Sari la conținut

05-06. 14-16 august 2020 my World Motorrad Grand Prix von Osterreich & 21-23 august, BMW M Grand Prix of Styria


xt600
 Share

Postări Recomandate

Rezumat we asta: Ducati de căcat (de parc nu știam)

Zarco e bou ca de obicei deși era în fața el a provocat toată mizeria aia.

Mi-a plăcut ultima depășire, a arata diferența de talent între ghiolbanul Miller și newcomerul Mir.

M-am ofticat când a picat Rins..

Bradl și Little Marquez chiar așa prosti sunt sau chiar așa proaste sunt hondele alea?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci pana la urma era o greseala de proiectare la cauciucuri si nu la cadrul de otel al ktm? Ca nu mai inteleg nimic...

Un mare bravo baietilor de pe podium! Si lui Binder!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

Every angle from one of the most petrifying MotoGP™ crashes

Mie nu mi se pare Zarco vinovat pt acest incident.Iar Morbi ca il face "half-murderer" mi se pare deja aberant - e similara faza cu cea in care Iannone l-a luat pe faras cu Lorenzo si dupa aia spunea ca Lorenzo a gresit pt ca a franat prea devreme.

Zarco il depaseste si apoi se baga pe exterior pe franare,similar lui Miller - Miller a luat acea trasa curioasa pe interior la absolut fiecare tur - e trasa gumata,Zarco e in fata poate sa isi aleaga trasa,care e problema frate?Dc e de vina Zarco ca ala a a venit bolovan si s-a rupt in el?Aceeiasi trasa o vad in F1 de n ori - depasire pe linia dreapta si apoi tinut interior pe franare ca sa nu vina cel depasit la interior.Morbi unde se uita,la stele?wtf?Morbi nu era pe trasa aceea,si el s-a dus tot pe acolo.

Dar repet - chiar l-am remarcat pe Miller tot cu Ducati care numa asa a franat acolo fix pe aceeiasi trasa tur de tur.

 

Daca cursa trecuta spuneati ca era vinovat Zarco pt ca Pol era in fata cu juma de roata,acum Zarco era in fata cu 2 lungimi de moto - si-a ales trasa si a stat pe ea,si tot el e de vina?

Morbi cum dracului s-a dus talan in el cand el era 2m in stanga?De ce a venit si el pe acolo si s-a bagat in el?Foarte ciudat accidentul oricum.

Iar Rossi - bulanos ca de obicei.Noroc ca nu l-a lovit motoreta lui Morbi ca il nenorocea.


nici eu nu cred ca Zarco e vinovat in litera regulamentului. Era in fata, a iesit un pic larg, Mor tb sa inchida.

cred ca Mor nu se astepta sa ii intre in fata. Nu pot sa imi dau seama din reluari, dar ppsibil sa fie ai ce ziceau comentatorii de pe motogp de slipstream si fractiunea aia de secunda sa ii fo dat peste cap franarea lui Mor. 
ce nu inteleg este de ce s-a bagat acolo sa depaseasca, putea pe linia dreapta sa ii dea 2 lungimi...

s-a vaxut la Qua cu Pet in ultimul viraj, si linia de final, viteza de top la yamaha😂😂😂

dupa cum zicea si Dovi, Zarco nu avea ce sa caute acolo, dar pe de alta parte era in fata...

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, B.B. a spus:

Rezumat we asta: Ducati de căcat (de parc nu știam)

Zarco e bou ca de obicei deși era în fața el a provocat toată mizeria aia.

Mi-a plăcut ultima depășire, a arata diferența de talent între ghiolbanul Miller și newcomerul Mir.

M-am ofticat când a picat Rins..

Bradl și Little Marquez chiar așa prosti sunt sau chiar așa proaste sunt hondele alea?

Mi se pare ca spui numa prostii.

- daca te referi la ruptura dintre Dovi si Ducati,Dovi a provocat-o,weekendul asta cei de la Ducati au fost instintati ca Dovi nu mai vrea sa continuie cu ei si punct.Au zis acelasi lucru ambele parti implicate.De ce e Ducati de calcat?

- cum poate un pilot care e in fata deci are libertatea de a.si alege trasa sa fie de vina pt ca Morbi vrea sa ii ia interiorul dar constata ca "suprize,surprize",Ducati e mai bun pe franare decat Yamaha si intra gramada in el?

- Miller nu e deloc ghiolban,doar a gresit o franare.Mir,desi sunt fan,constat ca e una din putinele curse in care a fost rece si cu capul pe umeri

 

Si eu m.am ofticat cand a gresit Rins dar a cazut exclusiv pe prostia lui.Intr.un moment cand putea impusca o victorie.Turul trecut gresise fix acolo si era gata gata sa se imprastie,ar fi trebuit sa inteleaga ideea.

Da,AM si Bradl sunt chiar asa slabi // DA - MM e chiar atat de bun.Cred ca la fiecare cursa dupa Jerez ma minunez de cat de bun e fata de restul,care,lasati de capul lor,iata,fac numa si numa prostii.

 

Vinales,tati,unde e podiumul?ca dupa quali ai zis ca faci clar podium,iar ne am lovit la ceas si am iesit pe coispe?

Quarta a declarat ca nu l au mai tinut franele?in ambele curse ca sa zic asa?si e f bucuros ca a iesit pe 8.

Eee pai cu asemenea contracandidati chiar merita MM sa castige n campionate,pt ca nici unul nu e nici la jumate din ce e el.Si asta o spun din postura de aproape hater al lui MM.Pai stau si ma intreb - daca isi rupea mana cel mai mare contracandidat al lui MM sa zicem amandoi Dovi si Quarta pai MM tot gherle din astea dadea in lipsa lor?Haida.de.

 

Btw bravo Dovi,cursa solida,sange rece calm si viteza.Dar mai ales sange rece.Daca ar mere asa la fiecare cursa,da,ar fi cineva de luat in seama la campionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, September a spus:

Rossi va trăi 100 de ani sănătos după încercarea asta. 

A văzut cu coada ochiului că vine proiectilul, a frânat a îndreptat-o, a evitat glonțul lui Morbi, apoi exact pe locul unde ar fi trebuit să fie, a căzut maldărul lui Zarco...😅 

Asa mi s-a parut si mie initial, dar m-am uitat la slow motion si parca a franat imediat dupa ce a trecut. Pur si simplu n-a fost sa fie azi. Asa sa-i ajute si de acum incolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, damager a spus:

dupa cum zicea si Dovi, Zarco nu avea ce sa caute acolo, dar pe de alta parte era in fata...

Exact,era in fata,poate lua ce linie vrea.Si mie mi se pare ca Morbi a fost surprins,pt ca se vede la filmarea din fata cum se ridica brusc si se infige in frane....

Zarco a fost siret - l.a depasit pe linia dr prin stg,a intarziat franarea si dupa aia a iesit in dreapta pe franare.Probabil Morbi chiar vroia sa revina pe franare pe interior si a fost clar surprins.

Ori Zarco a adoptat voit o pozitie defensiva pe interior pe franare (ceea ce,repet,e perfect in dreptul lui ca e in fata plus ca se practica des),ori Zarco (ca si Miller tur de tur) frana pe acea trasa (destul de gumata se vede),pt ca nu stiu,asa le place Ducati urilor sa intre mai bine pe virajul 3?i donno.

Morbi probabil nu s.a asteptat ca odata ce il depaseste pe stg,Zarco sa schimbe partea pe dreapta si sa franeze,plus ca Ducati/Zarco franeaza ff tare.Toate astea au dus la ceea ce s.a vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, B.B. a spus:

Ai dreptate însă nu știu cum de numa Zarco produce faze de-astea..

Poate pt că o fi prea șiret, nu știu...

e in lumea lui..

 

 

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Method o intrebare: Ai fost /esti  campion intr.o competitie moto,  manager de echipa?Fara suparare, este o curiozitate 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, damager a spus:


cursa trecuta discutia a fost despre intrarea larga a lui pol si zarco care s-a bagat sub el.

daca urmaresti trasele ktm-urilor, o sa vezi ca intra mai larg ca sa ascuta virajele, ca sa se foloseasca de puterea motoarelor.

data trecut la Zarco a fost penalizat de comisarii de cursa, care stiu si au vazut mqi bine..

aici nu a zis nimeni nimic de Zarco nu?

Daca ai fost atent, depasirea in prima parte a cursei, facuta de Rins la Pol a fost identica cu cea a lui Zarco asupra lui Pol, din cursa trecuta, cu diferenta ca azi s-a petrecut pe un viraj pe stanga. Ca si in cazul Zarco vs. Pol, catalanul a lasat interiorul deschis. Ca si acum o saptamana, Pol l-a atins pe Rins, care se afla la interior. Nici Rins nici Zarco nu au fost vinovati de atingere, pur si simplu ambii au vazut poarta larg deschisa si au intrat. 

In accidentul de astazi, care se putea lasa cu urmari urate, Zarco era in fata, conform regulamentului nu ai ce sa ii faci, insa din punct de vedere moral a fost cel care a declansat unul dintre cele mai urate accidente din istoria MotoGp. Puteau sa moara oameni. Aici se vede foarte bine diferenta dintre aplicarea regulamentului in litera lui si in spiritul lui. Asta am incercat sa explic unui coleg, la momentul respectiv, dar din pacate nu s-a inteles ideea. 

Cat despre KTM,  asa poate sa vireze motoreta aia, de aceea si lasa Pol interiorul deschis. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu motocicleta e devina, ci Pol. Din cauza celuilalt incident s-a pierdut incidentul lui Pol cu Oliveira. In prima faza am crezut ca portughezul a pierdut fata, dar din interviuri si reluari se vede ca Pol o ia larg si revine direct in Oliveira. Chiar a zis si portughezul, daca vezi "usa deschisa" te bagi, mai ales ca a lasat-o de 3-4 ori pana atunci. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine nu are somn, acum se dau cursele, in reluare, pe Digisport 4. 

Acum 1 oră, ioio_viola a spus:

Nu motocicleta e devina, ci Pol. Din cauza celuilalt incident s-a pierdut incidentul lui Pol cu Oliveira. In prima faza am crezut ca portughezul a pierdut fata, dar din interviuri si reluari se vede ca Pol o ia larg si revine direct in Oliveira. Chiar a zis si portughezul, daca vezi "usa deschisa" te bagi, mai ales ca a lasat-o de 3-4 ori pana atunci. 

Da, dar lasa usa deschisa din cauza ca motocicleta aia, ca si Ducati, are o reala problema cu luarea virajelor. Si ai dreptate, toata lumea a uitat de incidentul Pol vs. Oliveira. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zarco explains racing incident with Morbidelli

Acum 3 ore, B.B. a spus:

Ai dreptate însă nu știu cum de numa Zarco produce faze de-astea..

Poate pt că o fi prea șiret, nu știu...

Intradevar cam multe incidente.Bine....acum daca ne uitam de exemplu la Marquez la intrarea in gp...era mai rau ca el...ok,Marquez nu avea exp in gp,Zarco deja are cu carul,dar na

 

Interviu Quarta - acuza lipsa totala a franei in prima etapa a cursei (desi nu inteleg cum a mai putut continua astfel),si apoi lipsa de feeling tot pe frane in a doua parte.Pacat.Defectiune tehnica,dar pacat de punctele irosite...si pacat si de depasirea la Petrucci facuta greu si cu efort si anulata fara drept de apel de forta motorului Ducati.

 

Post-race Press Conference :

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din filmare se simte ca minte si sta cu privirea numai in pamant. Intentionat a largit trasa pentru a-l forta pe ala sa piste frana, dar gesturile astea nu se fac pe linii drepte unde toata lumea e gaz maxim si sta cu capul sub parbriz. Conform regulament e acoperit, in rest..aproape criminala miscarea de azi. Sa nu uitam ca a mai fost acuzat si in trecut de pilotaj agresiv, chiar si de catre 46.

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, xt600 a spus:

Daca ai fost atent, depasirea in prima parte a cursei, facuta de Rins la Pol a fost identica cu cea a lui Zarco asupra lui Pol, din cursa trecuta, cu diferenta ca azi s-a petrecut pe un viraj pe stanga. Ca si in cazul Zarco vs. Pol, catalanul a lasat interiorul deschis. Ca si acum o saptamana, Pol l-a atins pe Rins, care se afla la interior. Nici Rins nici Zarco nu au fost vinovati de atingere, pur si simplu ambii au vazut poarta larg deschisa si au intrat. 

In accidentul de astazi, care se putea lasa cu urmari urate, Zarco era in fata, conform regulamentului nu ai ce sa ii faci, insa din punct de vedere moral a fost cel care a declansat unul dintre cele mai urate accidente din istoria MotoGp. Puteau sa moara oameni. Aici se vede foarte bine diferenta dintre aplicarea regulamentului in litera lui si in spiritul lui. Asta am incercat sa explic unui coleg, la momentul respectiv, dar din pacate nu s-a inteles ideea. 

Cat despre KTM,  asa poate sa vireze motoreta aia, de aceea si lasa Pol interiorul deschis. 


e o mica diferenta, in momentul in care Pol inchide, Rins e deja langa el, nu asa in spate cum a fost Zarco.

cursa trecuta Zarco l-a lovit in roata spate. Acuma, daca Pol inchidea se culca direct pe Rins. Parerea mea este asta esti si motivul pt care a indreptat. Pentru ca l-a vazut pe Rins. Pol nu eate un pilot agresiv, cel putin eu nu tin minte curse in care sa fie agresiv.

 

iar cu Zarco azi, si eu cred la fel, era in fata, dar miscarea facuta a fost una extrem de agresiva, iar Mor put si simplu s-a trezit cu el in fata, fara sa aibe timp sa reactioneze. 
stau si ma gandesc cum erau acuma discutiile dc una din motoreta ii zbura capul lui Rossi sau a lui Vinales.....

 

declaratia lui Zarco:

They [Rossi and Morbidelli] were thinking that I went super wide and it was not correct, but I didn't go so wide. I was not much more wide than usual. And I didn't do it on purpose.
 

o sa caut o poza in care este la cel putin 1 m de trasa ideala unde era Mor. Si asta declara si Dovi si Rins.

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, B.B. a spus:

Rezumat we asta: Ducati de căcat (de parc nu știam)

Zarco e bou ca de obicei deși era în fața el a provocat toată mizeria aia.

Mi-a plăcut ultima depășire, a arata diferența de talent între ghiolbanul Miller și newcomerul Mir.

 

De ce e de cacao Ducati?

Daca intelegeai ceva din m gp ul asta iti dadaeai seama ca Mir a primit pe tava locul doi dupa greseala lui Miller care a iesit larg.

 

 

IMG-20200817-WA0002.jpg

Ptr cei care cred ca Dovi a provocat despartirea...

Eu zic ca are meritele lui...fiind de atata timp acolo..cu el motoreta a ajuns de la epava in "top",victorii,sa se bata la titlu cu MM ,si chiar si anul asta are sansa lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, damager a spus:

 

declaratia lui Zarco:

They [Rossi and Morbidelli] were thinking that I went super wide and it was not correct, but I didn't go so wide. I was not much more wide than usual. And I didn't do it on purpose.
 

o sa caut o poza in care este la cel putin 1 m de trasa ideala unde era Mor. Si asta declara si Dovi si Rins.

Ar fi interesant de vazut datele de telemetrie ale francezului... Nu numai ca a iesit wide, dar suspectez ca a atins si frana acolo, prea a intrat Morbi in el ca in stalp... 

Cred ca Rossi se gandeste serios daca sa mai continue, cu dementi de astia pe circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil vechile probleme de care tot vb Dovi legate de moto ..si nici o inbunatatire sezizabila...probabil astea au fost motivele

@xt600...mda si m am gandit la Rossi ...ca ppate isi zice sa o lase balta...daca il lovea motoreta aia...nu s daca scapa viu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Buggy a spus:

De ce e de cacao Ducati?

Daca intelegeai ceva din m gp ul asta iti dadaeai seama ca Mir a primit pe tava locul doi dupa greseala lui Miller care a iesit larg.

 

 

IMG-20200817-WA0002.jpg

Ptr cei care cred ca Dovi a provocat despartirea...

Eu zic ca are meritele lui...fiind de atata timp acolo..cu el motoreta a ajuns de la epava in "top",victorii,sa se bata la titlu cu MM ,si chiar si anul asta are sansa lui...

La faza aia s-a vazut diferenta dintre o motocicleta care stie sa vireze si duce viteza pe viraj si una care nu stie. Dovi de ani de zile spune acelasi lucru, insa Gigi nu poate accepta ca nu este in stare sa rezolve problema. Asa ca nu el este vinovatul, ci pilotul. 

 

Dovi a decis plecarea, pentru ca a vazut ca nu mai este dorit. Iti dai seama ca nu putea astepta sa il concedieze Gigi. Cat despre bani, poate ca Dovi ar fi acceptat o scadere de salariu rezonabila, insa se pare ca Gigi i-a facut o oferta de neacceptat, tocmai ca sa il faca sa plece. Totusi, nu poti sa ii dai lui Dovi, vicecampion si omul care a muncit 8 sezoane, ca sa faca motocicleta aia cat de cat competitiva, un salar de rookie... 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@xt600...Miller a zis ca si uzura la pneu a fost o problema...dar creca aici a fost greseala lui si atat...dar asta nu scuza faptul ca Ducati inca are aceeasi problema..

Chiar si Dovi a zis din nou acum ca problema inca este si asta il incurca..

@PTR ar fi ideal ca Dovi sa castice si sa le dea o palma de trezire la astia din conducere ca numai decizii proaste iau...si e clar ca sansa la titlu in afara de anul asta nici ca mai pupa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi fost interesant sa aiba Bestia motocicleta de schimb. Macar am fi putut face o comparatie intre el si Rossi, cum pilotezi dupa ce ti-a trecut glontul pe la ureche.

 

Din ce am vazut nu prea il cred pe Zarco. Morbi a intrat in el ca intr-un sac de cartofi a fost complet surprins, ori la nivelul asta sunt destul de putine situatiile care chiar te surprind.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, xt600 a spus:

Ar fi interesant de vazut datele de telemetrie ale francezului... Nu numai ca a iesit wide, dar suspectez ca a atins si frana acolo, prea a intrat Morbi in el ca in stalp... 

Cred ca Rossi se gandeste serios daca sa mai continue, cu dementi de astia pe circuit.


la cum arata mobra, nu stiu ce sa zic de telemetrie😂😂😂😂😂

2D57ED63-C015-46B0-BF8C-0579BE563FC8.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...