Sari la conținut

amenda de parcare de 2 ori pentru aceeasi parcare ilegala


XaeL
 Share

Postări Recomandate

Sora-mea tocmai s-a mutat la Bucuresti si a inceput condusul in oras prin doua amenzi de parcare :lool:

Ideea este ca nici ea nici eu am vazut amenzile, la masina era doar un bagator de seama care i-a zis ca va veni amenda acasa. Nu a gasit nimic in parbriz, nu stiu daca sunt amenzi de la locala sau de la politia "adevarata".

Problema este ca ar fi doua amenzi. Masina a fost parcata ieri seara, si bagatorul de seama sustine ca va avea o amenda pentru ziua de ieri si una pentru ziua de azi. Mie mi se pare ciudat, nu poti amenda de 2 ori aceeasi incalcare a legii ...cred. S-a mai intalnit cineva cu situatia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Acum 4 minute, XaeL a spus:

Sora-mea tocmai s-a mutat la Bucuresti si a inceput condusul in oras prin doua amenzi de parcare :lool:

Ideea este ca nici ea nici eu am vazut amenzile, la masina era doar un bagator de seama care i-a zis ca va veni amenda acasa. Nu a gasit nimic in parbriz, nu stiu daca sunt amenzi de la locala sau de la politia "adevarata".

Problema este ca ar fi doua amenzi. Masina a fost parcata ieri seara, si bagatorul de seama sustine ca va avea o amenda pentru ziua de ieri si una pentru ziua de azi. Mie mi se pare ciudat, nu poti amenda de 2 ori aceeasi incalcare a legii ...cred. S-a mai intalnit cineva cu situatia asta?

Dupa logica ta, parchezi masina ilegal, iti iei o amenda, si o lasi acolo 5 zile, ilegal. Evident ca te poate amenda, pentru fiecare abatere constatata, pentru o alta data ora :)))

Daca i in s3, sa ziceti ms ca nu v-a ridicat o. Sunt pusi pe fapte pe aici, de vreo 2 luni.

Acum 3 minute, taong_mapagbiro a spus:

Depasesti pe linie , iei amenda ...peste 5 minute depasesti iarasi pe linie si iei amenda ...ce zici este posibil ? ...fiind aceiasi infractiune 

 

nu bre, ce ai. Iei o data amenda, si apoi tot anul ai platit abonament de depasire linie :)))) huie fraierilor :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O masina amendata seara pt parcare inseamna si o masina amendata dimineata daca nu e mutata :)) Daca am avea peste toti asa angajati am ajunge departe.
Toata tara e in Bucuresti, asa cum toata planeta e la New York, bine ca nu sta nguyenu in manhatten ca isi taia venele :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 minutes ago, taong_mapagbiro said:

Depasesti pe linie , iei amenda ...peste 5 minute depasesti iarasi pe linie si iei amenda ...ce zici este posibil ? ...fiind aceiasi infractiune 

 

tu discuti de 2 depasiri. eu discut de o singura parcare

 

20 minutes ago, Adrian M. said:

Evident ca te poate amenda, pentru fiecare abatere constatata, pentru o alta data ora :)))

 

In principiu, ai dreptate. Avem totusi idee la ce interval de timp poti lua o noua amenda pentru aceeasi parcare? 5 minute? o ora? 24 ore? a doua zi calendaristic vorbind (adica 23:59 o amenda, 00:01 a doua amenda)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, XaeL a spus:

Sora-mea tocmai s-a mutat la Bucuresti si a inceput condusul in oras prin doua amenzi de parcare :lool:

Ideea este ca nici ea nici eu am vazut amenzile, la masina era doar un bagator de seama care i-a zis ca va veni amenda acasa. Nu a gasit nimic in parbriz, nu stiu daca sunt amenzi de la locala sau de la politia "adevarata".

Problema este ca ar fi doua amenzi. Masina a fost parcata ieri seara, si bagatorul de seama sustine ca va avea o amenda pentru ziua de ieri si una pentru ziua de azi. Mie mi se pare ciudat, nu poti amenda de 2 ori aceeasi incalcare a legii ...cred. S-a mai intalnit cineva cu situatia asta?

Pai haide sa ne uitam cum sta treaba prin tarile pe unde ne place noua. Exemplu Viena: ai pus masina/mobra aiurea amenda 36 €. Daca a doua zi masina este tot acolo (si se vede amenda neplatitia in geam) mai primesti o amenda de 36€. Si daca in a treia zi este tot (si se vad cele 2 amenzi neplatite in geam) acolo ti-o ridica. E drept ca amenda o gasesti pusa frumos intr-un plic sub stergator sau prinda cu un elastic pe ghidonul mobrei (am reusit sa iau o amenda cu Goldwing-ul 🙈. Desi era parcata in zona corecta nu am pus-o perpendicular pe bordura. In mintea mea a fost ca daca o pun asa iasa draqu autobuzul cu toata roata din fata din randul masinilor parcate, asa ca era pusa cam la 45 de grade. La motivul amenzii scria ca nu am parcat ''cu economie de spatiu''. Am vorbit apoi intr-o zi cu un parcagiu carte mi-a spus ca nu conteaza daca iese mobra dincolo de linia parcarii atata timp cat este pusa perpendicular pe bordura)

 

Masinile ridicate, care au numar de inmatriculare, si care sunt nerevendicate in 6 luni trec in proprietatea municipalitatii si vor fi valorificate. Cele neimnatriculate au termen de revendicare 2 luni dupa care la fel se valorifica.

 

Tu cum ai dori: sa parchezi masina aiurea, sa primesti o amenda si sa stii ca o poti lasa acolo cateva luni, cu amenda pe post de taxa de parcare?

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amenda pentru parcare poate da oricare dintre politii, dar numai aia pe bune (adica nu gardienii publici) poate sa o dea fara prezenta soferului, ca doar aia au acces la baza de date de inmatriculari ca sa afle a cui e masina. Din cate stiu se poate da una pe zi pentru acelasi loc, daca sunt parcari in locuri diferite nu exista limita pentru ca sunt fapte diferite. Daca e parcare cu plata si e plata expirata se poate da la fiecare interval de taxare.

Acum 1 minut, Silver Arrow a spus:

Exemplu Viena: ai pus masina/mobra aiurea amenda 36 €.

Depinde de cat de aiurea e pusa, imi spunea cineva care locuieste acolo ca amenda pentru parcare in zona cu abonament daca nu ai abonament e aproximativ abonamentul pe o luna, era 360 de euro acum vreo 4 ani cand am fost acolo si mi-a zis de chestia asta. Probabil la tine a fost doar o contraventie minora, cred ca sunt mai multe tipuri de amenzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, AdrianB1 a spus:

Amenda pentru parcare poate da oricare dintre politii, dar numai aia pe bune (adica nu gardienii publici) poate sa o dea fara prezenta soferului, ca doar aia au acces la baza de date de inmatriculari ca sa afle a cui e masina. Din cate stiu se poate da una pe zi pentru acelasi loc, daca sunt parcari in locuri diferite nu exista limita pentru ca sunt fapte diferite. Daca e parcare cu plata si e plata expirata se poate da la fiecare interval de taxare.

Depinde de cat de aiurea e pusa, imi spunea cineva care locuieste acolo ca amenda pentru parcare in zona cu abonament daca nu ai abonament e aproximativ abonamentul pe o luna, era 360 de euro acum vreo 4 ani cand am fost acolo si mi-a zis de chestia asta. Probabil la tine a fost doar o contraventie minora, cred ca sunt mai multe tipuri de amenzi.

Au facut astia din Viena o treaba de prin 2017: sunt zone de parcare marcate pe care scrie ''Anreinerparken'' adica ar veni ''Parcare pentru rezidenti''. Amenda nu este 360 € cum nici abonamentul nu este asa de scump. Amenda este la fel 36€.

Abonamentul de care spui tu, este de fapt o vigneta emisa de primarie care atesta ca locuiesti in sector X (unul din cele 22) si ai dreptul sa o parchezi la bordura fara alte taxe in acel sector. Nu ai loc rezervat. Vigneta se emite pe doi ani si costa intr-adevar 360€ pentru 2 ani.

Nici la parcarile cu plata nu costa 360 €/luna.

Si mai ai parcarile publice ale primariei, pentru oricine ca sa spunem asa, unde te usuca la ficati: 2,20 €/h, maxim 3 ore.

 

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Starcream a spus:

In aceeasi maniera, de cate ori poti lua amenda pentru rovinieta? Poti circula un an intreg fara rovinieta stiind ca ai platit o amenda?

Una pe zi  în fiecare zi..😄

Acum 1 oră, Nguyen a spus:

 

Nu ramanea mai bine la ea acolo la tara? 

Priceless

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, superbec a spus:

poze cu sora a cerut cineva?

Nu ,de unde deduc faptul că aici sunt numai materialiști. Fata are de plătit amenzi și rămâne fără bani.

Niciunul să sară să o ajute, asta mă îngrijorează.😄

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Flower-Power a spus:

Nu ,de unde deduc faptul că aici sunt numai materialiști. Fata are de plătit amenzi și rămâne fără bani.

Niciunul să sară să o ajute, asta mă îngrijorează.😄

pai intai poza .. daca e grasa sa se descurce singura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit la fel in martie, cu o masina cu care nu circulam in perioada aia. 4 zile 4 amenzi. Evident, am rezolvat-o romaneste, cu o intervenție. 

Apoi am mutat masina 2 locuri mai incolo, i-am scos placutele si i-am acoperit VIN-ul. N-am mai luat amenzi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Baxxter a spus:

Am patit la fel in martie, cu o masina cu care nu circulam in perioada aia. 4 zile 4 amenzi. Evident, am rezolvat-o romaneste, cu o intervenție. 

Apoi am mutat masina 2 locuri mai incolo, i-am scos placutele si i-am acoperit VIN-ul. N-am mai luat amenzi. Tot romaneste

🙈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Silver Arrow a spus:

Au facut astia din Viena o treaba de prin 2017:

Da, am cautat si am gasit tarifele actuale, sunt mult mai decente. Eu am fost de cateva ori prin 2013-2016, se pare ca au schimbat sistemul si ce stiu despre cel vechi e ce mi-a zis cineva care era rezident si platea abonament din ala pe zona. Poate a gresit omul, poate am inteles eu gresit, partea buna e ca acum e mult mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Baxxter a spus:

Da, in filme la haliud. Noi vorbim aici de bucurești. 

te provoc sa faci asta in s3. 

S-au pus pe cazane lasate de izbeliste. IN zona mea, am vazut cum au pus hartii masinilor parasite, sa le ia proprietarii. au facut asta de 3 ori, apoi, ce sa vezi? Au venit organizat, politie, masini ridicare, si au disparut cazanele. Cel putin din zona mea. Bine, depinde si unde i parcatea vorbim de masini lasate pe bulevard vs strazi secundare.

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...