Sari la conținut

01-02 Gran Premio Red Bull de Espana & Gran Premio Red Bull de Andalucia


xt600
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 372
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 5 minute, john17 a spus:

Prostul cursei dpmdv! Daca s-ar fi temperat și mulțumit cu locul 3 sau 2 ar fi fost cum zici tu. 

Prost era daca era pe 12 dupa ce a iesit pe pietris.

Putea la fel de bine sa o tranteasca atunci,dar a redtrsat si a reusit sa recupereze aproape tot plutonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Morala? Trebuia să intre la rupere? Nu mi s-a părut așa de elegant, chestia a fost că era mult mai rapid decât ceilalți și nu a avut parte de dueluri. 

Acum 2 minute, TETEA. a spus:

Culmea e ca MM s-a rupt dupa singura lui cursa de recuperare in care n-a jenat pe nimeni, totul frumos, elegant...

Tocmai, nu avea rost să riște atâta. Pierdea 10 puncte sau cât, așa are șanse să piardă tot campionatul. 

 

Acum 3 minute, P T R a spus:

Prost era daca era pe 12 dupa ce a iesit pe pietris.

Putea la fel de bine sa o tranteasca atunci,dar a redtrsat si a reusit sa recupereze aproape tot plutonul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-mi e deloc pe plac MM dar nu am putut sa nu-l injur si sa nu-l aplaud cand am vazut reluarea cum a salvat-o.

 

Omu e setat pe victorie, o putea avea daca nu gresea, dar asa e cand esti acolo mereu la limita sau dincolo de ea din cand in cand mai te si arzi. din pacate pt el azi a facut-o chiar de 2 ori.

 

noi nu o sa intelegem niciodata asa.

 

bv lui El diablo. ce iau facut astai KTM-ului lui Pol? Au aflat ca pleaca si am mai deblocat 20cai ? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, io, bogo a spus:

N-as fi zis ca JLo a avut atat de multi fani. De cand nu mai concureaza tribunele sunt goale 🤣

 

Extraordinar Quarta! Tot weekendul. N-avea nicio sansa cu MM pe pista <<< CLAR insa a meritat victoria cu varf si indesat.

 

MM iar a salvat-o fabulos. Cred ca e salvarea la cea mai mare viteza de pana acum. Extraordinara recuperarea. Pacat de tavaleala. La cat de rau a aratat s-ar putea sa-l coste campionatul mai ales in formula condensata de acum. S-a dovedit inca o data ca singurul care-l poate bate pe MM e 93.

 

Cumva a reusit si Dovi s-o dreaga pe final. <<< nu asa se castiga campionate. Raman la parerea ca doar JLo are psihicul necesar sa-l bata pe MM In rest, cam sters...

 

Stie cineva ce-a patit Vale? <<<cui ii pasa? :)

 

Acum 5 ore, Endurache a spus:

Se pare ca MM are fractura la brat.

nasol

Acum 4 ore, P T R a spus:

Omul cursei marq,pacat ca a cazut,acum va sta pe tusa

Quartz pare sa fi evoluat,cursa foarte inteligenta.

Rossi,plictisit

vedeam daca evolua Q cu MM pe pista. si nu accidentat.

Acum 2 ore, john17 a spus:

Prostul cursei dpmdv! Daca s-ar fi temperat și mulțumit cu locul 3 sau 2 ar fi fost cum zici tu. 

cam da, vb unui coleg, daca ii spunea echipa ca max locul 2 prinde poate nu o mai comitea.

 

iti dai seama ce fata facea Q cand il vedea langa el pe MM. Te face sa -ti strangi jucariile si sa te duci acasa.

Acum 39 minute, Aurex a spus:

Patania lui Marq explicata pe intelesul tuturor (de pe FB) :

Screenshot_20200719-212503_1.jpg

nu chear a tuturor, a majoritatii poate.

 

jenal de plictisitoare cursa moto 2. OMG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Cum adica DACA?Nu exista daca nici in sport,nici in viata.Astea sunt doar comentarii de Cismigiu.La pus cinava pe Marc sa se duca taras,sa iasa pe aratura?Nu la pus nimeni.el singur a fortat si a platit pretul.La fel si la cazatura,a fortat si a cazut.C e mare fapta de bravura a facut?Si in cazul unu si in cazul doi a gresit si a platit pretul meritat.A recuperat pentru ca a avut cu ce.Daca era pe Ducati sau Yamaha,mai recupera o laie,Termina in spatele lui Pol ,in ce mai fericit caz.

Iar daca are ceva creier,sa o lase mai usor cu salvarile miraculoase,ca ata se mai si rupe din cand in cand.Si cand se rupe faci si buba.

 

Fabio victorie clara si meritata,Vin rezultat foarte bun dupa ce probleme a avut.Dovi,vulpoi batran.Singurul care chiar merita mai mult in cursa asta este Miller.Restul au primit ce meritau.Inclusiv Rossi care a iesit la plimbare weekendul asta.Nu la curse.A avut curse mai proaste ca asta,dar durere in pwla ca in cursa/weekendul niciodata.Nici macar cand tragea de galeata cu suruburi.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, xt600 a spus:

Dormea pe el.Nici motocicleta nu la mai suportat cand a vazut ca Vale a scos-o la plimbare ,nu la cursa.Dovada mai clara ca asta nu exista,motocicletele sunt mai destepte ca pilotii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, adiy32 a spus:

 Cum adica DACA?Nu exista daca nici in sport,nici in viata.Astea sunt doar comentarii de Cismigiu.

 

a gresit si a platit pretul meritat.

 

 

Punct! În sfârșit cineva care pare ca pricepe ca nu exista DACA. Exista "asa a fost și basta". 

 

Cât despre MM, pot aprecia ca e din alta lume. Dar.... Din cata mamorie am, nu doar în acest sport ci și în alte motorsporturi, tipul asta de pilotaj a terminat urat câteva cariere. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

image.thumb.png.61657417b9433b4ae83542ada577294e.png

Daca "chiloteaza" cum scrie, no comment...

 

In alta ordine de idei, fabula cu iepurele si testoasa s-a reeditat ieri...

Urmaresc MotoGP din anii 90, I-am vazut in actiune si pe cei care azi au par alb si suspina pe la boxe...de multe ori "iepurii" luau bataie de la "testoase" daca nu puneau un pic creierul la treaba...

@george05, asa este, nu este suficient sa dai dovada de indrazneala/nebunie, adevaratii campioni stiu sa impleteasca nebunia/indrazneala cu ratiunea, asta e ceea ce da diferenta intre ei si restul lumii...

A, sa nu uit, comentariul la MotoGP nu il poti face ca la fotbal, unde ca si la politica toata lumea se pricepe...

Daca vreti sa traiti cursa altfel va recomand comentatorii british, tot la fel, cu vechime, aia comenteaza de parca sunt la ghidon, gen Cristian Topescu sau Ilie Dobre, aia pasionati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca nu pare cine stie ce, accidentarea lui MM e destul de serioasa. Leziunile la nervul radial, mai ales la mana dreapta incurca mult timp motricitatea palmei si antebratului, exact ce foloseste el cel mai mult.

 

S-ar putea abia dupa Austria sa il vedem in forma din nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, dragoss a spus:

a cui e vina? a echipei as spune...ai ajuns pe 3..in fata ta este un pilot cu soft/soft, mai sunt 5 tururi si primul este la 5 sec...II DAI MESAJ...la bordul motocicletei, pe panou...RELAX. faci ceva ca tu, echipa, inginer, ar trebui sa gandesti limpede si sa iti dai seama ca este aproape imposibil sa castige.

 

MM? cred ca era intr-un ~point fixation~ sa spunem asa. si singur nu putea sa se opreasca ca asa este el. si sunt absolut sigur ca asa ar fi facut si Rosii...si Biaggi...si Stoner...si Doohan....dar nu cred ca o faceau Hayden sau Lorenzo.

Deloc nu e vina echipei.Sunt convins ca echipa i-a dat n mesaje si pe sms si pe pit board.Nici nu cred ca le-a vazut,si daca le-a vazut nici nu l-a interesat.Tin minte ca la o cursa cand era in fata masiv si tot pierdea fatza ca insista sa mearga f tare desi mai erau vreo 2 tururi pana la finish a venit Puig cu Xanti si ii faceau semne disperate de pe zid sa incetineasca ritmul...nici nu s-a sinchisit.Asa e el.

Nu se pierde deloc cu firea si manageriaza ff bine orice daca e precum si-a calculat el.Daca se intampla ceva neprevazut,din vina lui sau nu,care il face sa piarda sansa pe care o credea la podium/victorie,atunci o ia razna.Vezi Argentina 2017?2018?Cand era la fel daca nu si mai disperat pt ca era super rapid si i-au dat penalizare sa treaca pe la boxe - atunci cand l-a dat jos pe Rossi dupa ce a mai dat in 2 inainte.Tot asa era,pierduse controlul.

Mi-a placut ca acum Rossi nici nu s-a mai sinchisit,s-a dat la o parte pe sistemul "du-te invartindu-te ca iar faci ceva de ma dai jos,nu vreau sa am de-a face cu tine" :)

Am mai zis,asta e singurul lui punct slab - felul cum reactioneaza la situatii neprevazute care il dezavantajeaza - efectiv nu poate accepta ca pierde podiumul/victoria si vrea sa recupereze totul intr-un tur.

 

A cazut NU pt ca vroia sa-l depaseasca pe Vinales - cu "un" Vinales pe softuri duse pe final de cursa si cu ce ritm avea el,nu Vinales era targetul lui,era la 2-3 lungimi de moto in spate si mai avea 5 tururi ca sa il depaseasca - Vinales era "in the bag" ca sa zic asa.

Marquez a cazut pt ca vroia sa-l ajunga si sa-l si depaseasca pe Quartararo.Ceea ce era practic imposibil,insa pt el nu conta.Ai zis bine - point fixation.Target fixation de fapt.

Acum 12 ore, TETEA. a spus:

Culmea e ca MM s-a rupt dupa singura lui cursa de recuperare in care n-a jenat pe nimeni, totul frumos, elegant...

True.

Acum 10 ore, Cavaleru a spus:

nu-mi e deloc pe plac MM dar nu am putut sa nu-l injur si sa nu-l aplaud cand am vazut reluarea cum a salvat-o.

 

Omu e setat pe victorie, o putea avea daca nu gresea, dar asa e cand esti acolo mereu la limita sau dincolo de ea din cand in cand mai te si arzi. din pacate pt el azi a facut-o chiar de 2 ori.

 

noi nu o sa intelegem niciodata asa.

:agree:

Totusi e prea "infierbantat" cand vine vorba de victorie,era acceptabil in 2013 dar acum la 27 de ani ar fi trebuit sa fie mai intelept,el deja sa faca calculele - 20 de puncte in the bag,nu sa vrea cu orice pret sa-l ruleze pe Quartararo sau Vinales,care ar fi fost in fata.Vorba colegului - Hayden a castigat un campionat pe astfel de manageriere.Iar Lorenzo si Rossi au pierdut minim un campionat din cauza accidentarilor.Deci...ar trebui sa traga invataminte.Cred ca nici Quarta nici Vinales (pe Dovi nici nu-l mai pun la socoteala) nu sunt in stare sa se bata cu el pt campionat la ora actuala,dar iata,se poate bate singur.

Acum 11 ore, Cavaleru a spus:

bv lui El diablo. ce iau facut astai KTM-ului lui Pol? Au aflat ca pleaca si am mai deblocat 20cai ? :))

Quarta ireprosabil.Si nici nu cred ca si-a aratat ritmul real,a mers la manageriere,pt ca Vinales nu i-a pus vreo problema reala - cand luase 1.5s in fata a gresit-o de l-au depasit si el si Miller...si de atunci - smooth sailing.

Pol - Jerez e circuit de mana de pilot,de aia a iesit in fata.Tehnic,mic si inghesuit.Se vede "valoarea" cum se spune la fotbal :P

 

 

Acum 15 ore, florinelu07 a spus:

Pai ala era la boxa si Dovi la presa... unde necaz sa il intrebe? Incepi si tu ca si comentatorii de la Digi...

Eee,lasa,lasa,ca imi aduc aminte ca anii trecuti erau acolo langa el cand venea sa-l aplaude sa-l pupe samd,si Gigi si Ciabatti.Acum doar mecanicii si prep fizic.Si sa n-o bagam pe aia cu pandemia,erau cativa oameni de la Ducati langa el.Doar ca Gigi a ales sa mearga la Miller in boxa,cand pilotul principal de uzina face podium.Asta spune multe zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bv lui Q ca macar a scapat de presiunea castigarii unei curse.

 

Dar pana nu-l bate in duel pe MM egal cu zero.

Acum MM fiind accidentat are sanse mai mari sa-i iasa.

MM va fi pe pastile deci durerea sa zicem ca n-o fi o problema ci doar "dexteritatea" cum zicea un coleg mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, frigider a spus:

Bv lui Q ca macar a scapat de presiunea castigarii unei curse.

 

Dar pana nu-l bate in duel pe MM egal cu zero.

Acum MM fiind accidentat are sanse mai mari sa-i iasa.

MM va fi pe pastile deci durerea sa zicem ca n-o fi o problema ci doar "dexteritatea" cum zicea un coleg mai sus.

 

cand o face si Yamaha o motoreta competitiva si in cursa nu numai in calificari poate atunci o sa vedem bataie de la egal la egal. 

Sezonu viitor trece la echipa de uzina, vedem atunci ce pregatesc tehnicienii din Iwata pentru 2021 si daca se vor putea bate de la egal la egal cu 'Ondaaaaaa

 

Acum 3 ore, Method a spus:

Totusi e prea "infierbantat" cand vine vorba de victorie,era acceptabil in 2013 dar acum la 27 de ani ar fi trebuit sa fie mai intelept,el deja sa faca calculele - 20 de puncte in the bag,nu sa vrea cu orice pret sa-l ruleze pe Quartararo sau Vinales,care ar fi fost in fata.Vorba colegului - Hayden a castigat un campionat pe astfel de manageriere.Iar Lorenzo si Rossi au pierdut minim un campionat din cauza accidentarilor.Deci...ar trebui sa traga invataminte.Cred ca nici Quarta nici Vinales (pe Dovi nici nu-l mai pun la socoteala) nu sunt in stare sa se bata cu el pt campionat la ora actuala,dar iata,se poate bate singur.

 

Hayden a castigat un singur campionat cu o victorie parca ..  ok manageriez manageriez, dar cand esti pilot de curse daca nu castigi curse parca ai castigat campionatul la pufuleti.. parerea mea

 

cum am zis noi nu o sa putem inteleg cu adevarat ce e in capul acestor piloti. fiecare are stilul lui, iar Marquez cred ca vede rosu in fata ochilor cand greseste si incepe sa mearga dincolo de limita, doar ca el poate sa faca asta cu o mult mai mare lejeritate decat o fac restul pilotilor in paddock.

 

si Rossi in epoca lui de glorie, era pilaf la plecatul de la start si mereu ducea lupte de genul pentru a ajunge in top, fix cum a facut si MM acum. genu asta de piloti nu ai cum sa nu ii placi/adori. Hayden e fix la polul opus pt mine...

 

 

 

am vazut cursa pe comentariu de le la BBC cred britanici.. dar nu am inteles ce s-a intamplat cu VR46 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da asta cam asa e.

Am dat insa exemplul cu Hayden pt a arata cat conteaza sa fii"smart".Iti poate aduce un campionat,desi ceilalti poate sunt mai buni.

Si nu atat ca pierde 20 de puncte cat faptul ca se accidenteaza conteaza enorm.Chiar si acum ma gandesc la faptul ca Rossi in 2017 se putea bate cu mari sanse la campionat daca nu se accidenta in pauza de vara...accidentarile conteaza enorm.

Sincer m am mirat de Miller ca a fost super cumpatat si n.a incercat sa rupa norii batandu.se cu Dovi care statuse la conservare de gume.Bravo lui,rezultat solid :ok:

Rossi probleme tehnice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, Cavaleru a spus:

Ondaaaaaa

Da' ondaaa asta așa tare o fi? Că parcă ar trebui să aibă 2 piloți... :huh: Sunt curios dacă vor aduce înlocuitor pt dințos dacă vor fi în primii 10 măcar.

Am zis ce cred eu despre problemele tehnice ale lui Rossi, și asta deși sunt fan... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, frigider a spus:

Bv lui Q ca macar a scapat de presiunea castigarii unei curse.

 

Dar pana nu-l bate in duel pe MM egal cu zero.

Ca sa.l bata de la egal la egal pe MM ii trebuie si o moto competitiva (si sa speram ca Yamaha v.2021 va fi asa) dar si o echipa de uzina,ceea ce in 2020 nu prea are.

Oricum bravo lui pt stapanire de sine.A mers ireprosabil,nu a parut lucru mare insa sunt convins ca a fost super greu sa se stapaneasca si inaint3 si dupa semi.cazatura lui Marquez.

Acum 7 minute, john17 a spus:

Că parcă ar trebui să aibă 2 piloți... :huh:

Pai are cum nu.Si.a achizitionat un campion de moto2.Mare speranta a sportului.

AMere 73 valoare 😁...cred ca tot anul se va bate cu Iker Lecona

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...