Sari la conținut

Numere rosii si carte de identitate moto nou


AleXzpm
 Share

Postări Recomandate

Acum 7 ore, AleXzpm a spus:

Salut,

 

Vreau sa imi cumpar o motocicleta noua si firma de la care o iau imi cere urmatoarele:

 

"Pretul motocicletei nu include pretul cartii de identitate si al numerelor rosii. Pt obtinerea numerelor rosii costul este de 300 RON, pentru emiterea cartii de indentitate, costul este de 125 eur"

 

Stiu ca poate sunt intrebari idioate dar este prima data cand inmatriculez ceva, asa ca nu ma judecati :-).

 

1. Numerele rosii, nu este ceva ce pot eu sa iau? 

2. Cartea de identitate, nu trebuia sa fie ceva gratis (care vine cu motocicleta ? ), sau nu este ceva de care pot eu sa ma ocup sa o iau de la politie/drpciv ? 

 

Mutlumesc!

 

Salut,

Din cate stiu eu, un vehicul nou vine cu un certificat de conformitate. Daca tu consideri ca pretul cerut de vanzator este mare in ceea ce priveste cartea de identitate a vehiculului, poti sa te adresezi personal catre RAR . In baza acelui certificat o sa-ti emita cartea de identitate. Dupa ce ai acest act, iti faci programare pe internet si te poti ocupa de inmatriculare.

In acest fel poti sa fi sigur ca nu te fenteaza nimeni la bani.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

31 minutes ago, MirceaB said:

Salut,

Din cate stiu eu, un vehicul nou vine cu un certificat de conformitate. Daca tu consideri ca pretul cerut de vanzator este mare in ceea ce priveste cartea de identitate a vehiculului, poti sa te adresezi personal catre RAR . In baza acelui certificat o sa-ti emita cartea de identitate. Dupa ce ai acest act, iti faci programare pe internet si te poti ocupa de inmatriculare.

In acest fel poti sa fi sigur ca nu te fenteaza nimeni la bani.

Bafta

ok, multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, AleXzpm said:

da cu inmatricularea ai dreptate, dar cartea aia de identitate, e inutil fara ea.

Mi-a dat tot ce trebuie, eu doar m-am dus sa scot nr preferențiale la DRPCIV. 

Poți face personal cum a zis colegul mai sus, sau poți apela la o firma sa facă asta pt tine. Le faci împuternicire și ei se ocupă de tot pentru o anumită sumă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...