Sari la conținut

01-02 Gran Premio Red Bull de Espana & Gran Premio Red Bull de Andalucia


xt600
 Share

Postări Recomandate

Chiar acum, sorinbogdan a spus:

Eu in locul lui m-as ocupa cu mai mult sarg de sky vr46 si as face pe dracu ghem sa imi infig o echipa de client si la clasa mare. Cele mai mari sanse ar avea cu yamaha, dar nici suzuki nu e de lepadat. Si atunci ar avea teava directa de la clasa mica pana la aia marii. Si atunci ar avea toate sansele sa se transforme la timp din ceva mare pe pista in ceva la fel de mare in fenomen si dupa ce a pus casca in cui. Inca o data, nu are legatura cu performantele, dar vine o vreme cand chiar e recomandat sa ii lasi pe altii, pe care ii poti ajuta evident cu expertiza si resurele tale.

Ai dreptate ,dar cu dragostea nu te poti pune

Omul asta inca iubeste sa piloteze in gp

Il doare in poponeata de banii,echipa are timp sa isi faca

Mosul se crede tanar inca,e dus cu capu 

Vezi altii mai tineti care se simt batrani si comenteaza pe isnta sau pescuiesc 😅😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 372
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 2 ore, P T R a spus:

Interesant e ca privatii au fost peste ci de uzina.

 

Cat despre retragerea mosului,mie imi pare competitiv daca are cu ce.poate ca la petronas o sa ii fie mai bine.

 

Mi-a placut cum si-a salutat fanii in lipsa 😅🥰

 

 

Pai de asta este Vale-Vale si de asta tribunele sunt galbene oriunde in lume, asta pt cei care se intreaba de ce are atatia fani si nu v-or sa se retraga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna cursa,chiar animata - Quartararo ireprosabil - au zis bine colegii - ne-am procopsit cu un nou Lorenzo - asta e ca un compliment referindu-se la rapiditatea mallorcanului (doar ca asta e mai simpatic).Quarta a mers ceas elvetian.Si mi-a placut ritmul - merea sa tina 4.5s de Peco (1.38.8,-1.39.0),DAR in momentul cand Peco a facut poc - Quarta : 1.39.4.A lasat-o moale.Metronom - imi aduce aminte de "colegul" lui de la alt Petronas - Hamilton care poate sa isi modeleze timpii pe care ii face aproape la zecime in functie de cerinte.Deci da - constanta in timpi demna de Rossi/Lorenzo si absolut nici o ezitare nici o greseala...ceas.Sunt fan,jos palaria.

50 de puncte "in the bag",cu macalaul de Vinales pe locul 2,si Marcelino un mare 0 dupa 2 curse - nu poate fi mai bine de atat.

 

Maverick "The Rocket" (mai nou asta scrie pe casca lui)...daca ii sufla cineva in ceafa face 3 greseli in 5 tururi.Pai cand vine Marcelino intremat,trebuie numai sa-i arate roata fata ca sa greseasca o franare.N-are el ce sa se bata la campionat,efectiv e slab psihic,supus presiunii cedeaza intotdeauna,sa nu mai zica lumea ca sunt hater ca s-a vazut si acum si cursa trecuta.

 

Rossi,o gura de oxigen pt el,dar hai sa o spunem pe sleau,si imi pare rau sa o zic - nu avea ritm de podium.Amandoi pilotii Pramac erau mai rapizi si chiar si Morbi cred ca era in stare sa le puna probleme la sfarsit.Insa m-am bucurat mult ca a prins un podium,si mi-a placut mult batalia cu Vin.Fun fact - cred ca il face pe Vin pe frane la orice ora si din orice pozitie.Nu credeam sa mai vad vreodata acele franari fantastice,deci era incredibil cum tasnea pe franare de langa Vinales.Intotdeauna a fost bun pe frane,dar sincer,nu credeam sa dea clasa asa lui Vin,deci numai din frane il tinea in spate.Rossi e incantator cand prinde o cursa buna.

 

"The Rocket" insa ar fi cazul sa ia caietzelul sa ia notite de la batranel cum se franeaza,dar si cum sa stai cool cand iti sufla cineva in ceafa...ca mai are (mult) de invatat.

Si ce a fost faza de la podiumuri?(comentatorii au tradus ca era "out of air",mie mi s-a parut ca a zis ca a avut aer cald in fata si de asta a slabit ritmul gen ca s-a incalzit guma,nu am inteles prea bine).

Oricum...Quarta era transpirat Rossi era si el putin mai obosit...Vinales mort.Wtf?Iti da clasa unu de 42 de ani la conditia fizica?Si tu vrei sa te bati la titlu?De asta nu il vad eu ca un contracandidat serios pt MM - prea multe lacune la prea multe capitole.

Pacat de Miller ca a gresit-o (rau) intr-un moment in care Dovi era la pamant si el era sus,pacat de Peco pt ca dupa 1 an anonim,acum cu noile gume mere tare,pacat de Morbi ca venea puternic.Cursa dura,a zis Rossi ca va fi super hot,a punctat toata lumea,chiar si Chel cu 1 tur in urma,Marcel daca putea mere lua si el de-o ciorba.Insa,dupa cum a zis colegul - Honda fara MM e ZERO.

Se anunta un sezon extrem de interesant.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, P T R a spus:

Interesant e ca privatii au fost peste ci de uzina.

 

Cat despre retragerea mosului,mie imi pare competitiv daca are cu ce.poate ca la petronas o sa ii fie mai bine.

 

Mi-a placut cum si-a salutat fanii in lipsa 😅🥰

 

 

Pai de asta este Vale-Vale si de asta tribunele sunt galbene oriunde in lume, asta pt cei care se intreaba de ce are atatia fani si nu v-or sa se retraga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu credem ca daca Mosul ramane necompetitiv ii palce sa se dea doar de dragul de a tine un loc ocupat:

 

“The podium is really special because we were coming from last week’s bad weekend,” he said. “But it was not just last week, it was the majority of 2019 apart from the two podiums at the beginning of the season. I always have the same problem - sometimes its better but I did some bad races [too].

“So we worked together as a team because we needed something different and we needed to push Yamaha a lot too but it is not easy. At the end we don’t give up and on Friday morning we tried something different and already from lap three I feel better, it’s a better bike, better position in the corneer… something more for my style.

“We had a lot of work to do, over the weekend we improved the bike and this game is difficult because so many riders are so fast.

“Last week the result was too bad for it to be real all season. Also, because it’s as if I am old so I said ‘not like this’ and it is better, this track in Jerez is a track that I love but after the win in 2016 in the years I have always suffered and made bad races. So to make a podium with a good race and 60 degrees on the ground, it means we are in the good way and we can be competitive in Brno

“It was very bad for everybody on my side because after the races like last week, but also like Valencia and Aragon when I arrive very bad, we are looking at our faces and we don’t have the words. Maybe it is the time to stay at home…

Because we’d already taken the decision to race next year, I was also a bit worried because I am not a fan when I ride the bike. It’s very frustrating because I have had a problem for a long time.

“It is a hard game, you need to train a lot so you can give time to be competitive but it is good if you enjoy the track so this podium is for all of my team. “

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ioio_viola a spus:

sa nu credem ca daca Mosul ramane necompetitiv ii palce sa se dea doar de dragul de a tine un loc ocupat:

 

Dar din pacate, este necompetitiv. Si o spun in calitate de fan al lui. Ieri a facut o cursa superba, dar sa fim seriosi, podiumul a fost obtinut pe fondul abandonului unor piloti care ar fi putuit termina in fata lui. Ar fi trebuit sa se retraga inca de la finele sezonului 2018... Omul stie cu motocicleta.. tehnica superba, franari sauronice, nervi de otel.. dar nu mai este suficient de rapid.

Numai mai este rapid pentru ca:

1. este batranel... asta il face sa piarda 3-4 zecimi pe tur.

2. este evident ca Yamaha nu mai dezvolta motocicleta in jurul lui si telemetria lui nu conteaza prea mult, plus ca din ceea ce razbate din  declaratiile lui, echipa si uzina sunt reticente la modificarile pe care vrea sa le faca. Asta inseamna inca 3-4 zecimi pierdute. In total pierde in medie 6-8 zecimi pe tur, ceea ce este enorm. La ora actuala, dat find nivelul concurentilor si al materialului de concurs, 2 zecimi pe tur, in medie, fac diferenta intre un campion si un etern runner up. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, xt600 a spus:

Dar din pacate, este necompetitiv. Si o spun in calitate de fan al lui. Ieri a facut o cursa superba, dar sa fim seriosi, podiumul a fost obtinut pe fondul abandonului unor piloti care ar fi putuit termina in fata lui. Ar fi trebuit sa se retraga inca de la finele sezonului 2018... Omul stie cu motocicleta.. tehnica superba, franari sauronice, nervi de otel.. dar nu mai este suficient de rapid.

Numai mai este rapid pentru ca:

1. este batranel... asta il face sa piarda 3-4 zecimi pe tur.

2. este evident ca Yamaha nu mai dezvolta motocicleta in jurul lui si telemetria lui nu conteaza prea mult, plus ca din ceea ce razbate din  declaratiile lui, echipa si uzina sunt reticente la modificarile pe care vrea sa le faca. Asta inseamna inca 3-4 zecimi pierdute. In total pierde in medie 6-8 zecimi pe tur, ceea ce este enorm. La ora actuala, dat find nivelul concurentilor si al materialului de concurs, 2 zecimi pe tur, in medie, fac diferenta intre un campion si un etern runner up. 

Aoleuuuuuuuu,aoleuuuu, cand se termina cursa, sunt 10 -12 insi in patele lui, mai tineri, mai potenti, mai rapizi, mai scula de bascula, sunt sau nu sunt,??Atunci despre ce discutam,cand va fi ultimul pe grilq de start si la 1 secunda de penultimul de pe grila, ar fi de retras

Sa se retraga Vin ,care are o moaca de zici ca toat complexul a imprumutat bani de la el si ni.i dau innapoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, john17 a spus:

Nuuu, că în jurul lui vin se dezvoltă pianu'! Că el oricum nu înțelege nici când merge tare nici când merge prost de ce. 🤦‍♂️

:crack: :10:

I didn't expect.

 

Nu s-a asteptat nici sa fie cald la Jerez cred,era tot buhait,Rossi eram mult mai fresh decat el.

Il vedem la anul,cred ca ii da Quarta (pe aceeiasi motoreta) 0.5s/tur.Si iarasi il aud ca vocifereaza ca nu intelege ceva nu functioneaza samd.

Anul trecut ii puneau senzor pe ambreiaj sa vada dc pleaca ultimul de pe loc,cele mai proaste starturi din grila - timp de reactie zero barat,cu rezervorul plin mere prost,cu el gol nu mai are gume ca le-a uzat ca e agresiv,e tot transpirat cand se da jos de pe moto...si asta e prim-pilot la Yamaha,varful de lance,omul lor de titlu.Rad si curcile.

 

Rossi a zis ca a descoperit vineri dim ceva au facut un breakthrough.N-a zis la ce se refera,insa a zis ca de acum incolo iarba e tot verde,mai au de lucrat dar mere in directia cea buna.Sa speram.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce a prelungit Yama cu Vin. rezultate (cuvant urat).

rosi sa zicem ca-l tin pt "nume" si reclame si sepcute.

dar Vin?

ia frate altu de la moto 2 si gata.

sau vezi rins, vezi lore?.. OMG

sau ca e spaniol?sponsori etc?...

 

 

daca mai prelungesc cu Vin dupa ce vine Q la ei si-l usuca iar.... no comment.

inteleg ca tre sa ai 2 piloti da plm, parca e honda cu MM si inca unu acolo, care o fi el, ca tot la coada e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, frigider a spus:

nu inteleg de ce a prelungit Yama cu Vin. rezultate (cuvant urat).

rosi sa zicem ca-l tin pt "nume" si reclame si sepcute.

dar Vin?

ia frate altu de la moto 2 si gata.

sau vezi rins, vezi lore?.. OMG

sau ca e spaniol?sponsori etc?...

E foarte rapid.Pe 1 tur.

In rest n-are habar de nimic.Setari,feeling,ritm de cursa,in tot ce tine de cursa e varza.Psihic foarte imrpesionabil,daca se vara unu pe sub el sau il incomodeaza in vreun fel s-a taiat,daca ii sufla in spate si mai rau.

Cateodata insa face curse bune.Si nu prea cade.Chestia insa e ca aceste curse bune se intampla rar.La anul Quarta cred ca va fi mai bun in toate privintele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rossi o sa se retraga cand toata lumea deja o sa uite ce mare campion a fost dar o sa-si aminteasca doar cum isi taraia k-aiele pe circuit.

Un fel de Biaggi dar mai naspa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:Bietul Vin... i-ati umplut frigiderul. Adevarul este ca Vinales poate fi un pilot nr. 2 foarte bun. Sa speram ca Yamaha a gasit in Quarta pilotul nr. 1... 

Cineva spunea ca Vin este un nou Pedrosa. Hmm.. Vin nu poate sta la comparatie cu Dani! Pedrosa are la clasa mare un palmares la care Vin poate doar visa. Cu o rata de 1,4 victorii pe an, la clasa MotoGp, lui Vin i-ar lua vreo 17  sezoane, doar sa egaleze nr. de victorii al lui Pedro....Nu cred ca mai are la dispozitie atatea. ;):rolleyes: 

Asta poate fi o mare problema pentru Yamaha: https://www.crash.net/motogp/feature/940653/1/yamaha-engine-situation-cause-concern

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O epoca intr.o poză✋🥳🥳 Referitor la colegu care spune ca lumea va uita, lumea uita, adevarat dar cine trebuie tine minte,  intreaba orice om de pe strada de Iron Mike sau pomente intr.o discutie cuvantul  "motocicleta" si pt toti este sinonim cu Vale asa ca cine uita  nici nu a meritat sa tina minte punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Cavaleru a spus:

Sic

Neah. Jordan. Si ala s-a retras sia revenit de doua ori, intre timp a dat-o pe baseball, abia a treia oara s-a pensionat de tot.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.07.2020 la 16:17, Djenavar a spus:

Eu am o intrebare, ce fel de fracturi au astia MM, Dovi, dupa care se poate concura intr.o saptamana, poate niste mici fisuri , ca nu.mi explic

si eu cred ca-si lipesc oasele cu ceva superglue. Altfel nu e logic..

La 25.07.2020 la 11:46, john17 a spus:

Unde e fanii #93?

 

La 26.07.2020 la 16:01, damager a spus:

Pacat de Bagnaia

El cu Quarta erau cei mai rapizi. Interesant e ca mai rapid decat ei era Binder in spate.

N-a fost Marcel, nu s-a fortat :

Acum 22 ore, adidas a spus:

 Senzatia mea e ca prea din ghidon lua curbele, incerca sa o tina cat mai dreapta.

Omul a mers exxtra safe. Nu am vazut in viata mea un Rossi care sa apere fiecare curba.

Deobicei forta nota. Acum s-o fi maturizat?

Acum 5 ore, B.B. a spus:

Rossi o sa se retraga cand toata lumea deja o sa uite ce mare campion a fost dar o sa-si aminteasca doar cum isi taraia k-aiele pe circuit.

Un fel de Biaggi dar mai naspa. 

:)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, ZaiR a spus:

 

Omul a mers exxtra safe. Nu am vazut in viata mea un Rossi care sa apere fiecare curba.

Deobicei forta nota. Acum s-o fi maturizat?

:)))))

Asta este singurul motiv pentru care nu mai castiga curse si campionate, s-a maturizat prea mult, e prea preventiv, nu vrea sa-si asume riscuri, nu vrea sa cada etc. Si are asta de vreo 5-6 ani. Fizicul ii bate psihicul, psihicul de reisar a imbatranit mai repede. Altii din cauza asta s-au lasat de tot mai de tineri, vezi Stoner. Mosu vrea sa mai alerge dar nu sa-si riste gatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...