Jump to content

Recommended Posts

Conform https://www.stiripesurse.ro/vot-final-in-parlament-accesul-biciclistilor-in-padure-permis-numai-pe-trasee-marcate_1497549.html

stire neverificata ...dar nu suna bine deloc ☹️

ce sa zic ...se pare ca o sa infloreasca sportu national : taiatul de lemne ! 

Rămâne malul Dâmboviței. Și tastatura. Plus ca fac referire numai la pădure și la biciclete, deci e perfect legal să urci prin golul alpin, sau cu motorul :)). 

Posted (edited)

Fac referire si la moto / atv ....altfel nu deschideam topicul 

Accesul public în fondul forestier naţional cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este interzis, cu excepţia activităţilor sportive, de recreere şi turism organizate, care se pot practica pe drumurile forestiere sau pe trasee special marcate și omologate

În cazul organizațiilor neguvernamentale accesul în fondul forestier cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este permis doar în urma semnării unui protocol cu administratorul, în cazul fondului forestier proprietate publică a statului sau cu administratorul/proprietarul în cazul fondului forestier proprietate privată.

Edited by taong_mapagbiro

Ne adaptam doar suntem Romani , oricum nu intrii cu moto pe unde intra si turistii , in creasta muntilor as vrea sa vad si eu politia pe crossuri venind dupa mine si dand amenzi ;)))  ...teoretic pana nu esti in padure nu iti poate da amenda ... deci dai si tu o tura de recunoastere daca vezi ca nu e nici moartea ai  te.ai infipt in padure ;) 

Edited by sbk750

Nu urca dupa tine nimeni ...te asteapta ....la un moment dat te prind .

De ex pe unde ma dau eu uzual ,este frontiera( politie de frontiera  - si sunt dotati ....)  . Nu ies fara bolentin la mine . cam la 5 iesiri ma trezesc cu ei langa mine . In general sunt baieti de treaba, au inceput sa ma cunoasca  ....dar cu legea asta ....cine stie ! 

o sa fie ordine si la noi, doara teoretic suntem in UE.... :)

deocamdata vad trailere pline cu ATVuri din DE care vin la noi la ture organizate,...ca la ei nu prea mai e voie...., clar in viitorul apropiat o sa se interzica si la noi endureala, ateveala la scara larga...

ca mai iesim cu un prieten in padure in spatele casei e o chestie, dar turele astea mari cu 20-30 de participanti sigur o sa fie interzise

Cunosc destule cazuri de fost enduristi reprofilati pe MTB electric (costa cam cat un enduro bunicel una) tocmai pentru ca accesul cu motor termic este tot mai restrictiv.

Pe de alta parte, restrictiv era si inainte, dar acum statul se preocupa mai mult de aplicarea legii.

Oricum, la plimbare tot pe poteca te dai, asa ca nu vad o problema ipotetica situatie legala de mai sus.

Poi este broblem , ca se specifica clar pe drumuri amenajate in mod expres pt moto/atv .( Si marcate corespunzator )

Ia zi matale prin regiunea ta cate drumuri dedicate pt enduro ai ? ...spune eu : NICI UNUL ! 

buuun,

problema se reduce atunci la motorul termic??

...ca sunt deja crossuri electrice cu acumulatoare...., cu alea o sa fie voie??

Acum 23 minute, apriliacluj a spus:

buuun,

problema se reduce atunci la motorul termic??

...ca sunt deja crossuri electrice cu acumulatoare...., cu alea o sa fie voie??

da

chiar si in parcuri nationale - problema reala este poluarea fonica si noxele.

Posted (edited)

din toata magaria asta ...cel mai nasol este ca ajungem la mana oricarui bovis de la locala/jandarmerie/frontiera,  care te poate arde cum vrea muschiul lui .

Edited by taong_mapagbiro

Stirile pe surse nu sunt chiar pe surse. mananca cacao.

Proiectul final trimis spre promulgare prevede niste chestii misto chiar, privind taierile-daca se promulga, va fi mai ok din perspectiva luptei contra taierilor abuzive.

in ceea ce priveste accesul in paduri , accesul este permis cetatenilor pentru recreere, inclusiv cu bicicleta.

ERA ABERANT ORICUM. ADica n-am voie la pas prin padure? DOar pe poteca? serios? SI ce faci, cum implementezi asa ceva :))) era clar o prostie destinata click baitului.

iar astia de la stiri pe surse sunt campioni, intra in top 3 mancatori de rahan si click bait, facut de ceva analisti.

Dupa cum au spus mai multi Mue. Ne-a trebuit niua Mue. Spalare pe creier din zona aia.

Mue nu are probleme la interes, alimente de rahat bagate in piata, exploatare de lemne ( sefu' noi exploatam lemn, nu ne intereseaza cum si de unde a venit)

Nu se va implementa oricum, iar daca sa zicem ca ar fi ceva, iti cumperi teren o bucata de pamant. Unde te duci? Ma duc la proprietatea mea. Ce? Nu am voie? Intelegeti voi mai departe tot te descurci.

Sunt multi combinatori care se ocupa de defrisari si astia cu hardenduro nu sunt agreabili, atunci politicul se foloseste de vrajeala cu poluarea pentru a face padurea mai sigura pentru combinatori.

Tin minte ca odata in zona BV in padure a venit unu foarte ferm asa si arogant la prima vedere care ne-a intrebat: " Dvs aveti autorizatie ca sa fiti aici in padure?" Bai in momentul in care l-am intrebat acelasi lucru deloc zambitor, intransigent chiar, omul si-a schimbat total atitudinea.

Gata cu smecheria pe el, " Da cine sunteti dvs? De unde veniti? Mai sfios asa, si apoi a plecat.

Daca s-ar da acces liber in padure cu hardenduro sau 4x4 cred ca s-ar lasa mult mai moale taiatul sportiv de lemne.

Totusi dragilor enduro nu inseamna doar Bucegi sau parc national. Inseamna, si dealuri.

De exemplu in zona Telega sunt niste trasee foste ulite de padure nefolosite acum, care te storc de energie, noroi, rape, sleauri mai un mistret....apropo duminica trecuta au fost 2 ursi prin zona.

Vrajeala asta ieftina cum ca teoretic poluezi cu moto pe munte este praf in ochi pt cei care nu stiu cu ce se mananca. 

Cat timp nu schimbi uleiul in padure si il lasi sa curga pe jos, nu vad cum si cu ce poluezi. Hai sa fim seriosi.

As fi de acord cu o taxa modica de 100de lei pe luna prin care sa ai acces 100% liber peste tot, jandar.eria momtana sa aibe echipaje de interventie in mai multe puncte salbatice si tot asa. Nu cred ca unu cu moto de 5-10k sau masina de 40k (Wrangler, LandCruiser, Defender, Pajero, Patrol) ar fi deranjat sa dea o taxa de 100ron si sa stie ca exista asistenta incaz de ceva rau, din partea jandarmilor.

In oras pt ca se depaseste de X ori poluarea, iar aerul inspirat are nu stiu ce valori de 10-100x mai mari nu se iau masuri, ba da fix la pe deal sau munte unde iti trebuie si conditie fizica sa ajungi acolo (nu doar moto) ba fix acolo o sa vina jandarmeria sa dea amenda. Astea da prioritati.

Mue a reglementat puterea la aspiratoare, vezi Doamne pt consum. Acum ai doar aspiratoare de 1000w care se strica in 2 ani. Nu sunt batran nici spalat pe creier dar am si acum la tara un aspirator romanesc, "poti sa faci groapa de fundatie cu el" la cat de puternic este si nu se strica, inlocuit carbuni la cativa ani si atat. Pardon, il faut etre conscient avec l'environnement.....tipic Mue.....sictir....Mue, la acest capitol.

Dragilor sa traiti bine in Mue, cat o mai rezista poate se va destrama incet incet. Se trezeste lumea din control, fiecare stat cu regulile lui, nu "o mare familie legislativa".

Putem la fel de prieteni intre popoare si fara Mue.

Edited by Bigfoot

Nu e o noutate. Accesul pietonal era de mult interzis in padure in afara traseelor amenajate, daca nu stiati. Accesul cu motociclete era interzis cu totul. Doar ca in Romania lipsesc normele de aplicare.

Uite ce scrie actualul cod silvic:

(1) Accesul public în pădure este permis numai în zone amenajate și pe trasee marcate în acest sens.

(2) Accesul public în fondul forestier național cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este interzis, cu excepția activităților sportive, de recreere și turism, care se pot practica numai cu acordul:

a) șefului ocolului silvic, în cazul administrării;

b) proprietarului, cu avizul șefului ocolului silvic, în cazul asigurării serviciilor silvice.

Sursa aici:    https://lege5.ro/Gratuit/g42dknrxg4/art-54-paza-si-protectia-padurilor-codul-silvic?dp=haytknzwgizta

In unele parti se aplica, se stie ca exploatatorii padurii pun pe noi jandarmeria montana. In alte locuri nu se aplica, nu are cine sa fie deranjat de motoare si sa faca sesizare.

Acum 4 ore, florinelu07 a spus:

Cunosc destule cazuri de fost enduristi reprofilati pe MTB electric (costa cam cat un enduro bunicel una) tocmai pentru ca accesul cu motor termic este tot mai restrictiv.

Nasol/Trist. Hai pe moto electrica inteleg.

O "mizerie" din aia electrica este cu 3000e mai ieftina decat un KTM Freeride electric.

Asta cu poluarea de orice fel produsa de enduristi e momeala pentru prosti. Nu sunt endurist da ma mai duc pe la munte. Pai cand gasesc cate o exploatare, gasesc si gunoaie, bidoane de ulei, pete de ulei pe pamant, urme de TAF de zici ca sunt transee, etc. Iar drujbele sunt orice, numa silentioase nu sunt. 

Am fost cu cortul acum cateva zile la barajul Paltinu...pai urlau drujbele non-stop de pe cealalta parte a lacului...