Sari la conținut

Kawasaki er6 2006 consuma ulei


Postări Recomandate

Salut băieți. Am un Kawasaki er6 2006 cu 100 și ceva de mii de km.... 😭🙄. Îmi consuma mult ulei. Mai bine zis îl aruncă pe toba.  Când trec pe langa cineva in ture mari miroase in spatele meu numai a ulei. Deci am de gând să fac motorul. Simeringurile la supape și ce o mai fi nevoie. Problema e că nu am pe nimeni din apropiere care sa se bage. Majoritatea nu au timp sau nu se baga ( mecanici). Am doar câțiva prieteni care se pricep cat de cat. Eu nu știu mecanica. Dar vreau să mă bag eu sa o fac. Cu răbdare și timp o să o repar. Vreau niste sfaturi și poate și niște ghid urî ceva va rog...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti totul mura-n gura in manualul de service. Mai greu e cu masuratorile, ai nevoie de ceva scule mai dedicate pentru masurarea ovalizarii cilindrilor, uzurii pistoanelor si a semeringurilor si canalelor acestora, a ghidurilor supapelor, etc.

 

Poti scapa cu doar inlocuirea semeringurilor si a segmentilor dar fara masuratori e loterie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Un motor nu se repară atunci când nu știi nimic despre mecanică, să fim serioși. 

Astea sunt vise, mai mult strici într-un final, și o faci pe banii tăi. 

Cu toate manualele din lume!

Nu ai scule, garaj, skill și nici experiență. Îmi fac de ani de zile mentenanța la motoare și am întâlnit "N" situații care păreau simple, dar cărora nu le-am dat de cap, tocmai din lipsa celor de mai sus. 

Ca și exemplu, un simplu șurub ascuns după cadru îți poate bloca orizonturile.

Acum 7 ore, Fiziflash a spus:

de ce nu iei alt propulsor si gata?

Cel mai bun sfat în cazul de față. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...