Sari la conținut

Recomandare echipament vara


Postări Recomandate

Buna seara,

 

Vin si eu cu o intrebare.

Puteti va rog sa imi recomandati (preferabil cu link) o protectie/haina/mash care sa poate fi purtata in zile calduroase (peste 30-35 de grade) pentru plimbari ocazionale?

Ma intereseaza sa ofere protectii la coate si umeri si ideal si la coloana.

O voi folosi destul de rar si cu viteze relativ mici... maxim 120 km/h, cu motociclete clasice sau retro... deci preferabil ar fi un echipament mai discret/negru...

Despre prêt nu stiu ce sa spun... nu as vrea sa investesc foarte mult deoarece se foloseste rar... dar nici sa iau ceva de calitate proasta, ci mai degraba adaptat contextului.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revit Tornado 2. In culoare gri deschis. Eu o am pe hi-viz, dar stiu ca nu e pe gustul tuturor. Negru nu recomand. Am avut full mesh negru (ceva de la Dainese) si dupa ce am trecut la culoare deschisa (tot mesh) diferenta a fost enorma dpdv al confortului climatic.

Revit Airwave e o alta varianta, fata de Tornado are protectii Level 1 vs 2 si ii lipseste layerul ala wp+termic (care oricum e o mizerie). 

Ti-as recomanda si Klim Induction, e cam cea mai bine facuta dintre tot ce am probat mesh, dar e si foarteeee grea. Bine, vine inclusiv cu protectie de spate. Si cu alt pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Te-ai gândit la ceva anume, adică o firmă model ceva? Textil sau piele? Știu ca pentru clasice/retro gusturile sunt mai diferite puțin. 

Eu ți-aș recomanda ce am, Clover Ventouring, am și pantalonii, am mers la 0 și 38 grade cu ea, mă simt super bine și e ce trebuie pentru mine. Au 3 culori, eu o am pe cea hiziv care mi se pare foarte mișto. O găsești la Motorteam :

https://www.motorteam.ro/geci-moto/3381-clover-ventouring-2-wp-airbag-4-in-1.html

În schimb, pe Monster nu merg cu asta care este touring....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O armură moto e perfecta pe timp de vară. O poți purta peste un tricou cu mânecă scurtă, arată f bine, ai aer suficient și protecție f buna (asta din păcate ți-o zic din propria-mi experiență). Eu port in momentul asta de-asta: https://www.google.com/search?q=thor+moto+armour&client=ms-android-xiaomi-rev1&prmd=isnv&sxsrf=ALeKk03zV6A2aA-nhU5UqQXhK3GHg4tF4w:1593405487854&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwikn9iAmqbqAhXpsYsKHV6-BlwQ_AUoAXoECA0QAQ&biw=393&bih=720#imgrc=4WTR0W5sXUoCkM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Probat si ramas blocat pe costumul Bmw Venting.

 

La armuri inclin spre asta sau similar (material flexibil + zero plasa). 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Problema la armurile astea este că ești incorsetat cu chingile alea, care îți dau o senzație nasoală. 

Plus look ul de robocop, se uită toată lumea ca la circ. 

Eu port toată vara costum mesh. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Va multumesc pentru raspunsuri.

M-as orienta catre o geaca din mesh sau o armura tot cu mesh.

 

Ati putea va rog sa imi recomandati ceva produse sau magazine in Bucuresti. M-ar bate gandul sa o si vad inainte sa o cumpar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti lenes! :DTe urci fain frumos pe moto, in masina, metrou,  orice alt mijloc de transport in comun, si iei magazinele la pas: mymoto, motorteam, motodiscount, alphahead, bbmoto, bikermag, motostation, shop4motorespectiv online 4riders, asfalt uscat,  si vezi ce au.

Eu folosesc ca si un alt coleg, acelasi echipament, clover ventouring. Pantaloni si geaca. Mesada este termica si impermeabila. Partea misto, se poate purta peste geaca. Cand ploua, devine costum de ploaie. Foarte bine aerisita, foarte ok calitativ, se tine bine dupa 3 ani, purtat destul de mult. Probabil voi lua acelasi lucru , cand ii va veni vremea de inlocuire.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut armura si am scapat rapid de ea, mai bine puneam geaca de piele. Faptul ca e lipita de corp te face sa transpiri ca la balamuc.

 

Mi-am luat de la BBmoto din Otopeni, o geaca mesh speed-up, foarte ok se ventileaza la drum intins. In oras am folosit-o din toamna pana in primavara, chiar si iarna. Avand un maxiscuter am o protectie buna la vant. si din cauza asta vara merg doar in tricou ca nu suport sa transpir in ultimul hal cu geaca pe mine.

 

Uite asta e: https://www.bbmoto.ro/geaca-textil/speed-up-runnair-negru?size=L#sizearea

 

Are o membrana de ploaie detasabila, care ajuta si la vant/frig dar nu am folosit-o si are buzunare parca pt protectii. ea vine cu un burete pe partea din spate ca protectie. Aici pui tu ce doresti sau de la alta geaca. vezi cum se potrivesc.

 

Nu strica sa faci un drum pana la ei ca au mai multe chestii pe stoc, poti proba, iti aduc din Gheorgheni daca nu au acolo ce te intereseaza. foarte serviabili si dedicati clientului. 

PS aceeasi geaca am luat-o si sotiei 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

In urma sugestiilor voastre voi lua o armura si o haina din mesh...

 

Evident nu le voi purta pe amandoua in acelasi timp.😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Vizitator _Raul_

Nu am mai găsit Venting-ul de la BMW (nici in magazine, nici pe net; de așteptat, fiindcă nu mai este în producție), asa ca am comandat Tucano Urbano Router de la Motocard. 

Stratul interior este anti-vant dar subtire/mătăsos, respirabil din ce am putut deduce

Foarte faina ca design, materiale ok, dar protecțiile și buzunarele lor sunt prea mici pentru ce vreau eu de la o geaca cu care sa fac naveta și turism (normale pt o geaca de maxi scuter as zice). 

Am prea multe echipamente deja ca să o mai țin și pe asta pt ziua când o sa îmi iau și scuter, asa ca ieri, cu ceva părere de rău, am returnat-o. 

 

Screenshot_20210714-103751_Gallery.thumb.jpg.e1c54511d5aaf8f08ee98302526fbda5.jpgScreenshot_20210714-103844_Gallery.thumb.jpg.45c94997f7b1097d9c786bb56b26f664.jpgScreenshot_20210714-103849_Gallery.thumb.jpg.2e78813059f5c46ddf195b1db40833d6.jpgScreenshot_20210714-103825_Gallery.thumb.jpg.6fc8d9a1b2e2fb36b4d7294a0ebb094c.jpg

 

Am comandat Rukka AirAll, găsind și pantaloni și geaca la un preț ok pe net. 

Pantalonii I-am testat ieri 300 de km de la 18 grade (in munte) pana la 33 de grade în Madrid (trafic serios și V4 cu cilindrii anteriori pe care poți face grătar). 

Foarte mulțumit de ei. 

Nu sunt meshul standard. Este o cordura tesuta atipic. Se simt ca o pereche de blugi de strada (civili, nu de moto) ceva mai aerisiti. 

Nu se usucă pielea/nu te deshidatezi cum se intampla la carapace, dar nici nu transpiri în ei. 

De-abia aștept sa ajungă și geaca săptămâna asta. 

3_70126_720_R_999.thumb.jpg.cf3c83423a354838b7c46124f7af4fcd.jpg.    Rukka-AirAll-Trousers-7_70123_720_R_990.thumb.jpg.0709996c0aef60d00fb43094f8e1cbe2.jpg

 

Ca alternative la Rukka AirAll (sau mai noul model - Stretch Air) exista Rukka AirVentur, care este un costum cu design adaptat pentru motociclete adventure:

- pantalonii au piele aplicata în zona interioara a gambelor și un buzunar aplicat, ca la pantalonii cargo

- geaca este sensibil mai lunga și are aplicate la baza 2 buzunare exterioare 

 

Sau costumul Companero de la Touratech, pentru cei care practica motociclismul de aventura și care, dpmdv, este cel mai bun echipament pt turism/distanta lunga. Din ce citesc, nu am unul. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, _Raul_ a spus:

Nu am mai găsit Venting-ul de la BMW (nici in magazine, nici pe net; de așteptat, fiindcă nu mai este în producție), asa ca am comandat Tucano Urbano Router de la Motocard. 

Stratul interior este anti-vant dar subtire/mătăsos, respirabil din ce am putut deduce

Foarte faina ca design, materiale ok, dar protecțiile și buzunarele lor sunt prea mici pentru ce vreau eu de la o geaca cu care sa fac naveta și turism (normale pt o geaca de maxi scuter as zice). 

Am prea multe echipamente deja ca să o mai țin și pe asta pt ziua când o sa îmi iau și scuter, asa ca ieri, cu ceva părere de rău, am returnat-o. 

 

Screenshot_20210714-103751_Gallery.thumb.jpg.e1c54511d5aaf8f08ee98302526fbda5.jpgScreenshot_20210714-103844_Gallery.thumb.jpg.45c94997f7b1097d9c786bb56b26f664.jpgScreenshot_20210714-103849_Gallery.thumb.jpg.2e78813059f5c46ddf195b1db40833d6.jpgScreenshot_20210714-103825_Gallery.thumb.jpg.6fc8d9a1b2e2fb36b4d7294a0ebb094c.jpg

 

Eu am luat aceiasi geaca de la Tucano Urbano (dar modelul meu era Mister), si este o placere. E drept ca e bine s-o folosesti cu o bluza de alergat cu maneca lunga (Decathlon), dar prefer asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ce model de cizme perforate folosiți?

Stiu cam toate shorty-urile si sportivele perforate. 

Caut și nu găsesc niște sport sau sport shorty perforate cu membrana. 

Singurele cizme de vara cu membrana ce le-am găsit eu:

- Sidi Aria nu găsesc mărimea mea (au o vârstă de când au fost lansate). 

- TCX Clima Surround mi se par f scumpe pt cât de solide ca protecție nu sunt și pt cât de simpliste ca închideri. 

- Dainese Solarys mi se par o gluma în materie de protecție 

Acum 26 minute, csman a spus:

geaca + panaloni din seria airwave de la revit + manusi perforate held airstream 2/3  + cizme perforate si n-ai treaba. 

Mănușile alea arata interesant. 

Când mai ajung pe la Louis o sa le caut sa vad cum îmi vin. 

 

Acum am niște Armure Astrid (brand spaniol, de la Motocard). 

https://www.motocard.com/guantes/armure-astrid_vented_black.aspx

Pentru 40 de euro își fac treaba, dar tot nu sunt atât de aerisite pe cât as vrea eu. 

Înlocuiesc Revit Sand-urile care sunt niște manusi geniale ca ergonomie, dar cu care nu ai ce face la peste 27-28 de grade în radiațiile din Spania. 

Am probat ieri niște Five RSC și erau f ok și ele. 

https://www.five-gloves.com/collection/?gcat=2-street-fr

 

In caz ca își mai cauta cineva și poate ajuta info asta 

Astrid sunt 35 euro la Motocard acum. 

Le-am ales fiindca au un element pe care eu îl caut mereu la mănușile mele - protecție dura în interiorul palmei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.07.2021 la 14:43, _Raul_ a spus:

Singurele cizme de vara cu membrana ce le-am găsit eu:

eu merg cu Alpinestars Air Plus V2, tin binisor la apa le-am testat de cateva ori pe ploaie si in rauri. in afara orasului nu te coci respira bine, in oras te coci cu ele. in oras nu iti recomand membrana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...