Jump to content

ATENTIE, gunoi in trafic!!! LOGAN ALB 'B 22 GVJ'

Recommended Posts

• Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 2 weeks later...
On 11.07.2020 at 21:06, P.I.G. said:

Desi am aproape un an de cand merg pe motor(puțin) nu cred ca lipsa de experienta sau de reflexe a fost cauza trantei.

Corect. Lipsa experientei si reflexele prea brutale au fost cauza. Pe mobra reflexul de a strange frana te pune de cele mai multe ori in cap.  Un biker cu experienta ajunge sa stie asta. Problema e ca atunci cand unul cu experienta va zice voua, noilor calareti, ca va lipseste experienta, voi va simtiti ofensati si va puneti imediat poalele-n cap.

On 11.07.2020 at 22:26, P.I.G. said:

Daca dozam in asa fel incat sa evit cazatura nu mai evitam impactul, am cazut pe banda 3 si el a trecut pe banda 2.. ce voiai sa zici de fapt??

Vroia sa spuna ca se poate doza frana in asa fel incat sa nu cazi si sa eviti si impactul. Vrea sa spuna ca ai doua frane pe mobra si daca ai sti sa le folosesti corect pe ambele nu am mai avea acum aceasta discutie.

Vrea sa spuna ceea ce iti spunem toti: iti lipseste experienta. Din pacate tu vrei sa pricepi.

Edited by Wolfman
Typo
Acum 29 minute, Katina a spus:

foarte interesant

Nu'ș de unde oi fi apărut, dar văd că ai postat nimic pe o groază de topicuri... :moron:

1 oră în urmă, john17 a spus:

postat nimic pe o groază

smart ads

ca sa nu recunoasca algoritmul ca e bot sa dau cu reclama si pleaca, baga orice pe alte pagini ca sa fie "recunoscuta" ca user autentic 

Daca ar fi fost sa notam toate numerele de inmtriculare care s-au zis pe aici nu cred ca mai aveam timp sa mergem cu motocicletele. Plus ca trebuie sa fii atent si la Pejo-uri, BMW(cazane), masini cu nr. de Bulgaria, masini de AG, OT, MH, CS, TL, SM, BC, CV, BV, biciclisti, scuteristi beti, oameni fara permis, catei, alti motociclisti care devanseaza prin stanga si prin dreapta, cativa polticieni, SUV-uri...poate ma mai ajuta cineva cu completari...

fix asta am patit si eu acum 9 ani in accidentul de pe magheru intersectia de la intercontinental. Si eu am fost consternat ca m-am trezit cu omul in fata mea desi eu aveam verde demult. Si eu ca si initiatorul topicului, aveam de f putin timp motorul (cam 2 luni) si am culcat mobra inutil in loc sa o opresc in siguranta, fara nici un incident. Intradevar, la mine a fost cu impact, motorul alunecand direct sub bara fata a conducatorului auto, dar atunci intradevar am invatat lectia cea mai sfanta in motociclism : poti sa mori cu dreptatea in mana. De atunci, luat scuter in oras, mers la greu cu el, si : am prioritate doar atunci cand mi se da , belesc ochii in intersectii de 10 ori inainte sa intru primul, atentie mare cand merg printre randurile de masini etc...Condusul preventiv pentru motociclisti este adevarata prioritate ! my 2 cents

1 hour ago, Mariusik85 said:

fix asta am patit si eu acum 9 ani in accidentul de pe magheru intersectia de la intercontinental. Si eu am fost consternat ca m-am trezit cu omul in fata mea desi eu aveam verde demult. Si eu ca si initiatorul topicului, aveam de f putin timp motorul (cam 2 luni) si am culcat mobra inutil in loc sa o opresc in siguranta, fara nici un incident. Intradevar, la mine a fost cu impact, motorul alunecand direct sub bara fata a conducatorului auto, dar atunci intradevar am invatat lectia cea mai sfanta in motociclism : poti sa mori cu dreptatea in mana. De atunci, luat scuter in oras, mers la greu cu el, si : am prioritate doar atunci cand mi se da , belesc ochii in intersectii de 10 ori inainte sa intru primul, atentie mare cand merg printre randurile de masini etc...Condusul preventiv pentru motociclisti este adevarata prioritate ! my 2 cents

Bravo! Din pacate pentru toata lumea, nu putem invata din greselile altora, doar din ale noastre, si spun asta din propria experienta… Degeaba le-am povestit de sute de ori la fostii elevi despre pataniile mele din trafic, pana nu si-o luau pe coaja, nu acceptau sfaturile...

@P.I.G.In alta ordine de idei, faptul ca ai deschis un topic si s-a dezvoltat altfel de cum a inceput, este fix ce am scris chiar si eu mai sus...Cine incearca sa dea un sfat/o mana de ajutor, de cele mai multe ori primeste "multumiri"....meritate sau nu!!!Cum era? "Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita!"...nu???

Edited by Lup69
La 31.07.2020 la 19:56, Wolfman a spus:

Acuma na. Nimănui nu-i place sa i se scoată în evidenta carentele. 

În cazul de de fata e vorba doar de lipsa de experienta. 

Ma faceti sa va doresc din suflet cu toata experienta voastra sa faceti stg- dreapta si din neant sa apara nenea la 4 sec dupa ce voi aveti verde si sa postati pe aici filmarile cum evitati voi pe franare , cum dozati frana fata spate, cum echilibrati motorul doar din fund, cum ridicati motorul ca Marquez doar din cot, cum  si mai cum si mai cum .

La 16.07.2020 la 10:26, JUST4TNT a spus:

Ce dauna morala a suferit individul ?  I-a stricat reputatia de motociclist desavarsit ?  Nu il mai invata tampenii , baiatul  asta s-a scurs pentru ca e praf si inca nu isi da seama de asta .    E plin de juristi si epidemiologi wannabe pe forumul asta .

Cred ca faci confuzie intre daune morale si daune materiale ca urmare a unei actiuni. Ca nu e o practica in a se pedepsi autorul, fie el si moral, in tara asta unde legile sunt interpretabile e altceva.

Corect, just, legal etc. ar trebui pedepsit autorul moral in cazul asta. Ca daca nu trecea ala pe rosu nu cadea. Lasam la o parte abilitatile de incepator ale motociclistului. Sa presupunem ca va forteaza unul care trece pe rosu sa faceti o alegere care v-ar salva viata dar nu ar exista contact direct sau, a doua varianta, sa existe contact si sa fie vinovat autorul dar sa ramaneti fara un picior, de ex. Ce ati alege?
Eu am trait pe pielea mea sa incerc, cu masina, sa evit un prost ce a taiat vreo 3 benzi si, in loc sa intru in usa din spate/dreapta, am intrat in coltul din spate/dreapta al masinii. Si uite asa am devenit vinovat prin lovire din spate. Nu mai bine il faceam (cuvant urat) pe ala cu masina si intram direct in usa/stalp fara sa incerc sa evit?
Revenind, ii inteleg frustrarea mobristului, e o greseala de incepator, mai toti am fost intr-o situatie de genul, inclusiv eu am alunecat pe sina de tramvai din cauza unei masini cand eram pe la inceputuri. 

Edited by Adyp

Și ce te faci dacă ai un vehicul fioros de felul lui de se împrăștie motoretiștii wannabe doar când îl văd? Îi despăgubești pe toți? 

Acum 3 ore, john17 a spus:

Și ce te faci dacă ai un vehicul fioros de felul lui de se împrăștie motoretiștii wannabe doar când îl văd? Îi despăgubești pe toți? 

stiu un injiner cu hyundai care sare de pe wc-u cu roti cand vede un bmw negru :)

La 08.08.2020 la 10:47, john17 a spus:

Pana la aprox 2 mil de eur, cat e limita unui RCA, acopera cam toate mobrele intalnite care cad la vederea fierataniei. 😎😇

La 08.08.2020 la 14:21, superbec a spus:

stiu un injiner cu hyundai care sare de pe wc-u cu roti cand vede un bmw negru :)

Prea fina aluzia, eu, unul, nu mi-am dat seama cine e panicatul. Mai era unul cu un topic de acu' vreo 2 saptamana cum ca-l urmarea un bemveu printre blocuri vreo juma' de zi. De el zici? 😁