Sari la conținut

05-06. 14-16 august 2020 my World Motorrad Grand Prix von Osterreich & 21-23 august, BMW M Grand Prix of Styria


xt600
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 499
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca motocicleta lui Zarco nu intra in parapetul ala gonflabil, si de acolo sa sara peste partea asfaltata, si venea ghiulea pe roti, sigur se lasa cu morti. De bulanul celor de la Yamaha nu mai zic, a fost intre ei fix distanta cat sa incapa o motocicleta, cea a lui Franco. Nici regizata cu cascadori la Holkywood si nu le iesea asa. Cum am citit undeva pe net, Simoncelli inca nu a vrut sa-l revada pe Rossi!

Legat de incident, degeaba esti in fata si poti sa-ti alegi trasa, daca imediat cum ai trecut de ghidonul adversarului, te comporti de parca esti singur pe circuit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, P T R a spus:

Regula asta ,cum ca cine in fata are prioritate are o regula nescrisa,

sa nu fie o manevra cu grad ridicat de accident

Exemplu bun e block pass'ul

Esti in fata dar il fortezi pe cel din spate sa te loveasca.

Eu stiu ca e regula scrisa.Si in functie de ea se dau sau nu penalizari.De aia i-au dat lui Zarco penalizare cursa trecuta,pt ca Pol,desi iesise larg,avea juma de roata in fata cand s-a lovit de Zarco.

Block pass'ul e o manevra perfect legala din cate stiu eu.Senna era rege la asa ceva.Iar Marquez in duelurile cu Dovi o practica constant.Nu il fortezi sa te loveasca,doar sa iasa de pe trasa,sa degajeze,sa piarda timp...sa piarda.

Acum 7 ore, ilarionciobanu a spus:

Am spus deja parerea mea legat de cele 2 incidente recente. Adaug si diferenta pe care eu o vad fata de incidentul cu MM: atunci MM (il vad la fel de idiot) cauta incadrarea pe trasa ideala. Aici, Zarco ia interiorul, e pe trasa, Morbi e pe exterior pentru ca l-a simtit/vazut si i-a lasat loc, insa Zarco nu vrea/poate sa tina trasa. Un screenshot pus mai devreme iti arata unde erau ambii. Morbi era acolo pentru ca a facut loc, Zarco era la admirat de peisaje.

Apreciez agresivitatea in pilotaj, insa e o diferenta intre a fi agresiv si a fi idiot.

Sunt oarecum de acord cu tine,dar sunt niste nuante : atunci MM (eu ii spun agresiv - nu pot sa calific un asemenea pilot drept idiot) intradevar cauta incadrarea pe trasa ideala,si astfel s-a miscat pe franare venind din interior fix in fata lui Zarco la juma de metru,care Zarco era deja pe frane el avand initial acea trasa goala.Francezul a devenit spectator in acel moment.Nu stiu cum e in gp dar in F1 e regula scrisa ca nu ai voie sa te misti pe franare,si te penalizeaza daca o faci.

Aici nu vedem ce se intampla in prealabil,dar mie mi se pare ca Morbi a incercat nu sa-i faca loc,cum adica sa-i faca loc?!!,ci sa-l blocheze pe linia dreapta iesind pe ext,Zarco insa l-a depasit pe interior pe trasa ideala,si dupa ce l-a depasit,a venit in fata lui Morbi ramas pe exterior si apoi a franat,incercand sa contracareze o eventuala revenire a lui Morbi.A facut-o agresiv si din scurt?Da,clar.Dar,dupa cum zice Dovi,era in fata,putea alege ce trasa vrea.Iar daca Zarco nu avea ce cauta acolo,pai nici Morbi nu avea ce cauta acolo.

Ii analizam ca la procesul etapei,deja e...ce ma deranjeaza insa e faptul ca Zarco e invinuit de orice incident,indiferent ca e in fata in spate,pe frane pe acelerare,pe trasa ideala sau nu - Zarco e de vina.Nu mi se pare corect.

Am mai zis - daca blamam agresivitatea,pai hai sa incepem cu capul Marquez,liderul liderilor si la campionate si la agresivitate,nu sa-l crucificam pe Zarco de la Avintia,ca s-a bagat pe sub Pol care iese de pe trasa la fiecare curba ca asa stie sa (nu) ia curbele turta lui de motoreta si ca i-a blocat interiorul lui Morbidelli,care Morbidelli se astepta sa revina in 3,dribland pe franare un Ducati.

In fine,fiecare cu parerea lui,nu trebuie sa fim in unanimitate de aceeiasi parere,eu sunt de parere ca Zarco a fost agresiv si atat.Iar Morbi putin neatent.

Acum 7 ore, damager a spus:

Orice se poate intampla, inclusiv sa castigevisr MM. mi-i se pare dificil, ca totusi o sa ii ia un timp aa revina la forma initiala, dar omul e plin de surprize.

 

in momentul de fata, dc ma intrebi Dovi are mai multe sanse decat Qua sa ia titlul. Si chiar ar merita la cum a fost tratat de Ducati..

 

qua a declarat ca a ramas fara frane, nu mai avea feeling si oricum la cum trage acuma yamaha, s-a posst Petrux pe el inainte de linia de finish.

Dovi a zis in conf ca tot sezonul va fi debandada asta datorita gumei spate diferite.Spune in conf de presa ca michelin a schimbat carcasa gumei spate (e mai moale acum din cate am inteles?) si astfel totul e diferit acum.

 

Nu sunt de parere ca Dovi are mai multe sanse decat Quarta - Quarta a gresit o singura data in acest sezon - la Brno.Aici,daca a avut probleme mecanice,a cam gresit Petronas/Yamaha.

Dovi va fi prim candidat la victorie si etapa viit (desi a zis ca Rins era f puternic),dar Dovi nu face nimic speshial,doar isi castiga cursele "de traditie" ca sa zic asa.Quarta a castigat 2xJerez care e un cricuit al naibii de tehnic si de greu,si de hot.Iar aici a zis si el ca avea ritm de primii 5,dar ghinion.De la Rimini incolo eu nu-l vad bine pe Dovi,dar Quarta cred ca va mere bine cam peste tot.

 

Si intradevar,la cum o balmajesc astia,daca revine MM la Rimini si e apt fizic,sunt sanse mari sa castige (iaaar) titlul.Si la fiecare cursa cand o umplu astialalti de sange,ma minunez de ce diferenta e de fapt intre ei si MM.Se vede extraordinar pilotul in gp fata de F1,iar baiatul asta de pe Cervera chiar facea o diferenta enorma.Pacat ca nu e nimeni la nivel macar apropiat de al lui ca am avea ce vedea.

Macar Quarta incearca,desi e f tanar si neexperimentat.Dar nu el trebuia sa fie varful de lance,ci Vinales !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Method a spus:

Eu stiu ca e regula scrisa.Si in functie de ea se dau sau nu penalizari.De aia i-au dat lui Zarco penalizare cursa trecuta,pt ca Pol,desi iesise larg,avea juma de roata in fata cand s-a lovit de Zarco.

Block pass'ul e o manevra perfect legala din cate stiu eu.Senna era rege la asa ceva.Iar Marquez in duelurile cu Dovi o practica constant.Nu il fortezi sa te loveasca,doar sa iasa de pe trasa,sa degajeze,sa piarda timp...sa piarda.

Sunt oarecum de acord cu tine,dar sunt niste nuante : atunci MM (eu ii spun agresiv - nu pot sa calific un asemenea pilot drept idiot) intradevar cauta incadrarea pe trasa ideala,si astfel s-a miscat pe franare venind din interior fix in fata lui Zarco la juma de metru,care Zarco era deja pe frane el avand initial acea trasa goala.Francezul a devenit spectator in acel moment.Nu stiu cum e in gp dar in F1 e regula scrisa ca nu ai voie sa te misti pe franare,si te penalizeaza daca o faci.

Aici nu vedem ce se intampla in prealabil,dar mie mi se pare ca Morbi a incercat nu sa-i faca loc,cum adica sa-i faca loc?!!,ci sa-l blocheze pe linia dreapta iesind pe ext,Zarco insa l-a depasit pe interior pe trasa ideala,si dupa ce l-a depasit,a venit in fata lui Morbi ramas pe exterior si apoi a franat,incercand sa contracareze o eventuala revenire a lui Morbi.A facut-o agresiv si din scurt?Da,clar.Dar,dupa cum zice Dovi,era in fata,putea alege ce trasa vrea.Iar daca Zarco nu avea ce cauta acolo,pai nici Morbi nu avea ce cauta acolo.

Ii analizam ca la procesul etapei,deja e...ce ma deranjeaza insa e faptul ca Zarco e invinuit de orice incident,indiferent ca e in fata in spate,pe frane pe acelerare,pe trasa ideala sau nu - Zarco e de vina.Nu mi se pare corect.

Am mai zis - daca blamam agresivitatea,pai hai sa incepem cu capul Marquez,liderul liderilor si la campionate si la agresivitate,nu sa-l crucificam pe Zarco de la Avintia,ca s-a bagat pe sub Pol care iese de pe trasa la fiecare curba ca asa stie sa (nu) ia curbele turta lui de motoreta si ca i-a blocat interiorul lui Morbidelli,care Morbidelli se astepta sa revina in 3,dribland pe franare un Ducati.

In fine,fiecare cu parerea lui,nu trebuie sa fim in unanimitate de aceeiasi parere,eu sunt de parere ca Zarco a fost agresiv si atat.Iar Morbi putin neatent.

Dovi a zis in conf ca tot sezonul va fi debandada asta datorita gumei spate diferite.Spune in conf de presa ca michelin a schimbat carcasa gumei spate (e mai moale acum din cate am inteles?) si astfel totul e diferit acum.

 

Nu sunt de parere ca Dovi are mai multe sanse decat Quarta - Quarta a gresit o singura data in acest sezon - la Brno.Aici,daca a avut probleme mecanice,a cam gresit Petronas/Yamaha.

Dovi va fi prim candidat la victorie si etapa viit (desi a zis ca Rins era f puternic),dar Dovi nu face nimic speshial,doar isi castiga cursele "de traditie" ca sa zic asa.Quarta a castigat 2xJerez care e un cricuit al naibii de tehnic si de greu,si de hot.Iar aici a zis si el ca avea ritm de primii 5,dar ghinion.De la Rimini incolo eu nu-l vad bine pe Dovi,dar Quarta cred ca va mere bine cam peste tot.

 

Si intradevar,la cum o balmajesc astia,daca revine MM la Rimini si e apt fizic,sunt sanse mari sa castige (iaaar) titlul.Si la fiecare cursa cand o umplu astialalti de sange,ma minunez de ce diferenta e de fapt intre ei si MM.Se vede extraordinar pilotul in gp fata de F1,iar baiatul asta de pe Cervera chiar facea o diferenta enorma.Pacat ca nu e nimeni la nivel macar apropiat de al lui ca am avea ce vedea.

Macar Quarta incearca,desi e f tanar si neexperimentat.Dar nu el trebuia sa fie varful de lance,ci Vinales !


pai dupa Rimini, Dovi a terminat tot pe 2 dupa MM, in timp ce yamaha a terminat pe 4-5 sau mai jos.

valencia, barcelona, aragon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, damager a spus:


pai dupa Rimini, Dovi a terminat tot pe 2 dupa MM, in timp ce yamaha a terminat pe 4-5 sau mai jos.

valencia, barcelona, aragon...

Asta se intampla in 2018 si 2019. Anul asta nu cred. Mi se pare ca motocicleta din acest sezon, cu actualele pneuri Michelin, este o involutie, comparativ cu ultimele doua modele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, frigider a spus:

Ai crede ca tot dovi câștiga. Sa vedem poate-si curata etrierii dl. Q


si vinales clutch-ul. Se pare ca 3 tururi a avut pb cu el.

iti dai seama ca fan Yamaha fiind, as vrea sa castige qua, doar zic ca si Dovi inca are sanse. Si, intr-un fel m-as bucura pentru el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca e acelasi circuit ...e alta cursa ...

Dovi are prima sansa dar cum la Jerez in 1 cursa a reusit un podium chinuit si la a 2 a fail total...aaasa si aici se poate intampla ,depinde si cum se prezinta concurenta...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Buggy a spus:

Chiar daca e acelasi circuit ...e alta cursa ...

Dovi are prima sansa dar cum la Jerez in 1 cursa a reusit un podium chinuit si la a 2 a fail total...aaasa si aici se poate intampla ,depinde si cum se prezinta concurenta...

 

clar, se mai desteapta baietii.

sa vedem BB ce face daca e uscat cap-coada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, yes! a spus:

Reale Avintia Racing : "TELEMETRY SHOWED THAT AT THE TIME OF THE ACCIDENT, ZARCO BRAKES LATER AT TURN 3 COMPARED TO ALL OTHER LAPS"

Acuma ce sa declare si ei :). Oricum nu cred ca cineva crede ca Zarco ar fi franat intentionat in fata lui Mor. L-a depasit, deci clar a franat mai tarziu. 

in alta ordine de idei:

 

https://www.motogp.com/en/news/2020/08/18/zarco-to-undergo-surgery-for-a-fractured-scaphoid/339998

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

Ai crede ca tot dovi câștiga. Sa vedem poate-si curata etrierii dl. Q

:ok:Sa speram.

Acum 2 ore, damager a spus:

si vinales clutch-ul. Se pare ca 3 tururi a avut pb cu el.

iti dai seama ca fan Yamaha fiind, as vrea sa castige qua, doar zic ca si Dovi inca are sanse. Si, intr-un fel m-as bucura pentru el.

Same here.

E pe bune aia cu vinales?deci nu vreau sa fiu rau dar degeaba e rapid pe un tur/o cursa,ca in economia campionatului e catastrofa.

E un fel de Pedrosa.Doar ca Pedrosa cand merea tare era de neatins,ca Lorenzo,Vinales si cand mere tare poti sa.l destabilizezi.Marquez stie cum :)

Acum 10 minute, damager a spus:

Acuma ce sa declare si ei :). Oricum nu cred ca cineva crede ca Zarco ar fi franat intentionat in fata lui Mor. L-a depasit, deci clar a franat mai tarziu. 

in alta ordine de idei:

 

https://www.motogp.com/en/news/2020/08/18/zarco-to-undergo-surgery-for-a-fractured-scaphoid/339998

Exact.Zarco a fortat pt a.l depasi pe Morbi,normal ca a intarziat franarea.Nu cred ca a facut o aroganta o intimidare ceva intentionat,doar a impins.o la maxim.

Scafoidul e naspa,o sa o traga mult cu osuletzul ala.

 

Pronosticuri RBR 2?

Eu zic Rins/Dovi,iar Quarta pe podium.Fingers crossed.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Method a spus:

eu ii spun agresiv - nu pot sa calific un asemenea pilot drept idiot

Eu pot. Pentru incidentul respectiv. Este un pilot extraordinar, dar asta nu exclude cealalta parte. Au loc in aceeasi persoana un pilot extraordinar si un idiot in anumite momente. A demonstrat-o de suficiente ori, a avut momentele lui de “glorie”

 

Acum 13 ore, Method a spus:

cum adica sa-i faca loc?!!

Adica nu a fortat sa apere o pozitie despre care stia/simtea ca e de neaparat. A lasat loc la interior.

 

Acum 13 ore, Method a spus:

...ce ma deranjeaza insa e faptul ca Zarco e invinuit de orice incident,indiferent ca e in fata in spate,pe frane pe acelerare,pe trasa ideala sau nu - Zarco e de vina.Nu mi se pare corect.

Am mai zis - daca blamam agresivitatea,pai hai sa incepem cu capul Marquez,liderul liderilor si la campionate si la agresivitate,nu sa-l crucificam pe Zarco de la Avintia

Sa il aperi interpretand diametral opus 2 situatii similare (de asta am dat citatele respective) poate fi deranjant pentru altii si sunt de parere ca nu il ajuta si nu te ajuta.

Sunt departe de a fi fanul lu’ MM si nu ma sfiesc sa-mi spun parerea cand consider ca face nasoale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

:ok:Sa speram.

Same here.

E pe bune aia cu vinales?deci nu vreau sa fiu rau dar degeaba e rapid pe un tur/o cursa,ca in economia campionatului e catastrofa.

E un fel de Pedrosa.Doar ca Pedrosa cand merea tare era de neatins,ca Lorenzo,Vinales si cand mere tare poti sa.l destabilizezi.Marquez stie cum :)

Exact.Zarco a fortat pt a.l depasi pe Morbi,normal ca a intarziat franarea.Nu cred ca a facut o aroganta o intimidare ceva intentionat,doar a impins.o la maxim.

Scafoidul e naspa,o sa o traga mult cu osuletzul ala.

 

Pronosticuri RBR 2?

Eu zic Rins/Dovi,iar Quarta pe podium.Fingers crossed.


asta e declaratia lui. Pe de alta parte, nu ai cum sa mergi 1.27 3 tururi si apoi sa mergi 1.24 decat dc ai o pb.

qua cu franele.

 

"

Maverick Vinales painted a picture of pure frustration after yesterday’s Austrian MotoGP as, for the second race in succession, a technical problem made it impossible for him to challenge for the win. 

Vinales had got away well in the opening part of the clash before the huge crash between Johann Zarco and Franky Morbidelli brought out the red flags. On the re-start, the Spaniard’s Monster Yamaha developed a slipping clutch which put paid to his hopes of a win. Excessive wheelspin did the same thing last time out at Brno."

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ne uitam in clasament pana la locul 9, in afara de Rossi si Nakagami care sa zicem ca au fost relativ constanti, restul au avut 2 rezultate bune si 2 rezultate mai putin bune. 

va fi un campionat strans se pare

 

 

Editat de linoleu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, linoleu a spus:

daca ne uitam in clasament pana la locul 9, in afara de Rossi si Nakagami care sa zicem ca au fost relativ constanti, restul au avut 2 rezultate bune si 2 rezultate mai putin bune. 

va fi un campionat strans se pare

 

 

Da, pana revine MM LOL

Dacă făcea vreunu 4 rez bune din 4.. Mai greu.

Dar asa ei merg bine cu rândul. Avantaj MM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa facă nimic MM,vă dau în scris. Aveți impresia că o să vină 100% fit? Ca sa obții rezultate cu 'Onda aia trebuie sa o duci la limita și chiar dincolo de limite, ori nu prea vad cum ar putea face asta un MM cu un braț beteag. Om trăi și om vedea😀

Editat de danypop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...