Sari la conținut

Semnal Vodafone


Postări Recomandate

Am o problema cu semnalul Vodafone cand ajung prin locuri mai putin circulate. Inclusiv prin Bucuresti, de multe ori ma trezesc cu -80 sau chiar -90 dbm. Asta inseamna cam 3 linii, dar vad in aplicatii de profil cum telefonul tot sare de la un turn la altul, consumand si baterie aiurea.

 

Initial am crezut ca e vina setarilor (APN), apoi a telefonului, apoi a cartelei. Le-am eliminat rand pe rand si am ajuns la concluzia (provizorie) ca ar fi de la ei, de la Vodafone. Pur si simplu au ceva setari de quality of service sa prioritizeze pe cei cu abonament in detrimentul celor cu cartela.

 

Ultimul experiment, undeva pe malul Dunarii, 3 telefoane Vodafone: Sony cartela, Samsung cartela, Huawei abonament. Semnal: -110 dbm 3G (0 linii), -100 dbm 3G (o linie), -90dbm 4G (3 linii).

 

S-a mai confruntat cineva cu probleme de genul? Care ar fi cea mai buna solutie pentru acoperire 3G cat mai mare in tara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ai dreptate. Tocmai ma uitat aici la cateva zone de interes:

https://www.aisemnal.ro/home

 

Si intr-adevar pare ca Vodafone sta mai prost fata de restul. Iar Telekom pare ca are acoperirea cea mai buna 4G.

 

Legat de experimentul meu de mai sus, am sunat sa confirm si am aflat ca Huawei-ul ala era de fapt Digi, nu Vodafone :))

 

 

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Digi vine tare din urmă. Investește la greu in retea iar după ce va cumpăra si Telekom si isi va rezolva astfel limitările de spectru va fi leader de piață. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din câte cunosc eu, Digi sunt pe barba lor ce ceva timp. Poate dacă cei la la Vodafone foloseau echipamente Ericsson...aveai alta părere despre ei acum :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o chestie pe care am observat-o, tot asa, semi-empiric, e ca la telefoane dual-sim cu ambele cartele inauntru, semnalul e vizibil mai prost la cartela principala. E de la telefon sau e de asteptat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...