posibilitatea ca pietonul sa incerce la randul lui sa se fereasca fix pe partea in care incerci tu sa eviti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, easy ride on! said:

:rose:R.I.P. :rose:

Pentru copil.

Totusi, ma surprinde "abilitatea" motociclistului de a nu ocoli un obstacol neprevazut, fie acela un caine sau un copil, cu imprastiere pe carosabil.

Opturi si jaloane se mai fac (pe bune) in poligon?

 

Dar notiuni de conduita rutiera preventiva?

Erau 6 copii in grup. Evita tu 6 copii care s-au speriat si fug care pe unde apuca.

 

Bineinteles, exista si posibilitatea ca motociclistul sa aiba o parte de vina. 

 

Oricum nu vom sti niciodata ce s-a întâmplat, pt ca ancheta/ procesul vor dura suficient de mult incat lumea sa uite evenimentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...