Sari la conținut

Accident Iuliu Maniu 01.07


divi13
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am vb cu cineva care a fost acolo. Logan care a fortat rosu, a intrat in moto, si moto in pieton. 

Legat de motociclist,.... fara echipament, casca mare, i-a sarit din cap si dupa a lovit asfaltul cu capul. 

Din ce am auzit nici el si nici pietonul nu au scapat, dar e informatie la prima mana, sper sa nu fie asa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel putin la pietonii care traverseaza maniu pe sensul spre lujerului s-a facut verde la 2 secunde dupa impact, pana acum nu am vazut semafor de pietoni care sa ia verde inainte de cel al masinilor, pe filmare se mai vede ca nu exista alte masini care sa intre in intersectie pe sensul de mers al colegului.

Logica mea zice ca a cam plecat pe rosu cum tot observ ca se practica, oamenii se uita la alte semafoare si pleaca cand considera ei.
Chiar azi un alt coleg a plecat la fel pe rosu cu 4 secunde inainte sa se faca verde pe calea victoriei ca s-a uitat el cand s-a pus rosu la un semafor de pietoni...

Pacat ca nu suntem nici macar noi atenti la sanatatea noastra, de la soferi de ce sa mai avem pretentii?

Sa dam cu RIP sa ne pregatim pentru urmatorul, ziua si accidentul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Loganul a trecut pe galben (se observa cum imediat dupa impact se face verde pt pietoni pe sensul loganului).

Moto a trecut pe rosu plin, nici macar nu urma sa se faca verde - probabil credea ca i se va face lui verde, dar conform timpilor din intersectia aceea nu aceea este ordinea (timpul 1 este Apusului - Lujerului cum venea Loganul, timpul 2 este Lujerului - Apusului, iar timpul 3 este Dezrobirii - Moinesti/Moinesti - Dezrobirii cum se deplasa motociclistul).

R.I.P.!

Editat de andrey2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult ca sigur motociclistul era carne de tun, mai bine ca el nimeni nu le stia. Nu cred ca a vrut sa se sinucida.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fucky urat, l-au spulberat. Condoleante daca a murit. In ceea ce priveste lectia (din pacate invatata la modul dur): niciodata nu trebuie plecat racheta de la semafor, si evident asigurat ca nu vin bizoni pe rosu.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici n-avea de unde sa stie ce culoare e daca stationa pe trecerea de pietoni.
La cum stiu eu intersectia aia, se trece f mult pe galben dinspre iuliu maniu (adica masinile care au venit racheta pe filmare). Parere personala: moto a plecat pe rosu, masina cel mult pe galben, daca nu chiar verde.

Odihneasca-se in pace! Mare pacat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 2 ore, robert23mg a spus:

Logica mea zice ca a cam plecat pe rosu cum tot observ ca se practica, oamenii se uita la alte semafoare si pleaca cand considera ei.

Este foarte adevărat ce zici! 

Dar nu neapărat se face asta cu intenție! 

Eu am rămas odată fără permis din cauza asta, stăteam într-o seară la stop cu mașina, eram obosit, cu gândul aiurea, ma uitam în dreapta și m-am luat după semaforul care clipocea verde pentru pietoni. 

Am plecat și abia în mijlocul intersecției am realizat că intrasem pe roșu! 

Norocul meu a fost că întotdeauna mă uit atent înainte de a întra în intersecții, și atunci nu venea nimeni. 

 

Ceasul rău, neatenția și a venit nenorocirea! 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, ovi_ice a spus:

 

Intersectia este in 3 timpi
T1 - verde pe Maniu spre Lujerului
T2 - verde pe Maniu spre autostrada
T3 - verde pe directia rider-ului spre/dinspre Moinesti

Din pacate ce a procesat el cu culorile nu i-a dat bine, a plecat cam cu 2 minute inainte sa se faca verde pt el, nu s-a uitat nici stanga nici dreapta...

Si vad foarte des oameni care fac ei calcule si previziuni despre cand primesc verde, chiar ieri eram pe calea victoriei spre unirii, scuterist langa mine, a procesat, a plecat... dupa 5 secunde s-a facut verde la noi

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, lacroyx a spus:

. In ceea ce priveste lectia (din pacate invatata la modul dur): niciodata nu trebuie plecat racheta de la semafor, si evident asigurat ca nu vin bizoni pe rosu.

 

 

daca pleci tu pe rosu e clar ca ailalti sigur nu vin pe rosu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, einstein1984 a spus:

daca pleci tu pe rosu e clar ca ailalti sigur nu vin pe rosu!

Acum ca el a plecat pe rosu e alta chestie, dar oricum ramane valabila chestia si pentru plecat regulamentar pe verde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma vreo o ora am trecut prin intersectia de la Kiseleff cu Ion Mincu.

 

Un motociclist s-a strecurat in pole position pe Ion Mincu, dinspre 1 Mai spre Statuia Aviatorilor.  Se pune verde si pleaca racheta fara sa se mai uite daca nu vine vreun meserias pe Kiseleff....

 

Am impresia ca unora le lipseste orice  farama de spirit de autoconservare, de supravietuire.

 

Sunt de accord ca sunt situatii limita, cum a fost a lui @The_Sin_Eater - Sa traiesti coane!! - , unde apare unul ca o naluca de nicaieri si pur si simplu nu mai ai ce face.

 

Dar cand stii cati tembeli exista pe sosele patriei, sa dai blana la plecare fara sa te uiti .....

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...