Sari la conținut

Foraj puț apă, regie proprie


pinnochio
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Nu am avut timp😕 Am mult de lucru pe la lume.Între timp sor-mea a chemat puțoii,au forat la 96 m, diametru 125 mm. Au sapat cu o drăcovenie Diesel.A durat 4 zile toată treaba🤪 120 lei metru,la gata.

Apropo,ce model,marcă de pompă submersibilă recomandați?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce am facut si eu un put forat. 140 lei metrul pe teava de 140 albastra de la Valrom. Am sapat pana la 24m si ceva. Apa e buna doar de udat gradina. Pentru apa pentru baut trebuia sa ma duc la 120+m. 

Iti recomand sa-ti cumperi o pompa cu carcasa din inox (inclusiv piulitele) si corp din bronz. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.10.2020 la 9:00, george05 a spus:

Puțoi

Puțulicari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, pinnochio a spus:

Nu am avut timp😕 Am mult de lucru pe la lume.Între timp sor-mea a chemat puțoii,au forat la 96 m, diametru 125 mm. Au sapat cu o drăcovenie Diesel.A durat 4 zile toată treaba🤪 120 lei metru,la gata.

Apropo,ce model,marcă de pompă submersibilă recomandați?

 

ce debit maxim au dat baietii? ca volumul imi iese la putin peste un metru cub

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.10.2020 la 11:32, Contabil a spus:

@Unreal2 De unde sti ca nu-i buna apa daca tocmai l-ai sapat? in 3 zile abia il limpezesti, alte zile sa-l tratezi ...... abia dupa ceva timp faci analizele la apa.

In zona mea, fiind zona agricola, au fost date diferite ingrasaminte care au ramas in sol si au intrat in panza freatica + majoritatea celor din zona au fosele care se scurg in pamant + combinat chimic in apropiere. In plus, vecinii mei au forat si pana la 40+ metri, in al doilea strat, si este si acesta poluat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Am dat de piatră,calcar,de dimensiuni mari😕Tre să inventez ceva,să la sparg,să pot merge mai departe.

Nu știu ce o să fac,poate un fel de carotă.De 250 mm,un alt burghiu, să-i sudez pe margine,circular,plăcuțe vidia.Să trec de calcaru ăla🙄

Deja aveam 5 cm apă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti foarte tare! Astept cu nerabdare sa mai postezi. Ai respectul meu pt proiect.

Eu am o teava batuta de profesionisti la 11m pt udat gradina... 100 lei/m, lucrarea a durat cam 6h cu tot cu montat pompa la suprafata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am baut apa,nu are gust de pipi😁😁😁Dupa ce intrduc teava de plastic, de 200 mm,am sa pun o submersibila,si las sa curga,sa se curețe.Am sa duc apa si la analiza.Imprejurul locului unde am sapat,pe o raza de 100 m,nu exista fose septice,WC de curte,etc.Poate e potabila.La suprafata pun o pompa manuala de fonta,se incadreaza bine in peisaj(copaci,iarbă,un uliu schiop🤪)

89552.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...