Sari la conținut

Honda Hornet 2007 pc 41 curge antigel când se încălzește


Postări Recomandate

Salutare ! 

De curând am achiziționat un hornet pc 41 cu putini kilometrii ( aparent ) și ceva probleme . Acum o săptămână am luat motorul , am făcut schimb de ulei (Bel Ray 10w40, poate ajuta pe cineva dacă e curios cum merge pot să spun că excelent ) însă de cum l-am luat am observat că se încinge foarte repede , boon... Am cumpărat 3 litri de antigel pentru motocicleta și am desfăcut radiatorul , l-am curățat suflat ,la fel și instalația . Menționez că am găsit depuneri in radiator . Apoi problema a încetat să mai persiste . Astăzi am ieșit cu noua jucărie la o tura lunga( de se întinde până poimâine ) și când m-am oprit aproape de finalul călătoriei am observat că da antigel afara pe la furtunul din vasul de expansiune , motorul având 102 grade când l-am oprit . Menționez că bolborosea cumva instalația când l-am oprit . Boon.... Am băgat niste apa (vreo 150 ml că doar am.pus antigel pur ) si am continuat până la cazare încă 50 de km , când am ajuns aici , la fel , a golit vasul de data asta . Motocicleta am luat o cu power commander 3 , fuel ignition ,speedhealer ts 4 , evacuare completa leovince sbk și alte drăcovenii care am zis că o să îmi facă viața mai frumoasă . Apai mai am de băgat încă vreo 700 de km până acasă și un drum lung ... La ce sa mă aștept ?! 

 

Editat de 2wheels
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, taong_mapagbiro a spus:

Antigelul nu se pune niciodata concentrat 100% ...nu mai raceste motorul . 

Sper ca a fost doar greseala de exprimare ! 

 

unele antigele ca motul motocool mi se pare ca-s deja mixate. le torni si gata, nu stim daca e cazul pt colegul, sa ne spuna el.

eu nu ma pricep din ce a descris daca e din cauza ca-i nemixat sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am luptat doua luni cu problema asta. Am luat de la iftin si usor de schimbat pana la ultima componenta: buson, trmocupla, termostat. Era sa schimb si garnitura de chiulasa, dar n-a mai fost nevoie, se pare ca termostatul a fost de vina sau o problema cumulata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Trebuie verificat tot sistemul de răcire, poate fi orice, un radiator înfundat, termocuplă, termostatul, busonul radiator. 

Elementele în sine nu sunt scump, se potrivesc unele și de la auto. 

Mergi cu ea la cineva priceput în zona ta, care știe să repare motoare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut oarecum aceeasi problema la un 600rr.. in mers imi pierdea antigel pe la supraplin..

Putea fi busonul radiatorului, sau ceva mizerii, traseu obturat. 

Mi s a curatat instalatia, schimbat lichidul si acum merge brici, fara probleme, nimic inlocuit. Nici mizerie nu prea avea.

Mi s a mai spus ca in vas se completează doar cu apa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.08.2020 la 11:21, yo4hgx a spus:

Cat lichid ramane in vasul de expansiune dupa ce se termina “bolboroseala”?

Rămâne pe la semnul de "lower " sau sub 

Salutare ! Revin cu un feedback după 3 zile de călărit nonstop scumpa mea motocicleta . Când am deschis acest topic eram tot panicat pe la 300 km de casa prin tara și mă temeam că nu apuc sa termin tura alaturi de colegi . Ieri și astăzi nu s a mai întâmplat să curgă apa din cauză că l-am dus maxim 95 de grade . Acum când am ajuns acasă l-am încălzit iarăși să vad daca persista , a mai picurat câțiva stropi pe furtunul de supraplin din borcănel . Uleiul e curat , e la același nivel chiar și după o mie și ceva de km parcurși in astea 3 zile . Ce am observat chiar si pe Transfăgărășan unde au fost aprox 15 -18 grade ...la vale cu motorul la relanti apa urca , însă cum îl băgam în viteză , scădea repede . O sa urmeze sa desfac pompa de apa și termostatul sa vad in ce stare sunt dar și bușonul mi se pare suspect , când picura apa pe furtun , am apasat repetat pe bușon și parcă se intensifica procesul . Ideea e că ajunge să fiarbă destul de greu  ( am mai avut 2 in trupa , am comparat temp. cu ale colegilor și al meu era cel mai scăzut ).

Sper sa găsesc problema și o sa revin cu un verdict . 

P.S. când am desfăcut radiatorul am găsit depuneri serioase pe acolo ... 

Și DA am pus antigel concentrat... Însă acum cu pierderile cumulate , a intrat cam 400 ml de apa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, l.u.v a spus:

Mergi cu ea la un mecanic moto să verifice traseul

Am descoperit problema ... Este bușonul de la radiator , am probat unul de pe același model și nu mai curge 🙂 . Aștept comanda cu bușonul original 🥳

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...