Sari la conținut

ce tip de contract de furnizare curent sa aleg?


XaeL
 Share

Postări Recomandate

De saptamana asta voi avea un contract de curent pe numele meu. Problema este ca, din ce vad pe site la enel, sunt mai multe variante de contract: unul reglementat de ANRE, si mai multe variante in piata libera. Nu inteleg care e avantajul si care e dezavantajul fiecaruia, si care ar fi varianta mai buna (adica mai ieftina) pt mine. Daca s-a lovit cineva de problema asta, as aprecia un pic de ajutor.

 

Mai jos, variantele de contract cu enel, cele nereglementate:

https://contract.enel.ro/alege-oferta

 

si cea reglementata:

https://www.enel.ro/content/dam/enel-ro/informatii-utile/oferta_EEM_FUI_obligat_final.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu eu, trebuie sa iti faci un abonament adecvat nevoilor tale de consum.
Adica iti calculezi un consum aproximativ si vezi la ce abonament ai cel mai avantajos pret, sunt destul de convins ca asta ar fi exact treaba lor sa iti explice ce si cum, si impreuna sa gasiti cea mai buna varianta.
Dar desigur poti sa ne intrebi si pe noi.
Primul link nu merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut coane!

 

Eu merg pe contract Enel fix relaxat, reglementat de ANRE. In principiu e de tipul: cat consumi, atat platesti la acelasi pret fie ziua, fie noaptea.

Planul tarifar contractat in 2017 a fost urmatorul:

- abonament 0.49 lei/zi, deci vreo 15 lei/ luna pe care ii platesti fie ca ai sa nu consum

- energie 0.219 lei/kWh

In banii astia am si 2 interventii de urgenta/an in limita a 400 lei/interventie. Practic ii chemi pentru orice: instalatie electrice, canalizare, apa, lacatuserie, etc. Ei vin, constata, repara si din pretul total iti scad 400 lei iar tu platesti diferenta si mai am si cont myenel in care pot sa fac ce vrea sufletelul meu: de la plati la adaugare/eliminare loc de consum, etc....

 

Cred ca acum (la sfarsitul lui 2019) s-a mai scumpit, dar insesizabil. 

 

In principiu am asa: la cca. 70 si 90 kWh consumati - undeva 70-92 lei, la 126 kWh consumati - 110 lei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum trei sferturi din pretul energiei e reglementat de ANRE

intrebarea cam seamana cu "de unde sa pun benzina?"

la consum casnic diferentele sint nesemnificative

se bat cu tombole, cratita cadou, factura mai colorata, mai bio, arata numai pretul de baza,  etc

 

comparator tarife

Editat de crazvy
completare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ca si cu benzina , vorba colegului , irelevant ce tip de contract sau furnizor ; ce e important e daca ai posibilitate de trifazic si putere mare disponibila .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 12.08.2020 at 22:00, crazvy said:

intrebarea cam seamana cu "de unde sa pun benzina?"

la consum casnic diferentele sint nesemnificative

Ideea de baza era ca sunt multe variante de contract, prea multa informatie dintr-o data, de asta aveam nevoie de lamuriri de la cineva care a inteles deja care sunt diferentele / daca e vreo diferenta. Mersi pt lamurire. 

 

On 12.08.2020 at 22:00, crazvy said:

Mersi si pt link, e util. Pare ca tot contractul reglementat de ANRE este mai ieftin... Interesant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, pinnochio said:

Piata libera e mizerie.Firme de apartament.Intermediari,geambași la electricitate.Stai pe piata reglementată.

Eu ziceam de ofertele de piata libera de la enel, nu de la restul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...