Sari la conținut

Transfagarasan - conditii cale de rulare


ssk
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 36 minute, robert23mg a spus:

Ba, eu zic că dacă mergeți cu mașina menajați și rinichii și ai și aer condiționat, nu te plouă, nu transpiri, și dacă nici așa nu e bine, îl poți vedea pe YouTube de pe canapea, după faceți un duș și la somnic, că a fost o tura grea

sunt atata de multe drumuri mai libere, cu peisaje la fel de frumoase si cu suprafata de rulare mai buna ca tre sa fii habotnic rau sa insisti pe asta. Zici ca e singurul munte din romania cu asfalt pe el. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, einstein1984 a spus:

Odata vazut, ce rost mai are? 

 

Acum 1 oră, einstein1984 a spus:

Lasati oamenii sa mearga pe unde le place. 

 

Exact! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum regret putin,  mai bine ma duceam pe Transalpina. Cred ca pe drumuri de genu poti merge fara sa te plictisesti.  Si la mine nu se pune  ca doar ce-am schimbat mobra =))). deci e ca si cand am fost prima oara :D

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mergem pe el ca e la noi in tara si mergem cu speranta ca a fost reparat, dar de fiecare data plecam dezamagiti. Partea din jud. Sibiu arata de parca a trecut un tractor cu discurile pe el. Cel din Arges e peticit si raspeticit. Nu e bucurie mare cand esti pe viraj si apare groapa. De tuneluri ce sa zic, parca sunt gauri negre. Am faruri bune dar degeaba, mergi cu speranta ca nu e nicio groapa si totusi exista si dai in ea pentru ca o vezi tarziu. Sa vezi dupa curba in coborire semn de cedeaza trecerea desenat pe asfalt, asa fara sa fii avertizat nu ma incanta. 

Asfalteaza-l, creaza parcari la Cascada, Lac si Baraj si pune taxa. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca voua vi se pare ca Transfagarsanul are o suprafata de rulare proasta, ca va sar oglinzile, sau ca sunt mici caneluri (pe care le negociezi si cu o bicicleta) ....... va invit sa dati o tura cu moto prin Campina, cateva strazi sunt OK si multe strazi sunt demne de testele de anduranta pentru suspensiile din industria auto.

 

Bine... te poti da pe Transfagarsan si asa:) daca te deranjeaza canelurile.20200731_131132.thumb.jpg.c53817691e0785d9d2edab841272c92f.jpg

La ce caldura a fost astazi, solutia aleasa zic eu ca a fost buna. Oricum pana pe Transalpina nu este o placere drumul, cel putin nu pentru mine. Disconfortul termic ar fi stricat o buna parte din excursie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Lucian_M a spus:

Dacă azi a fost cald, ce să mai zic de Italia, în 2017, unde am prins și 44 grade?! Și am mers bine-merci.

Zi că n-ai pozat să ne arăți mobra... 🙂

Cand mergi cu consoarta, decat sa te chinui in doi cu moto pe Transalpina si sa te plictisesti pe drumul monoton B- Ramnicu Valcea remorca e solutia cea mai buna in opinia mea.

1.Happy wife happy house

2.Poti cara N bagaje cu tine. 

3. Decat sa stau 2h30-3h îmbrăcat in costum moto sa transpir ca porcu' sa ma bata vantul aiurea transpirat/ud fiind, prefer sa ascult o muzica, sa stau in pantaloni scurti si sa am 20de grade la interior.

4. La destinatie te poti bucura cu adevarat de motocicleta, fara a face un compromis.

5. Nu esti condiționat de meteo (caldura/ploaie/frig) in drumul tau catre destinatia dorita.

 

 

Bine recunosc ca oricum as fi luat remorca, si daca as fi plecat singur. Nu suport caldura, daca o pot "fenta" why not. Nu ma consider motociclist adevarat sau "pasionat" pentru mine moto inseamna distractie nimic mai mult. 3h de mers "la nerv" imi sunt de ajuns, indiferent ca e vorba de asfalt sau noroaie.

Dupa ce am luat prima moto de 450cc am descoperit remorca. Practic avand remorca poti avea " Goldwing-ul ideal" motocicleta cu veleitati de offroad sau sportive pe asfalt pt FUN-ul necesar si tot confortul din lume pe drumul pana catre destinatie si de la destinatie catre casa.

 

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut-o și pe asta sa pleci cu remorca pe asfalt ca sa ajungi sa te dai pe asfalt :)) 

Undeva la 75% dintre drumurile mele au fost/vor fi cu soția, motorul contează ft mult pt confortul pasagerului, daca te gândești și la ea, nu te apuci sa o tot plimbi pe ss sau naked...

Anyway, daca pe tine te coafează toată complicația asta cu remorca și multe bagaje pentru un drum, țin să te felicit, nu multi ies din tipar pt a face ce le place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat hârbul pentru confort la drumuri lungi. Inițial madam nu a vrut schimbare (cică e scump), dar după ce s-a urcat pe unul, i-a trecut rapid, nu mai era scump. Bine, ea nici nu a vrut să audă de motor, acum nu mai scap de ea. Nu-i arăt postarea, că sigur râde de explicațiile cu remorca, a fost cu mine în cele mai grele condiții (inclusiv la accident), însă așa ceva...

Mai bine mințeai că ai făcut pană și o duci la vulcanizare.

Am văzut în remorci mobre de enduro, duse cine știe unde ca nu au drept de circulație pe drumurile publice. Alții își trimit mobra la mama dreq și ei vin în urmă cu avionul, din lipsă de timp. Dar să cari mobra in remorcă pe post de bicicletă, așa ceva... n-am văzut până acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Bigfoot a spus:

Daca voua vi se pare ca Transfagarsanul are o suprafata de rulare proasta, ca va sar oglinzile, sau ca sunt mici caneluri (pe care le negociezi si cu o bicicleta) ....... va invit sa dati o tura cu moto prin Campina, cateva strazi sunt OK si multe strazi sunt demne de testele de anduranta pentru suspensiile din industria auto.

 

Bine... te poti da pe Transfagarsan si asa:) daca te deranjeaza canelurile.20200731_131132.thumb.jpg.c53817691e0785d9d2edab841272c92f.jpg

La ce caldura a fost astazi, solutia aleasa zic eu ca a fost buna. Oricum pana pe Transalpina nu este o placere drumul, cel putin nu pentru mine. Disconfortul termic ar fi stricat o buna parte din excursie.

 

 

simplu si comod. bv!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de fiecare, mie mi se pare overkill.

Să mă duc sa iau remorca, să mă întorc acasă, sa urc mobra, sa o strâng, pe urmă să plec cu tot ansamblul asta deja au trecut 1-2 ore, poate Omu sta la casa și le are pe toate intr.un loc.

Pe urmă mergi cu ansamblul asta până unde ai chef, depășiri cu remorca nu mă pricep să zic cum le faci, pe urmă ajungi la 'destinatie' trebuie sa cauți loc și pt mașina și pt remorca (sau o lași unde ți se scoală, dar eu de obicei îmi aleg locurile în așa fel încât dacă trece cineva pe lângă, sa nu zica,: ia uite unde a parcat melteanul asta) pe urmă incepi sa te echipezi, sa dai mobra jos și în sfârșit poți să tragi și tu de maneta aia... Îți faci damblaua și pe urmă iar stai sa te schimbi pe drum, sa încarci mobra, iar mergi cu remorca după tine, și când ajungi acasă, daca ești ghinionist și stai in București, duci mobra, te duci să lași remorca, te întorci acasă, încă 1-2 ore :))

foarte confortabil mai ales in comparație cu mine care cobor din bloc, ne urcăm pe mobra și plecăm.

am și top case de 58L în care pot să bag cam orice, nu arata COOL dar am loc de bagaj și soția un spătar confortabil

: Cheers :

 

cum ziceam, nu toate soluțiile se pretează la oricine, deci daca el e fericit in formula asta, bravo lui

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca plec in tura moto,apoi plec din fata casei si revin tot acolo pe moto,indiferent cum e drumul sau alte alea.

La mine conteaza calatoria,nu destinatia. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Christian 1 a spus:

Daca plec in tura moto,apoi plec din fata casei si revin tot acolo pe moto,indiferent cum e drumul sau alte alea.

La mine conteaza calatoria,nu destinatia. :)

Soția e cu vizitatul, la mine contează traseul. De mașină mă bucur in extrasezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amandoi suntem cu vizitatul,dar sotia calare pe mobra ei.

Masina mea are paianjeni amu... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
1 oră în urmă, tzunoi a spus:

Ma tenta sa dau vineri acum o fuga pe transfagarasan..dar vad ca a nins la Balea. Nu se mai anunta ninsori sau ploi de maine dimineata - dar am o oaresice retinere. Ce parere aveti - va fi decent carosabilul sau ma duc cu sania?

 

Am fost luni si a fost uscat dar batea vantul tare sus la cabana. Temperaturile au fost pe la maxim 14 grade.

 

 

IMG_20200928_160305.jpg

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...