Sari la conținut

04. 07-09 aug. 2020 Monster Energy Grand Prix Ceske Republiky


xt600
 Share

Postări Recomandate

Acum 33 minute, xt600 a spus:

Ce inseamna pentru tine similar??? :disappointed: Ia tur cu tur, timpii lui MM de anul trecut si timpii lui Binder de anu asta. Sunt zecimi bune pe aproape fiecare tur, intre cei doi, uneori, chiar o secunda. Altfel spus, intr-o cursa virtuala, cu motoreta de anul trecut, MM il bate cu ceasul de la gara, pe Binder cu mobra de anul asta. Iti dau si cateva exemple la intamplare:

MM 2019 - T 2.  1'57.192 (pneuri inca reci); T3 1'56.970; T6 1'57.306; T9  1'57.597  T10 1'57.630, T14 1'57.947 T18 1'58.711 T19  1'59.056 Si exemplele pot continua.

Binder 2020 pe aceleasi tururi: T2 1'57.887 T3  1'57.445; T6 1'58.199; T9 1'58.697  T10 1'58.531 T14 1'58.825 T18 1'59.112 T19 1'59.378. Poti cauta ce exemple doresti. Ti se par SIMILARI timpii lor? Faci misto sau chiar nu intelegi nimic din cursele si din cifrele astea? TREZESTE-TE! 

 

Mea culpa, insa eroarea mea nu schimba esenta concluziei, anume ca alergarea de anul asta a fost una lenta si ca intr-o cursa normala Binder pe KTM ar fi terminat in pluton. Daca tot faci comparatia cu 2019, fa un exercitiu de imaginatie si adauga la timpul total de anul trecut, timpul din penultimul tur al lui MM din aceeasi cursa (ca sa ai 21 de tururi). Vezi ca il ai mai sus. Tot ramane o diferenta de cca14 sec,intre cele doua curse (atentie, anul trecut, MM trecea linia de sosire salutand publicul, deci secunde pierdute). Cu alte cuvinte, Binder, cu timpul de anul asta, ar fi terminat cursa de anul trecut, undeva pe locul 9, dupa Danilo Petrucci. ;) 

 


nu poti sa compari timpii, au spus cu totii ca este denivelat si plus aderenta a fost milt mai scazuta din cauza nefolosirii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 14 minute, damager a spus:


nu poti sa compari timpii, au spus cu totii ca este denivelat si plus aderenta a fost milt mai scazuta din cauza nefolosirii.

Pai colegul sustine ca timpii lui Binder de ieri, sunt similari cu cei ai lui MM, de anul trecut. I-am pus fata in fata cateva exemple, ca sa vada cat sunt de similari. 

Asfaltul de la Brno este meteahna grea de mai multi ani. Anul asta s-a accentuat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@xt600

Cand tur de tur vii in aceeasi secunda cu castigatorul precedent, ajungi la final la maxim 20 secunde. Pana la diferenta de peste 2 minute, opresti sa-ti iei tigari.

Cand gasesti un fapt si construiesti in jurul lui o intreaga explicatie/teorie pentru a-ti demonstra o opinie formata anterior, fara a tine seama de un amanunt simplu ca numar diferit de tururi, se cheama ca esti expert.

Au fost curse destule in istoria recenta a competitiei in care castigatorul a avut 10-15 secunde fata de locul 2.
Senzatia ta a fost ca, dupa ce a trecut de Morbi, Binder a fortat sa faca record? Sau a vazut ca are ritm mai bun si a facut management de cursa?

Oricum ai da-o, ramane faptul ca o moto “praf” a reusit victoria intr-o cursa in care a absentat doar MM. Ceilalti au fost pe pista, ba chiar si toate moto de uzina. Nu a fost o cursa pe ploaie, o cursa de noapte, o cursa cu incidente sau mai stiu io ce. Ba chiar au avut inca o moto pe 6 si exista si posibilitatea unei a treia care putea veni pe podium.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@xt600

L.E.: intre timpul lui MM de anul trecut de pe Aragon si timpii lui Qua de anul asta sunt 15 si 14 secunde. Te las pe tine sa descoperi in favoarea cui si pe urma sa-mi spui daca victoriile lu’ Qua sunt relevante, conjuncturale sau de uitat. Si daca Yamaha e o moto mai buna sau mai slaba decat o alta moto care vine la 14-15 secunde de timpul lui MM de anul trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, ilarionciobanu a spus:

Senzatia ta a fost ca, dupa ce a trecut de Morbi, Binder a fortat sa faca record? Sau a vazut ca are ritm mai bun si a facut management de cursa?

Oricum ai da-o, ramane faptul ca o moto “praf” a reusit victoria intr-o cursa in care a absentat doar MM. Ceilalti au fost pe pista, ba chiar si toate moto de uzina. Nu a fost o cursa pe ploaie, o cursa de noapte, o cursa cu incidente sau mai stiu io ce. Ba chiar au avut inca o moto pe 6 si exista si posibilitatea unei a treia care putea veni pe podium.

Binder a declarat ca a fortat masiv pe ultimele tururi fiind convins ca ceilalti il vor ajunge.

Da,e o realizare fantastica pt ktm si mai ales pt Binder (pt ca Pol dadu cu oistea-n gard),dar ktm ramane o imitatie de motocicleta,o copie palida a Hondei.Daca ai tu impresia ca se face primavara cu o floare...este un concurs de imprejurari - ktm a testat mult aici cu michelin,ceilalti au fost absolut pe nicaieri,chiar si Quarta a subliniat ca Ducati a fost pe niciunde - toti au suferit de degradare si lipsa de aderenta masiva pe roata spate.Ktm nu.Ok,bravo lor,ktm au facut teste intensive si pe RBR si e posibil sa faca o figura buna si acolo.Dar tot nu schimba situatia - ktm este o echipa care de cand e in gp tot ce a incercat sa faca este sa copieze Honda (despre care cred ei ca e motoreta nr.1 - iata ca se vede ca de fapt nu prea e chiar asa).In afara de cadru unde efectiv nu stiu sa faca un cadru atat de complex precum Honda si se rezumau la trellis din otel,pana si-au dat seama ca nu ajung niciunde si acum din 2020 copiaza Honda si la forma cadrului.

Sau ai impresia ca de acum incolo ktm vor fi contenderi etapa de etapa la podiumuri?De ce pt ca au facut niste teste cu michelin si stiu la perfectie degradarea gumei?Motocicleta aia nu vireaza! S-a vazut in gro planurile de sus cum rupea Binder raza curbei in 2 ba chiar 3 linii drepte in timp ce Yamaha mergea pe sine facand un arc de cerc perfect.Nu poti emite pretentii cu asemenea motocicleta,imi pare rau.Daca reusesc sa aiba podiumuri in 2020 cu toporul ala de motocicleta,asta inseamna ca japonezii au lucrat 30 de ani in van,nu mai conteaza nimic,ca vine Bierer cu feru setat de Pedrosa si ii rupe pe genunchi.Ceva e fundamental gresit aici,atunci orice dezvoltare nu mai are rost.

Sunt curios ce fac la RBR,acolo chiar e un circuit stop&go.Insa parca Yamaha a mers nesperat de bine acolo anul trecut.Va fi interesant de vazut.

 

Conferinta de presa post-race :

 

Binder are mult prea multi dinti in gura.A zis ca diferenta intre motoreta de anul trecut (pe care a fost "dead last" in teste) si cea de anul asta e imensa.

Morbi vorbeste engleza ca Lewis Hamilton,uitasem de cand nu l-am mai auzit vorbind in conferinte.Asta nu e ca Rossi/italienii - "Yamaka,alora,titir el culo", e gramatical corect are vocabular,la Morbi engleza e ca si cum ar fi prima limba.Pana si accentul e british.De unde stie asta asa o engleza?

Zarco i-a cantat un cantecel lui Binder - cantecel pe care l-au compus impreuna cand erau colegi in clasele inferioare.Si a driblat intrebarea referitor la cat de apropiata e relatia intre el si Ciabatti/Ducati factory.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci când problema nr 1 a tuturor sunt nenirocitele alea de opinci care trebuiesc cocoloșite pt a termina o cursă, testele făcute de kktm (și complicitatea mișelin despre care văd că zice și Qua) ar putea face din acel topor cu cadru de fer (+ inserții de carton a la săracul Dani) mobra câștigătoare! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, john17 a spus:

Atunci când problema nr 1 a tuturor sunt nenirocitele alea de opinci care trebuiesc cocoloșite pt a termina o cursă, testele făcute de kktm (și complicitatea mișelin despre care văd că zice și Qua) ar putea face din acel topor cu cadru de fer (+ inserții de carton a la săracul Dani) mobra câștigătoare! 

 

Quartararo : Accordo KTM - Michelin sulle gomme

E logica treaba pana la urma - adica Binder n.a prins nici macar Q2,gresesc eu?

Gumele michelin limiteaza tot,s.a spus de o mie de ori chestia asta,Bridgestone erau ani lumina in fata.Si cu toate ca au zis ca aduc fac lucreaza samd ca sa nu se mai intample aceste lucruri,treaba sta fix la fel.

A zis chiar Binder in conferinta "everybody had a huge drop,just ours was better".

Si pe RBR probabil vor.avea acelasi avantaj - managementul gumelor va fi mult mai bun la ei ca la restul.

Ma gandesc.insa ca pe RBR,cu Marquez out of the picture,Ducati sa zburde.

Go Miller ! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, john17 a spus:

..., testele făcute de kktm (și complicitatea mișelin despre care văd că zice și Qua) ar putea face din acel topor cu cadru de fer (+ inserții de carton a la săracul Dani) mobra câștigătoare! 

 Dorna de ce se face ca nu vede complicitatile astea? MotoGp incepe sa devina un mare bull shit, in care regulamentele se aplica in functie de interese sau de simpatiile bossului de la Dorna. Apropo, in urma victoriei de duminica, KTM mai are liber la dezvoltare pe partea de motorizare si aero, pe parcursul sezonului, sau i se va aplica aceleasi prevederi regulamentare ca si constructorilor cu vechime in competitie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Method a spus:

Go Miller Zarco !  :bounce:

nu ca as avea ceva cu Miller dar el parca deja se duce la echipa mare.

Z are nevoie de asta mai mult, cine stie, poate ajunge si el in locul lui Dovi? 

desi l-as prefera pe Lore, singurul "batran" care poate sa-l bata pe MM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, xt600 a spus:

i se va aplica aceleasi prevederi

I se vor aplica, că e mai multe! 😈 Depinde cât împinge la boșii dornei. 

Acum 2 ore, frigider a spus:

singurul "batran" care poate sa-l bata pe MM

Prietenește pe umărul operat. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, frigider said:

 

desi l-as prefera pe Lore, singurul "batran" care poate sa-l bata pe MM.

Poate daca e pe o Yamahă..poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

pai daca l-a batut cu ducati clar il bate si cu pianul. ;) 

Nu as fi asa sigur....la cum se prezinta situatia...cu gumele...mare realizare ce face Michellin! ...in loc sa fie mai bine ei se duc in jos...

Curse ca la Brno vedeam in trecut doar pe ploaie ...acum sa intors totul cu susul in jos...

Pe de alta parte ptr noi...e bine ptr ca lupta ptr titlu ramane deschisa dar lucrurile nu prea sunt la locul lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Buggy a spus:

Nu as fi asa sigur....la cum se prezinta situatia...cu gumele...mare realizare ce face Michellin! ...in loc sa fie mai bine ei se duc in jos...

Curse ca la Brno vedeam in trecut doar pe ploaie ...acum sa intors totul cu susul in jos...

Pe de alta parte ptr noi...e bine ptr ca lupta ptr titlu ramane deschisa dar lucrurile nu prea sunt la locul lor...

Curse pe ploaie,

Au fost dar nu tot timpul.cred ca sub 30%  in ultimi 10 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, frigider a spus:

nu ca as avea ceva cu Miller dar el parca deja se duce la echipa mare.

Z are nevoie de asta mai mult, cine stie, poate ajunge si el in locul lui Dovi? 

desi l-as prefera pe Lore, singurul "batran" care poate sa-l bata pe MM.

:ok:

Sincer mi ar placea si mie sa il mai vad pe Loredana in rosu pt ca era chiar rapid pe Ducati,dar din pacate cred ca e wishful thinking.Sper sa ma insel dar...

Pe de o parte s.a accidentat de vreo 3 ori de atunci - scafoid,glezna si coloana,iar pe deasupra am inteles ca rupe discotecile muierile si porsche urile de ad e free, iar cei de la Ducati au dreptate,nu stiu daca mai poate fi luat in serios drept optiune.Pacat de potential,pt ca inca mai avea potential sa fie rapid.

Tot greseala lui Ducati a fost la baza cand au semnat cu Petrucci.am zis din start ca e o prostie - Petrucci nu e o optiune ci in cel mai rau caz era Miller.Macar bine ca au semnat si cu Miller.

Acum 16 minute, P T R a spus:

Curse pe ploaie,

Au fost dar nu tot timpul.cred ca sub 30%  in ultimi 10 ani

Au fost au fost,stiu ca am fost prezent si m a plouat 😁

Brno in august nu e exclusa ploaia niciodata.

Btw si la cursa de anul trecut a dat o rapaiala fix cu juma de ora inainte de startul la clasa mare dar au avut noroc ca s.a uscat ok pana la ora startului.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 10.08.2020 at 9:07, frigider said:

tu unde ai vazut de la BTSports?? ca si eu vreau sa vad de la ei.

 

Am un TV Box MXQ PRO. Se găsește peste tot pe afară, cred că e și pe la noi. E un amărât de media player Android. Ceea ce îl pune în valoare este însă softul și mai ales abonamentul/abonamentele. Eu plătesc doar pentru BT Sport (1, 2, 3)  USD150  pe an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, Kagemusha a spus:

 

Am un TV Box MXQ PRO. Se găsește peste tot pe afară, cred că e și pe la noi. E un amărât de media player Android. Ceea ce îl pune în valoare este însă softul și mai ales abonamentul/abonamentele. Eu plătesc doar pentru BT Sport (1, 2, 3)  USD150  pe an.

i-auzi.

astept sa ies din recesiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Kagemusha a spus:

 

Am un TV Box MXQ PRO. Se găsește peste tot pe afară, cred că e și pe la noi. E un amărât de media player Android. Ceea ce îl pune în valoare este însă softul și mai ales abonamentul/abonamentele. Eu plătesc doar pentru BT Sport (1, 2, 3)  USD150  pe an.

 

Se da motogp pe alt post decat bts2? Se poate lua doar bts2 la un pret mai mic? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, P T R a spus:

Curse pe ploaie,

Au fost dar nu tot timpul.cred ca sub 30%  in ultimi 10 ani

Poate m am exprimat eu gresit.

Ma refeream la faptul ca asemenea situatii ca la Brno '20 vedeam in trecut doar la cursele pe ploaie ,indiferent de circuit...cand anumiti piloti din pluton apareau prin fata,ba chiar castigau...ex Assen cu Miller sau Argentina cu Cratchlow...etc...acum se pare ca din cauza gumelor apar situatii de genul...probabil ca la MM nu era vre o situatie....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...