Sari la conținut

01-02 Gran Premio Red Bull de Espana & Gran Premio Red Bull de Andalucia


xt600
 Share

Postări Recomandate

Acum 11 ore, B.B. a spus:

Eu nu-mi fac griji deloc am zis doar cum se va intampla. 

Eu deja cand ma uit la Rossi vad un mos care isi taraie k-aiele pe circuit si obtine un podium cand se aliniaza toate planetele cum trebuie - cad toti sau  nu participa.

Eu asta vad la Rossi de vreo cativa ani incoace. 

Mai du-te si tu pe la oftalmo, niste ochlari adevarati in schimbul alora de cal pe care-i porti ti-ar prinde bine.

Acum 10 ore, frigider a spus:

E cam de-am pulea sa alergi stiind ca locul 1 chiar si intr-o cursa e cam imposibil de cand cu MM.

Si acum e si mai rau, acum e si Q.

Deci omg.

Ok, ii place atmosfera etc..

 

sau macar un pole acolo. Desi nu s-a priceput niciodata la calificari.

Cine, Vale?! Confunzi! Ia vezi sezoanele de la 500 in care avea peste 50% din poluri. La starturi nu s-a priceput niciodata, nu la poluri. Pleca din pol si dupa primul viraj era pe 7, dupa care castiga cursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 372
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 31 minute, Speedy.K a spus:

Cine, Vale?! Confunzi! Ia vezi sezoanele de la 500 in care avea peste 50% din poluri. La starturi nu s-a priceput niciodata, nu la poluri. Pleca din pol si dupa primul viraj era pe 7, dupa care castiga cursa.

eu vorbeam de "era noastra" :D 

sper sa nu ma-nsel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lup69 a spus:

Si @frigider...:

1. "Sezon" sau nu, nu esti tu cel care decide cum se cheama, astea sunt posibilitatile, nu iti place nu mai urmari....nu te mai agita ca faci spume, ca berea sau sampania😀.... fara suparare, sunt altii care fac eforturi mult mai mari decat a sta in fotoliu in weekend si sa se uite la televizor sau pe net...

2. Ghinion poti sa spui ca au avut Bagnaia sau Morbidelli, nu cand ceri motorului pana iti da de nu poti duce....Daca avea "ghinion", nu salva atat de spectaculos prima oara, dar cand nu apreciezi corect, si nu gandesti, ti-o furi pana la urma...

3. Pentru oricare din "haterii" lu' Rossi, ia sa va uitati fiecare in oglinda si spuneti-va cand va fi momentul in care nu veti mai incaleca pe motocicleta de placere si va suiti doar in masinuta sau in mijloacele de transport in comun, cred ca nu aveti curaj sa spuneti ca voi mergeti pe motocicleta de nevoie, ca va plang copilasii de foame si doar cu motocicleta aduceti bani in casa...serios????!!!!! Toti cei care citesc si isi exprima parerile/opiniile aici pe acest forum, care se baga in fiecare zi in trafic pe doua roti, toti in frunte cu Rossi, cu Marquez, impreuna cu oricare din copiii astia aveti in comun placerea de a se da pe doua roti, ca ei mai sunt si platiti si chiar sunt buni la asta, nu fiti invidiosi ca v-ati nascut in tara gresita la momentul neprielnic, bucurati-va de spectacol si invatati din greselile lor...va costa doar abonamentul la digi sau la net! O greseala de-a voastra va poate costa viata, la fel si pe ei, dar la ei probabilitatea este mai scazuta, la noi este mai mare....placerea de a te da pe doua roti este aceeasi, indiferent de puterea/marimea motorului....

Ce mai tura-vura, strugurii sunt acri, nu?@B.B. nu ti-ai dori sa iti tarai macar o tura oasele pe circuit in locul lui Rossi???Si sa mai fii si platit pentru asta? Nu doar Rossi, toti merita asta, ei sunt crema....noi doar platim sa ne uitam la ei, nu ii convine cuiva este foarte simplu, nu mai plateste...deci nu se mai uita...

nu-s hater dar nu pot sa nu -mi pun niste intrebari, nu ca as schimba eu ceva.

intr-un timp credeam ca inca aleagra sa bifeze nr. 10.

dar dupa ce a aparut MM apoi acum Q eu unul nu prea vad sa se intample.

poate el inca crede ca poate. mare lucru.

Acum 1 minut, Speedy.K a spus:

Era mea a inceput cand au inceput sa se vada curse pe tv in Romania. A ta?

nu stiu exact. am in cap sezoane recente cand i-a fost greu in quali, parca si dinainte de Q1, Q2? 

vorbesc din amintiri deci nu bag mana -n foc ca nu se pricepe la quali .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lup69 a spus:

Si @frigider...:

1. "Sezon" sau nu, nu esti tu cel care decide cum se cheama, astea sunt posibilitatile, nu iti place nu mai urmari....nu te mai agita ca faci spume, ca berea sau sampania😀.... fara suparare, sunt altii care fac eforturi mult mai mari decat a sta in fotoliu in weekend si sa se uite la televizor sau pe net...

2. Ghinion poti sa spui ca au avut Bagnaia sau Morbidelli, nu cand ceri motorului pana iti da de nu poti duce....Daca avea "ghinion", nu salva atat de spectaculos prima oara, dar cand nu apreciezi corect, si nu gandesti, ti-o furi pana la urma...

3. Pentru oricare din "haterii" lu' Rossi, ia sa va uitati fiecare in oglinda si spuneti-va cand va fi momentul in care nu veti mai incaleca pe motocicleta de placere si va suiti doar in masinuta sau in mijloacele de transport in comun, cred ca nu aveti curaj sa spuneti ca voi mergeti pe motocicleta de nevoie, ca va plang copilasii de foame si doar cu motocicleta aduceti bani in casa...serios????!!!!! Toti cei care citesc si isi exprima parerile/opiniile aici pe acest forum, care se baga in fiecare zi in trafic pe doua roti, toti in frunte cu Rossi, cu Marquez, impreuna cu oricare din copiii astia aveti in comun placerea de a se da pe doua roti, ca ei mai sunt si platiti si chiar sunt buni la asta, nu fiti invidiosi ca v-ati nascut in tara gresita la momentul neprielnic, bucurati-va de spectacol si invatati din greselile lor...va costa doar abonamentul la digi sau la net! O greseala de-a voastra va poate costa viata, la fel si pe ei, dar la ei probabilitatea este mai scazuta, la noi este mai mare....placerea de a te da pe doua roti este aceeasi, indiferent de puterea/marimea motorului....

Ce mai tura-vura, strugurii sunt acri, nu?@B.B. nu ti-ai dori sa iti tarai macar o tura oasele pe circuit in locul lui Rossi???Si sa mai fii si platit pentru asta? Nu doar Rossi, toti merita asta, ei sunt crema....noi doar platim sa ne uitam la ei, nu ii convine cuiva este foarte simplu, nu mai plateste...deci nu se mai uita...

Foarte de acord! Bravo!

 

In fiecare zi ma duc la munca pe mobra prin mizeria de Bucuresti. La munca! Unde e nasol, ca e la munca! Si tot de acolo ma intorc, rupt in dinti. Ca ma intorc de la munca! Dar ghici ce?! Astea 15 min dus, 15 min intors (ca n-am decat 12 km de acasa pana la munca) sunt cele mai placute din zi! Pentru ca ma dau cu mobra! De multe ori prea tare, prea riscant. Asta pentru ca nu mai am timp sa ma dau pe sosele in ultima vreme. Dar ma dau cat pot, cum pot si ma simt bine! Desi nu ma mai dau 600 km pe zi ca pe vremurile cand puteam. Imi inchipui ca asa e si la Vale, se da cat poate, cum poate dar ii place. Chiar daca nu mai castiga cum castiga pe vremuri. 

 

Si diferenta dintre el si alti piloti, oricat de buni ar fi, e gestul facut la finalul cursei de sambata, cand s-a dus sa salute fanii din tribunele goale! Aia e carisma lui, ala e farmecul lui! Ce ma amuza e ca exact d-aia il urasc detractorii!  Si din parte mea: crapati de ciuda, oagarilor, n-o sa se retraga decat cand o sa vrea ‘oaiele lui alea de care va freaca pe voi atat! Pentru ca talentul si carisma l-au ajutat sa faca la 41 de ani fix ce vrea ‘oaiele lui! Ceea ce altii n-au putul, oricat de mari campioni au fost, sunt sau vor fi!

Acum 27 minute, frigider a spus:

 

nu stiu exact. am in cap sezoane recente cand i-a fost greu in quali, parca si dinainte de Q1, Q2? 

vorbesc din amintiri deci nu bag mana -n foc ca nu se pricepe la quali .

A, in sezoanele recente da, ultimele 5-6-7. Dar nu uita ca el are 20 (DOUAZECI) de ani de alergat numai la clasa mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Speedy.K a spus:

Pentru ca talentul si carisma l-au ajutat sa faca la 41 de ani fix ce vrea ‘oaiele lui! Ceea ce altii n-au putul, oricat de mari campioni au fost, sunt sau vor fi!

asta ai zis-o bine.

de viitor doar putem presupune dar de trecut e cam clar.

 

pe mine ma "doare" ca nu mai e rapid si ca nu mai ajunge la locul 1.

 

si o comparatie cu cifre: luati un sezon din astea recente ale lui si comparati-l cu ultimul sezon al lui Dani. Nu cred ca a fost vreunul asa "slab".

(Dani a terminat pe 11, rossi mai jos de 7 nu a terminat - cu ducati si cu yama)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand o fii 46 mai mereu pe ultimele locuri as inteleg sa fie mai bine sa se retreaga, dar el an de an inca e in jumatatea superioara a clasamentului.

 

cand l-am vazut pe Vinales cum arata dupa cursa am zis ca asta lesina acolo, Rossi in schimb era mult mai fresh la aia 41 de ani ai lui. 

 

Pronosticuri pt Brno?

 

Revine MM in fortza sau e prea devreme inca? face iar Q pole?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Cavaleru a spus:

 

 

Revine MM in fortza sau e prea devreme inca?

poate revine, dar nu cred ca va putea sa se lupte pt podium / victorie

acolo pe la mijloc, sa mai culeaga niste puncte, sa mai diminueze din pierderi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, B.B. a spus:

Asta actualul numa sezon nu se cheama.. MM a avut ghinion si atata tot. Eu unul nu l-as scoate din carti asa repede. 

Daca quarta face si el 1-2 DNF-uri devine egalitate din nou. 

Am pus acolo link sa te uiti ce zice Miller - n-a prea avut deloc ghinion,ci a fortat mult peste masura.A facut o greseala.Mare.Si acum plateste consecintele.E simplu,nu trebuie sa gasim nuante.

S-a intamplat si la (multi) alti campioni,am dat exemple,s-au pierdut titluri etc etc.Asta este.

 

Ai dreptate in leg cu Quarta,asa a zis si Quarta de fapt - orice se poate intampla.

Insa sa pleci cu 50 de puncte avans...e un handicap.

 

Sunt convins ca atunci cand isi va reveni va pune presiune pe ei de vor transpira toti.Abia astept,va fi spectacol :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, Gixu. a spus:

Brno e un circuit mult mai lejer.

 

MM are o sansa bunicica la podium. Quarta e fantastic, dar MM e un zeu in MGp, asa cum era Rossi pana in 2010. 2005

Brno e tehnic.Nu e mic si intortocheat ca Jerez,e mai "pa flow",cine stie cum i-ar fi la mana...oricum nu o sa fie refacut la capacitate,oricum Honda nu are performante stralucite la Brno (bine,nici la Jerez nu avea insa MM ne-a aratat ca poate fi al naibii de rapid chiar si acolo).

As spune ca nu are sanse la podium,mai ales ca e nerefacut,insa daca intra undeva la locurile 4-7 e un lucru bun.Trebuie sa fie in modul de reducere a pagubelor cum ar veni - adica stie clar ca nu ii poate impiedica pe Yamaka boys sa castige/podium etc,insa tre sa ia cat mai multe puncte posibil.

 

Performanta lui la Brno va fi hotaratoare.Daca (datorita accidentarii) nu poate sustine ritmul de cursa si iese undeva dupa locul 7-8 si aici,iar dupa aia urmeaza 2xRBR unde Ducati'urile (toate 4 !!) vor fi puternice si nu va reusi sa castige nici acolo....atunci va avea o problema mare.Cu un campionat atat de scurt efectiv nu mai are timp sa se refaca.

 

Dovi despre Brno :

"The tyre changed a lot of things. I think the competitors are a lot stronger, especially the Yamaha and the Suzuki, like we knew before the season. So I think it will be different. And normally is a Yamaha track," he said of Brno.

"Maybe they have a limit of the engine, maybe they have some trouble with the engine, we don't know exactly the details, so maybe that will affect them. And we will use our [straight line] characteristic to try to be strong."

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa ieșit din comun, crede-mă. Acum 18 ani am avut un accident grav de masina în care pasagerul din dreapta(coleg de făcută, sportiv de performanta) și-a rupt humerusul. Operat a doua zi, recuperarea a început după o săptămână. În saptamana 3 făcea flotări. Operat la Tg Mureș, nu de doctorul Mir. Starea fizica pre-accident, operația imediat după accident ai recuperarea(profi la vremea aceea) începută a doua zi după operatie, astea sunt ingredientele "succesului". 

 

Sunt curios dacă face tracțiuni, alea solicita humerusul mai rau decât flotările. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, apriliacluj a spus:

cum pwula mea sa faci flotari cu mana fracturata?

 

tu crezi ca asta e operat in sistemul sanitar al statului roman? :)) inconstientule

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 31.07.2020 at 20:53, george05 said:

Nu e chiar asa ieșit din comun, crede-mă. Acum 18 ani am avut un accident grav de masina în care pasagerul din dreapta(coleg de făcută, sportiv de performanta) și-a rupt humerusul. Operat a doua zi, recuperarea a început după o săptămână. În saptamana 3 făcea flotări. Operat la Tg Mureș, nu de doctorul Mir. Starea fizica pre-accident, operația imediat după accident ai recuperarea(profi la vremea aceea) începută a doua zi după operatie, astea sunt ingredientele "succesului". 

 

Sunt curios dacă face tracțiuni, alea solicita humerusul mai rau decât flotările. 

Si acum sunt profi aia de la Tg Mures. Ma invart oleaca prin lumea sportului de performanta si majoritatea aleg Tg Mures pentru operatii si recuperare. Mai e in Iasi, la Arcadia, un dr. Bar axat pe medicina sportiva. Avem si noi ceva, ceva..cati au mai ramas.

 

 

https://www.gpone.com/en/2020/07/27/motogp/gp-jerez-2-the-good-the-bad-and-the-ugly.html

 

In final zice o chestie interesanta vis a vis de gume.

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Flotările alea erau cu sprijin doar în placă și șuruburi... Nu a fost gândită pentru asta, imediat. 

După 6 săptămâni mi-au scos fixatorul extern și încă 6 cu tijă, să pot merge în baston. 

Apoi forțând, la indicația unui nătărău de conferențiar, am mai tras încă 3 săptămâni. 

Abia după 2 ani, n-am mai simțit nici o deosebire. 

Sigur, preistorie, dar osul este os se reface în legea lui. 

Cred că Marc a pus sezonul în cui, cu graba lor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...