Sari la conținut

01-02 Gran Premio Red Bull de Espana & Gran Premio Red Bull de Andalucia


xt600
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu daca vroia sa castige dupa prima iesire in decor dar sunt convins ca vroia sa ajunga cat mai aproape  de cel de pe primul loc, cu 1milimetru  dar mai aproape, asta este ideea de baza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 372
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Indarjirea asta in recuperarea cu orice pret a locurilor pierdute mise pare apanajul marilor campioni. Nu al campionilor obisnuiti, ci al celor cuadevarat mari.In ultimii aproape 30 de ani am vazut chestia asta doar la vreo 3-4 piloti de la clasa mare. Si toti au fost mari campioni. Intre timp au mai fost campioni dar n-aveau asta in sange si, dupa mine, n-au fost mari.

Si spun asta in contextul in care nu-l sufar pe dintos. Nici pe Gheorghe nu-l sufar, dar ala a fost doar un mic campion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schwantz. Desi n-a luat, parca, decat un titlu sau doua, nu mai stiu exact, eram destul de pufarez, nici nu mai stiu daca am vazut cursele inregistrate sau in direct, era pe la inceputurile transmiterii de motociclism la noi. Dar mi-a placut tare mult cum alerga.

Stoner nu mi s-a parut. Nu stiu de ce, recunosc. Pe el nu l-am antipatizat, doar ca nu eram mare fan. Dar chiar nu stiu de ce m-a cam lasat rece.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Cavaleru a spus:

@Speedy.K: Doohan, Rossi, Stoner, Marquez. am ratat vreunu?

 

la campioni mici: Lorenzo, Hayden...

La Stoner nu am vazut vreodata o recuperare. Daca putea, pleca in fata si nu il mai prindea nimeni. Daca ajungea in pluton, acolo murea. El a fost un mare rider, dar niciodata un racer. Este o diferenta intre cele doua. 

Lorenzo era exact la fel. Daca putea, fugea, daca nu, era anonim. 

Doohan, era pe sine... pleca singur in fata. De fapt Stoner de la el a luat reteta. 

Pana la urma, singurii capabili de asemenea recuperari sunt Rossi (pana acu cateva sezoane) si MM. 

 

In alta ordine de idei, daca ar fi sa ne luam dupa declaratiile lui Pol, KTM este cea mai buna motoreta de pe grila. https://www.crash.net/motogp/news/940239/1/pol-ktm-faster-everywhere-binder-sets-amazing-pace

 

Realitatea de pe circuit arata altceva... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Speedy.K a spus:

Indarjirea asta in recuperarea cu orice pret a locurilor pierdute mise pare apanajul marilor campioni. Nu al campionilor obisnuiti, ci al celor cuadevarat mari.In ultimii aproape 30 de ani am vazut chestia asta doar la vreo 3-4 piloti de la clasa mare. Si toti au fost mari campioni. Intre timp au mai fost campioni dar n-aveau asta in sange si, dupa mine, n-au fost mari.

Si spun asta in contextul in care nu-l sufar pe dintos. Nici pe Gheorghe nu-l sufar, dar ala a fost doar un mic campion.

Este adevarat ce zici.Problema e cand te indarjesti pana in panzele albe, degeaba si pe deasupra nici nu iti iese.Ca sa fac o paralela cu F1 - diferenta dintre Prost si Senna : Senna a lovit barierele la Monaco si a abandonat desigur pt ca forta special pt a-l depasi si a-i da 1 tur lui Prost.Cum ar veni umilinta maxima - "cu aceeiasi masina ti-am dat 1 tur de pista - atat de bun sunt".Respectand proportiile cam asta a vrut sa faca si Marquez - si cam cu acelasi rezultat - total fail.Problema la moto e ca iata te si accidentezi (urat) nu numai ca abandonezi.

In concluzie,da,ai dreptate,numai ca ai dreptate atunci cand le iese.Cand nu le iese,se accidenteaza si pierd campionatul pt de fapt o prostie,nu prea mai par asa campioni.

Da,Gheorge era la fel - nu conteaza ce se intampla - "maximum attack",chiar daca era mult in fata in campionat.Dar bataliile lui Gheorghe erau mai mult cu el insusi decat cu altii.Asta o spun ca pe un compliment.

Acum 13 ore, Cavaleru a spus:

@Speedy.K: Doohan, Rossi, Stoner, Marquez. am ratat vreunu?

 

la campioni mici: Lorenzo, Hayden...

Lorenzo a castigat campionatele batandu-se cu absolut toti campionii pe care i-ai enumerat tu acolo sus ( - Doohan).Deci numai campion mic nu l-as numi.

Hayden...a fost ok,meh.A fost acolo cand Rossi a gresit de fiecare data.Ceva pe genul Hamilton - Rosberg 2016,e si asta ceva nu?

 

Chiar e un exemplu bun Lorenzo pt ca diferenta dintre el si Rossi este faptul ca Rossi poate nu era atat de rapid insa Rossi nu gresea.Lorenzo era mai rapid dar cand gresea gresea big time si isi dadea niste fatale care il faceau sa priveasca de pe margine cateva curse ceea ce insemna automat pa si pusi pretentii la campionat.

 

Marquez a facut acum una a la Lorenzo - dintr-o pozitie confortabila (la campionat) a fortat vrand totul si s-a rupt.

Rossi nu facea din astea...iar daca facea stia unde sa le faca si in general ii ieseau.Asta e diferenta.

E ciudat insa faptul ca Marquez nici el nu facea tampenii de genul asta sa se riste asa de prin 2013,cand au fost scuzabiile pt ca era rookie.De aia ar fi interesant sa stim de unde a simtit asa o presiune...suspectez ca de la Quarta,cu care a mai incercat odata sa faca mind games si i s-au intors impotriva - Malaiezia calif. 2019.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca tot Quarta a fost miza lui MM. Anul trecut pe cand era deja campion matematic, MM s-a luptat si i-a luat lui Quarta victoria, desi el tot campion era si cu DNF.

De inteles, sa nu-l lase pe ala micu sa prinda gustul victoriilor...

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact.Problema lui Marquez insa e faptul ca Quarta desi are 21 de ani,desi e practic nobody daca te uiti la performantele pre 2019,desi plange in casca dupa aproape fiecare cursa si mai si rade talamb cu dintii aia strambi,bai nene cand se da verde,pai e Iceman.Implacabil.Nu greseste,nu batzaie,depaseste cand trebuie,mere tare dar nu se risca inutil si nu se baga cu capul inainte intr-o prostie,e de fier.Quarta e o revelatie.

 

Pai Marquez tot pe la 20 de ani a debutat da nu era nici pe departe asa - era o furtuna,dadea in stanga in dreapta mergea la rupere cadea (la 337kmh) samd.Marquez insa nu s-a intalnit in 2013 cu un pilot atat de puternic cum s-a intalnit Quarta in 2019,numai ca francezul isi pastreaza cumpatul si isi vede de treaba lui implacabil,si ca si in 2019 - ia maximul posibil la fiecare cursa.Da,a gresit de 2 ori in 2019 (ne mai aducem aminte cate greseli a facut MM in anul de debut?) si e adevarat ca plange cand ii ia Marquez victoria pe ultimele 3 viraje (Rimini?),dar nu se descurajeaza si cursa viitoare e tot acolo,lupta la pole,e in coasta demonului,asteapta o tresarire,o greseala ca sa ia victoria.Si iata ca pana la urma greseala se intampla.

 

Acum,dupa chestia asta,sangele rece va fi decisiv.Cine isi va pastra cumpatul va lua campionatul.Un lucru e sigur - dupa ce se intremeaza Marquez - atunci o sa vedem mind games ! - va incerca sa-l destabilizeze prin toate mijloacele pe cel de pe locul 1.MM va fi dur pt ca stie ca va pierde campionatul daca celalalt nu greseste masiv,si cred ca e fiert la gandul ca va pierde un titlu pe o rookie mistake facuta in prima etapa.E inacceptabil pt el asa ceva,si va face absolut orice.Insa daca Quarta ramane la fel de calm in curse,eu cred ca avem sanse foarte mari sa vedem un nou campion anul asta.

Ok,ok,si Vinales are sanse,ca sa nu mai zica lumea ca sunt hater,dar Vinales cand ii va sufla Marcelino plin de draci in ceafa,va incepe sa batzaie.

Dovi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dovi a mers de atatia ani pe ducati incat cred ca nici nu mai stie sa piloteze o motoreta care stie sa ia virajele fara sa te bati cu ea sa o convingi.

 

Eu il vad tot pe MM castigand si campionatul asta ca nu cred sa fie Yamaha capabila sa mearga la fel pe toate circuitele, plus ca parea cam lenta pe linia dreapta adica pe Morbidelli nu imi aduc aminte sa-l fii vazut incercand sa ia la aspiratie vreunul din ducatiurile din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Cavaleru a spus:

@Speedy.K: Doohan, Rossi, Stoner, Marquez. am ratat vreunu?

 

da :)

Wayne Rainey....., Legenda a MotoGP-ului, triplu campion mondial (1990-91-92), ramas paralizat, in scaun cu rotile.... (1993, accident la Misano)

cativa ani bun a avut echipa de MotoGP, Marlboro Yamaha Team Rainey, avandu-i ca piloti pe Norifumi Abe , Luca Cadalora, Sete Gibernau, J-M Bayle, etc....

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cavaleru Nu e chiar asa simplu sa mai ia MM campionatul anul asta. Pana revine el (eu zic ca lipseste macar doua etape), Vin si Fabio strang minim 50 de puncte fiecare. Ar ramane 10 etape in care ar trebui sa cstige doar el si astia doi sa se incurce unul pe altul. Daca Vin sau Fabio ajung la 70 de puncte devine imposibil de recuperat in 10 etape.

 

Singura sansa a lui MM e sa mai cada si restul si sa se prelungeasca campionatul cu cele 3 etape neconfirmate inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai cade ba unu' ba altu', mai aleg prost gumele, mai vine o ploaie-doua...

eu zic ca mai e pana departe

totul depinde cat de repede se va recupera MM, macar undeva la 80-90% din capacitate, dpmdv mai are sanse la campionat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Márquez was released from hospital on Wednesday morning to start his rehabilitation at home. Initially his objective was to return to action in early August's Czech Grand Prix at Brno, the third race of an overhauled 2020 schedule. But according to the newspaper El Periodico de Catalunya, Márquez is not ruling out returning to Jerez for this weekend's Andalusian Grand Prix, buoyed by the news that he escaped nerve damage. 

 

Sursă.

 

Omul e nebun. Nu poți să nu-i admiri nebunia/determinarea de a nu pierde un titlu mondial, deși are deja 8.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca va reveni in urmatoarea etapa, va lua macar 10 puncte, poate chiar mai mult. omu e nebun si ambitios din cale afara. o sa mearga mai incet probabil doar din cauza operatiei si nici decum a fricii ca o sa cada.

 

eu sustin ca tot el ia campionatu asta si quarta o sa fie acolo pe 2, pe Vinales nu-l vad inca chilot sa se bata la titlu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă absentează maxim o etapă iar când revine nu se dă iar de pământ/motoretă cu humerusul drept, are toate șansele să câștige campionatul și anul ăsta.

 

Iar dacă o face, propun să începem să facem o petiție prin care să cerem Dorna fie să-l pună să plece ultimul de pe grilă în fiecare cursă, fie să-l transfere forțat la Aprilia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, bmdbmw a spus:

@Cavaleru Nu e chiar asa simplu sa mai ia MM campionatul anul asta. Pana revine el (eu zic ca lipseste macar doua etape), Vin si Fabio strang minim 50 de puncte fiecare. Ar ramane 10 etape in care ar trebui sa cstige doar el si astia doi sa se incurce unul pe altul. Daca Vin sau Fabio ajung la 70 de puncte devine imposibil de recuperat in 10 etape.

 

Singura sansa a lui MM e sa mai cada si restul si sa se prelungeasca campionatul cu cele 3 etape neconfirmate inca.

:agree:

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Márquez was released from hospital on Wednesday morning to start his rehabilitation at home. Initially his objective was to return to action in early August's Czech Grand Prix at Brno, the third race of an overhauled 2020 schedule. But according to the newspaper El Periodico de Catalunya, Márquez is not ruling out returning to Jerez for this weekend's Andalusian Grand Prix, buoyed by the news that he escaped nerve damage. 

 

Sursă.

 

Omul e nebun. Nu poți să nu-i admiri nebunia/determinarea de a nu pierde un titlu mondial, deși are deja 8.

Eh...remember 2013.

Lorenzo si apoi Pedrosa - Aceeiasi ambitie,acelasi drive.Daca imi aduc bine aminte,Lorenzo s-a rupt vineri (la 250kmh pe Assen?sau le amestec eu?) vineri seara era la Barcelona sa ii puna placute de titaniu iar imi pare ca duminica a luat un loc 5.Perdrosa same pattern.Deci nu e el deschizatorul de drumuri.Si sa nu-l uitam pe Doohan cu piciorul - toti sunt la fel - nu conteaza nimic altceva.E si normal sa fie asa la acel nivel.

Acum 43 minute, PzKpfW a spus:

Dacă absentează maxim o etapă iar când revine nu se dă iar de pământ/motoretă cu humerusul drept, are toate șansele să câștige campionatul și anul ăsta.

Indraznesc sa spun ca anul asta nu mai are el prima sansa la campionat.Si nimic nu e exclus dar nu as crede ca poate reveni la Jerez :

 

Dr Mir says Marquez could be at Brno

 

Deci in scenariul optimist "usa e jumatate deschisa pt Brno".Si iti dai seama ca nu va rupe norii la Brno ca nu e clavicula,e brat.Si pe deasupra e si Brno,unde MM...mai usor cu pianul pe scari.

Deja sunt 3 etape,in aceste 3 etape vreun Yamaha boy s-ar putea sa aiba 60-70 de puncte.Mult.Desigur daca nu fac prostii si nu se dau pe jos.Daca se varsa in aceste curse pe jos,inseamna ca au luat sansa care li s-a dat si s-au sters cu ea la fiund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...