Jump to content

Recommended Posts

Acum 14 ore, Lucian_M a spus:

O chestie: in Austria e musai sa iei vinieta lor sau m-a prostit ala de la benzinarie? Cica pentru tunel si autostrada.

Trebuie sa recunosc ca nu prea am inteles intrebarea ta... adica stii ca exista vinieta, ai vrea sa mergi pe autostrada dar nu stii daca trebuie sa iei vinieta?

Da, pentru autostrada si drumuri rapide (S-uri) trebuie sa ai vinieta care pt. moto costa cca. 5€ / 10 zile. Bineinteles, trebuie sa lipesti stickerul pe o parte fixa a motocicletei. Ideal este undeva pe o jamba, de exemplu, nu neaparat pe parbriz (sau depinde daca vrei neaparat ca apoi sa vada lumea din tara ca ai fost "p-afara" 😄 ).

Exista si vinieta online dar, din motive de protectia consumatorului, trebuie achizitionata cu o vreo 18 zile inainte de prima zi de valabilitate in cazul persoanelor fizice. Sau bagi la oha o firma si o iei direct ca important este numarul de inmatriculare.

Anumite tuneluri sunt cu plata si platesti chiar daca ai vinieta. Dar mai toate, mai ales cu moto, merita ocolite pe sus, pe pas, ca e drumul frumos, nu te afumi in tunelul lung si pierzi doar cateva minute.

parca austriecii ziceau ca e interzis pe parbrizul mobrei (se poate muta prea usor pe alta mobra), avea si pe louis un sport de palstic cu soricei care se prindea pe jamba ca sa poti pune vinieta. 

Acum 4 ore, KHK a spus:

Trebuie sa recunosc ca nu prea am inteles intrebarea ta... adica stii ca exista vinieta, ai vrea sa mergi pe autostrada dar nu stii daca trebuie sa iei vinieta?

Chiar că nu ai înțeles, dar nici eu nu am dat toate detaliile: NU îmi place pe autostradă, nu intru decât dacă nu am încotro. Dacă intru, e normal să plătesc.

Anul trecut am luat electronică, de la primul OMV.

Edited by Lucian_M

Ei n-au inteles, da’ nici tu nu esti departe. Ti-a zis KHK mai sus ca, pe langa autostrazi, exista niste sectoare de drum pentru care e obligatorie vigneta. Informatia e disponibila pe siteul autoritatii de la ei. Ajungi la ea in cateva clickuri

Păi așa am zis și eu, că ăla de la benzinărie a afirmat că trebuie pentru anumite tuneluri și autostrăzi. Eu pe autostradă nu intru, deci am luat-o să nu primesc amendă pentru vreun tunel. Deja discutăm aiurea despre un lucru simplu.

Austria, 2019, motor inchiriat, seara, ploaie torentiala, ratez o incadrare si ajung pe autostrada vreo 10-15 km. 

Stiind ca nu am vigneta, ca au camere peste tot pe autostrazi si crezand ca scaneaza si numerele in zonele de intrare/iesire pe autostrada, respectiv emit automat amenda, am intrat in primul peco si am cumparat vinieta.

Evident tardiv daca ar fi avut sistemul respectiv, dar am zis ca macar atat sa fac.

Cand am ajuns la centrul de inchiriere ca sa predau motocicleta, mi-a explicat omul ca singura varianta in care as fi putut lua amenda ar fi fost sa fiu oprit de politie pe sau la iesire de pe autostrada, unde ar fi constatat lipsa stickerului.

So, din ce mi-au zis cei de la centru:

In 2018 si 2019, Austria nu avea un sistem electronic de supraveghere (camere fixe, respectiv camere mobile) interconectat cu baza de date a cumparatorilor de vigniete, asa cum avem noi in Romania de f multi ani. 

Se lucra la treaba asta. Nu stiu care este stadiul proiectului acum.

Asta echivala cu faptul ca nu puteai fi depistat in mers daca ai vigneta sau nu, prin simpla scanare a placutelor. 

Din cauza asta vignetele trebuia puse la vedere. Ca sa fie usor verificate optic de politie/alte autoritati in momentul in care esti oprit. 

Oricum, la 5E pentru 10 zile, pretul este simbolic pentru timpul castigat pe autostrazi atunci cand ai de scurtat serios.

Pentru cei care planifica ture in Alpi, mentionez si aici ghidul de ture pe care eu il consider cel mai complet dpdv al cantitatii si calitatii informatiei continute:

11.thumb.jpg.27c59666da0f6c95631515e34b1c4ddc.jpg

Se gaseste de cumparat la Louis - MOTORRAD TOURENATLAS ALPEN

Edited by _Raul_
La 07.08.2020 la 16:20, Lucian_M a spus:

Eu pe autostradă nu intru, deci am luat-o să nu primesc amendă pentru vreun tunel. Deja discutăm aiurea despre un lucru simplu.

Pai iata dovada ca nu discutam aiurea, ai sansa sa te informezi corect si sa scutesti cei 5€, ca vad tot n-ai inteles: tunelul daca nu este pe o autostrada, nu are nicio treaba. Doar nu crezi ca iti trebuie vinieta la un tunel oarecare de pe un drum "judetean" 🙄

La 07.08.2020 la 19:30, _Raul_ a spus:

Asta echivala cu faptul ca nu puteai fi depistat in mers daca ai vigneta sau nu, prin simpla scanare a placutelor. 

Din cauza asta vignetele trebuia puse la vedere. Ca sa fie usor verificate optic de politie/alte autoritati in momentul in care esti oprit. 

Ai inteles tu ceva dar nu chiar complet. Adica, da, la moto asa era pana in 2018.

Pentru masini, Austria are de mult un sistem destul de performant de supraveghere pentru viniete. Doar ca nu pe baza numarului, ci pe baza stickerului de pe parbriz. De aceea stickerul trebuia lipit intr-o anumita zona a parbrizului. Apoi, sistemul stia sa recunoasca daca vinieta nu era lipita (ci doar pusa acolo, cum multi au fost destepti si au facut si au luat amenda) sau daca era relipita (a patit un prieten care si-a schimbat parbrizul si, in loc sa ceara una noua, gratuit, s-a chiunuit si a lipit-o, evident prost, pe cea veche).

Din 2019 a aparut sistemul de viniete online care functioneaza foarte simplu si din aplicatia ASFINAG (administratorii autostrazilor). De asemenea se poate opta pentru plata automata a taxelor pentru acele tuneluri unde se plateste taxa. In paralel insa s-a pastrat, pentru cei mai traditionali, si sistemul cu viniete tip sticker.

Într-adevăr au fost lucruri care nu le-am știut despre traseu pentru ca nu am avut timp de studiat .Da nu am avut casti de touring.Motivul este ca am 5 casti si din nou nu am stat sa imi bat capul cu tipul castii.Eu am vazut destui toureri cu casti integrale.Dar ajuns acasa mi-am cumpărat si casca de touring Scorpion adx si sistem de comunicare Sena 10 r Nu am apucat sa imi cumpăr casca pentru ca am mers destul de mult cu cealaltă moto K1200s si cu asta chiar nu se potrivea casca de touring.

Legat de vinieta,nici despre asta nu am știut unde sa o pun ,asa ca am pus-o unde am crezut eu de cuviință, dar nu ma întrebat nimeni nimic.Eu indiferent de tara în care merg cumpar vinieta sau platesc taxa de drum sau ce o fi pentru ca nu stiu nici pe unde ajung si nu vreau sa imi bat capul pentru 5 sau 10 euro