Sari la conținut

recomandare motocicletă


mARIVS
 Share

Postări Recomandate

Salutare colegi,

Cred că deja v-ați plictisit de această întrebare, dar îmi încerc și eu norocul. Mai întâi câteva despre mine: am 35 ani, permis categoria B din 2004, 1.75 m, 85 kg și caut motocicletă SH pentru mers la birou/plimbări ocazionale de weekend prin zonă. Soția nu prea vrea să audă de motocicletă, poate o voi convinge pe parcurs, deci nu voi avea pasager (în mare parte). Ce clasă și ce motorizare recomandați pentru un începător? Nu am încă permisul pentru categoria A, însă acesta va fi în posesie probabil în 2021 sau 2022, după ce voi termina casa și mă voi muta. Vă rog să fiți detaliați și să argumentați recomandarea făcută.

Editat de mARIVS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Noua sau SH? Este important.

Ca idee, eu nu as opta catre ceva fara ABS, fie noua, fie SH. Asta asa, ca sa ai un punct de plecare.

Apoi ar mai fi: lant, curea, cardan. Chestie de intretinere si de stiluri de motorete. Ca sa ai al doilea punct de plecare.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, pitesti2010 a spus:

Salut,

Noua sau SH? Este important.

Ca idee, eu nu as opta catre ceva fara ABS, fie noua, fie SH. Asta asa, ca sa ai un punct de plecare.

Apoi ar mai fi: lant, curea, cardan. Chestie de intretinere si de stiluri de motorete. Ca sa ai al doilea punct de plecare.

Succes!

SH, am modificat postarea inițială. La transmisie nu mă pricep, nu știu ce este mai bun, aștept recomandarea voastră, cei cu experiență.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru oras si rar pe-afara, nu prea rapid, naked sau posibil supermoto. Semicarenata merge si ea, protectie mai buna la vant. Cum ti-au spus colegii, ABS-ul e un mare plus.

 

Capacitate cilindrica, precum si nr de cilindri - depinde mult de tine. As zice 2 cilindri, 650-700 cmc pentru naked, treaba care ar trebui sa-ti dea vreo 70 de cai, cuplu jos confortabil si fara nebunii in ture mari - pe care nici nu le duce. 

 

La supermoto nu ma pricep suficient ca sa fac recomandari. 

 

Cum spunea si colegul, la scuter te-ai gandit? Foarte practic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, 

Este excelent ca ai ani buni experienta in trafic cu masina, ajuta!
Intotdeauna zic ca cel care vrea fier "nou" sa se gandeasca bine la ce vrea sa il foloseasca, tu ai inceput cu naveta la lucru prin oras si ocazional altceva - imi trece prin minte ca cea mai buna solutie pentru tine ar fi un maxi scooter - rege in oras si placut pentru o tura asa de placere intr-o dupa amiaza.

Mai conteaza mult ce bani ai pentru motoreta si ce bani ai pentru echipament (nu te zgarcii la punctul asta). Ai probleme cu spatele si cam trebuie sa stai mai mult drept decat apecat - specifica; ti se scurg ochii dupa anumite motoare (din poze sau de pe strada) - specifica.
Daca doamna nu vrea in spate - foarte bine - nu forta lucrurile sub nici o forma - si a se nota ca si ei ii trebuie echipament.

Pe scurt mai toarna niste detalii, impreuna putem ajunge la o concluzie, nu tu zici recomanda si careva arunca nume de modele.

Chiar acum, mARIVS a spus:

dar vreau motocicletă, nu scuter.

maxi scooter nu scuter - nu prea au unu cu alta legatura 

inteleg ca motocicelta, da astia care stie ceva si nu e papagali, isi doresc scuter in oras fata de motor, crezi ca toate orasele vestice sunt pline de ele degeaba :) sau de sarci ce sunt ca nu isi pot lua o ninja 
cum ziceam mai sus, hai sa le luam pe rand

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, hora09 a spus:

Salut, 

Este excelent ca ai ani buni experienta in trafic cu masina, ajuta!
Intotdeauna zic ca cel care vrea fier "nou" sa se gandeasca bine la ce vrea sa il foloseasca, tu ai inceput cu naveta la lucru prin oras si ocazional altceva - imi trece prin minte ca cea mai buna solutie pentru tine ar fi un maxi scooter - rege in oras si placut pentru o tura asa de placere intr-o dupa amiaza.

Mai conteaza mult ce bani ai pentru motoreta si ce bani ai pentru echipament (nu te zgarcii la punctul asta). Ai probleme cu spatele si cam trebuie sa stai mai mult drept decat apecat - specifica; ti se scurg ochii dupa anumite motoare (din poze sau de pe strada) - specifica.
Daca doamna nu vrea in spate - foarte bine - nu forta lucrurile sub nici o forma - si a se nota ca si ei ii trebuie echipament.

Pe scurt mai toarna niste detalii, impreuna putem ajunge la o concluzie, nu tu zici recomanda si careva arunca nume de modele.

Mulțumesc de specificații, încep prin a răspunde la tipul de vehicul: vreau motocicletă nu scuter, nu-mi plac, nu mă atrag, nu mă ajută. Naveta birou, acasă este de 5-10 minute în funcție de trafic. Nu am un buget fix, dar clar nu vreau să arunc 5000 euro în prima motocicletă. Probabil voi cumpăra echipament undeva la 1000 euro și pentru motocicletă voi arunca între 2000 și 3000 de euro, depinde foarte mult de ceea ce aflu pe parcurs în legătură cu fiabilitate, manevrabilitate, îndrăgostire și alte asemenea specificații. Nu am probleme cu spatele (chiar nu am probleme deloc cu nimic). M-am uitat la mai multe videoclipuri, modele și recomandări ce am mai găsit pe internet. Mi-au fugit ochii la stilul naked și cruiser (aici specific Kawasaki vulcan s și Honda rebel 500 cel mai mult).

 
Citat

maxi scooter nu scuter - nu prea au unu cu alta legatura 

inteleg ca motocicelta, da astia care stie ceva si nu e papagali, isi doresc scuter in oras fata de motor, crezi ca toate orasele vestice sunt pline de ele degeaba :) sau de sarci ce sunt ca nu isi pot lua o ninja 
cum ziceam mai sus, hai sa le luam pe rand

 

Scuze dacă am părut arogant, dar specific că stilul vehiculului este motocicletă, nu scuter, maxiscuter, motociletă cu 3 roți sau altele

Editat de mARIVS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu arunci banii, ci ii bagi in ceva ce iti va aduce placere ;)

Noul Rebel e o motocicleta cinsitita, dar la ocazie tot iti trebuie undeva la 5000euro, diferenta foarte mica fata de noua.
La nakeduri e dulapul plin, toti producatorii au in linie nakeduri de diverse dimensiuni ca sa acopere cat mai mult din cerere. 

Manevrabile sunt toate, da un bmw 650 cs e balerina fata de un marauder sau vulcan, dar toate se misca, totul depinde de teorie, practica, experienta si un gram de talent.
Fiabilitate... pai la 2-3000 euro = motoare numa noi nu, depinde maxim de cum a intretinut-o cel sau cei care au avut-o pe mana.

Fara sa mai lungesc guma: daca iti place ce vezi ai sa fii incantat de achizite, nu ai experienta si anii in spate de a face diferenta intre una si alta - asta vine in timp si gata. Daca iti sclipesc ochii de fiecare data cand te duci la motor e ce trebuie. 
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arunc primul cu piatra: MT03?! 

A venit un băiat pentru schimb de ulei și pot spune că e chiar interesantă mobra. La 1,80 și 85 kg mi-e oleacă "mică", dar eu sunt obișnuit cu o vacă oleacă mai mărișoară.

 

Cât despre scutere, nici mie nu-mi plăceau, dar am ajuns să le apreciez mult. Și dacă aș sta în oraș, musai mi-aș lua unul. Sunt genul care se echipează full chiar și pentru mers în localitatea vecină (la părinți). Pe un scuter parcă nu-i nevoie de atâta protecție. Sau poate așa mi se pare.

 

Pentru prima mobra aș merge pe ceva naked, dacă aș fi în locul tău. Abia după aia mi-aș da seama ce aș dori pe viitor (eu am aflat după câteva luni 😁 ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, mARIVS said:

mers la birou/plimbări ocazionale de weekend prin zonă. Soția nu prea vrea să audă de motocicletă

 

Naked 600

Daca sotia nu merge: 1) putin posibil sa vrea pe parcurs; e mai funny pt tine fara grija/greutatea/cicaleala/bagajul pasagerului

                                       2) apare constiinta la un momentdat: ce faci ma, pleci la distractie pe banii familiei, singur... de atatea ori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, VyXxer a spus:

pleci la distractie pe banii familiei, singur... de atatea ori?

daca se ridica la fileu asa ceva - cum sa fiu delicat.. nu este partenerul de viata ideal 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata discutia asta este inutila momentan. Mai intai sa se suie pe moto ,sa inceapa orele de condus, si apoi mai vedem. Mergi la scoala, incepe, condu, suie pe toate modelele disponibile. Vezi care te atrage ca si design/pozitie. Apoi poti discuta. La bugetul spus, naked cel mai potrivit. Ideal, cu abs. cca 3500 euro, ca sa iei ceva decent. Er6n cu abs, de exemplu. MT07, dar nu cred ca te incadrezi in buget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Adrian M. a spus:

Toata discutia asta este inutila momentan. Mai intai sa se suie pe moto ,sa inceapa orele de condus, si apoi mai vedem. Mergi la scoala, incepe, condu, suie pe toate modelele disponibile. Vezi care te atrage ca si design/pozitie. Apoi poti discuta. La bugetul spus, naked cel mai potrivit. Ideal, cu abs. cca 3500 euro, ca sa iei ceva decent. Er6n cu abs, de exemplu. MT07, dar nu cred ca te incadrezi in buget.

Plecăm de undeva...știu ce să caut după recomandări, să fie confortabilă, să aibă puterea necesară. Până să ajung să fac școala poate voi ma încerca câteva, dar voi, având experiență, puteți să îmi îndreptați atenția către ceva mai plauzibil pentru un începător.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, mARIVS a spus:

Plecăm de undeva...știu ce să caut după recomandări, să fie confortabilă, să aibă puterea necesară. Până să ajung să fac școala poate voi ma încerca câteva, dar voi, având experiență, puteți să îmi îndreptați atenția către ceva mai plauzibil pentru un începător.

N-ai inteles. Putem noi sa iti sugeram orice. De ce am face o, cand tu nu depui minimum de efort? nici macar n-ai inceput scoala. Nu stii ce vrei. Vrei cruiser? Vrei naked? sportiva? dual sport? Cum am putea noi sa iti sugeram ceva? Este o alegere subiectiva, plecand de la niste informatii clare. Nici ce clasa de moto vrei nu stii. SI nici nu ai cum, pana nu te sui pe una, pana nu incepi scoala. Mai mult, discutam acum, si tu vrei prin 2021 moto. Pana atunci te mai sucesti de 10 ori :))))

Eu ti-am dat totusi o sugestie. ER6N este un model kawasaki, naked. Unul dintre cele mai comune nakeduri, cred ca 1 din 2 scoli moto din ro are cel putin unul :)) Pentru ca este foarte usor de pilotat, comod, simplu, fiabil, motor si frane decente, per ansamblu , o moto decenta pentru un incepator. Dar repet, este naked. Poate tu vrei ceva mai carenat, mai sportiv, mai adventure. De unde sa stim noi? 

Poftim, alta sugestie, yamaha xt660z. O motocicleta din categoaria dual sport, adventure, medie.  Sau, varianta ei de supermoto, XT660s.  

Nu intelege gresit, n-am nimic cu tine. Eu zic sa incepi scoala, sa te gandesti ce fel de motociclete iti plac, in ce mod vrei sa folosesti aceasta prima motocicleta, apoi sa te pui pe cautat modele-pus intrebari.

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Adrian M. a spus:

N-ai inteles. Putem noi sa iti sugeram orice. De ce am face o, cand tu nu depui minimum de efort? nici macar n-ai inceput scoala. Nu stii ce vrei. Vrei cruiser? Vrei naked? sportiva? dual sport? Cum am putea noi sa iti sugeram ceva? Este o alegere subiectiva, plecand de la niste informatii clare. Nici ce clasa de moto vrei nu stii. SI nici nu ai cum, pana nu te sui pe una, pana nu incepi scoala. Mai mult, discutam acum, si tu vrei prin 2021 moto. Pana atunci te mai sucesti de 10 ori :))))

Eu ti-am dat totusi o sugestie. ER6N este un model kawasaki, naked. Unul dintre cele mai comune nakeduri, cred ca 1 din 2 scoli moto din ro are cel putin unul :)) Pentru ca este foarte usor de pilotat, comod, simplu, fiabil, motor si frane decente, per ansamblu , o moto decenta pentru un incepator. Dar repet, este naked. Poate tu vrei ceva mai carenat, mai sportiv, mai adventure. De unde sa stim noi? 

Poftim, alta sugestie, yamaha xt660z. O motocicleta din categoaria dual sport, adventure, medie.  Sau, varianta ei de supermoto, XT660s.  

Nu intelege gresit, n-am nimic cu tine. Eu zic sa incepi scoala, sa te gandesti ce fel de motociclete iti plac, in ce mod vrei sa folosesti aceasta prima motocicleta, apoi sa te pui pe cautat modele-pus intrebari.

Spor!

Mulțumesc de sfaturi. Am să revin și înainte să-l cumpăr cu întrebări, însă probabil acum sunt în faza de ”microbul ia amploare”, vreau de toate, vreau repede, dar totuși nu cumpăr acum 😂. Am citit multe informații despre a conduce motociclete, câte ceva despre modele, recomandări, despre echipament....ușor ușor mi-am format o părere dar, cum zici și tu, până nu mă urc pe ele nu realizez ce-mi place. Încă o dată mersi de sfaturi și de înțelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Adrian M. a spus:

Nu intelege gresit, n-am nimic cu tine. Eu zic sa incepi scoala, sa te gandesti ce fel de motociclete iti plac, in ce mod vrei sa folosesti aceasta prima motocicleta, apoi sa te pui pe cautat modele-pus intrebari.

Spor!

Heh.. pe la 20 de ani vroiam R1 si acu ies cu vaca pe pasune. 

 

On: Stiu ca n-ai rabdare dar apuca-te de scoala si dupa aia vezi. Mai ales ca ti-ai pus termen pana in 2021-2022.

Editat de raikk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza ce iti iei prima data pentru ca microbul ia amploare si imediat vine langa prima, si a 2 a, si a 3 a, mai ales daca te muti la casa.

Fiecare clasa are avantaje si dezavantaje, daca tot esti acum pasionat si simti ca trebuie sa faci ceva si nu stii ce pentru ca microbul ia amploare, uite, iti dau o mica tema: 
- studiaza pe internet ce avantaje iti ofera fiecare clasa si apoi prezinta aici lista cu 2-3+ puncte pro si contra (exemplu: - scuter - pro: consum mic, ieftin, manverabil, contra: nu-mi place aspectul)
si apoi putem sa vedem ce ti se potriveste mai bine.

DAR
Sfatul meu pentru tine este sa uiti de motociclete si anunturi de vanzare pana termini scoala ca nu asta e important momentan si sa te focusezi mai mult pe partea mentala, adica riscuri, relatii, familie.
Incearca sa iti faci si un profil temperamental, daca ti se urca sangele la cap cand nu iti convine ceva poate e un semn ca nu ti-ar fi buna o sportiva de 200 cai

Deci in incheiere iti las 3 chestii de facut:
1. Fa lista cu pro/cons pe clase de motoare
2. Mediteaza un pic asupra vietii, asupra ta, si asupra celorlalti
3. Citeste si asta https://pro-bike.ro/forums/topic/25574-am-devenit-motociclist-oare-cat-mai-am-de-trait/

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, mARIVS a spus:

Mulțumesc de sfaturi. Am să revin și înainte să-l cumpăr cu întrebări, însă probabil acum sunt în faza de ”microbul ia amploare”, vreau de toate, vreau repede, dar totuși nu cumpăr acum 😂. Am citit multe informații despre a conduce motociclete, câte ceva despre modele, recomandări, despre echipament....ușor ușor mi-am format o părere dar, cum zici și tu, până nu mă urc pe ele nu realizez ce-mi place. Încă o dată mersi de sfaturi și de înțelegere.


Exact, acum pare ca ai inteles.@mARIVS are dreptate in tot ce ti-a spus. Daca o iei usor, vei intelege exact ce ai nevoie si vei alege bine.
Sa nu te zgarcesti la echipament, multi fac gresala asta, fiindca nu e ieftin. Investeste in el si in pregatirea ta ulterioara, doar ele iti salveaza integritatea (am vrut sa spun viata, dar suna cam dur la un incepator). 
Sa nu uiti ca scoala face un singur lucru, iti da un permis daca ai oarece abilitati, atat. Nu, nu te invata sa mergi pe motocicleta. 
Ca sa iti dau un exemplu, eu nu am auzit cuvantul “contravirare” in scoala, si e esential sa stii cu ce se mananca. 

Bafta!

PS De unde intentionezi sa-ti iei motorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...