Sari la conținut

05-06. 14-16 august 2020 my World Motorrad Grand Prix von Osterreich & 21-23 august, BMW M Grand Prix of Styria


xt600
 Share

Postări Recomandate

*acum am observat ca Pol iar a "maturat" toata pista dupa ce a iesit in balarii.

 

baiatul asta nu se invata niciodata?

putea sa dea in Mir daca era mai in fata

 

 

 

^^ se poate viziona pe youtube , nu merge aici.

Acum 14 minute, Vallach a spus:

https://www.crash.net/motogp/news/942975/1/mir-if-you-penalise-me-penalise-pol

 

Sunt de acord cu el in legatura cu penalizarea lui J. Martin, dpmdv a fost o decizie discutabila.

Poate si Pol merita sa fie penalizat, desi ar putea argumenta ca nu a avut de ales decat sa iasa larg, totusi..

da, e altceva cand esti scos larg. a pierdut oricum, era pe 1 si a aj pe 3, fortat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

merita Mir locul 3 in dauna lui Pol, cum zicea cineva mai sus, Pol avea avantaj dar la virajul 3 a luat o linie defensiva de pomana si a pierdut tot acolo.

 

gumele de la michelin dupa ce se racesc devin plastic? ca se pare ca toti au probleme cu ele si le schimba dupa fiecare sesiune de teste.

 

21 de seturi si tu sa nu tii acolo de backup un set pt cazuri de genu steag rosu cand stii ca ai niste mizerii de anvelope si pe pista asta s-au mai intamplat sa fluture steagul rosu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Cavaleru a spus:

merita Mir locul 3 in dauna lui Pol, cum zicea cineva mai sus, Pol avea avantaj dar la virajul 3 a luat o linie defensiva de pomana si a pierdut tot acolo.

 

cam asa e.

 

Merita mir sa castige. E tare baiatul ala, pare ca l-a cam depasit pe Rins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Vallach a spus:

https://www.crash.net/motogp/news/942975/1/mir-if-you-penalise-me-penalise-pol

 

Sunt de acord cu el in legatura cu penalizarea lui J. Martin, dpmdv a fost o decizie discutabila.

Poate si Pol merita sa fie penalizat, desi ar putea argumenta ca nu a avut de ales decat sa iasa larg, totusi..

Sau se poate argumenta ca prin manevra respectiva a pierdut 2 pozitii (la intrare in viraj era primul, la iesire era pe 3), nu ca a avut vreun avantaj. Trebuie vazut paragraful din regulament.

Martin a avut avantaj pentru ca era la bataie pt primul loc si a pastrat pozitia

Acum 9 minute, frigider a spus:

Merita mir sa castige. E tare baiatul ala, pare ca l-a cam depasit pe Rins.

E inca devreme si Rins e dupa accidentare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

*acum am observat ca Pol iar a "maturat" toata pista dupa ce a iesit in balarii.

 

baiatul asta nu se invata niciodata?

putea sa dea in Mir daca era mai in fata

 

 

mi se pare ca are niste frustrari si devine la fel de antipatic ca si MM. oricum se vede stilul agresiv (sau stilul nu ma intereseaza de altii) in momentul in care greseste. si o sa fie tot mai evident. el a lucrat mult sa dezvolte motocicleta aia si au venit 2 tinerei si au castigat cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, ioio_viola a spus:

 

mi se pare ca are niste frustrari si devine la fel de antipatic ca si MM. oricum se vede stilul agresiv (sau stilul nu ma intereseaza de altii) in momentul in care greseste. si o sa fie tot mai evident. el a lucrat mult sa dezvolte motocicleta aia si au venit 2 tinerei si au castigat cu ea.

am revazut revenirea de pe zona verde din elicopter si nu parea asa de agresiva ca de la nivelul solului.

but still..

 

da , iti dai seama. 

aici repet, au gresit-o ca i-au aratat +0 Miller :)

daca mergea linistit si -si atingea "markerii" era castigat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.Ce vrajeala de doi lei pe aia de la Brembo.

Nu le-a ascultat sfatul Vin.

Bine ca le-au ascultat sfatul Quarta si Rossi.Si au terminat mai prost decat cursa trecuta.

De bine ce mergeau i-l intreba Fabio pe Vale cum merg franele.Si ala dadea din maini asa si asa.

Faza aia a aratat,daca mai era nevoie dupa ce Vin a sarit de pe mobra,ca problema cu franele era seriosa.

Si acum porcii aia de la Brembo incearca sa arunce pisica la piloti.

Niste jeguri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, adiy32 a spus:

Mda.Ce vrajeala de doi lei pe aia de la Brembo.

Nu le-a ascultat sfatul Vin.

Bine ca le-au ascultat sfatul Quarta si Rossi.Si au terminat mai prost decat cursa trecuta.

De bine ce mergeau i-l intreba Fabio pe Vale cum merg franele.Si ala dadea din maini asa si asa.

Faza aia a aratat,daca mai era nevoie dupa ce Vin a sarit de pe mobra,ca problema cu franele era seriosa.

Si acum porcii aia de la Brembo incearca sa arunce pisica la piloti.

Niste jeguri.

Daca se accidenta si isi rupea ceva maverick atunci poate erau fortati sa ia masuri 

Asa daca a sarit e vina lui marv 

E roman CEO"u de la brembou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, adiy32 a spus:

Mda.Ce vrajeala de doi lei pe aia de la Brembo.

Nu le-a ascultat sfatul Vin.

Bine ca le-au ascultat sfatul Quarta si Rossi.Si au terminat mai prost decat cursa trecuta.

De bine ce mergeau i-l intreba Fabio pe Vale cum merg franele.Si ala dadea din maini asa si asa.

Faza aia a aratat,daca mai era nevoie dupa ce Vin a sarit de pe mobra,ca problema cu franele era seriosa.

Si acum porcii aia de la Brembo incearca sa arunce pisica la piloti.

Niste jeguri.

 

cam drastic cand habar n-ai ce se petrece in culise.

 

asa cum au mentionat 3 din cei 4 piloti au facut schimbarea, pe cand maverik a preferat feelingul de pe modelul vechi.

 

tu ca producator nu poti decat sa recomanzi modelul imbunatatit, nu ai cum sa il bagi pe gat unui pilot daca el nu se simte ok cu el.

 

crezi ca atunci cand BMW are un recall/actiune tehnica pt o piesa vine si te ia cu forta de acasa sa ti-o schimbe? trimite notificare, vii bine, nu vii iara bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, john17 said:

Il cheamă aiogura! 🤬

Comentatorii erdeeș oricum vorbesc mult, prost și fără rost... 

Mie-mi plac ca-s destul de bine informati si mai aflu si eu cate ceva nou. Desigur ca nu sunt la nivelul celor de la BTS2, dar la noi sportul asta inca e pui, mai e timp. Dar sunt mult peste aia de la oirosporc.

 

 

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, adidas a spus:

sunt mult peste aia de la oirosporc

Mai ales "safety car" putinică! :lol:

Acum 54 minute, adidas a spus:

aflu si eu cate ceva nou

Când plescăie la șaorme. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Cavaleru a spus:

 

 

 

crezi ca atunci cand BMW are un recall/actiune tehnica pt o piesa vine si te ia cu forta de acasa sa ti-o schimbe? trimite notificare, vii bine, nu vii iara bine.

Nu vine sa te ia cu forta,dar recunosc prin chemare ca problema este la ei,nu la client.

Si marea schimbare pe care o invoci,a fost ca ailalti doi plus Morbi,au terminat cursa(mai prost decat cu alea de cursa trecuta) in schimb alea ale lui Vin s-au dus 

la vale,precum alea chinezisti.

Despre ce model imbunatatit vorbim,cand Fabio a tras drept de vreo doua ori in fp-uri.Apoi in cursa a mers slowly sa nu se duca ca Vin taras.

Mare realizare,ce sa zic.

Aici vorbim de motoGP totusi.Unde totul este fortat la maxim.

Daca aveau bun simt,macar taceau si rezolvau problema.Dar ei ce au facut,cand au vazut ca lumea sare pe ei?

Au sarit sa arunce vina pe Vin,ca nu a inlocuit un jeg cu alt jeg.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am.vazut ei eu faza cand Qart il intreba pe Rossi de frana si a zis ca asa si asa..gesticuland din mana...pff pai oricum ar fi nu e normal asa ceva...si 2...nu inteleg de ce doar la yamaha e problema asta...???

Nu stiu dar e tare dubios ce se intampla anul asta cu m gp...parca au luat covid si motoretele si cauciucurile si tot 😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Buggy a spus:

...pff pai oricum ar fi nu e normal asa ceva...si 2...nu inteleg de ce doar la yamaha e problema asta...???

Nu stiu dar e tare dubios ce se intampla anul asta cu m gp...parca au luat covid si motoretele si cauciucurile si tot 😂😂

Pai sigur ca covidu' este di vina! Angajatii de la Brembo au lucrat de acasa si uite ce a iesit... :lol:

 

Lasand gluma la o parte, problema la Yamaha este ca M1 a ramas cea mai lenta motocicleta de pe circuit. In conditiile astea, ca sa poata scoate timpi pe tur comparabili cu concurenta, sunt nevoiti sa compenseze lipsa de top speed si de acceleratie, cu franari foarte tarzii si in consecinta foarte brutale, ceea ce duce la supraincalzirea franelor. Ceilalti nu sunt nevoiti sa franeze la fel de extrem, pentru ca au si alte mijloace la dispozitie pentru a face timpul pe tur. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, john17 a spus:

Mai ales "safety car" putinică! :lol:

Când plescăie la șaorme. 

care-i faza cu safety car?

Acum 10 minute, xt600 a spus:

Pai sigur ca covidu' este di vina! Angajatii de la Brembo au lucrat de acasa si uite ce a iesit... :lol:

 

Lasand gluma la o parte, problema la Yamaha este ca M1 a ramas cea mai lenta motocicleta de pe circuit. In conditiile astea, ca sa poata scoate timpi pe tur comparabili cu concurenta, sunt nevoiti sa compenseze lipsa de top speed si de acceleratie, cu franari foarte tarzii si in consecinta foarte brutale, ceea ce duce la supraincalzirea franelor. Ceilalti nu sunt nevoiti sa franeze la fel de extrem, pentru ca au si alte mijloace la dispozitie pentru a face timpul pe tur. 

pai si stai asa, cand toti nu mai stiu cum sa scoata cate o miime pe tur imi spui ca doar pianele franeaza la limita? 

 

lel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca da. Nu o spun  eu, o spune Rossi: This is a very severe track for the braking systems and everyone suffers, in fact all the bikes have air intakes to cool them. The Yamaha suffers even more, because we have to force the braking to recover what we lose on the straight and the stress on the systems is very great ”.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, frigider a spus:

care-i faza cu safety car?

pai si stai asa, cand toti nu mai stiu cum sa scoata cate o miime pe tur imi spui ca doar pianele franeaza la limita? 

 

lel

Repeta el intr-una la f1 că e nevoie de safety car la fiecare dudă de pe circuit și l-am botezat. Plus că tot el era și la eurosporc. 

Asta voiam și eu să zic, la curse ori accelerezi ori franezi, altfel se cheamă că o arzi aiurea și pierzi timp! Ba mai mult, o motocicletă care "duce" mai multă viteză pe viraj ar trebui frânată mai puțin decât una "stop&go", mai ales că alea fac pe linie dreaptă viteze (mult) mai mari decât pianele... Adică scazi de la o viteză inițială mai mică la una mai mare pe viraj de unde => delta v mai mică la yamaha => frâne mai puțin solicitate. Că nimeni nu frânează ca uberul pe acolo, toți întârzie la maxim momentul în care se urcă pe frâne. :moron:

Ceva pute la pulicii frânari, sau poate injinerii jafonezi pianiști au mai pilit din etrierele alea "state of the art by pulică", au băgat zeama de șters viziera în circuitul hidraulic, plm. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

etrierele sunt aceleasi pt toti nu cred ca face brembo pt fiecare producator alt etrier, Yamaha e singura care s-a plans de probleme, si brembo a venit cu o solutie si nu a fost complet ceea ce trebuie.

 

totusi franarile mai brutale aduc si un consum mai rapid al pneului fata. Asa ca daca ne luam dupa ce zice Rossi, pneurile pe Yamaha vor da semne de oboseala mai rapid pe final de cursa. si iar nu e bine..

 

Problema nu e la brembo. E la felul in care e folosita motoreta M1 ori e nevoie de niste capace de roata fata ca ale celor de la ducati care aduc mult aer la etrier pt racire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, Cavaleru a spus:

Problema nu e la brembo

Cum plm să "blow" frânele?!? Nici eu nu cred că e la brembo, probabil au băut după altă firmă de mare angajament, magneti minarelli, și își gravează numele pe cele mai ordinare chinezării! 🤬

Repet: după mintea mea (mică și puțină) am explicat că mi s-ar părea logic ca yamaha să solicite mai PUȚIN frânele! Nu e că își târâie doctorul boașele extrem și restul se plimbă, TOȚI frânează la limită, TOȚI CEILALȚI de la viteze mai mari, ba pianul cică ar duce mai multă viteză pe viraj. 🤔

Și revin: supraincălzire - da, fading - da, problemele lui Qua și din primele ture ale lui Vin - treacă - meargă. Dar să bubuie bijuteria faurită de meseriașii de la brembo de cum trage ăla de manetă?!? Adică nu după ce a transformat în căldură o căciulă de jouli incetinind mobra de la 230 măcar până la vreo 180, ci instant cum a strâns discul între fălci. Nu, sigur nu e de la brembo, etrierele sau discurile alea au venit de pe aliexpress, pulică frânaru doar le-a spoit cu aurolac și a gravat "brembo" pe ele... Și n-au fost de carbon, mai degrabă din carton! 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, john17 a spus:

Cum plm să "blow" frânele?!? Nici eu nu cred că e la brembo, probabil au băut după altă firmă de mare angajament, magneti minarelli, și își gravează numele pe cele mai ordinare chinezării! 🤬

Repet: după mintea mea (mică și puțină) am explicat că mi s-ar părea logic ca yamaha să solicite mai PUȚIN frânele! Nu e că își târâie doctorul boașele extrem și restul se plimbă, TOȚI frânează la limită, TOȚI CEILALȚI de la viteze mai mari, ba pianul cică ar duce mai multă viteză pe viraj. 🤔

Și revin: supraincălzire - da, fading - da, problemele lui Qua și din primele ture ale lui Vin - treacă - meargă. Dar să bubuie bijuteria faurită de meseriașii de la brembo de cum trage ăla de manetă?!? Adică nu după ce a transformat în căldură o căciulă de jouli incetinind mobra de la 230 măcar până la vreo 180, ci instant cum a strâns discul între fălci. Nu, sigur nu e de la brembo, etrierele sau discurile alea au venit de pe aliexpress, pulică frânaru doar le-a spoit cu aurolac și a gravat "brembo" pe ele... Și n-au fost de carbon, mai degrabă din carton! 

long story short nu yama o sa ia campionatu :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Cavaleru a spus:

etrierele sunt aceleasi pt toti nu cred ca face brembo pt fiecare producator alt etrier, Yamaha e singura care s-a plans de probleme, si brembo a venit cu o solutie si nu a fost complet ceea ce trebuie.

 

totusi franarile mai brutale aduc si un consum mai rapid al pneului fata. Asa ca daca ne luam dupa ce zice Rossi, pneurile pe Yamaha vor da semne de oboseala mai rapid pe final de cursa. si iar nu e bine..

 

Problema nu e la brembo. E la felul in care e folosita motoreta M1 ori e nevoie de niste capace de roata fata ca ale celor de la ducati care aduc mult aer la etrier pt racire.


etrierul lui Vinales a explodat. La propriu. Ce treaba are cu modul in care o exploatezi.

iar cu faptul ca Vin nu a schimbat franele, el a declarat ca, cursa trecuta nu a simtit probleme de aceea a ales sa nu le schimbe.

crezi ca dc ii ziceau aia de la Brembo ca o sa ii explodeze nu le schimba?

sau, brusc s-au prostit de la o etapa la alta?

 

franele sunt aceleasi, masele aprox egale. Difera poate circuitele pe unde vin conductele, etc...

dar, faptul ca yamaha franeaza mai tarziu si mai violent, se incalzesc, se inmoaie, dar nu explodeaza:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reacția mea e că, pt o vreme cel puțin, nu voi mai cumpăra/recomanda/monta/vinde componente pt sistemele de frânare marca brembo. Și rămân la ideea că nu avea voie să crape etrierul oricât abuz a văzut. Nu mai zic că nici varianta "îmbunătățită" nu e mult mai brează, doar că - încă - nu a crăpat fatal. 

Este totuși f ciudat că, masele motoretelor fiind oarecum egale, yamaha având viteza de top cea mai mică și în același timp viteză mai mare pe viraje, ea suferă cel mai mult. 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...