Sari la conținut

Omologare anvelope 150/70/R17 CB500X 2019


Proiect omologare amvelope 150/70/R17  

3 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Salut,

Am facut acest topic in vederea posesorilor de CB500X 2019.
Vreau sa omologhez o noua dimeniune de anvelope pentru modelul 2019 Honda CB500X. Am sunat la RAR si costul testelor necesare omologari sunt 2000 RON, cam doua amenzi daca ai anvelope de dimeniune incorecta + anvelope corect ca sa poti sa-ti recuperezi talonul.

image.thumb.png.cd1916d7affa178d6797488b53a50b7b.png

 

Din cate stiu eu, am uitat sa intreb cand am sunat, o data omologate se pot adauga fara acel cost de 2000 Ron si la celelalte motociclete, acelasi an si model. 

 

Ar fi interesat careva sa facem cheta pentru a plati testarea? Ca sa putem aduga noile dimeniuni in cartea auto si sa nu avem probleme in trafic sau la ITP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Sunt omologate in Portugalia 

2. Nu am mers ca m-au descurajat baieti de Motorteam. Mi-au zis ca s-au ridicat multe taloane moto pe tema dimensiunilor. Ca urmare i-am vazut pe cei de la RAR oprind moto. Nu stiu ce verificau ca nu m-au oprit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

am avut aceeasi chestie cu un golf 3, nu aveam in carte trecut decat o dimensiune de anvelope.

Am cerut celor de la porche bucuresti nord, o hartie cu dimensiunile pentru modelul meu de masina, le-am dat si seria de sasiu.

Am primit o hartie cu dimensiunile respective si trebuia sa ajung la rar ca sa mi le treaca in carte pe baza respectivei harti/dovezi/certificare a producatorului.

 

poti incerca aceeasi schema, daca producatorul a omologat modelul si cu alta dimensiune decat ce ai tu in carte, omologarea aia ar trebui sa fie valabila la nivelul intregii europe. drept urmare ar trebui sa poti trece in carte marimea respectiva in baza unei hartii justificative. intereseaza-te de chestia asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Cavaleru a spus:

Salut,

am avut aceeasi chestie cu un golf 3, nu aveam in carte trecut decat o dimensiune de anvelope.

Am cerut celor de la porche bucuresti nord, o hartie cu dimensiunile pentru modelul meu de masina, le-am dat si seria de sasiu.

Am primit o hartie cu dimensiunile respective si trebuia sa ajung la rar ca sa mi le treaca in carte pe baza respectivei harti/dovezi/certificare a producatorului.

 

poti incerca aceeasi schema, daca producatorul a omologat modelul si cu alta dimensiune decat ce ai tu in carte, omologarea aia ar trebui sa fie valabila la nivelul intregii europe. drept urmare ar trebui sa poti trece in carte marimea respectiva in baza unei hartii justificative. intereseaza-te de chestia asta

Motocicleta nu are omologate alte dimensiuni pe site-ul producatorului, asa era usor. Le-am scris celor de la Honda, dar inca nici un raspuns. Am vb cu cei de la reprezentanta Honda Bucuresti, si mi-au ca trebui sa fac testele de dinamica. In Portugalia si-au inregistrat alte dimensiuni dar acolo aparent este o procedura mai simpla si mai putin costisitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, raducu_haiducu said:

110/80/R19 + 160/69/R17. Vreau sa adaug 150/70/R17 deoarece vreau niste anvelope mai off-road cum ar fi TKC80 sau TKC70 ROCKS. 

De fapt pe spate ai 160/60/R17. Daca pui 150/70/R17 o vitezometrul nu o sa iti mai indice viteaza corecta. Teoretic o sa iti creasca viteza in mers cu aproximativ 5 Km/h. In plus, cum se aseaza pe janta? Oara sta bine? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Zven a spus:

De fapt pe spate ai 160/60/R17. Daca pui 150/70/R17 o vitezometrul nu o sa iti mai indice viteaza corecta. Teoretic o sa iti creasca viteza in mers cu aproximativ 5 Km/h. In plus, cum se aseaza pe janta? Oara sta bine? 

 

1. Ai dreptate cu vitezometru, pe de alta parte motociclete de fabrica nu sunt calibrate 100% cu viteza reala a motocicletei

2. Janta soate actuala are 4.5 inch si conform primului chart care l-am gasit la un search pe google,https://ridewrightwheels.com/pages/motorcycle-tire-wheel-fitment-chart, 150/70 si 160/60 se potrivesc pe dimensiunea jenti. Ar trebui sa stea bine

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 minutes ago, raducu_haiducu said:

1. Ai dreptate cu vitezometru, pe de alta parte motociclete de fabrica nu sunt calibrate 100% cu viteza reala a motocicletei

2. Janta soate actuala are 4.5 inch si conform primului chart care l-am gasit la un search pe google,https://ridewrightwheels.com/pages/motorcycle-tire-wheel-fitment-chart, 150/70 si 160/60 se potrivesc pe dimensiunea jenti. Ar trebui sa stea bine

Nici un autovehicul/motocicleta nu este calibrata la viteza reala. Majoritatea au ceva km/h mai putin decat in realitate. 

Ar trebui nu cred ca este suficient. Si inafara de asta o sa ii schimbi ciclistica. Asa am zis si eu cand aveam 160 pe bandit(asa l-am luat), si nu mi se parea sa sta cauciul aiurea, si dupa ce am pus 150(ce scria in carte) hopa, stai ca sta mai bine pe curbe, se inclina mai usor etc etc.  Daca japonezu a pus ceva pe motorul ala cred ca stie el ce a facut. 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Zven a spus:

De fapt pe spate ai 160/60/R17. Daca pui 150/70/R17 o vitezometrul nu o sa iti mai indice viteaza corecta. Teoretic o sa iti creasca viteza in mers cu aproximativ 5 Km/h. In plus, cum se aseaza pe janta? Oara sta bine? 

 

Typo cu 169

Editat de raducu_haiducu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...