Sari la conținut

Alegere moto


Dani Dmt
 Share

Postări Recomandate

Salutare..

Am si eu niste sfaturi de la cei mai "experimentați"

Am 3 ani de cand am luat a2-ul si ma dau pe o yamaha r3.. acum cateva saptamani am luat si A-ul.. 

Ma tot uit sa imi schimb motocicleta, până acum am vazut o honda cbr 650r care imi face cu ochiul.. in rest, mai nimic 

Nu vreau neaparat carenata(chiar dacă imi plac mai mult).. poate fi si un naked, dar ceva cat de cat comod pentru pasageră..(pot tapița si șaua in caz de nevoie) in general fac drumuri scurte prin oras sau mai merg la tara(30-40km).. dar mai rar fac si drumetii(2-350km)

Voi ce imi recomandați?

Editat de Dani Dmt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam ciudat după 3 ani sa nu știi ce vrei de la fier. 

Gândește-te daca cumva o sa vrei sa călătorești din ce in ce mai mult pe viitor, și dacă îți surâde ideea caută un model adv/dual sport: tenere, vstrom, Africa twin, BMW GS, klr, etc.

Dacă ești hotărât că o să mergi predominant in oraș cu o scurtă ieșire din an in Paște nu pot să nu îți recomand un maxiscuter. Cu diferența de bani din mentenanță și consum îți poți face alte damblale.

Poți la fel de bine sa ramai și cu r3-u daca tu simți că e ce trebuie pt tine, însă eu in afara de aspect și faptul că poate ai 2-3 locuri in plus pe unde sa te strecori ii găsesc numai dezavantaje.

 

Spor la gândit și bafta la alegere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum pofta vine mâncând, caută un model gen ADV. Vei constata că au putere suficientă, confort peste așteptări, ciclistica faină. Modelul din posesia mea face de toate, dar evident că nimic perfect. Caută mobre pe la prieteni, eventual ieși la un ride-test, vezi care îți place și care intră în buget.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Dani Dmt said:

Salutare... 

.............. 

 

Nu există sportivă sau naked pe care pasagerul să stea confortabil 300km, din simplul motiv că aceste motociclete nu au fost concepute pentru așa ceva.

Soluții:

- urmezi recomandările de mai sus;

- dacă nu te mănâncă în fund foarte tare, păstrezi R3 (eu așa aș face);

- dacă ești chitit pe schimbări și ai bugetul necesar, cumpără un scuter mic (125-150) pentru oraș și un touring pentru plimbări.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ii recomandati omului direct motociclete de mosi

mai aveti putin si ajungeti la harli, cam aceeasi putere si ciclistica au cu alea "adventure"

 

conteaza ce vrei, ce iti place la motociclete (in afara de carene), ce inaltime si greutate ai, la ce esti dispus sa renunti (confort si fiabilitate in general) si pentru ce (putere si manevrabilitate), cati bani ai

 

sfatul meu, daca nu esti foarte inaintat in varsta, ar fi sa incerci diverse tipuri de motoare

incepe cu alea incomode, oricum la pensie ajungi la alea recomandate aici ca nu te mai tine spatele

 

pentru oras si drumuri scurte totusi, naked

vitezanele nu prea pot schimba sirurile printre masini la semafor

si daca esti tanar merge autostrada pe naked, abia faci patratele

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, prafrau a spus:

ii recomandati omului direct motociclete de mosi

mai aveti putin si ajungeti la harli, cam aceeasi putere si ciclistica au cu alea "adventure"

Asta e o gluma, sau asa ai vrut sa para. Dar nu ti-a iesit.

 

Cat despre varsta inaintata, vezi ca omul nu are mai mult de 22-23 ani.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 5 minute, prafrau a spus:

ii recomandati omului direct motociclete de mosi

mai aveti putin si ajungeti la harli, cam aceeasi putere si ciclistica au cu alea "adventure"

 

conteaza ce vrei, ce iti place la motociclete (in afara de carene), ce inaltime si greutate ai, la ce esti dispus sa renunti (confort si fiabilitate in general) si pentru ce (putere si manevrabilitate), cati bani ai

 

sfatul meu, daca nu esti foarte inaintat in varsta, ar fi sa incerci diverse tipuri de motoare

incepe cu alea incomode, oricum la pensie ajungi la alea recomandate aici ca nu te mai tine spatele

 

pentru oras si drumuri scurte totusi, naked

vitezanele nu prea pot schimba sirurile printre masini la semafor

si daca esti tanar merge autostrada pe naked, abia faci patratele

Astea sunt cam preconceptii, ca sunt motociclete de mosi. Iti iei ce vrei si ce iti place, nu ca zice x si y ca alea sunt motoare de mosi.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 23 ani, 1,82, 75kg... de bani... undeva la 8-10 mii euro.. m-am uitat până acum la un mt 10 tourer edition si la un mt 09 sp. Am programat si un test ride cu ele.

Am 23 ani, 1,82, 75kg... de bani... undeva la 8-10 mii euro.. m-am uitat până acum la un mt 10 tourer edition si la un mt 09 sp. Am programat si un test ride cu ele.

Mai astept opțiuni, daca aveti 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...