Sari la conținut

recomandare motocicletă


mARIVS
 Share

Postări Recomandate

Bah da faceti cu totii urticarie daca mergeti cu 50 cc 🤣

Duminica trecuta mergand de la Reghin spre Gheorghieni, pe langa Mures, pe aproape de Toplita, simt un miros cunoscut. Ii spun doamnei ca e Mobra in zona 100%. Mai mergem un pic si in fata o Mobra 50 Super! Pe ea calare un cuplu de localnici pe la vreo 50-60 de ani. Mobra arata exceptional, cu stopul original pe spate, amestec de carburant corect facut dat fiind ca nu fuma.

Oamenii erau cu treaba nu in plimbare.

Si acuma imi pare rau ca nu i-am oprit sa ii intreb cat sau ce vor pe ea.

Asadar unii pot cu 4CP chiar pe DN, doar pe mototociclism e nevoie de mii de cmc si sute de CP 🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 5 ore, mARIVS a spus:

Orașul este mic, 50k+ locuitori și 30 km². Nu vreau scuter, vreau să pot merge la 50-100 km în orașele vecine. Cel mai bine voi asculta sfatul lui @Adrian M și voi face școala. Acolo văd exact cu ce se mănâncă motociclismul și plec mai departe de acolo. Însă la școală trebuie echipament minim, nu? Mă puteți informa cu privire la cerințele minime pentru școală și examen? Se merită să iau echipament ceva mai de calitate din prima sau pentru școală să iau strictul necesar (a se subînțelege BUGET)?

Bajetii forumisti s-au luat la vorba, si au uitat ca i topicul tau, sa iti raspunda :))))

La scoala, iti vor cere sa ai ghete, in principiu. Casti ar cam trebui sa iti poata da.

Eu te sfatuiesc insa sa faci astfel:

Cumpara o casca, pret mediu-ceva pana in 1000 lei. Pentru asta, facem discutie separata, cum se cumpara-doar pe probate, etc. Eu unul nu as folosi castile lor, din motive de igiena. Poate tu n-ai problema asta.

Cumpara ti manusi-e bine sa te inveti de la inceput sa mergi cu manusi moto. Se simt altfel comenzile. Ia ceva de vara, mai ventilate. 

Armura, de la ei. Si aia e.

Ghete, daca ai ceva prin casa, mai pe glezna, ia-le pe alea. Daca nu , cumpara ceva. Si aici, putem face discutie separata.

IDEEA principala privind echipamentul-se cumpara pe probate-testate-vazute-nu de pe net, mai ales la inceput, cand nu stii ce ai nevoie.

DIn ce oras esti? Ia si te inscrie la scoala moto, apoi vezi de echipament-functie de unde esti, iti putem sugera magazine.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, Adrian M. a spus:

Bajetii forumisti s-au luat la vorba, si au uitat ca i topicul tau, sa iti raspunda :))))

La scoala, iti vor cere sa ai ghete, in principiu. Casti ar cam trebui sa iti poata da.

Eu te sfatuiesc insa sa faci astfel:

Cumpara o casca, pret mediu-ceva pana in 1000 lei. Pentru asta, facem discutie separata, cum se cumpara-doar pe probate, etc. Eu unul nu as folosi castile lor, din motive de igiena. Poate tu n-ai problema asta.

Cumpara ti manusi-e bine sa te inveti de la inceput sa mergi cu manusi moto. Se simt altfel comenzile. Ia ceva de vara, mai ventilate. 

Armura, de la ei. Si aia e.

Ghete, daca ai ceva prin casa, mai pe glezna, ia-le pe alea. Daca nu , cumpara ceva. Si aici, putem face discutie separata.

IDEEA principala privind echipamentul-se cumpara pe probate-testate-vazute-nu de pe net, mai ales la inceput, cand nu stii ce ai nevoie.

DIn ce oras esti? Ia si te inscrie la scoala moto, apoi vezi de echipament-functie de unde esti, iti putem sugera magazine.

 

Sunt din Roman, din păcate nu mai avem școală de categoria A. Trebuie să merg la Piatra Neamț sau la Bacău (se poate în alt județ?).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, mARIVS a spus:

Se merită să iau echipament ceva mai de calitate din prima sau pentru școală să iau strictul necesar (a se subînțelege BUGET)?

1. Vezi ce-ti ofera scoala. Mie mi-au dat de toate, mai putin ghete. Inclusiv o cagula, ca sa nu pun direct pe mufa castile transpirate de altii. Nu stiu daca au voie sa faca cursuri cu cursantii echipati necorespunzator - casca, manusi, armura, genunchere, ghete. 

2. Merita sa-ti iei cel mai bun echipament pe care ti-l poti permite. Diferenta intre o casca buna si o casca proasta, de exemplu, nu-i doar la protectie ci si la ventilatie, vizibilitate, zgomot, cum te trage de gat cand sucesti capul la viteza,  etc. Daca-ti bubuie vantul in urechi nonstop si fierbi in casca, o sa obosesti repede si o sa faci greseli. O geaca care nu se ventileaza macar rezonabil ajungi s-o lasi acasa. Etc. Etc.

INSA:

3. Pana nu capeti nitica experienta nu stii ce-ti trebuie. Sansele sunt sa-ti iei casca c-un numar mai mare, piese de echipament pe care o sa le folosesti in relativ putine situatii, etc. 

 

La inceput - adica dupa ce-ti iei permisul si mergi pe mobra ta e cat se poate de sanatos sa fii protejat de sus pana jos. Dupa aia, in timp, o sa-ti calculezi singur ce echipament iti pui pe tine pentru un drum dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 04.08.2020 la 16:22, Silver Arrow a spus:

Treaba sta cam asa: orice ce iti vom spune noi, prima motocicleta e ca prima iubire. O sa iubesti mobra  uite asa, fara vreun motiv sau o logica.

Cît adevăr! Prima motocicletă o alegi cu sufletul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, adrianm a spus:

Cît adevăr! Prima motocicletă o alegi cu sufletul.

Io zic dupa multe motociclete alese/avute , ca , pe fiecare am ales-o cu inima.Si nu exagerez deloc! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Da, si eu.

Dupa care de toate fara exceptie nu stiam cum sa ma scap mai repede. 

Nu aveau nimic. Doar ca pricep repede ce si cum e cu ele si relatia noastra si ajunsesem sa nu le mai vreau prin preajma. 

Si am un fix cu banii blocati inutil. Bucuria cumparatorilor - vand la minim ca sa trec mai departe. 

De-asta sunt cel mai mare fan drive teste si inchirieri. 

Te duci acolo, ramai lefter costache, dar nu trebuie sa mai pierzi luni de zile citind mii de pagini de net si ascultand tot felul de milogi (scuze, vloggari, aka influenceri) pe YouTube. 

 

 

Acum 52 minute, adrianm a spus:

Cît adevăr! Prima motocicletă o alegi cu sufletul.

Eu incepusem sa cred ca sunt o creatura fara suflet. 

Pana am mers pe Ducati 😊🤗😏.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...