Sari la conținut

dbKiller Akrapovic


Postări Recomandate

salutare.

 

Povestea e in felu urmator...am luat mobra asta kawasaki z750 cu o evacuare aftermarket akrapovic, neomologata de vechiul proprietar si fara db killer, motiv pentru care mi-au si luat certificatul aseara 😅.

Acum vorbind cu cei de la RAR si citind legislatia in vigoare, omologarea se poate face doar de catre producator in baza certificatului emis de acesta(lucru pe care nu il vad realizabil, toba e veche si nu are nici stantat pe ea ceva serie de omologare...posibil sa fie fake), asa ca mi-au recomandat solutia unui atenuator de zgomot inserat acolo in orificiul  poluator fonic, ca sa pot merge din nou la rar si sa recuperez talonul.

Gasesc asa ceva pe piata sau ma poate ajuta cineva cu acest artificiu tehnologic macelar de muzica buna?

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e nu, cauti in pana mea la dezmebrari  ia vezi care ti se potriveste ca nu zici din ce an e cotetzu...

https://www.olx.ro/oferta/toba-kawasaki-z750-IDdIize.html#c22e4adf18

https://www.olx.ro/oferta/toba-kawasaki-z750-IDdsoxo.html#c22e4adf18

https://www.facebook.com/DezmembrezMoto.ro/posts/accesorii-si-piese-kawasaki-z750-2007-2012-orice-piesa-pe-stoc-cadru-cu-acte-de-/1223976504294960/

 

trebuie doar sa cauti cu google si sa iti doresti sa rezolvi problema legal nu cu improvizatii de rahat la care oricum vei renunta dupa ce ai talonul. Corect?

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in loc sa zici mersi ca ti-am dat si mura in gura linkuri ..

 

macar de ai fi pus poza cu mizeria de toba pe care o ai ca sa isi dea careva seama ce iti trebuie. 

 

la 250-300lei o saracie de toba SH te-ai rezolvat astfel incat sa nu mai ai treaba cu militientii.

 

au tot facut si or sa faca razii si sa opreasca motociclistii zgomotosi asa ca daca pui toba originala scapi de bele pt cat ai cotetzu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 minutes ago, Cavaleru said:

trebuie doar sa cauti cu google si sa iti doresti sa rezolvi problema legal nu cu improvizatii de rahat la care oricum vei renunta dupa ce ai talonul. Corect?

 

Corect, dar impropriu avand in vedere ca acum fix 3 luni am facut RAR-ul cu mobra in aceleasi conditii, ca mai apoi sa ma opreasca in strada si sa zica ca polueaza fonic😅 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Măsoară ce diametru și lungime și iei unul de aici. 

În 5-6 zile ajunge acasă. 

https://www.blackwidowexhausts.co.uk/replacement-db-killers-baffles-519-c.asp

 

PS: dacă ești din București poți veni să ne uităm și vedem dacă se potrivește al meu, am toba Blackwidow. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toba ta ( cod S-K7SO2-ZC ) nu cred ca e omologata ptr utilizare pe strada. Chiar daca faci rost de silencer ( cod V-TUV049/1), e posibil sa te trimita acasa. 

 

Cum ti s-a mai spus, cumpara o yoba stock.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, offside-quilt a spus:

acum fix 3 luni am facut RAR-ul cu mobra in aceleasi conditii,

Atunci du-te la ei și zi-le: "boss, pune și mie ștampwla aci, că doar acu' 3 luni a fost bună da' miliționeru' draq mi-a luat talonu'!" 

Cum să pui tobă originală când 80% din plăcerea motociclitului vine din uralele celor pe care îi surzești cu burlanu'?!? Am auzit că la 2 a.m. poți avea chiar orgasm când treci pe bulevard în 10000 rpm! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 minutes ago, cozmino said:

Toba ta ( cod S-K7SO2-ZC ) nu cred ca e omologata ptr utilizare pe strada. Chiar daca faci rost de silencer ( cod V-TUV049/1), e posibil sa te trimita acasa. 

 

Cum ti s-a mai spus, cumpara o yoba stock.

1944147740_Screenshot2020-07-11at15_09_48.thumb.png.0ffa5cfaceb508158571e42a78e9567e.png 

 

Adica asta zici ca nu e omologat pentru utilizare pe strada?

 

21 minutes ago, john17 said:

Am auzit că la 2 a.m. poți avea chiar orgasm când treci pe bulevard în 10000 rpm! 

 

Numai rautaciosi pe forumu asta bai frate :)) macar de as face asta, dar e mai usor sa ganditi in stereotipuri.

 

Multam inca o data pentru raspunsuri, asfalt uscat si drumuri bune si voua. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta codurile din cefertekktul ala si vezi daca e vreo una 100% identica, mu asemanatoare, cu toba ta. Ti am dat codul tobei si sl silencerului mai sus, insa am impresia ca nu vrei ajutor ci doar sa te contrezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, offside-quilt a spus:

marcajul akrapovic

Nici laser engraved, nici plate fixed with rivets... 

Acum 28 minute, offside-quilt a spus:

macar de as face asta

Atunci la ce te încăpățânezi să nu pui o tobă normală? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, offside-quilt a spus:

IMG_7044.thumb.jpg.491033728c312bd05dce8355f8c4b1c3.jpg

Daca vrezi sa pastrezi toba asta vezi ca eticheta aia trebuie inlaturata inainte de folosire :))
Toba stock rulz, mergi pe unde vrei fara sa stai sa verifici la fiecare semafor pe telegram si facebook pe unde sunt filtre RAR
Suportul de numar pare sa fie montat bine, sa mai verifici si ca ai la anvelope marimile trecute in carte

Pe urma doar bagi benzina si te bucuri de vant/soare/ploaie/gropi/bizoni/pietoni/etc
Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Că e omologată sau nu, habar n-au ăștia de la RAR. Când îți iau talonul îți bagă asta drept motiv sub nas, dar n-are treabă. Te duci cu toba cu silencer în ea și-ți recuperezi actul. În mod ideal ar fi bine să nu scrie "For race use only" pe ea - dar nu cred că e cazul aici. 

 

Și ca sfat general: când vă știți cu tobe ilegale, nu mai tociți roata pe la Constituției. E aproape în fiecare seară CTT-ul acolo și tot nu vă învățați minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă vrei, îți pun niste poze cu silencerul meu, să îl ai model în caz că îl vrei făcut la meșter. L-am luat de pe AliExpress, se potrivește la fix și l-am folosit fix de două ori. Reduce foarte mult zgomotul, nu mai are tonalitatea aia gravă, dar nici nu mai aud evacuarea în mers, peste 90. Și i-am dat găuri în plus, dar tot ia din zgomot (mult).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine m-a oprit un motopolitist pe victoriei acum cateva saptamani si cu actele la el in sidecase m-a invitat in Constitutiei la RAR...pana la urma l-am convins respectuos ca sunt om ascultator si o sa merg mai incet daca zgomotul e singura problema (evacuarea nu e dintre cele mai galagioase) si mi-a dat actele inapoi, chiar m-a sfatuit ca ar trebui sa evit constitutiei...de admirat dl politist, dar cand esti respectuos e posibil

 

aseara am fost eu la RAR in Constitutiei ca sa le ridic exact problema asta, fara sa fi citit pe forum inainte

La 11.07.2020 la 11:39, offside-quilt a spus:

Corect, dar impropriu avand in vedere ca acum fix 3 luni am facut RAR-ul cu mobra in aceleasi conditii, ca mai apoi sa ma opreasca in strada si sa zica ca polueaza fonic

adica si eu la ultima prezenta la RAR Grivita si la ultimul ITP am pozele facute in baza de date cu aceeasi toba

daca acolo, unde se pot semnala probleme tehnice nu ti se spune nimic, e cam nesimtire sa il trimit pe om cu momeala in coada doar ca sa fie prins in trafic si sanctionat

 

am putut vorbi doar cu un politist de la rutiera care s-a uitat cu lanterna in evacuare si a vazut ca se vedea sita de-a lungul tobei si a zis "aa...esti ok" 

(din ce stiu, in jurul sitei este vata de sticla care absoarbe sunetul)

l-am intrebat daca au masuratoare de decibeli si au zis ca nu...deci constatarea e vizuala, iar a mea a trecut vizual constatarea unui nene de la rutiera care era pe acolo cu cei de la RAR

 

pentru initiator: poti face o poza spre interiorul tobei? si eu am tot akrapovic. sunt curios la tine cum arata si ce au avut de obiectat.

 

eu unul as contesta decizia in instanta exact pe motivul ca o institutie abilitata si obligata sa evalueze tehnic un vehicul iti ofera posibilitatea de a circula practic fara a evalua tehnic vehiculul sau fara a semnala o problema care ulterior iti este semnalata in trafic de aceeasi institutie?!?!...absurd si probabil in afara legii

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...