Sari la conținut

Info indemnizatie deportati (si nu numai)


Postări Recomandate

Mi-a ajuns la urechi o informatie care poate fi de interes pentru anumite persoane.

Din 1990  statul roman da lunar o suma de bani cu titlu de despagubire, unor categorii de persoane care au avut de suferit pe vremea dinaintea odiosului ,perioada sovietica crunta, ca sa zic asa ...legea 118/1990....legea 118 zicea ca beneficiaza cel in cauza si sotia lui, punct.

In 2020 s-a dat o lege, 130/2020 prin care si copiii celor care au avut de suferit primesc 50% din cat primea parintele .

Eu personal stiu cazuri de persoane deportate care primeau bani, si acum urmeaza sa primeasca si copiii lor.

Ca titlu informativ, este vorba de 700 lei/an de deportare ...poate parea o suma mica acum, dar de obicei cei deportati au avut ani buni adunati(cazul pe care il stiu eu este de genul 700lei*14 ani =9800 lei /2=4900 lei lunar pt copiii, deci se poate iesi la pensie la varsta frageda :) ).

Nu comentez aspecte legate de moralitate, oportunitate, chestii electorale, etc.

Partea buna e ca a fost promulgata de presedinte, partea mai putin buna e ca nu au aparut inca normele de aplicare...cand or aparea, dumnezeu cu mila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

700 lei pt fiecare an de deportare..* 14 ani cat a facut persoana respectiva=9800 lei lua deportatul in timpul vietii/2=4900 lei pt fiecare copil al deportatului dupa ce acesta a murit....ce e gresit?

 

pt exactitate, nu a fost dintotdeauna 700, am inteles ca acum este 700....a fost mai mica si probabil se tot indexa

si da, suma se lua lunar ...pe vremea cand traia deportatul lua lunar peste 5000 lei suma asta, plus pensia legala

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, robert23mg a spus:

Am inteles acum, bunicii mei au fost deportati in ucraina si au reusit sa se intoarca, insa eu nu i-am prins.

Vorbeste cu parintele tau care a avut bunicii deportati..nimanui nu strica niste bani in plus.

Cererile se depun la agentia de plati si inspectie sociala de domiciliu.....cel mai probabil trebuie asteptate normele de aplicare dar na, sa stie si oamenii de la agentie de lege, ca e foarte posibil sa nu aibe habar :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...