Jump to content

Recommended Posts

Salutari

Dupa ace am achizitionat inca o motoreta de drumuri lungi (R1250gs)am decis sa plecam in Alpi

Plecarea din Arad spre Linz,unde am oprit din pacate pentru doua nopti pentru ca ziua a plouat de a rupt.

A treia zi am plecat spre italia prin Passo Giau urmand ca in zilele urmatoare sa facem Stelvio (care nu este de motociclit)si restul pasilor din Alpi

Ne-am cazat pentru 4 nopti in Alleghe ,de unde aveam legatura cu toti pasii din Alpi

In plus in austria am facut Nokhamstrase ,o placere si Glossglockner.

Cel din urma merita sa il faci macar o data in viata de mototciclism.

Ca si concluzii: GS- sa comportat impecabil 3500 de km de serpentine,autostrada,36 de grade,4 grade(Glossglockner)

Sotia a subtiat manerele de la motoreta doarece indiferent de altitudine pe marignea drumului nu sunt parapeti ,asa ca i-a cam fost frica .

Eu rupt de oboseala ,dar a meritat pe deplin.

Preturile destul de piperate

In italia mai gasesti drum putin distrus ,dar in austria si elvetia drumul pe varful muntilor este impecabil.

A meritat chiar daca nu sunt un mototciclist cu foarte multa experienta,consider ca am invatat multe in aceasta vacanta.

IMG-20200712-WA0039.jpg

IMG-20200712-WA0053.jpg

IMG-20200712-WA0068.jpg

IMG-20200713-WA0010.jpg

IMG-20200713-WA0055.jpg

IMG-20200713-WA0056.jpg

IMG-20200713-WA0059.jpg

IMG-20200713-WA0071.jpg

IMG-20200713-WA0081.jpg

IMG-20200713-WA0083.jpg

IMG-20200714-WA0002.jpg

IMG-20200714-WA0028.jpg

O sa mai pun poze dupa ce o sa le descarc

Tin sa mentionez ca am fost echipe de 5 persoane

Eu cu sotia Pe GS

Un prieten cu sotia pe Honda Crosstourer

Un al prieten de GS

A fosr minunat 

ce e rau cu stelvio? prea aglomerat? 

Acum 21 minute, einstein1984 a spus:

ce e rau cu stelvio? prea aglomerat? 

Nu neaparat ca este prea aglomerat.Dar virajele sunt atat de stranse incat le iei cu viteza 1 si cu ambreaj ,este ingust si mai si vin masini pe contrasens.In plus este plin de biciclisti.

Este frumos ,dar nu este de motociclit.Sa mergi odata sau de mai multe ori strict pentru peisaj este minunat,dar sa mergi pentru motociclit ,viraje ,etc nu este interesant mai ales cu o motocicleta mare,grea,cu bagaje si pasager.

Cand am fost pe acoloam vazut un harley unde doar pasagera era cat motoreta ta (de lata). 

La 19.07.2020 la 10:23, baubau_arad a spus:

Sotia a subtiat manerele de la motoreta doarece indiferent de altitudine pe marignea drumului nu sunt parapeti ,asa ca i-a cam fost frica .

Faina tura!

Hehe,legat de pasagera, se si vede intr o poza, viraj, inclinat, se si uita in balarii ,crispata:)

Insa nu i ok , trebuie sa vorbesti cu ea, sa o linistesti. NU ajuta , ba poate deveni periculos. Fa pauze mai dese, intercom-daca nu ai deja, discuta cu ea pe drum, sa stie ce urmeaza, etc. A, si spune i ca mereu sa priveasca peste umarul tau stang sau drept, cand e viraj stanga ori dreapta. Nu sa se incline cu tine, ori alte balarii. Asta i cel mai simplu lucru pe care il poti spune pasagerei, ca sa fie in sincron cu tine. Nu i ok sa fie lemn pe motoreta, crispata toata, sa se  tina de manere ca si cum viata ei ar depinde de asta :D Ca in poze iti mai tine si contra, se uita in dreapta, tu viraj la stanga, ori cu capul pe spate, etc....

Salutari!

Acum 1 oră, baubau_arad a spus:

Nu neaparat ca este prea aglomerat.Dar virajele sunt atat de stranse incat le iei cu viteza 1 si cu ambreaj ,este ingust si mai si vin masini pe contrasens.In plus este plin de biciclisti.

Este frumos ,dar nu este de motociclit.Sa mergi odata sau de mai multe ori strict pentru peisaj este minunat,dar sa mergi pentru motociclit ,viraje ,etc nu este interesant mai ales cu o motocicleta mare,grea,cu bagaje si pasager.

Mai intai bravo pentru tura. Si la cat mai multe.

Daca intrebai inainte de plecare iti spuneam eu sau altii ce te astepta pe Großglockner.

Sunt multe locuri mai faine de vizitat pe mobra (cel putin in Austria) unde nu te simti ca pe DN1 la Comarnic-Sinaia 😂

De exemplu este o trecatoare langa Nockalmstraße de se numeste Sölkpass. Foarte faina si este si fara taxe. Si de acolo mai mergi 100 km spre nord si ai ajuns in Salzkammergut unde sunt lacurile minunate Mondsee, Traunsee, Attersee etc. Daca nu le-ai vizitat, ai o idee pentru la anul 🤗

Großglockner se face o data in viata si gata. Daca nu esti masochist.

Cum adica GS este mobra mare si grea? Cam asa sunt mobrele pe care sa poate circula 2 oameni cat de cat comod.

Greutatea este una si agilitatea ei este alta.

Si ia aminte la ce a spus @Adrian M. - Sa traiesti coane!

Sincer ti-ai asumat un risc sa pleci din prima la un drum lung si dificil cu pasager cu o mobra model nou fara sa fi mers cu doamna niste Km sa va obisnuiti amandoi cu mobra.

Dar ma rog, ati facut-o din mers si bine ca a fost frumos si bine.

Asteptam mai multe poze 😊

El zicea de Stelvio...

Frumoasă tură, bravo!

Mno, oare câtă ”bucurie” or simți consoartele noastre cu tot acel harnașament, 🙄plus o cască integrală în mijlocul verii, dar....ne fac nouă plăcerea, este oare așa?! 😂

Acum 2 ore, Adrian M. a spus:

Faina tura!

Hehe,legat de pasagera, se si vede intr o poza, viraj, inclinat, se si uita in balarii ,crispata:)

Insa nu i ok , trebuie sa vorbesti cu ea, sa o linistesti. NU ajuta , ba poate deveni periculos. Fa pauze mai dese, intercom-daca nu ai deja, discuta cu ea pe drum, sa stie ce urmeaza, etc. A, si spune i ca mereu sa priveasca peste umarul tau stang sau drept, cand e viraj stanga ori dreapta. Nu sa se incline cu tine, ori alte balarii. Asta i cel mai simplu lucru pe care il poti spune pasagerei, ca sa fie in sincron cu tine. Nu i ok sa fie lemn pe motoreta, crispata toata, sa se  tina de manere ca si cum viata ei ar depinde de asta :D Ca in poze iti mai tine si contra, se uita in dreapta, tu viraj la stanga, ori cu capul pe spate, etc....

Salutari!

Multumesc de sfaturi.

Acum 49 minute, Silver Arrow a spus:

Mai intai bravo pentru tura. Si la cat mai multe.

Daca intrebai inainte de plecare iti spuneam eu sau altii ce te astepta pe Großglockner.

Sunt multe locuri mai faine de vizitat pe mobra (cel putin in Austria) unde nu te simti ca pe DN1 la Comarnic-Sinaia 😂

De exemplu este o trecatoare langa Nockalmstraße de se numeste Sölkpass. Foarte faina si este si fara taxe. Si de acolo mai mergi 100 km spre nord si ai ajuns in Salzkammergut unde sunt lacurile minunate Mondsee, Traunsee, Attersee etc. Daca nu le-ai vizitat, ai o idee pentru la anul 🤗

Cum adica GS este mobra mare si grea? Cam asa sunt mobrele pe care sa poate circula 2 oameni cat de cat comod.

Greutatea este una si agilitatea ei este alta.

Sincer ti-ai asumat un risc sa pleci din prima la un drum lung si dificil cu pasager cu o mobra model nou fara sa fi mers cu doamna niste Km sa va obisnuiti amandoi cu mobra.

Dar ma rog, ati facut-o din mers si bine ca a fost frumos si bine.

Asteptam mai multe poze 😊

Eu ziceam strict de Stelvio.

La anul voi tine cont de cele spuse de tine.

Doamna a mai fost pe motoreta cu mine,dar asa cum eu merg doar de 4 ani pe motociclete ,ea merge doar de un an si incet incet capatam experienta.

Iar legat de greutate nu ma refer strict la kg si la dificultatea de a manevra motoreta cu pasager si 3 valize ticsite.

Dar asa cum am spus mai sus ,invatam din mers.

Acum 20 minute, Dan Ny a spus:

Frumoasă tură, bravo!

Mno, oare câtă ”bucurie” or simți consoartele noastre cu tot acel harnașament, 🙄plus o cască integrală în mijlocul verii, dar....ne fac nouă plăcerea, este oare așa?! 😂

Mi-am luat-o oricum.

La plecare erau 36 de grade pe autostrada.

Sus in varful muntelui 4 grade

Chiar daca aveam captuselile sialte haine tot a fost frig .

Dar cica sufera baba la frumusete :))

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

Hai sa fim sanatosi!

Eu am sugerat, ce m-au invatat si pe mine altii mai experimentati. Sunt cateva reguli simple pe moto, cu pasagera:

-reglat suspensia pentru greutate-daca are ESA, e simplu pe gs.

-pasagerul se suie-coboara pe moto, doar cand pilotul da semnul.

-in mers, pasagerul priveste peste umarul stang/drept, cand e curba la stanga/dreapta. Pasagerul sta pe pozitie, nu se batzaie in toate partile. Se sprijina in scarite, de manere, de pilot, de cum e ergonomia ok , raportat la situatie, moto , etc

-daca nu aveti intercom, stabiliti cateva semne simple, vreau pauza, pipi, etc 

-sa se relaxeze. Usor de spus, mai greu de facut. Tine de dinamica in cuplu, incredere, motocicleta, stil de mers, etc etc. La mine pe RT, mi-a si atipit :)) Acum, pe actuala, nu prea a mers, ramane de vazut. Momentan doar plimbari scurte am facut cu ea in spate.

Acum 48 minute, baubau_arad a spus:

Multumesc de sfaturi.

Eu tot de 4 ani am permis, nu iti imagina ca s cine stie ce experimentat.,insa am tot facut km. Am mers de pe la inceput cu sotia in spate, nu din prima, dar dupa primul an destul de des. 

GS ul e echilibrat, centrul mai jos, suspensie reglabila. Acum, dupa 3000km ,cred ca ti-ai reglat mana din mers :D

Posted (edited)
Acum 1 oră, Silver Arrow a spus:

Pentru ca... ?

Edited by vladf

Acum 7 minute, vladf a spus:

Pentru ca... ?

Pentru ca a de obicei este balamuc: autocare, masini, biciclete, mobre.

Nu ai nici o bucurie sa mergi frumos, legat. Nu mergi in ritmul tau, mergi in ritmul cardului de vehicule.

Si nu este doar parerea mea. Am mai vorbit cu mobristi nemti si austrieci.

Si sincer mai sunt destule trecatori faine prin Alpi unde nu este asa mare inghesuiala. Großglockner beneficiaza  de multa reclama, fiind intr-adevar o trecatoare frumoasa, nimica de spus in acest sens.

Si drumul spre Poiana Brasov este (a fost) frumos. Dar cand e balamuc care mai este bucuria unei plimbari pe mobra?

Posted (edited)

Eu intreb pentru ca am fost de trei ori si niciodata n-am prins aglomerat, asfaltul e absolut impecabil, drumul lat, provelistea deosebita iar la final poti face si putin hike pe ghetar daca-ti place genul. Eu incerc sa-; includ pe harta la fiecare iesire prin zona aia a Austriei.

Cam asa era traficul cand am mers, foarte rar a trebuit sa stau dupa cineva.

GGN.jpg

Edited by vladf

sunt peste 100 de trecatori faine in alpi, toate asfaltate. E pacat sa mergi mereu la aceiasi, nu? 

Mai pun niște poze

20200713_143023.jpg

20200716_135957.jpg

20200716_132922.jpg

20200716_133116.jpg

Am gasit si marmota ,dar nu invelea nici o ciocolata :)

20200714_132626.jpg

20200716_132747.jpg

20200714_113208.jpg

20200713_183640.jpg

20200713_143140.jpg

20200714_113313.jpg

20200713_142615.jpg

Acum 46 minute, vladf a spus:

Eu intreb pentru ca am fost de trei ori si niciodata n-am prins aglomerat, asfaltul e absolut impecabil, drumul lat, provelistea deosebita iar la final poti face si putin hike pe ghetar daca-ti place genul. Eu incerc sa-; includ pe harta la fiecare iesire prin zona aia a Austriei.

Cam asa era traficul cand am mers, foarte rar a trebuit sa stau dupa cineva.

GGN.jpg

O fi fost vreo pandemie ceva? 🤣

Ai avut noroc.

In ce luna a fost treaba?

O fi fost

Dar noi am avut testele facute cu 12 ore inainte de plecare.

Nu ne-a intrebat nimeni de ele la intrare in austria,acolo era problema.Am fost saptamana trecuta.

Dar in austria .italia,elvetia nu purta nici dracu masca sau alte cele

In ce data ai intrat?

Eu am intrat in 13.07. si mi-a cerut testul ...

La mare in Lido era pustiu

Chiar acum, Silver Arrow a spus:

In ce data ai intrat?

Eu am intrat in 13.07. si mi-a cerut testul ...

Noi am intrat in 10 07

Foarte faine pozele! La cat mai multi Km cu noua moto

Cat despre Stelvio, iti spun din experienta mea. Acum 5 ani l-am facut prima data la 3 luni dupa ce-mi luasem permisul pentru categoria A. Aglomeratie, curbe ac de par, experienta vax albina, caldura si morcovi grosi. Concluzia a fost ca nu mai am ce cauta pe acolo. Insa anul trecut, cu R1200Gs, inaintea valului de turisti (plecat de dimineata), cu vreme insorita si racoroasa a fost fantastic. Asa ca, never say never :).

Iar Gs-ul, in ciuda gabaritului e mult mai manevrabil decat alte asa zise tourere. 

Toate bune!

Acum 34 minute, Silver Arrow a spus:

O fi fost vreo pandemie ceva? 🤣

Ai avut noroc.

In ce luna a fost treaba?

August, de fiecare data, acum uitandu-ma la poze, poate am fost norocos, Stelvio l-am prins la fel de gol.

20190814_164227.jpg

Foarte frumos, bv!

Am fost si eu la final de iunie 10 zile prin Au si De. A fost prima data pe Großglockner, ce mai, peisaje si drumuri de vis. Am prins si eu foarte liber, in general prin Austria a fost liber. 

Marmota am prins-o si eu:))