Sari la conținut

Achizitie motocicleta pe firma?


AleXzpm
 Share

Postări Recomandate

Salut, 

 

Vreau sa imi cumpar o motocicleta si incerc sa vad daca pot sa nu platesc TVA, e cineva pe aici care si-a cumparat motocicleta pe firma ( SRL/PFA ) si are mai multe info despre costuri, asigurare? 

Ce se intampla daca vreau sa o vand?

Per total, se merita? TVA pentru mine este de 700EUR ( nu e atat de mult, dar totusi sunt ceva bani ) 

 

Mutlumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca poti sa o cumperi. Nu te opreste nimeni.

Sunt multe firme care au mobre si chiar sunt folosite pentru treaba. Nu vorbesc de scuterele pentru pizza.

Asa cum unii primesc masina de serviciu, tu poti foarte bine sa ai motocicleta de serviciu.

De asigurare intreaba la asiguratori.

Cand o vei vinde, faci factura ca la orice vanzare din firma si TVA-ul de pe factura va fi de plata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi dilema a avut-o un prieten. Din discutiile cu contabila a rezultat ca nu merita cumparata pe firma daca nu ai activitate de livrare. El era atat administrator , cat si singurul angajat.

Se amortizeaza intre 4 si 6 ani si poate fi accelerata, liniar sau degresiva. Accelerata 50% in primul an si urmatorii ani liniar. Iar degresiva combinatia intre accelerata si liniara.

Partea nasoala e ca la un eventual control, in functie de cine vine si de cat de pus pe capatuiala este, poate sa considere (daca este utilizata de administrator) ca poate fi impozitata ca alte venituri cu 10%.

Prieten meu, fiind atat administrator, cat si singurul angajat, risca ca la control sa i se stabileasca ca impunere toate datoriile salariale. Iar la 7000 de euro cat era Vulcanul pe care-l dorea...  Asa ca nu a mai luat-o pe firma.

 

Daca nu era si angajat, ci doar administrator, ar fi putut sa o cumpere si il trecea din prima cu impozit de 10% ca alte venituri si scapa de o grija.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce diferenta este intre masina de serviciu si mobra de serviciu?

Cati dintre voi aveti masini de serviciu si decontati benzina si cheltuielile de mentenanta pe firma? Aveti grija sa nu bagati pe cheltuieli deductibile aceste chestii?

Ma indoiesc.

Multi le au masinile "in pachetul salarial". O chestie care intr-o tara normala te costa prin impozitul pe venitul global.

Daca firma mai este si cu impozit de. 1% din cifra de afaceri atunci i se rupe controlului cate cheltuieli ai bagat.

Si da, mobra se amortizeaza precum masina in 5 ani.  Dupa aceea ti-o poti cumpara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde, daca nu o folosesti in interes de serviciu (adica firma sa aiba coduri CAEN de livrare, curierat, transport, etc) nu poti deduce decat 50% din TVA.TVA-ul il platesti la revanzare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai care este diferenta intre masina si mobra la firma?

Ar trebui la fel masina sa ai dreptul sa ii deduci TVA-ul daca ai ce spui tu in CAEN. Nu?

Zice la lege ceva specific de motocicleta?

Sau o spui ca un fapt general daca autovehiculul foloseste in activitatea firmei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Silver Arrow a spus:

Pai care este diferenta intre masina si mobra la firma?

Ar trebui la fel masina sa ai dreptul sa ii deduci TVA-ul daca ai ce spui tu in CAEN. Nu?

Zice la lege ceva specific de motocicleta?

Sau o spui ca un fapt general daca autovehiculul foloseste in activitatea firmei.

man, intreaba-ti contabilu , au bagat astia legi de te doare capu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e simpla:

 

1. Iei din Romania sau din UE? Daca iei din UE, o cumperi fara TVA, daca o iei din Romania o cumperi cu TVA si dupa deduci TVA, in functie de ce facturi emiti catre clientii tai.

 

2. Cum se deduce TVA, indiferent de unde o iei:

  • Daca o folosesti si in interes personal, atunci deduci 50% din TVA 
  • Daca o folosesti strict in activitati comerciale, atunci deduci 100% din TVA

 

Concret, moto luata din UE:

  • Vanzatorul (musai firma cu cod Vies valid) iti va factura fara TVA motocicleta, daca si tu ai cod Vies valid (asa numitul cod the TVA intracomunitar)
  • vei plati jumate din TVA in Ro daca vrei sa stai linistit si nu mai ai nicio grija. Poti sa o folosesti cum vrei tu. 
  • daca vrei sa nu platesti nimic, atunci trebuie faci foi de parcurs sa arati ca o folosesti in activitatile firmei exclusiv. E mai complicat. Multi nu fac asta si nu-i prinde nimeni, insa daca ai control si se dovedeste ca o folosesti in interes personal, platesti si TVAul si penalitati.

 

Moto luata din RO:

  • similar, platind deja TVA-ul la achizitie, poti deduce din el 50% sau 100% cu TVA-ul pe care-l incasezi de la clientii tai.

 

Spor,

Razvan

 

Editat de razvan_smart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa o iei de dincolo pe firma. si ai doua variante, nu platesti tva-ul sau il platesti si il recuperezi dupa ce inmatriculezi masina in ro. ingineria in partea de contabilitate nu stiu sa ti-o zic, dar merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 13.08.2020 at 12:52, razvan_smart said:

Treaba e simpla:

 

1. Iei din Romania sau din UE? Daca iei din UE, o cumperi fara TVA, daca o iei din Romania o cumperi cu TVA si dupa deduci TVA, in functie de ce facturi emiti catre clientii tai.

 

2. Cum se deduce TVA, indiferent de unde o iei:

  • Daca o folosesti si in interes personal, atunci deduci 50% din TVA 
  • Daca o folosesti strict in activitati comerciale, atunci deduci 100% din TVA

 

Concret, moto luata din UE:

  • Vanzatorul (musai firma cu cod Vies valid) iti va factura fara TVA motocicleta, daca si tu ai cod Vies valid (asa numitul cod the TVA intracomunitar)
  • vei plati jumate din TVA in Ro daca vrei sa stai linistit si nu mai ai nicio grija. Poti sa o folosesti cum vrei tu. 
  • daca vrei sa nu platesti nimic, atunci trebuie faci foi de parcurs sa arati ca o folosesti in activitatile firmei exclusiv. E mai complicat. Multi nu fac asta si nu-i prinde nimeni, insa daca ai control si se dovedeste ca o folosesti in interes personal, platesti si TVAul si penalitati.

 

Moto luata din RO:

  • similar, platind deja TVA-ul la achizitie, poti deduce din el 50% sau 100% cu TVA-ul pe care-l incasezi de la clientii tai.

 

Spor,

Razvan

 

Multumesc Razvan, acum inteleg.

On 13.08.2020 at 12:52, baubau_arad said:

Eu am motoreta luata pe firma.

De tva nu scapi,indiferent ca esti persoana fizica sau juridica.

La plata ratelor(daca o iei in leasing )se scade jumatate din TVA daca nu esti firma care sa se ocupe cu transportu(in cazul dat transportul cu motocicleta)

Daca o platesti integral la fel se procedeaza;tu platesti tva-ul si se va scadea proportional 50% din tva platit de tine,atunci cand platesti darile la stat.

La fel este si cu masinile si cu orice mijloc de transport achizitionat pe firma.

In romania nu exista varianta sa nu platesti tva-ul.Il platesti si se scade treptat din platile catre stat.

si per total, s-a meritat? Crezi ca se merita pentru 700 eur tva?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm ce a spus Razvan. Mai castigi ceva din amortizare, esalonat, in anii urmatori ( cota de impozit pe care o economisesti ca urmare a amortizarii)

La vanzare, daca o faci catre tine sau catre o ruda, vei avea nevoie de raport de evaluare. Daca o vinzi pe piata libera, nu trebuie sa incasezi mai putin de valoarea ei de piata. Si vei achita statului Tva-ul aferent pretului de vanzare ( tot, nu 50%).

Acum, tu stii daca se merita sau nu. Pentru mine 700 euro acum e o sumaimportanta, pentru altcineva pot fi bani se seminte.

Eu am avut in 7 ani doua masini luate asa ( pe PFA). A meritat

 

 

Editat de HubbaTheButt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.08.2020 la 17:24, AleXzpm a spus:

Multumesc Razvan, acum inteleg.

si per total, s-a meritat? Crezi ca se merita pentru 700 eur tva?

 

Eu asa am motoreta luata pe firma. Cu 700 euro iti iei o casca buna sau poate o alta evacuare. Am bagat pe uz mixt, deci 50% din TVA salvat si stau linistit si fara griji. Taxele si RCA ul nu au mare diferenta, deci de ce sa nu salvezi niste bani? Eu oricum planuiesc sa tin motoreta pe termen lung. 

 

Nu mai zic ce bani poti sa salvezi la o masina noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, razvan_smart said:

Eu asa am motoreta luata pe firma. Cu 700 euro iti iei o casca buna sau poate o alta evacuare. Am bagat pe uz mixt, deci 50% din TVA salvat si stau linistit si fara griji. Taxele si RCA ul nu au mare diferenta, deci de ce sa nu salvezi niste bani? Eu oricum planuiesc sa tin motoreta pe termen lung. 

 

Nu mai zic ce bani poti sa salvezi la o masina noua.

ai dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...