Sari la conținut

Transalpina sambata 11.07


DiarM
 Share

Postări Recomandate

Se anunta vreme buna sambata, asa ca pare o iesire super buna pe transalpina. Am de gand sa plec la 6 dimineata ca sa fac traseul complet din sebes pana jos in horezul si inapoi in Buc.

 

Nu am reusit sa gasesc nimic despre mancat in zona Transalpina. Recomandati vreun loc anume?

 

Link cu traseul https://goo.gl/maps/knz6bQGAK2YPxR72A

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

mai bine il faci invers, urcarea dinspre Horezu-Novaci. E mai fain asa.

Gasesti si de mancare, la intersectia aia cu Obarsia, e un fel de cabana de lemn cu terasa. Sau la Ranca, sau la stana, tot sus.  Insa fiind sambata, sa te astepti sa fie FUUUUUUUUUULL!! Mai bine iei o zi libera in timpul saptamanii. Este foarte nasol in we...cand e plin. Multi tampiti, bara la bara, nu te poti bucura de drum/peisaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Adrian M. a spus:

Salut,

mai bine il faci invers, urcarea dinspre Horezu-Novaci. E mai fain asa.

Gasesti si de mancare, la intersectia aia cu Obarsia, e un fel de cabana de lemn cu terasa. Sau la Ranca, sau la stana, tot sus.  Insa fiind sambata, sa te astepti sa fie FUUUUUUUUUULL!! Mai bine iei o zi libera in timpul saptamanii. Este foarte nasol in we...cand e plin. Multi tampiti, bara la bara, nu te poti bucura de drum/peisaj.

M-am gandit ca nu e combinatie daca il fac horezu -novaci pentru ca plec devreme din buc si asta inseamna sa ma intorc pe valea oltului fix la pranz cand cel mai cald. Asa daca plec la 6 dimineata, in 4-5 ore ajung in Sebes, abia incepe sa se incalzeasca 30 grade si dupa doamne ajuta sa fie mai racoare pe transalpina. Stiu ca cel mai bine e in timpul sapt ca sa fie liber, dar ce sa fac daca am wk liber. Innebunesc sa stau 2 zile in casa sau prin bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am făcut-o acum 2 zile. Plecat la 09.00, la 20.30 eram acasă. 580 km, urcare dinspre Novaci, retur Voineasa și Valea Oltului. Nu știu dacă am întâlnit 5 mașini tot traseul. 

Confirm ce spun și colegii, evita weekendul și adunaturile de manelari și pleacă în timpul săptămânii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, as merge și eu cu prietena, de unde este plecarea?

Acum 36 minute, l.u.v a spus:

Am făcut-o acum 2 zile. Plecat la 09.00, la 20.30 eram acasă. 580 km, urcare dinspre Novaci, retur Voineasa și Valea Oltului. Nu știu dacă am întâlnit 5 mașini tot traseul. 

Confirm ce spun și colegii, evita weekendul și adunaturile de manelari și pleacă în timpul săptămânii. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din militari plec dar prefer sa ma plimb singur. Nu prea ma sunt adeptul grupurilor pt ca ba unii merg prea tare, ori merg prea incet. Asa imi fac singur pauzele si merg in ritmul meu. Ne vedem pe traseu ca e clar ca o sa fie destui cu motoarele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un mic rezumat la tura de ieri. Plecat la 6 dimineata, pe la 11 am ajuns in sebes cu 2 opriri pe drum. Am mancat un subway fix in rond inainte de Sibiu. Cu ocazia asta am aflat ca de cand a inceput pandemia, nu mai aduc crema de branza iar cu cascaval/branza aia topita, parca nu mai are acelasi farmec sandvisul.

Putina aglomeratie intre pitesti si ramnicul valcea, dar s-a circulat ok, iar pe valea oltului liber.

Din Sebes pana in Obarsia, sunt 3 zone unde se lucreaza cu Semafor sau cu dorei(aveti grija ca desi muncitorii vorbesc intre ei prin statie, tipul mi-a dat verde, am plecat iar pe drum mai erau 2 masini care se bagasera din sens opus, bineinteles cu bmw cu volan pe dreapta). Sunt o gramada de zone frumoase unde as fi vrut sa ma opresc pentru poze, dar daca prinzi semafor rosu si te bagi in fata sa pleci primul, nu iti mai vine sa opresti stiind ca te plimbi singur si nu mai stai dupa sa depasesti.

Apoi am continuat spre Ranca. Pentru ca nu imi era foame si nici nu am vazut vreun restaurant/terasa mai de doamne ajuta, nu am oprit deloc. Asfaltul in Ranca e praf iar casele care sunt pe jumatate construite mi-au dat senzatia ca intru intr-un cartier de romi. Putina aglomeratie in ranca, mai mult pe sensul celalalt, dar fara probleme Ma asteptam la mai rau.

Am ajuns acasa pe la 19:30 pe 33 grade.

Data viitoare ma duc sa o fac in sens invers dar ma duc prin voineasa - obarsia - sebes ca sa fac si niste poze mai misto.

 

PS: autostrada Buc-Pitesti mi se pare cea mai naspa, simt ca mor de plictiseala. Ma uit pe waze si parca nu vor sa scada km parcusi.

107463564_758800128224062_4755416117443608813_n.jpg

107600844_802289786842412_7714499408613085840_n.jpg

107608861_319868685855180_8083055088266788851_n.jpg

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, DiarM a spus:

Data viitoare ma duc sa o fac in sens invers dar ma duc prin voineasa - obarsia - sebes ca sa fac si niste poze mai misto.

 

PS: autostrada Buc-Pitesti mi se pare cea mai naspa, simt ca mor de plictiseala. Ma uit pe waze si parca nu vor sa scada km parcusi.

Pentru autostrada exista leac-pilot automat, ori blocator acceleratie-cramp buster. Si....ceva gaz :D Legal, desigur :P

E fain si in grup, daca i restrans, maxim 3 4 motociclete, oameni cu care te counosti si te sincronizezi bine la mers, stil, etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...