Sari la conținut

leduri albastre pe mobra


AleXzpm
 Share

Postări Recomandate

6 minutes ago, Lucian_M said:

Vezi legislația.

am vazut tiruri care au led-uri pe ele, in legislatie vad ca nu e voie, de asta intrebam aici, poate aveti voi mai multa experienta cu chestiile astea.

"

Art 16. al (2) Se interzice montarea la moped a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini, dispozitive ori accesorii de avertizare, decat cele omologate. 

"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Lucian_M a spus:

Q.e.d.

 

Poluția e cu ochii pe noi pentru orice rahan, tu vrei să le dai motive să te lase fără certificat.

Hai ca exagerezi, nu este chiar asa, am trecut de cateva ori recen pe langa filtre si aveau motoare oprite pt verificat, ma urmareau cu privirea politistii si  asta era,  eu am motorul  cum a iesit din fabrica , respecti ce este de respectat si nu te  te lasa fara nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge montata doar alaturi de una rosie si sa lumineze intermitent. Nu te mai opreste nimeni si se face si culoar.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu,nu😉. Legislatia este foarte clara. Nu sunteti in alte tari si da, nimeni nu va opreste in prima faza sa va decorati mobrele ca pomul de craciun,ca idee.

Acum 9 ore, Djenavar a spus:

Hai ca exagerezi, nu este chiar asa, am trecut de cateva ori recen pe langa filtre si aveau motoare oprite pt verificat, ma urmareau cu privirea politistii si  asta era,  eu am motorul  cum a iesit din fabrica , respecti ce este de respectat si nu te  te lasa fara nimic

Te contrazici singur. Ai inteles ca omul vrea ceva afermarket,nu? Are sanse mari sa ramana fara carton, mai ales daca invarte roata in B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, taong_mapagbiro said:

In alte tari is cu duiumul si nu-i mai arata nimeni cu degetul ...zici ca si-ar pune leduri pe banii vostrii.

Presupun ca si pe Botezatu il consiliati la ce sa scoata anu asta la lenjerie ...

Pune omule ce vrei si bucura-te , lasa forumul . 

Pipe save lives , led save lives ...

da, stiu de asta intreb, in canada astia au benzi de 4-5 cm in fata, albastre, doar ca ii faca mai vizibil. Pacat ca la noi nu merge.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, AleXzpm a spus:

 

"

Art 16. al (2) Se interzice montarea la moped a LUMINILOR de alta culoare sau intensitate, a altor lumini, dispozitive ori accesorii  DE AVERTIZARE, decat cele omologate. 

"

Presupun ca "luminile de avertizare" inseamna semnale, stop frana+pozitie...ori din cate am inteles eu posesorul scuteruui nu umbla la ele....la fel presupun ca prin "luminilor" se face referire la faza scurta/lunga de la far.....daca se spunea ca se interzice montarea "altor dispozitive luminoase" in afara celor omologate atunci era altceva.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu este legala adaugarea de lumini, exceptie cele omologate penru modelul respectiv. Adica accesorii originale sau aprobate explicit de o autoritate in domeniu pt modelul tau.

 

Pe romaneste, daca pui tu accesorii non-standard trebuie sa mergi la RAR pentru re-omologare. Asta e legea.

 

In practica, daca ai rosu in spate functionare pozitie/frana si alb in fata care bate normal si nu orbeste, nu se supara nimeni.

 

Daca vii cu verde/albastru/alte aiureli esti in mod evident ilegal si o sa se ia la ochi foarte usor; de evitat.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...