Sari la conținut

Transfagarasan - conditii cale de rulare


ssk
 Share

Postări Recomandate

Salut, 

intentionez sa dau o tura sambata pe Transfagarasan cu o sportiva.

Imi poate spune cineva in ce conditii se prezinta drumul?    Mersi 

Editat de ssk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Conditii bune daca nu te duci raising, sunt gropi, gropite, in unele viraje este nisip dar pt un mers frumos si elegant este fff bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ssk a spus:

Salut, 

intentionez sa dau o tura sambata pe Transfagarasan cu o sportiva.

Imi poate spune cineva in ce conditii se prezinta drumul?    Mersi 

Tot Transfagarasanul de sus pana jos e o porcarie pentru rularea cu o sportiva. Denivelare dupa denivelare, criblura pe jos nu numai pe margine ci cateodata si pe centru. Pe partea cu Fagarasul e un pic mai bine, dar sunt urme din alea de decopertare in asfalt, deci nici acolo nu se poate merge "normal".

Aveam de gand sa il facem dus-intors, dar ne-am intors pe Fagaras-Brasov-Cheia, care ni s-a parut absolut circuit dupa mizeria de asfalt de pe trans. Eu mereu cand ma duc jur ca nu o sa-l mai fac pana asfalteaza, dar trec iar 2-3 ani si uit ca mi-au sarit rinichii din mine, ma duc iar, fac poze la peisaj (care e impresionant) si iar jur ca nu ma mai duc :)

 

Acum 3 minute, ssk a spus:

raising nu ma duc, da nici touring still choper :D

 

Nici nu te poti apropia de racing, e doar de plimbare si admirat peisaj.

Mai poti sa mananci un pastrav bun la Albota, cam atat.

Ah, neaparat sa fie o zi a saptamanii, daca te duci sambata sau duminica chiar o sa injuri grav :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul, ai 10 km ok de la Cartisoara, apoi incepe sa fie prost. Gropi gropite, nisip, mizerie, gropi gropite, crapat, etc. Ajungi sus, si incepe nebunia. Pana dincolo de Cetatea Poienari. De la ARefu incepe sa fie ok.  Adica ai 100km, dintre care cca 50 sunt chiar nasoi, nasoi, coborarea. GRopi, damburi, nisip mult, etc.

 

Ca sa te bucuri de peisaj-ca de drum mai greu, doar in timpul saptamanii. altfel...nasol..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut Transfăgărășan ul marți cu 600rr, pana sa urc pe el nu foarte bun drumul, m a zdruncinat oleaca.. deh, pe viraje la urcat si coborare n ai ce sa "te dai" de admirat/plimbat e ok. 

Daca ai așteptari de traseu pentru alergat cu motorul, e dezamagitor, insa nu pentru asta ajungem pe acolo.

In schimb am facut ieri intoarcerea pe Transalpina.. asfalt proaspat pana la barajul Oașa, inclusiv de acolo pana sus unde e vechiul asfalt in stare buna. A fost o placere.

Ah.. si de reținut, ideal e in cursul saptamanii, ambele trasee, in weekend stie toata lumea ce inseamna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Acum am ajuns și m-am cazat în zonă, plin de motocicliști străini. 

Nouă ne pute. 

Ăștia sunt niște prosti, să-și bage sculele pe drumurile astea! 

Drumul este bun, mai este peticit, mai sunt și gropițe și denivelari, și porțiuni asfaltate proaspăt. 

Nisip este și la mare, dar acolo văd că nu deranjează pe nimeni. 

Pentru cine este rudă cu Mike Doohan, există Adâncata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, l.u.v a spus:

Acum am ajuns și m-am cazat în zonă, plin de motocicliști străini. 

Nouă ne pute. 

Ăștia sunt niște prosti, să-și bage sculele pe drumurile astea! 

Drumul bun, mai este peticit, mai sunt și gropițe și denivelari, și porțiuni asfaltate proaspăt. 

Nisip este și la mare, dar acolo văd că nu deranjează pe nimeni. 

Pentru cine este rudă cu Mike Doohan, există Adâncata. 

😄😄😄 nu le mai spune asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, l.u.v a spus:

Drumul bun

 

46005_10150251008140176_598435175_14576228_540138_n.thumb.jpg.5c5e8f209b5dbffe3c503582946f7687.jpg

Am fost acum aproape 3 săptămâni (cu phaetonul) dinspre Curtea de Argeș până la Capra. 🤬

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un coleg a si cazut pe minunatul drum, fara sa mearga tare deloc.

 

Da,pot sa merg si eu la admirat peisajul, dar nu pot totusi sa incurajez indolenta unor autoritati care au avut parte de cel mai bun marketing din lume (de unde si strainii cei multi adusi aici de TopGear) dar nu sunt in stare in zeci de ani sa schimbe ultimul strat de asfalt...ca fundatia drumului e afectata foarte putin, in cele mai multe cazuri ii trebuie doar o raschetare si reasfaltare.

IMG-20200714-WA0046.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am adus cu intrunirile TDM Romania, oameni din Grecia, Italia, Austria si Germania. unu nu s-a plans de TF si TA, toti au zis ca sunt niste peisaje superbe si minunate

 

am stat de vorba in obarsia lotrului in camping la casute cu un polonez ca era super incantat de peisajele de aici (e drept omu era calare pe un africa twin 1000)

Acum 3 minute, taong_mapagbiro a spus:

Dragul meu ...ai perfecta dreptate ...insa tot drumul este practicabil cu orice tip de mobra .

Ca trebuie sa ai mai multa grija ...asta cade in sarcina fiecaruia .

Ca nu estecoala de hartie ...alta poveste care nu-si are rostul .

 

tot timpul trebuie sa te adaptezi la conditiile de mers si starea drumului, iar astea sunt drumuri pe care te bucuri mediul inconjurator

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un drum PROST! De putut se poate, am mers cu fz-ul pe un drum de căruță, în rampă, cu viraje în ac de păr, fața făcea stanga-dreapta cu pietre cu tot și spatele patina. Cu pasager și bagaje. Surprinzător nu m-am tăvălit, deci nu contest că nu îl poți parcurge chiar și cu un hardtail.

Dar dpmdv nu merita să te chinui cu altceva decât un adv pe tf, mai ales dacă l-ai mai văzut. Dacă e premieră merită pt peisaje și palmares. Bine, dacă ești încălțat cu Mitas deja mergi ca pe adâncata... 😈

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata, 

Nu credeam ca o simpla si banala intrebare o sa faca asa iures :D

Oricum, maine dimineata scot bestia la asfalt si cu "unchiu" Doohan n-am mai vb de vreo 3 ani. Ne-am certat de la o felie de pizza.  Pizza, nu piz  ..a 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...