Sari la conținut

Accident moto iar vinovatul fuge de la fata locului.


RandomName
 Share

Postări Recomandate

Buna, nu stiu daca postez pe comunitatea corespunzatoare aceasta fiind si prima mea postare.

Sambata pe la ora 19 circulam cu motocicleta pe un drum mai retras cand dintr-o data o masina se pune in miscare de pe partea stanga a drumului (era oprit aproape de acostament) si imi taie calea, il evit cat de mult pot fara sa ajung pe contra-sens nestiind daca se apropie un alt autovehicul si reusesc sa il evit doar ca individul avea si carlig pentru tractare, pe acela nu am mai reusit sa il feresc si l-am agatat cu pedala de frana lovindu-ma astfel si la picior. Din cauza socului nu am reusit sa tin motocicleta in picioare si astfel am lasat-o usor jos (pe partea dreapta). Vinovatul se coboara panicat din masina si ma roaga sa nu chem politia, imi ridica motocicleta iar eu o imping cat mai aproape de acostament pentru a evita deranjarea participantilor la trafic, vinovatul se urca in masina si pleaca, avea numere provizorii asa ca nu am reusit sa retin numarul. Am chemat politia si reiese ca la locul accidentului nu sunt camere de luat vederi si nici martori. Circulam doar cu asigurare RCA asa ca nu pot beneficia de CASCO.

Ce este de facut?

PS: Imi cer scuze daca am scris prea mult insa consider ca toate detaliile sunt importante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 minutes ago, RandomName said:

o masina se pune in miscare de pe partea stanga a drumului

cred ca de pe dreapta...

 

Ce poti face: te duci la Politie, in maximum 24 de ore de la accident (altfel lasi la ei carnetul pentru 30 zile) si spui ca erau numere rosii, judetul macar poate l-ai retinut, culoarea masinii, marca. Sunt si astea niste date de identificare, doar ca te va injura un politist care va trebui sa caute toate, sa zicem, audi-urile albe cu numere rosii de Bucuresti. Sa speram ca nu sunt multe....

 

 

din pacate, pentru ca nu suntem in filmele americane, probabil politistul respectiv nu va rezolva nimic si te va mai si lua la misto. Dar oricum alta solutie nu ai.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, XaeL said:

cred ca de pe dreapta...

 

Stanga mea, dreapta lui. 

13 minutes ago, XaeL said:

Ce poti face: te duci la Politie, in maximum 24 de ore de la accident (altfel lasi la ei carnetul pentru 30 zile) si spui ca erau numere rosii, judetul macar poate l-ai retinut, culoarea masinii, marca. Sunt si astea niste date de identificare, doar ca te va injura un politist care va trebui sa caute toate, sa zicem, audi-urile albe cu numere rosii de Bucuresti. Sa speram ca nu sunt multe....

Am fost imediat la politie refuzand ingrijirile medicale si am dat o declaratie dar inca nu am primit nici o veste.

As vrea sa merg cat mai de curand la service si sa o pun la punct chiar daca e pe banii mei dar nu stiu cum se rezolva cu autorizatia de la politie.

Cam asa s-a intamplat, va rog sa imi iertati apucaturile de artist.

Untitled.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, RandomName a spus:

il evit cat de mult pot fara sa ajung pe contra-sens nestiind daca se apropie un alt autovehicul

 

aveai ochii deschisi ? :)

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, RandomName a spus:

Stanga mea, dreapta lui. 

Am fost imediat la politie refuzand ingrijirile medicale si am dat o declaratie dar inca nu am primit nici o veste.

As vrea sa merg cat mai de curand la service si sa o pun la punct chiar daca e pe banii mei dar nu stiu cum se rezolva cu autorizatia de la politie.

Cam asa s-a intamplat, va rog sa imi iertati apucaturile de artist.

Untitled.png

Pai cand ai ajuns la Militie si ai declarat accidentul, independent de ce spui tu ca s-a intamplat, politistul face o constatare daune si iti da o hartie  ca sa o poti repara. Sau macar sa poti justifica la un control in trafic de ce este accidentata mobra ta.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 hours ago, Silver Arrow said:

Pai cand ai ajuns la Militie si ai declarat accidentul, independent de ce spui tu ca s-a intamplat, politistul face o constatare daune si iti da o hartie  ca sa o poti repara. Sau macar sa poti justifica la un control in trafic de ce este accidentata mobra ta.

Am fost imediat la politie si am declarat accidentul dar nu am primit nimic, nu mi s-a spus nimic. Ieri am fost pana la niste prieteni la service si au spus ca mecanic nu are nimic pentru ca am reusit sa il evit in mare parte, mi-au indreptat pedala de frana care era singura dauna vizibila si acum circul din nou (chestia asta s-a intamplat fara autorizatie).

De la politie nu am mai auzit nimic iar daca merg la sectie refuza sa imi ofere orice informatie.

20 hours ago, superbec said:

aveai ochii deschisi ?

Larg deschisi dar drumul ingust,vegetatia si masinile parcate iregulamentar nu ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.08.2020 la 12:26, RandomName a spus:

Am fost imediat la politie si am declarat accidentul dar nu am primit nimic, nu mi s-a spus nimic. Ieri am fost pana la niste prieteni la service si au spus ca mecanic nu are nimic pentru ca am reusit sa il evit in mare parte, mi-au indreptat pedala de frana care era singura dauna vizibila si acum circul din nou (chestia asta s-a intamplat fara autorizatie).

De la politie nu am mai auzit nimic iar daca merg la sectie refuza sa imi ofere orice informatie.

Larg deschisi dar drumul ingust,vegetatia si masinile parcate iregulamentar nu ajuta.

Haide ca sa intelegi cu sta treaba in RO:

accident se considera daca a avut loc contact intre vehicule.

Tu spui ca ai avut un contact in sensul in care ti-a lovit/agatat scarita.

Cum tu ai fost la Politie si nu ai declarat ca a fost contact, caci altfel aveai acolo o hartie cu ce a patit mobra, fie si doar pedala de frana, facea Garcea niste poze si deschidea un dosar de accident cu parasirea locului faptei.

Cum nu ai primit nici o hartie privind daunele tale nici nu cred ca au inregistrat vreun accident cu tine.

Acuma sunt 2 variante:

1 - iti vezi treaba si data viitoare esti mai vigilent (asta cred eu ca este varianta buna)

2 - insisti cu Politia, il cauta pe berbec, face o expertiza sa gaseasca urmele contactului mobrei tale cu masina lui (complicata treaba avand in vedere ca te-a agatat cu carligul care normal e plin de urme, fara a mai spune ca poate l-a dat si jos daca este jmecher) si daca gasesti vreun militian batut in cap poate considera ca ai reparat mobra fara autorizatie si te mai alegi si cu dosar penal. Iti spun si motivul pentru care ar face militianul asta: pentru ca o sa ii dai de munca si o sa apara cu un eveniment in zona lui (si asta nu e bine pentru el). O mai fi si prieten/frate/cumnat/cumatru etc cu soferul ... 🤔

 

Cel mai bine multumeste cui crezi tu pentru ca esti intreg si tu si mobra, si mergi mai departe.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, Silver Arrow said:

Haide ca sa intelegi cu sta treaba in RO:

accident se considera daca a avut loc contact intre vehicule.

Tu spui ca ai avut un contact in sensul in care ti-a lovit/agatat scarita.

Cum tu ai fost la Politie si nu ai declarat ca a fost contact, caci altfel aveai acolo o hartie cu ce a patit mobra, fie si doar pedala de frana, facea Garcea niste poze si deschidea un dosar de accident cu parasirea locului faptei.

Cum nu ai primit nici o hartie privind daunele tale nici nu cred ca au inregistrat vreun accident cu tine.

Acuma sunt 2 variante:

1 - iti vezi treaba si data viitoare esti mai vigilent (asta cred eu ca este varianta buna)

2 - insisti cu Politia, il cauta pe berbec, face o expertiza sa gaseasca urmele contactului mobrei tale cu masina lui (complicata treaba avand in vedere ca te-a agatat cu carligul care normal e plin de urme, fara a mai spune ca poate l-a dat si jos daca este jmecher) si daca gasesti vreun militian batut in cap poate considera ca ai reparat mobra fara autorizatie si te mai alegi si cu dosar penal. Iti spun si motivul pentru care ar face militianul asta: pentru ca o sa ii dai de munca si o sa apara cu un eveniment in zona lui (si asta nu e bine pentru el). O mai fi si prieten/frate/cumnat/cumatru etc cu soferul ... 🤔

 

Cel mai bine multumeste cui crezi tu pentru ca esti intreg si tu si mobra, si mergi mai departe.

 

Ok, mersi mult pentru cum ai explicat. Pai ce sa zic, ai dreptate.. am sa imi vad de treaba avand in vedere ca motorul e relativ ok si data viitoare daca o sa fie nevoie am sa fiu mai atent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 13.08.2020 at 1:23, RandomName said:

am sa imi vad de treaba avand in vedere ca motorul e relativ ok si data viitoare daca o sa fie nevoie am sa fiu mai atent o sa am camera pe casca si o sa fac si poze la locul accidentului pana sa miscam vreunul autovehiculele

fixed

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...