Sari la conținut

La mare, la soare, relaxare.


bmwio
 Share

Postări Recomandate

Dacă vreți să mergeți la mare fara frica de Cocos, fara grija că va intilniti cu foarte multa lume, sa vă odihniți și simțiți bine, va recomand Balcik in Bulgaria.

Preturi de la 30 e in hotel de 3* cu mic dejun, piscina, curățenie, liniște, plaja cu piatra dar apa fara, in plus curată și liniștită.

Că exemplu noi stam la Naslada, la 20 min. de plaja, dar are multă verdeață, o oaza de relaxare. Gazdele Sint amabile și primitoare, la localuri și magazine se vorbește românește și se plătește în toate valutele, dar cel mai bun este cardul, este acceptat aproape oriunde .

Pina in stațiune noi avem 280 km și facem max 5 ore inclusiv cu trecerea cu bacul și vama de la Silistra, care este foarte libera.

In perioada asta nu a fost foarte cald, max. 30 gr. la prînz, iar in hotel sint foarte puțini turiști, că în aproape toate hotelurile.

Poze o sa pun mai târziu, se incarca greu că sint foarte mari.

IMG_20200705_094309905.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu gusturile lui, noua ne place să facem baie nu plaja, iar aici apa este excelenta, alege cine ce vrea.

Ai dreptate, șezlongurile sint pentru cocalari.

 

IMG_20200705_094317266.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, GoodKat a spus:

Eu le doresc faliment placut celor din turismul romanesc! 😁

Fara suparare, e absurd ce spui. Ca sunt probleme mari in turismul romanesc, de acord. Astazi sunt in orice domeniu. Si pe logica ta, sa crape toti? Problemele in turism nu vin de la antreprenorul ce munceste zi lumina, ca sa administreze propria afacere, indiferent ca-i pensiune, restaurant, etc. Vin de la un stat incapabil (si neinteresat) sa faca ordine in acest domeniu si sa ofere ajutor si facilitati pentru o dezvoltare serioasa si desteapta (asa s-au dezvoltat turistic tarile din jur). Stiu, sunt oameni si oameni ce lucreaza in domeniu, dar raportat la tot ce inseamna HoReCa, țeparii sunt sub 15% (totusi mult dupa mine). 
Iti pot da dreptate daca te referi la preturile nesimtite de pe o parte de litoral, Valea Prahovei sau Brasov. 
Dar nu doar acolo se face turism in tara asta, asa ca poate tine de noi sa alegem destept. 
Deci, poate te sucesti si admiti ca daca e sa “moara” cineva, sa fie la cei ce chiar o merita (nu asa la gramada).

Toate bune!
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce dint pentru cocalari? Pentru că ei accepta 50-100 lei pentru 2 șezlonguri și o umbrela, in loc să facă plaja pe nisip. Cum sa dai jumate din cazare pe niste mizerii din plastic? De prost sa te dai mare. Sa stea cu plasticele lor să aștepte să vin eu. Vacante plăcute, de w-kend la mamaia.

In afara de litoralul nostru turismul este în regula, in tara găsești cazari excelente, oameni primitori și interesați să te simți bine.

Am fost toată țara și am avut doar experiențe plăcute, fata de litoral.

IMG_20200704_130655566_HDR.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, GoodKat a spus:

Eu le doresc faliment placut celor din turismul romanesc! 😁

🤟

1 oră în urmă, FlipperCo a spus:

Fara suparare, e absurd ce spui. Ca sunt probleme mari in turismul romanesc, de acord. Astazi sunt in orice domeniu. Si pe logica ta, sa crape toti? Problemele in turism nu vin de la antreprenorul ce munceste zi lumina, ca sa administreze propria afacere, indiferent ca-i pensiune, restaurant, etc. Vin de la un stat incapabil (si neinteresat) sa faca ordine in acest domeniu si sa ofere ajutor si facilitati pentru o dezvoltare serioasa si desteapta (asa s-au dezvoltat turistic tarile din jur). Stiu, sunt oameni si oameni ce lucreaza in domeniu, dar raportat la tot ce inseamna HoReCa, țeparii sunt sub 15% (totusi mult dupa mine). 
Iti pot da dreptate daca te referi la preturile nesimtite de pe o parte de litoral, Valea Prahovei sau Brasov. 
Dar nu doar acolo se face turism in tara asta, asa ca poate tine de noi sa alegem destept. 
Deci, poate te sucesti si admiti ca daca e sa “moara” cineva, sa fie la cei ce chiar o merita (nu asa la gramada).

Toate bune!
 

Ai comentat de dragul de a comenta? Ce treaba are statul? Uite exemplu: Apele Romane a scazut cu 30% chiria pentru plaje anul asta, iar cocalarii ce au facut ? Evident au crescut preturile. La fel e si la cazari, cum sa coste 108 euro pe noapte un hotel de 2 stele pe litoralul nostru (fara nimic inclus)? Pai e mai ieftin sa imi fac un sejur in Thailanda, Filipine sau Vietnam decat la noi pe litoral, asta ca sa nu zic la vecini ca dupa aia o sa ziceti ca sunt partinitor. E absurd comentariul lui GoodKat? Serios? De ce? Pentru ca poate nu accepta sa-si bata astia p de el astia de pe litoralul nostru? Te duci la hoteluri, restaurante si tot timpul ai parte de senzatia ca ii deranjezi si ca iti fac un deosebit de mare serviciu ca te serversc. Te duci in Grecia, Turcia si chiar in Bulgaria si te asteapta cu bratele deschise. Hai sa lasam falsul patriotism si sa incepem sa fim clienti reali si obiectivi: daca merita => mergem, daca nu merita => imi pare rau timpul meu este pretios, si la fel si banii si prefer sa merg undeva unde sunt tratat civilizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazare la Herculane, la telefon era 250 camera cu mic dejun, după două ore, când am ajuns, era 350. Am înghițit în sec și am achitat. 

Am găsit în multe locuri măgărie, gen afară e vopsit gardul... Prefer campingul, dar în țară acest aspect lasă de dorit. Când o fi și la noi camera la 5* 44 euro, ca la bulgari (Hotel Drunstar, Silistra) sau la 4* în Praga 25 euro, mai discutăm. A ajuns să fie mai ieftin peste hotare decât acasă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarul e ca ar fi momentul sa promovam un embargo pt mizeria de litoral romanesc;cine a fost o data la bulgari/greci /turci greu mai revine la noi sau deloc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ultimii 13 ani  de 2 ori am fost la noi pe litoral ,pt copii sau pt ca veneam din delta;am dat peste rahat,la propriu (in Eforie nord)si apoi am luat din apa un guturai grav,la 2 Mai,desi anul asta nu cred in virusii la moda; toata familia noastra si inca o alta familie ce fusese cu 6-7 zile inainte ne-am contaminat acolo;ce e drept apa romaneasca e mult mai fara sare decit Mediterana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce legătură are patriotismul cu turismul? Daca vrei sa vizitezi locuri in tara este foarte bine  că și cazare sau orimire.

Litoralul românesc vrea doar cocalari, sa stea cu ei, cine vrea sa se simtă bine merge afara. Am făcut în ultimi 15 ani Grecia, Albania, Croația, M.N., Serbia, Macedonia, am găsit peste tot oameni primitori, cazari fara rezervare la alegere cu condiții excelente și prețul max. a fost 40 e cu m.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

turism in Romania,doar peste paralela 45... mai jos nu merita,poate doar conacul lui Dinescu daca o mai fi deschis

Delta e un spatiu aparte,pt Oameni si pescari,desi pestele e tot mai putin 

Eu de cind am redescoperit-o,prin 2006,am preferat-o liporalului romanesc

Editat de mihai c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, bmwio a spus:

Ce legătură are patriotismul cu turismul? Daca vrei sa vizitezi locuri in tara este foarte bine  că și cazare sau orimire.

Litoralul românesc vrea doar cocalari, sa stea cu ei, cine vrea sa se simtă bine merge afara. Am făcut în ultimi 15 ani Grecia, Albania, Croația, M.N., Serbia, Macedonia, am găsit peste tot oameni primitori, cazari fara rezervare la alegere cu condiții excelente și prețul max. a fost 40 e cu m.d.

Pai o sa vezi ca se tot promoveaza ideea de: anul asta hai sa ii sustinem si sa mergem la noi, nu mai mereti la vecini!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, lacroyx a spus:

🤟

Ai comentat de dragul de a comenta? Ce treaba are statul? Uite exemplu: Apele Romane a scazut cu 30% chiria pentru plaje anul asta, iar cocalarii ce au facut ? Evident au crescut preturile. La fel e si la cazari, cum sa coste 108 euro pe noapte un hotel de 2 stele pe litoralul nostru (fara nimic inclus)? Pai e mai ieftin sa imi fac un sejur in Thailanda, Filipine sau Vietnam decat la noi pe litoral, asta ca sa nu zic la vecini ca dupa aia o sa ziceti ca sunt partinitor. E absurd comentariul lui GoodKat? Serios? De ce? Pentru ca poate nu accepta sa-si bata astia p de el astia de pe litoralul nostru? 

Probabil si citit pe repede inainte.

Am explicat si ce treaba are statul (peste tot unde turismul functioneaza bine, statul este implicat). Poate n-ai inteles, insa ideea de baza era aceea ca “nu-i firesc sa-i bagi pe toti cei din turism, in aceeasi oala.

E cum ar spune cineva “toti motociclistii sunt nesimtiti fiindca sunt agresivi in trafic”. Sau si cu asta esti de acord?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se întâmplă pe litoralul românesc e fix rezultatul cerere si ofertă.  Atâta timp cât sunt idioți dispuși sa plătească pentru ce se oferă, nu se va schimba nimic.

Personal n-am mai fost la mare in Romania din 2009, si aproape in fiecare we din vară merg la mare.

Exista Bulgaria, există Grecia. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te inseli, insa nu doar acolo e bagat. In sens negativ e bagat in cam toate rahaturile (asa zise privatizari de hoteluri, acea mizerabila “locatie de gestiune” sau ce nume o mai avea, ce a facut ca niste tepari samulga hotelurile fara sa investeasca nimic si sa ofere servicii de tot rasul, etc). 
Repet insa, in tarile cu rezultate notabile in turism, statul se implica serios cu masuri fiscale, reguli clare si dure, controale drastice, etc).

Avem insa locuri absolut minunate in tara, cu oameni care iubesc ce fac si unde chiar te simti bine si merita fiecare banut pe care-l dai. 
Acum ce sa zic, sunt si oameni ce apreciaza ceva, doar daca-i ieftin (altfel toti sunt hoti pungasi, ca nu-i dau lui hotel de 5 stele cu derviciile aferente, pe doi lei). Si stiu ce spun, romanasii nostri sunt campioni la treaba asta, apoi dupa ei ramane dezastru (nu generalizez, unii dintre romanasi, dar am vazut asta cu ochii mei si nu o data). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, FlipperCo a spus:

Nu te inseli, insa nu doar acolo e bagat. In sens negativ e bagat in cam toate rahaturile (asa zise privatizari de hoteluri, acea mizerabila “locatie de gestiune” sau ce nume o mai avea, ce a facut ca niste tepari samulga hotelurile fara sa investeasca nimic si sa ofere servicii de tot rasul, etc). 
Repet insa, in tarile cu rezultate notabile in turism, statul se implica serios cu masuri fiscale, reguli clare si dure, controale drastice, etc).

Avem insa locuri absolut minunate in tara, cu oameni care iubesc ce fac si unde chiar te simti bine si merita fiecare banut pe care-l dai. 
Acum ce sa zic, sunt si oameni ce apreciaza ceva, doar daca-i ieftin (altfel toti sunt hoti pungasi, ca nu-i dau lui hotel de 5 stele cu derviciile aferente, pe doi lei). Si stiu ce spun, romanasii nostri sunt campioni la treaba asta, apoi dupa ei ramane dezastru (nu generalizez, unii dintre romanasi, dar am vazut asta cu ochii mei si nu o data). 

Man aici vorbim despre litoral unde hai sa fim sinceri este o mizerie. Tot spui ca statul nu face nimic, dar hai sa iti citez pe un patron dr hotel de la noi de pe litoral: "Nu investesc nimic pentru ca sunt multumit cu cat scot. Scot cam 250k pe sezon și mi-e suficient, de ce sa investesc in renovare si sa imi bat capul? Da, aia in Bulgaria, Turcia, Grecia renovează total o data la 10 ani si da scot mult mai mult. Dar de ce? Mie oricum imi vin banii astia sezon de sezon. Si nu dau mic dejun sau demipensiune sau all inclusive ca sa nu oblig clientul sa mănânce la mine. " Cam asta e mentalitatea patronilor de pe litoral (smecheri care după 89 au profitat si și-au trecut hotelul pe numele lor și gata s-au trezit patroni peste noapte). Si repet: Apele Romane au dat 30% scutire pentru adminstratorii de plaje, iar ei au scumpit preturile ca nah, au pierdut startul anul asta și nu au furat nimic pana acum. Si da, ai dreptate ca avem locuri minunate si unde merita fiecate ban, dar astea sunt mai pe la munte nu pe litoral. 

 

Acum 1 oră, Baxxter a spus:

 

Personal n-am mai fost la mare in Romania din 2009, si aproape in fiecare we din vară merg la mare.

Exista Bulgaria, există Grecia. 

Eu nu am mai fost din 2007 si nu cred ca am pierdut ceva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io n-am mai fost pe litoral ca turist din 1992 si stiu ca n-am pierdut nimic!

Am mai fost pana in Constanta in 2015 cand mi-am luat o Aprilia Shiver.Atat!Oricum atunci m-am convins ca,chiar nu am pierdut nimic.Prefer afara. :)

 

 

Acum 1 oră, Baxxter a spus:

Ce se întâmplă pe litoralul românesc e fix rezultatul cerere si ofertă.  Atâta timp cât sunt idioți dispuși sa plătească pentru ce se oferă, nu se va schimba nimic.

Personal n-am mai fost la mare in Romania din 2009, si aproape in fiecare we din vară merg la mare.

Exista Bulgaria, există Grecia. 

+1!

Si alte zone! :)

Editat de Christian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, lacroyx a spus:

Man aici vorbim despre litoral unde hai sa fim sinceri este o mizerie. Tot spui ca statul nu face nimic, dar hai sa iti citez pe un patron dr hotel de la noi de pe litoral: "Nu investesc nimic pentru ca sunt multumit cu cat scot. Scot cam 250k pe sezon și mi-e suficient, de ce sa investesc in renovare si sa imi bat capul? Da, aia in Bulgaria, Turcia, Grecia renovează total o data la 10 ani si da scot mult mai mult. Dar de ce? Mie oricum imi vin banii astia sezon de sezon. Si nu dau mic dejun sau demipensiune sau all inclusive ca sa nu oblig clientul sa mănânce la mine. " Cam asta e mentalitatea patronilor de pe litoral (smecheri care după 89 au profitat si și-au trecut hotelul pe numele lor și gata s-au trezit patroni peste noapte). Si repet: Apele Romane au dat 30% scutire pentru adminstratorii de plaje, iar ei au scumpit preturile ca nah, au pierdut startul anul asta și nu au furat nimic pana acum. Si da, ai dreptate ca avem locuri minunate si unde merita fiecate ban, dar astea sunt mai pe la munte nu pe litoral. 

 

Eu nu am mai fost din 2007 si nu cred ca am pierdut ceva. 

Eu nu vorbeam numai de litoral. Am plecat de la afirmatia lui GoodKat

”Eu le doresc faliment placut celor din turismul romanesc! ” (afirmatie incorecta dupa mine).

Deci nu era vorba deloc numai de litoral. Nici eu nu merg pe litoralul nostru din aceleasi motive expuse de voi, merg daca dau o tura cu motorul, sau cand am mai participat la evenimente business organizate acolo, sau sa-mi vizitez niste prieteni. 
 

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, GoodKat a spus:

 

In regula, hai sa ma re-exprim. Faliment cu aplauze celor care practica preturi de occident si conditii de Angola.

 

Eu sunt unul care chiar a facut mini-concedii prin tara, dar usor usor imi trece. Imi place sa ma duc la mare, dar NU ai cum sa te simti bine pe litoralul romanesc.

 

Cocalareala din Vama nu imi place, pishat si preturi mari, calitate indoielnica. Restul statiunilor sunt cam niste paragini. Praf si pulbere cam tot ce inseamna HoReCa. Ma duc pe plaja, aud 5 muzici in acelasi timp, plec nauc de acolo, sezlongurile sunt pana in apa, nu ai loc sa stai pe prosop.

 

Nu ai unde sa mananci ok fara sa iei salmonela sau alta molima, unele de care probabil inca nu s-a auzit.

 

La munte...pai daca vrei sa te duci un weekend, nu prea ai cum. Pleci la drum cu masina noua si ajungi la munte cu ea iesita din garantie.

 

Aici serviciile sunt ceva mai bune si mai ieftine, dar nu cu mult. Insa ai portia de cocalari care fac experienta la fel de neplacuta ca cea de pe litoral.

 

In rest, doar sa cauti zone cat mai retrase si sa speri ca gasesti un raport bun calitate pret...adica sa nu te jupoaie.

 

Eu m-am saturat de bataia de plua pe care o fac asa zisii ofertanti din domeniul HoReCa. Mi-am dat seama ca ies mai ieftin cu un concediu aproape oriunde in Europa, cu tot cu transport, decat cu un concediu in tara.

 

Nu are cum sa imi para rau de asa oameni.

 

 

Eu zic sa dea faliment cocalarii.Sa vezi cum arata turismul fara ei.

Turismul romanesc este asa cum este din cauza invaziei de primate.Nu poti sa faci palat si sa cazezi porci in el.

Tot o cocina va ajunge.

Asa ca pe porci ai tratezi ca pe porci.Asa merita tratati toti,cocalari manelisti,cocalari rockeri,cocalari privati,cocalari bugetari,cocalari analfabeti,cocalari cu diplome ,cocalari de orice gen.

Trebuiesc jepcariti,prostiti,pentru ca merita.

Cei care nu vor sa aiba deaface cu aceste cirezi,sa o arda pe afara sau prin locatii cat mai greu accesibile primatelor.

Dar nu e frumos si elegant sa umblii in cireada si sa tipi,sa critici ca hotelierul,carciumarul nu te respecta.

De unde sa stie el ca tu nu esti ca ceilalti?Cand pe usa intra 90 de giboni si 10 fiinte umane,vrei nu vrei te adresezi celor 90.

Cand vor intra 90 de fiinte umane ,totul se va scchimba.Dar pana atunci e cale lunga.

@Goodkat,am raspuns la postul tau,dar am vorbit la modul general.Nu la adresa ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi statul nu ajuta pe nimeni, dar cred că e valabil peste tot, doar că diferența o fac investitorii, au băgat ceva bani mai curați sau mai puțin spălați și vor profit de mîine. Cunosc cazuri pentru că lucrez pe lîngă ei, așa rezultă nebunia prețurilor, jecmăneală pe fata, nesimțirea cu care sint primiti turistii, in schimb vin și se plîng la tv.

Și dacă plaja nu a trezit interes poate apa sa va placa.

IMG_20200707_093757517.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...