Sari la conținut

01-02 Gran Premio Red Bull de Espana & Gran Premio Red Bull de Andalucia


xt600
 Share

Postări Recomandate

Marc Márquez suffers injury set back and may miss Brno

 

Following his crash at the first round of the season at Jerez, Marc Marquez has had a second operation on Monday August 3rd.

Stress accumulation has caused damage to his right humerus, therefore the plate has been replaced and the rider will remain in the hospital for 48 hours before being discharged.

“Marc Marquez underwent surgery 13 days ago and today he returned to the operating room. The first operation was successful, what was not expected was that the plate was insufficient. An accumulation of stress in the operated area has caused the plate to suffer some damage, so today the titanium plate has been removed and replaced by a new fixation. The rider has not felt pain during this period. He has always followed the medical advice given and the feeling from his body. Unfortunately, an over stress has caused this issue. Now we have to wait 48 hours to understand the recovery time.” said Dr Xavier Mir.

This blows the championship even further open if Marquez is forced to miss Brno.

 

E gata.Marquez a pierdut campionatul,nu mai e nici o urma de indoiala.

Plus ca s-a confirmat ca etapele flyaway din Tailanda,Malaiezia etc s-au anulat...sezon super scurt,curse sapt dupa sapt,nu mai are nici o sansa.

Ce inseamna o mica greseala la acest nivel...

 

So...noul campion va fi?Eu pariez pe Quarta la distanta de restul lumii.

Vinales pe 2.Daca va intelege de ce merge tare/incet si celelalte probleme ale lui.Vinales la bataie cu Dovi.Si Miller.

Va fi interesant.Iata cum iese campion Quarta in al 2lea an in motogp.Ce inseamna si norocul omului... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 372
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu o sa intelegem noi niciodata cat de mult isi doresc unii din baietii astia sa concureze si sa fie acolo mereu pe pista.

 

Din pacate graba strica treaba, iar acum a stricat-o de tot. o fii doar interventie asupra tijei, au schimbat-o cu un model upgradat? ma gandesc ca fortand inainte sa apuce sa se videce suruburile si-au facut joc in os.

 

cate etape mai sunt? daca castiga cursele si  Q iese de la 3 in jos mai exista o sansa matematica?

 

oare o sa rateze doar Brno?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt 11 curse, 275 de puncte maxim disponibile. Sa vedem cum evolueaza situatia lui Marc, daca rateaza doar Brno, eu zic ca mai are o sansa. Daca sta mai mult, ar fi cam greu. Ar fi de recuperat 75 de puncte (daca Fabio castiga si la Brno), in 10 curse, ceea ce inseamna ca Marc trebuie sa castige tot si Fabio sa nu iasa mai sus de locul 3...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot intampla multe.Nimic nu e exclus - poate sa cada Quarta si sa isi rupa piciorul si sa stea 3 luni pe bara.Insa,acum prima sansa e a a lui.

Marquez ii va calari puternic,insa pana vine....s-ar putea sa fie prea tarziu.

 

As spune ca in mod aproape sigur nu va putea veni la Brno,mai ales ca e un circuit unde el nu era vioara 1 nici in deplinatatea conditiei fizice.

Dupa Brno la o sapt vin una dupa alta 2 mari premii pe RB Ring.Iarasi...acolo Ducati'urile ii vor da mult de furca.

Poate de la Rimini va fi la 100%...greu tare.Atunci va fi prea tarziu.

 

Sansa fantastica pt Quartararo de a ajunge unul din cei mai tineri campioni de gp (cred ca tot MM ramane cel mai tanar,dar oricum e o mega-performanta).

...si cam ultima sansa pt Dovi de a prinde un campionat si a dovedi ca este pilotul care se vrea a fi.

 

Interesante predictiile celor 2 :P

110159166-3368128089866183-4814521756007   109071727-614188932544750-47609622517450

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cand mm va reveni va fi atent sa nu o comita din nou,si uite asa se stinge o stea

Isi va reveni dar va invata ca accidentele dor si lasa urme psihologice

Si rossi a comis'o la mugello,etc

 

 

 

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, xt600 a spus:

Vad ca stirea este deja pe toate canalele... Unde nu-i minte, vai de... humerus. Sezon compromis pentru el. Sau el a compromis sezonul?  

Greseala este la medicul echipei si la echipa.Sportivul poate vrea sau chiar se simte ok.Dar echipa trebuia sa ia in calcul tot sezonul.Sa vada tot asamblul

de probleme ce pot aparea.Asa s-a intamplat si cu Lorenzo,Pedrosa sau Rossi.Au fost fortati si au pierdut mai mult dupa aia.Macar din cazurile anterioare 

trebuiau sa invete.S-au bazat prea mult pe capacitatile fizice ale lui Marc.

Accidentarile sunt inerente in sport in general si in motociclism in special.Totul este cum gestionezi situatia respectiva,ca echipa.Aici sportivul chiar nu are nici o vina.

El vrea ,pentru ca e profesionist,pentru ca orgoliu,ambitie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, adiy32 a spus:

Greseala este la medicul echipei si la echipa.Sportivul poate vrea sau chiar se simte ok.Dar echipa trebuia sa ia in calcul tot sezonul.Sa vada tot asamblul

de probleme ce pot aparea.Asa s-a intamplat si cu Lorenzo,Pedrosa sau Rossi.Au fost fortati si au pierdut mai mult dupa aia.Macar din cazurile anterioare 

trebuiau sa invete.S-au bazat prea mult pe capacitatile fizice ale lui Marc.

Accidentarile sunt inerente in sport in general si in motociclism in special.Totul este cum gestionezi situatia respectiva,ca echipa.Aici sportivul chiar nu are nici o vina.

El vrea ,pentru ca e profesionist,pentru ca orgoliu,ambitie.

 

Mmmm, nu stiu  ce sa zic de greseala medicului si a echipei, daca Ronaldo sau Messi vor sa joace, atunci joaca indiferent de ce recomandari le face medicul  asa si aici , nu prea cred ca vea cum sa-i interzica tocmai lui Marq(parerea mea de 2 centi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, john17 a spus:

De când? 

De dinainte de Jerez :P

Acum 9 minute, adiy32 a spus:

Aici sportivul chiar nu are nici o vina.

Daca are sub 18 ani sportivul,sunt de acord cu tine.

Daca sportivul e major...bai nene,e pe barba lui sportivul.

"C'asa e'n tenis"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Djenavar a spus:

Mmmm, nu stiu  ce sa zic de greseala medicului si a echipei, daca Ronaldo sau Messi vor sa joace, atunci joaca indiferent de ce recomandari le face medicul  asa si aici , nu prea cred ca vea cum sa-i interzica tocmai lui Marq(parerea mea de 2 centi)

Sport de echipa,are cine sa te inlocuiasca,Chiar de valoare mai slaba.Si nici macar Ronaldo sau Messi nu sunt de capul lor.

 

Acum 12 minute, Method a spus:

De dinainte de Jerez :P

Daca are sub 18 ani sportivul,sunt de acord cu tine.

Daca sportivul e major...bai nene,e pe barba lui sportivul.

"C'asa e'n tenis"

Nu se suie Marcel fara acceptul medicului,a conducatorilor echipei pe mobra.Daca aia nu vroiau ,statea pe bara.

Cel care te plateste face regulile.Nu invers.

La nivelul mare sunt prea multi bani in joc.

Si invers este la fel,sportivul este accidentat,dar i se cere sa intre,sa joace sau sa se dea.

In ambele cazuri nu sportivul decide.Asta merge la nivel de amatori sau profesionisti wannabe.

 Merge la Alibec sau Budescu.Dar si acolo merge pentru ca Niculae se face ca-i plateste.

 

Stiti prea bine ca nu-l halesc pe Marcel.Dar aici nu a fost sfatuit,indrumat sau condus cum trebuie.

El poate se simtea ok,dar ceilalti trebuiau sa stie ca este imposibila o recuperare decenta intr-un timp atat de scurt.

Riscurile erau prea mari.Iar exemplele din alte cazuri erau deajuns sa nu riste.

Au riscat si au tras paiul scurt.Pentru ca doar ala era,nu exista alt pai.Decat in mintea lor si a unor fani care credeau in 

supereroi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum nu este posibila recuperarea in 2 zile dupa o fractura, refuz sa cred asa ceva, baietii scriu mai sus ca este innaceptabil sa dureze mai  mult de 2 hai cu indulgenta 3 zile dca esti operat innafara sistemului  romanesc de stat/privat. Cred ca mai degraba astia  stiau ca nu se pot baza  decat pe Marcelinio si  au zis  poti incerca daca vrei si simti ca poti si el  incercat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, adiy32 a spus:

Nu se suie Marcel fara acceptul medicului,a conducatorilor echipei pe mobra.Daca aia nu vroiau ,statea pe bara.

Cel care te plateste face regulile.Nu invers.

La nivelul mare sunt prea multi bani in joc.

Si invers este la fel,sportivul este accidentat,dar i se cere sa intre,sa joace sau sa se dea.

In ambele cazuri nu sportivul decide.Asta merge la nivel de amatori sau profesionisti wannabe.

 Merge la Alibec sau Budescu.Dar si acolo merge pentru ca Niculae se face ca-i plateste.

 

Stiti prea bine ca nu-l halesc pe Marcel.Dar aici nu a fost sfatuit,indrumat sau condus cum trebuie.

El poate se simtea ok,dar ceilalti trebuiau sa stie ca este imposibila o recuperare decenta intr-un timp atat de scurt.

Riscurile erau prea mari.Iar exemplele din alte cazuri erau deajuns sa nu riste.

Au riscat si au tras paiul scurt.Pentru ca doar ala era,nu exista alt pai.Decat in mintea lor si a unor fani care credeau in 

supereroi.

Reia declaratiile lui Puig care a explicat totul dpdv al HRC.

Sportivul a vrut sa concureze imediat.HRC s-a opus.

Inca odata sportivul a contactat echipa exprimandu-si dorinta de a participa la urmatorul mare premiu,daca nu pentru a concura,macar pentru a vedea daca poate participa la antrenamente si sa vada cum se simte de aici incolo.HRC a spus ca va accepta doar cu acceptul doctorilor - MIr & Co. (care sunt somitati in materie).Sportivul a luat toate testele pentru a fi declarat apt de cursa,conditia fizica impecabila....ditai doctorii l-au dat "fit for race".

De ce s-ar opune HRC?E ilogic.

 

Plus ca noi cred ca tragem concluzii gresite - vezi ca in nici un moment dr.Mir nu a zis ca acea placa s-ar fi deteriorat dupa al2lea weekend de la Jerez : "The first operation was successful, what was not expected was that the plate was insufficient. An accumulation of stress in the operated area has caused the plate to suffer some damage, so today the titanium plate has been removed and replaced by a new fixation. The rider has not felt pain during this period. He has always followed the medical advice given and the feeling from his body. Unfortunately, an over stress has caused this issue. Now we have to wait 48 hours to understand the recovery time.” said Dr Xavier Mir.

Nu a zis nimeni ca in weekendul de cursa s-a produs deteriorarea placii,noi am presupus.Iar cum probabil si-a facut controale dupa weekend si daca era ceva in neregula sigur il operau in duminica cursei,si nu la o sapt dupa,cred ca in saptamana de dupa s-a produs ceva.

Se prea poate ca el sa se fi antrenat (sala,motocross samd) in tot acest timp si nesimtind durere,nu si-a dat seama ca ceva e in neregula (cu placa) pana probabil nu si-a facut o radiografie/control etc periodic.Bag mana in foc ca n-a stat degeaba pe canapea saptamana trecuta,si se prea poate ca la antrenamente sa fi fortat peste masura,si mai ales avand in vedere ce ambitie are baiatul ala,iti dai seama cum s-a antrenat pt Brno.

Asa ca HRC cu atat mai mult nu poate fi responsabila pt asa ceva.Nu cred ca e nimeni de vina,asa a fost sa fie.Ok,de vina a fost Marquez cand a fortat si a cazut,dar de aici incolo...c'est la vie.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Method a spus:

Iata cum iese campion Quarta in al 2lea an in motogp.Ce inseamna si norocul omului... :)

norocul ti-l mai faci si cu mana ta.

vb aia, multi piloti pe grila, nu e ca si cum ii dau titlul by default.

Acum 3 ore, Method a spus:

...si cam ultima sansa pt Dovi de a prinde un campionat si a dovedi ca este pilotul care se vrea a fi.

beau pentru asta. niste apa de la robinet dar beau. asa e.

Acum 3 ore, Method a spus:

fock.

1 oră în urmă, Djenavar a spus:

Mmmm, nu stiu  ce sa zic de greseala medicului si a echipei, daca Ronaldo sau Messi vor sa joace, atunci joaca indiferent de ce recomandari le face medicul  asa si aici , nu prea cred ca vea cum sa-i interzica tocmai lui Marq(parerea mea de 2 centi)

la fotbal zici ca stai in fata la pomana dar aici... blanah tur de tur..

 

 

io cred ca a bagat Q 100e in buzunar la dl doctor sa ii puna placa gresita. sa vedem cu ce teorii ale conspiratiei puteti veni. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Quartararo castiga va fi foarte greu pentru MM sa recupereze 75 de puncte in 10 curse. Francezul are nevoie de 6 locuri 3 si de 4 locuri 2 si e campion mondial. Chiar daca nu castiga la Brno tot va fi greu pentru MM. Red Bull Ring e extrem de convenabil pentru Ducati, daca nu e la 100% si clar nu va fi nu cred ca o sa se poata tine dupa Dovi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

Reia declaratiile lui Puig care a explicat totul dpdv al HRC.

Sportivul a vrut sa concureze imediat.HRC s-a opus.

Inca odata sportivul a contactat echipa exprimandu-si dorinta de a participa la urmatorul mare premiu,daca nu pentru a concura,macar pentru a vedea daca poate participa la antrenamente si sa vada cum se simte de aici incolo.HRC a spus ca va accepta doar cu acceptul doctorilor - MIr & Co. (care sunt somitati in materie).Sportivul a luat toate testele pentru a fi declarat apt de cursa,conditia fizica impecabila....ditai doctorii l-au dat "fit for race".

De ce s-ar opune HRC?E ilogic.

 

S-ar opune pentru ca ei sunt angajatorii.Nu a semnat Marcel cu Mir&Co.

S-ar opune pentru ca au de dat socoteala bosilor Honda.Care sigur nu sunt prea fericiti acum de deciziile luate.

S-ar opune .ca nu sunt de ieri in  MotoGP,si stiu prea bine cum s-au incheiat cazurile de reveniri rapide.

Puig e cu pwla la cwr acum.Ce sa zica.Am fost un dobitoc.A balmajit si el ceva,aratand spre altii(Marcel si doctori),ca sa se scoata el si stafful.

Acum 2 ore, Method a spus:

 

 

Plus ca noi cred ca tragem concluzii gresite - vezi ca in nici un moment dr.Mir nu a zis ca acea placa s-ar fi deteriorat dupa al2lea weekend de la Jerez : "The first operation was successful, what was not expected was that the plate was insufficient. An accumulation of stress in the operated area has caused the plate to suffer some damage, so today the titanium plate has been removed and replaced by a new fixation. The rider has not felt pain during this period. He has always followed the medical advice given and the feeling from his body. Unfortunately, an over stress has caused this issue. Now we have to wait 48 hours to understand the recovery time.” said Dr Xavier Mir.

Nu a zis nimeni ca in weekendul de cursa s-a produs deteriorarea placii,noi am presupus.Iar cum probabil si-a facut controale dupa weekend si daca era ceva in neregula sigur il operau in duminica cursei,si nu la o sapt dupa,cred ca in saptamana de dupa s-a produs ceva.

Se prea poate ca el sa se fi antrenat (sala,motocross samd) in tot acest timp si nesimtind durere,nu si-a dat seama ca ceva e in neregula (cu placa) pana probabil nu si-a facut o radiografie/control etc periodic.Bag mana in foc ca n-a stat degeaba pe canapea saptamana trecuta,si se prea poate ca la antrenamente sa fi fortat peste masura,si mai ales avand in vedere ce ambitie are baiatul ala,iti dai seama cum s-a antrenat pt Brno.

Asa ca HRC cu atat mai mult nu poate fi responsabila pt asa ceva.Nu cred ca e nimeni de vina,asa a fost sa fie.Ok,de vina a fost Marquez cand a fortat si a cazut,dar de aici incolo...c'est la vie.

Gargara ieftina in comunicatul ala.Operatie reusita pacient decedat.

A doua parte nu o cred,este probabil o speculatie.Marcel e ambitios dar nu cred ca e atat de idiot sa forteze la sala sau sa se dea la motocross.

Doar prostii forteaza cand sunt accidentati.Iar prostii de genul asta nu ajung campioni.Mai ales campioni ca Marc.

Un Marc,Rossi se pot accidenta la motocross,sanatosi fiind.Este un risc asumat,cat timp,in afara de testele echipelor si cele oficiale nu au voie sa se dea pe circuit.

Dar accidentati fiind,proaspat operati sa riste la motocross nu cred asa ceva.

La sala nici atat.Au preparatori fizici si instructori de top.Nu fac de capul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După o accidentare, apare o problemă ciudată, hormonală.

La 7 zile după fractura cominutivă deschisă, piciorul stâng (ăla rupt) și doar el, a scăzut de la 62 cm perimetru la 54. 

Celălalt nu. Și nici restul corpului. 

Ca și cum creierul știe că este rupt și îi scade forța să nu-l folosești. 

Flotările alea, nu le făcea de nebun. 

Probabil este singura metodă să nu pierzi deloc masa musculară. 

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, adiy32 a spus:

Greseala este la medicul echipei si la echipa.

 

Medicul ala nu este un felcer de provincie, cu siguranta nu i-a spus ca poate face flotari de nebun, la nici doua zile de la prima operatie si nici sa se suie pe motocicleta dupa 4 zile. Este el bolovan si vrea mereu sa depaseasca limite, in cazul de fata, o ambitie prosteasca, care s-ar putea sa il mai tina pe bara inca doua curse, cel putin... Se pare ca incapatanarea si nevoia permanenta de a demonstra ceva este o trasatura nationala la catalanii astia, insa in cazul lui MM depaseste limitele normalului. Are un talent incredibil, dar creierul ii incape intr-o lingurita. In rest, sunt de acord cu tine, ca ceva vina are si echipa, in speta Puig. Incearca sa o scalde prin declaratii, dar prea putin credibil. Omul e in rahat pana in gat si sunt convins ca are ceva de a face cu revenirea prematura a accidentatului.  

Acum 26 minute, September a spus:

 

Flotările alea, nu le făcea de nebun. 

Probabil era singura metodă să nu piardă deloc masa musculară. 

Asa este, doar ca nu era inca momentul sa le faca. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu frate mie si fara mana rupta mi-e greu sa fac flotari :D 

scuzati gluma cretina, sper sa sa-si revina cat mai repede, sa vezi presiune pe Q. numai el sa nu fii. 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice leziune a tesuturilor se reface prin capacitatea organismului de a o repara. Metodele medicale doar ajuta. La orice leziune una din recmandarile de baza pentru a grabi refacerea tesuturilor este repaosul! Oricat de performanta ar fi metoda medicala.

N-o fi clinica motogp ambulatoriul de la Floreasca, dar nici oasele lu Marquez nu sunt oasele lu Duncan MacLeod! Anatomia si fiziologia functioneaza la fel si la el ca si la noi.

Io cred ca si pe medicii aia si pe echipa si pe piloti ii prosteste un singur lucru: foamea de bani.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@frigider Nu va pune nici o presiune pe Q. Singura presiune pe care o va pune, va fi pe el insusi.. Cu punctele pe care le va acumula, in cursa care urmeaza (chiar daca nu va castiga), Quart isi va permite sa mearga la conservare pentru restul sezonului.  

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...