Jump to content
Ice-D

Audi a6 c7 vs Infinity Q50

Recommended Posts

Pai nu compari modelele , doar cam cat te-ar costa .

Daca iti cautai o masina sa o ai pe viata , poate avea sens preocuparea cu fiabilitatea . 

Pentru o masina care sa aiba ceva placut in look (int/ext ) si sa fie ceva diferit de cutiile obisnuite , Giulia  face sens pe termen scurt.

Posted (edited)

Ai dreptate, insa partial. Orice om, sarac sau bogat cauta sa nu-l lase masina in drum,corect,nu? Eh, asa am cumparat honda, simpla si fiabila.

Acum insa, treaba sta diferit. A spus corect adidas, nu poti si cu bigudiul in poponeata si cu sufletul in rai. La fel si bigfoot, ca's prea perfectionist,asa este.🙃

Din lista facuta de mine, se vede ca s axat pe pretentii, altfel, imi trageam o skoda sau passat si pa.

Ps:tin masina mult timp.

Edited by Ice-D

Posted (edited)
11 hours ago, john17 said:

Cacayene de săraki. :crack:

Iegzakt, ma mai coafeaza faptul ca pe unele piese mai scrie Porsche :)))

Ice, am vrut sa-ti zic si eu de Alfa, dar am zis ca-mi sare lumea-n cap. Giulia e un fel de Monica Bellucci.

Edited by adidas

Este prea scumpa addidas, nu sunt dispus sa cheltui suma respectiva.

Sunt dispus la 7-8k si mai jos.

Monica Belluci? Vezi ca avem o Belluci in varianta motociclistica pe forum, poate imi recomanzi ceva dupa chipul si asemanarea ei,😎 dar sa nu fie iveco, ca-mi dau delete la cont daca se prinde.😂

Of of ... daca ai fi pus bugetul de la inceput ...

Adica tu vrei masina din gama premium si mai noua de 2013 si doar cu 7-8k ...si sa nu mai necesite mari cheltueli ...cam pe veci...

Chiar si pentru prerurile de pe piata britanica , ai niste fantezii de facut bani prin vanzare de carti pentru copii.

Haudi mare la pretul ala e ca si carutele similare de pe olx la 5k , alergate de toti sefii de trib.

Abia acum a ajuns topicul la nivel de fun.

Dap, acum am priceput si ce seria 7 iti permiti.🤣

Stai flex goe, serios. Capabailitatile mele financiare nu intereseaza pe nimeni,nu mai mult decat vreau eu. Cu toate ca nu ma caracterizeaza, daca te tine pul@, punem amandoi aici 2 hartii. Se vedem, se compara covrigul cu stetoscopul?🤔

LoooL

Pai aia era intrebarea , de ce flexare si fite cand bugetul alocat e atat de mic ?...

Nu cred ca te-a fortat nimeni sa scoti pasarica cu seria 7.

Logan scrie pe tine , dar fitzele iti ies din piept  precum creatura Alien si o sa asimilezi un haudi , precum The Borg.

Posted (edited)

Am zis ca imi face cu ochiu, ca imi place,dar nu. Oricum era pana in 7k acea masina,ceva gen.

Daca 7-8k este un buget mic, te invit respectos sa vedem daca chiar asa este, pune jos foaia.

Inteleg, nguyen si einstein lucreaza in tara, cu ei iti permiti. Hai sa vedem daca si cu mine. Asa mai vedem si noi daca 7-8k este buget mic si ce imi permit.

Pana mea,grow up!

Edited by Ice-D

Posted (edited)

Sunt destul de grown up sa stiu cum sa scot cei mai bun in voi , cand am chef.  Ai dovedit cat de matur esti cand ai pus foaia jos.

Pe @einstein1984 l-am facut muci ca o favoare ...poate poate ii cade fisa cat de ridicol e cand se tot ufla tarata in el ca e mare injiner realizat in groapa de gunoi Vacaresti...si cu rate la banci .

Pentru ca tu esti cu stetoscopul in uk , bravo !  La cat mai multe foi pe masa ! 🤣🤣

Dar se pare ca stetoscopul nu te protejaza de cocalarism .

7-8 k e buget ok pt un Civic 1.8 benzen aspirat ...si la limita pt un Accord 2.0 benzen ...dar pentru masini premium este cocalarism.

Edited by goe 75

Posted (edited)

daca iti permiti, dc nu iti iei un cotet d-asta premium nou si nu mai trebuie sa iti faci griji pt fiabilitatea lui cel putin 5 ani mai ales ca ai si posibilitatea sa extinzi garantia (stiu ca BMW are un astfel de program)

Intreb de curiozitate :)

Edited by Cavaleru

Ati dat-o in balarii. Stiu un tip cu 3 milioane de euro in cont in banca care merge cu o vechitura de Nissan Qashqai si si-a schimbat singur sticla de la oglinda retrovizoare sparta in fata casei de 1.5 milioane de euro (din suburbiile Parisului). L-am intrebat de ce nu isi ia o masina mai buna si a zis ca il doare'n pix de masini, atata timp cat merge si e sigura (adica motor, frane si lumini in buna stare) ii e suficient, banii ii cheltuie pe alte chestii.

Dar pe la noi e moda sa stai cu BMW-ul parcat pe trotuar in fata blocului si sa faci foamea. Fiecare cu pasarica lui.

Adica milionaru nu avea pretentia sa fie si premium si sa merga la infinit fara reparatii si la bani putini ...deci e vorba de altceva. 

Acum 12 minute, AdrianB1 a spus:

Ati dat-o in balarii. Stiu un tip cu 3 milioane de euro in cont in banca care merge cu o vechitura de Nissan Qashqai si si-a schimbat singur sticla de la oglinda retrovizoare sparta in fata casei de 1.5 milioane de euro (din suburbiile Parisului). L-am intrebat de ce nu isi ia o masina mai buna si a zis ca il doare'n pix de masini, atata timp cat merge si e sigura (adica motor, frane si lumini in buna stare) ii e suficient, banii ii cheltuie pe alte chestii.

Pai asta e esenta, e alegerea lui. Poate acel om prefera sa investeasca in imobiliare spre ex,orice altceva. Cine suntem noi sa il judecam?

Acum 40 minute, Cavaleru a spus:
Acum 12 minute, AdrianB1 a spus:

Dar pe la noi e moda sa stai cu BMW-ul parcat pe trotuar in fata blocului si sa faci foamea. Fiecare cu pasarica lui.

Asa este, cineva trebuia sa o spuna si pe asta, fiecare cu ce il doare. Repet, este treaba fiecaruia cum alege sa-si cheltuie banii.

Acum 2 minute, goe 75 a spus:

Adica milionaru nu avea pretentia sa fie si premium si sa merga la infinit fara reparatii si la bani putini ...deci e vorba de altceva. 

Ce iti place sa o dai din cola in fanta, poate bmw ul tau nu are nevoie de raparatii, ca sta. Dar asta a fost si scopu',nu? Sa vada lumea cine e goe😂 Ca tot veni vorba de cocalarism si snobism. Oricum, e treaba ta.

Favoare,catre cine? Vezi ca in viata, favorurlie se intorc si in funtie de noroc, dor. Poate nu sunt atat de fraieri pe cat crezi😁

Acum 42 minute, Cavaleru a spus:

daca iti permiti, dc nu iti iei un cotet d-asta premium nou si nu mai trebuie sa iti faci griji pt fiabilitatea lui cel putin 5 ani mai ales ca ai si posibilitatea sa extinzi garantia (stiu ca BMW are un astfel de program)

Intreb de curiozitate :)

Nu fac prostia asta, am alte lucruri mai importante de facut cu banii si nu detaliez, este treaba fiecaruia cum alege sa-si cheltuie banii sau cat doreste sa cheltuie pe un fier.

Daca tot esti aici, te rog frumos, fie tu sau @adidas, inchideti sau stergeti topicul. A ajuns 8000 de lire sa fie buget slab in uk, un jaguar xf 2.2 din 2015, 80-120k mile, este un rahat de masina si cate altele pe langa ea.

Zau, mi-e scarba!

Posted (edited)

Masina mea e in garaj , nu e in fata blocului , deci nu vede nimeni nimic.

La mine s-a intamplat sa fie bmw cu toate ca era cam 4 din 5 pe lista . Am fost presat de timp sa aleg pe cea mai buna dnitre cele cateva vazute in cateva zile de alergat prin Ger. 

Atunci cand mi-a trecut prin cap prima data un bmw seria 5 , mi-a sarit tot forumul in cap ca daca bugetul nu e pe la 15k sau mai mult,  e cocalareala ...si dupa ce am vazut mai multe bucati s-a adeverit ...si am renuntat la ideea de premium, trecad pe lista VAG la 1,2,3 , bmw la 4 ( doar seria 3 ...)si Honda pe 5.

Asa ca te chinuiesti in zadar sa ma faci la fel de cocalar ca pe tine ...si chiar daca reusesti tot tu iesi mai rau , pentru ca tu esti ala cu stetoscopul pe gat

Edited by goe 75

Posted (edited)

Acum 1 oră, goe 75 a spus:

Masina mea e in garaj , nu e in fata blocului , deci nu vede nimeni nimic.

Am inteles. Mai voalat asa, cei care si-o tin in fata blocului sunt niste saraci,ok.😉

Citat

La mine s-a intamplat sa fie bmw cu toate ca era cam 4 din 5 pe lista . Am fost presat de timp sa aleg pe cea mai buna dnitre cele cateva vazute in cateva zile de alergat prin Ger. 

Atunci cand mi-a trecut prin cap prima data un bmw seria 5 , mi-a sarit tot forumul in cap ca daca bugetul nu e pe la 15k sau mai mult,  e cocalareala ...si dupa ce am vazut mai multe bucati s-a adeverit ...si am renuntat la ideea de premium, trecad pe lista VAG la 1,2,3 , bmw la 4 ( doar seria 3 ...)si Honda pe 5.

Preturile in UK sunt foarte diferite de DE, apoi mai este si mot ul strict, cu istoric desfasurat,mai am si timpul oarecum de partea mea. Apoi, mai conteaza si anul achizitiei, cand te-ai uitat de acel seria 5. Cocalareala in ce sens? Erau chele sau ce? Seria 3 nu e premium? Parca asta sustineai asa vehement.

Citat

Asa ca te chinuiesti in zadar sa ma faci la fel de cocalar ca pe tine

Nici macar nu ma stresez, dar ti-a scapat evidentul. 

Citat

...si chiar daca reusesti tot tu iesi mai rau , pentru ca tu esti ala cu stetoscopul pe gat

Eh si cu tine acum, ti-e frica ca reusesc? Deci, daca unu' are mai multa carte decat tine, iti poti bate pl de el linistit, am inteles.🙂 Tot la fel o aplici si cu userul @einstein1984, ok.

In conditiile astea, ii rog pe toti cei cu studii superioare sa si dea foc la diplome,ca picati de cocalari. Ideal ar fi sa fim cu totii tiristi, numai asa suntem perfecti si ne intelegem omeneste.🤡

Acum 4 ore, goe 75 a spus:

Pe @einstein1984 l-am facut muci ca o favoare ...poate poate ii cade fisa cat de ridicol e cand se tot ufla tarata in el ca e mare injiner realizat in groapa de gunoi Vacaresti...si cu rate la banci . 

Ca el sunt milioane de romani, dar nu trebuie sa razi de ei, doar pentru ca tu esti dispus sa faci un ban in plus, dar foarte diferit, ce-i drept.

Einstein poate oricand sa-si ia ced+atestat si sa o arda flower power pe aici, pe cand invers?!

Sper sa nu mai purtam conversatii de genu,zau.

Edited by Ice-D

Posted (edited)

Ha !  Sunt tone de oameni cu diplome, dar  care nu se rup in figuri ca voi . Nu am treba cu aia . 

Tintesc doar genul vostru ...care joaca pe etalate...

Edited by goe 75

Viata a fost mereu un joc pe etalate, invata sa pierzi cu demnitate.😊

Pai eu am cedat . Sa fie un semn?

Era o zicala , nu?

😂🤣

Posted (edited)

Daca nu beti si o bere, n-ati facut nimic.

Edited by adidas

Acum 10 ore, Ice-D a spus:

7-8k si mai jos

Muhahahaha!!! Buget numa' bun pt un Sandero, nici de Duster n-ajunge dar visezi la finetti... 

Acum 8 ore, AdrianB1 a spus:

Stiu un tip cu 3 milioane de euro in cont in banca care merge cu o vechitura de Nissan Qashqai 

Eu știu un lefegiu corporatist cu un coșcoi nu chiar vechitură și un milionar în € care merge de regulă cu un Tico... 

Acum 1 oră, adidas a spus:

Daca nu beti si o bere, n-ati facut nimic.

Te rog eu mult sa stergi topicul,apreciez.

Posted (edited)

Doamne fereste ce a ajuns acest topic.

Cata frustrare si cata prostie + lipsa unei personalitati definite zace intr-o oarecare parte a romanilor........pacat.

1. NU TREBUIE sa ne comparam. Oamenii sunt diferiti ca atitudine educatie experienta de viata si evident hobby-uri.

Faptul ca nuj ce milionar are un rahat de masina NU este relevant decat pentru el. Poate ca omul ala merge in multe croaziere, poate ca omul ala vede condusul ca o "pedeapsa" necesitate si atat. poate ca ii place sa traga tata la masea si merge cu taxi-ul 50% din timp. Faptul ca este milionar si ca are o pocnitoare de Qascai este absolut irelevant.

Dau un exemplu mai normal, un fost coleg de birou cheltuia 2000ron LUNAR pe bere si tigari, si inca are o Skoda Octavia 2006 1.6fsi intr-o stare deplorabila. Omul nu e sarac, dar are alta perceptie asupra vietii, alta experienta de viata , alta educatie si alte nevoi decat mine. El imi spunea tot timpul, ba tu esti nebun ma 2200lei impozit + 1000ron asigurare anuala la 3.0 la ce ai nevoie de asa ceva? Simplu eu NU ma ating de bautura, nu fumez, fac 80% mai multe drumuri decat el si imi place sa stiu ca ii mananc pe 70% din participantii la trafic (inclusiv cu remorca cuplata) atunci cand am nevoie sa depasesc un idiot adormit sau cand trebuie sa ies dintr-o situatie de rahat, decat sa franez si sa ma supun unei constrangeri mai bine folosesc rezerva de putere ii dau talpa si evit situatiile neplacute,nu e vorba de top speed e vorba de un confort  psihic, sa nu stai sa te constranga toti adormitii de pe soselele patriei. Pentru mine condusul de moto sau auto este o placere, nu este o pedeapsa sau o datorie.

I-am spus colegului tu esti bogat 2000lei x 12 luni............platesti 12 ani impozit la o masina serioasa, sau platesti 7ani impozit cu reparatiile aferente, doar din cheltuiala ta pe tigari si bautura intr-un singur AN. Cand i-am dat argumentul asta, fara sa il judec, eu doar i-am raspuns la intrebarea : Cum de pot eu sa dau 2200ron impozit + 1000ron asigurare...........raspunsul lui a fost......mda, asa e, dar tot nu ma las de tigari si bautura.

Foarte bine, oamenii sunt diferiti si trebuie lasati asa, nu trebuie sa copiem ce face vecinu', mai rau e cand judecam ce face vecinul. Adica atunci cand judeci ca unu cu masina de lux sau premium este sarac pentru ca tine masina in fata blocului, apoi prietene ai o problema mare.............tu esti ala defavorizat si judeci prin pisma ta...........poate ca ala cu masina de lux in fata blocului nu se sperie de 1000de euro la vopsitorie o data la 2 ani din cauza micilor atingeri..........te-ai gandit la asta? Cine e "saracul" ?

2. @Ice-D frate esti mult prea  paranoic/speriat/dramatic, se strica, foarte bine, fuck it, o repari si dai in ea ca surdu' in clopot pana se strica a doua oara........care e problema? Indiferent de suma de bani pe care o aloci unui vehicul. Live your life. Te chinui in alta tara (nu te fac sarac, nu o zic in sensul asta, dar e de rahat in UK, sau asta a fost opinia mea ca viata sociala) bucura-te ma da-o naiba de intretinere. Eu in 8000de lire mi-as lua un 508 2.0hdi 180 de cai 400nm, super full intretinut si as termina toata cacealmaua. Ce imi e 508 2.0hdi, ce imi e seria 3 320d, same shit dinamic vorbind, scaune mai confortabile in 508, izolare fonica la fel de buna (geamuri laminate), spatiu mai mult si posibilitatea de a lua teapa este mult mai redusa............+ ca 2.0hdi da lectii de fiabiliate unui N47................dar ma rog fiabiliatea este ca si religia, discutabila, eu consider ca daca se strica o repar si aiae, end of subject. Asta am invatat-o de la R1200R :))) pana la urma placerea nu are cost. Daca as schimba as lua ori R1250R ori Tuono 1100 (desi tot catre cardan trag).

3. Categoriile socio-profesionale. Nu il cunosc, dar faceti misto aiurea de Einstein1984.

Doar la noi in RO am vazut asemenea invidie oftica si mancatorie din partea celor infeiori tie ca si statut socioprofesional.

Cat timp am lucrat in UK ca inginer la Ford deci "un amarat de imigrant est european" am fost respectat de ma simteam prost stanjenit de imi venea sa intru in pamant, oameni in varsta british si nu numai care erau mecanici sau personal non Tesa, stateau "drepti" in fata mea (fara ca eu sa fiu dur sau impunator prin atitudine) cand veneam sa cer(ploiticos) statusurile lor asupra unor situatii pe care le aveam de gestionat si raportat la nivel global (worldwide). Intr-o tara ca UK zicala cine are carte are parte poate fi adevarata.

EEEeeeee Bo$$ule, am ajuns si la constructorul nostru de la MiLogeni, pe o functie ok, mai aveam de facut drumuri la fabrica pentru a vedea diverse stadii ale anumitor piese ajunse la noi pentru analiza, piese de la vehicule din nordul Africii, Israel si America de Sud, ce aveau acelasi tip de problema ( nu intru in detalii nu are rost ). Evident trebuia sa fac rapoarte cu probleme depistate de mine in baza anumitor citiri de date si sesizari,(global) asftel piesa ajungea la fabrica pentru a vedea cauza defectului. BUN. 

Asta care trebuia sa faca analiza si sa imi dea situatia pieseleor pe caprarii ale caror cauze de defect trebuiau descifrate, avea oftica pe "bucuresteni" si pe "inJinEri". Baiatul asta X se dadea important ca nu are timp ca nu poate acum ca plm si fac eu drumul B-fabrica de 2x (luni si marti) ca prostul am zis sa il iau finut, nu a mers, am intrebat cum pot sa ajut.........nimic.

Bai pana nu i-am zis direct (miercuri) pe fata: Bossule nu te mai eschiva, pune mana si elucideaza cauzele tehnice de defect ale acestor 4piese pana Vineri la ora 12:00 , altfel te bag in sedinta saptamana viitoare Luni cu seful tau + toti sefii  (nu din astia de "cartier/echipa" ma refeream la manageri ).....efectiv nu a mers, a facut asta o figura de parca statea la poza de bulentin.

De vorba buna si de "echipa" nu stiu, de "par" stiu imediat. 

A inceput sa bodogane ca ce vii tu sa imi zici mie ce sa fac...............I-am zis nu trebuie sa iti zic ce sa faci, EU pot sa fac ce faci tu, sigur nu cu aceeasi dexteritate ca si tine, dar o fac, oricum tu ai pierdut 2 zile aiurea Luni si Marti, deci e clar ca te dai umflat cand tu poti sa faci asta in 1-2zile, eu le fac poate in 5 zile DAR LE FAC, in schimb tu oare poti sa faci ce fac eu? Eu fara tine ma descurc, in schimb tu fara astia ca mine NU te descurci. Astia ca mine iti tin incarcarea pe post, tu nu poti sa imi tii mie incarcarea pe post nici daca ai avea bunavointa...............mama negru s-a facut ala.

Analiza in speta fiind foarte importanta din punct de vedere economic dar si din punct de vedere al sigurantei.........mai mult nu pot sa zic. decat ca in acele momente TIME IS MONEY era 100% adevarat...............stocuri, logistica, reprogramare uzina, atentionari uzine si furnizori, era mare bulgarele si crestea datorita acestui individ ofticat pe inJineri si pe bucuresteni.

Cu parere de rau in tara noastra frumoasa (pacat ca e locuita) sunt multi babuini de genul asta si se aplica in toate campurile muncii, inginerie, medicina etc.

Asta nu este decat rezultatul unui individ care vine dintr-o familie total lipsita de orizonturi si fara o educatie minima care NU il poate face pe individ sa aprecieze ce inseamna un sistem scolar si educational gratis.........ne fwtem pA ea dA scoala ca e gratis......da-o in mmmm ei.

Nu spun ca trebuie sa vii dintr-o familie de intelectuali ca sa poti aprecia scoala si pe unul care este peste tine ca studii (nu inseamna ca e dusmanul tau), dar o familie  cu bun simt si care stie sa aprecieze munca (inclusiv aia de jos), altfel "citeste" truda unei persoane care a studiat care facut un efort pentru a studia sau pentru a finaliza niste studii.

Englezu' apreciaza pA ai dreq 'telectuali  pt ca el se gandeste ca pe 'telectualul ala l-a costat scoala 40k (imprumut sau bani din familie), in schimbla noi.......ne bagam pwla in ea de scoala si ii consideram ratati pe aia "care are carte mancati-as ochelarii matale".........ce dreq nu vezi ca dA la atata carte te-ai imbolnavit, ti-ai pus ochelari, al dreq prost............mai pune si tu mana pA cartea aia si faH niste cornete dreq..........lasa cititu' ca face rau la hochi.

Munca de jos ORICINE o face, munca de jos se poate face pana la o anumita varsta. Munca intelectuala NU oricine o face, iar munca intelectuala se poate practica LEJER pana la pensie..................ce dreq mai conteaza Ca Cocalarii Hare memorie si viata scurta Bo$$, vorba aia "DAcat intelectual toata viata mai bine  bomabrdier 10-15ani"

Degeaba ai bani daca esti lipsit de orizonturi, daca nu stii sa traduci o situatie de viata.

Degeaba ai bani daca la restaurant vorbesti tare, ragai, razi ca prostu sa se auda pana la bucatarie, sau dai pe google translate discret cuvintele din meniu.

Degeaba ai bani daca pentru tine Gioconda este actrita de filme porno sau Einstein este fotbalist,. vei ramane un superficial cu o durata de bunastare limitata de propria ignoranta asupra INFORMATIEI pe care din scoala o iei ca baza de plecare, dupa cum se stie, un om informat este un om puternic. Odata ce ai baza informatiei poti aprofunda.................in schimb cand tu dai pe google translate, ce rost are sa cauti in carti straine pentru aprofundarea unui subiect anume.................."mai fah dreq niste cornete din cartea aia".

Edited by Bigfoot

Acum 9 ore, Bigfoot a spus:

Einstein este fotbalist

Daaa? :huh: Ei bine, asta explică niște chestii! :crack:

la asta se referea 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...